Vytvořte si vlastní samospustitelné CD nebo DVD

aktualizováno 
Závidíte svému kamarádovi, že vytváří CD, která se po vložení do mechaniky sama spustí? Již nemusíte. Dnes vám totiž představíme šikovnou aplikaci, která vám pomůže vytvořit samospustitelné CD nebo DVD snadno a rychle.

V současné době již téměř každé vylisované CD a DVD obsahuje součásti, které ve Windows XP vyvolávají tzv. automatický start či chcete-li okno Přehrát automaticky. Po vložení média do optické mechaniky a zasunutí dvířek dojde k inicializaci vlastního autorunu. Může tak dojít k vyvolání okna pro instalaci hry, aplikace či načtení úvodního okna CD s dalšími nabídkami. Nemá-li médium vlastní start nabídku, potom vám Windows XP nabídnou známý seznam proveditelných akcí.

Pokud chcete i vy, aby se vámi vypalované CD a DVD otevírala sama, není nic lehčího. K tomu, aby vaše digitální fotoalbum, video z dovolené, filmy, videoklipy nebo třeba skladby v MP3, OGG apod. působily neotřele a neobjevovalo se známé okno proveditelných akcí, vám dopomůže aplikace na tvorbu úvodních menu. S jednou takovou vás seznámíme. Jde o český projekt czRoPa-Autorun.

Stažení programu
Domovskou stránku produktu naleznete zde a aplikaci si můžete stáhnout na tomto linku - czRoPa-Autorun (306 kB). Utilita je určena pro všechny verze operačního systému Windows 98 a vyšší a k dispozici je zcela zdarma.

Co vše umí?
CzRoPa-Autorun  slouží pro spuštění zvoleného souboru či složky z disku, např. videa, playlistu či instalace programu. Navíc je možné spustit libovolný, vámi definovaný soubor (EXE, AVI, MPG, M3U, DOC, HTML...), otevřít složku v Průzkumníku Windows, či internetovou adresu. Obsahuje i řadu nadstandardních funkcí, jako je automatická odpověď po uplynutí časovače (po určitém čase dojde ke stisknutí tlačítka), obrázek pozadí (JPG, GIF, BMP, ICO, EMF, WMF), možnost vytvořit si virtuální disk a ověřit si tak nastavení apod.

Po rozbalení archívu program spusťte. Objeví se dvě okna. Na levé straně je samotný program a na pravé straně se již nachází menu budoucího disku. V první záložce Info naleznete stručnou nápovědu, jak samospustitelný disk vytvořit. Zde se dozvíte, že při jeho výrobě je nejlepší umístit program autorun do složky, kde se nacházejí další data k vypálení. Učiňte tak.

Autorun

Záložka Autorun.inf
Ve druhé záložce si definujete, zda chcete použít ke spouštění média soubor, který vytvořil k tomuto účelu sám autor (autorun.exe). V něm je předem nadefinováno např., že se po vložení disku otevře okno s volbami Ano a Ne, názvem disku atd. Zvolit můžete však i svůj vlastní, to je však již volba pro zkušené uživatele. Z tohoto místa si lze navíc vybrat, jakou ikonku má mít disk v systému. Budete-li vkládat vlastní, nezapomeňte její soubor nejprve zkopírovat do složky s daty k vypálení.

Autorun

Záložka Autorun.ini
Jde zřejmě o nejdůležitější součást programu, která obsahuje 4 podzáložky. První s označením Akce určuje, co se bude dít v mechanice 5 sekund po startu disku a jaké akce mají vykonat tlačítka Ano a Ne. Volby si upravte dle svého. Příklad: Budete-li chtít spustit film po stisknutí na Ano, vložte filmový soubor do složky k vypálení a přes tlačítko Otevřít ho vyberte. Tlačítko Ne můžete nechat prázdné.

Autorun

Další podzáložka Obrázek určuje, zda se v menu bude nacházet obrázek. Tvoříte-li tedy disk s filmem, můžete si k němu přiřadit i fotografii. Opět platí, že obrázek musíte nejprve zkopírovat do složky pro vypálení a teprve poté vybrat. Nastavovat u něho lze i další parametry (velikost obrázku přizpůsobit či pevná velikost).

Autorun

Záložka Hudba slouží k definování muziky na pozadí disku při jeho otevření. Neméně zajímavá je i poslední volba Texty a barvy. V tomto menu si lze nastavit celou řadu parametrů. Vyplnit zde můžete jméno otevíraného okna, název (jde o úvodní větu menu) a doplňující text. U těchto a dalších voleb lze navíc měnit formu písma a barvu. Také je možné měnit velikost tlačítek.

Autorun

Dodatečná úprava
Budete-li hotovi, přepněte se do okna budoucího disku. Zde by se již měly objevit vámi zadané a nastavené parametry disku. Pomocí myši si můžete změnit umístění tlačítek, nadpisu a dalších oken. Nyní se opět přepněte do hlavního okna. Kliknutím na tlačítko Uložit vytvoříte konfigurační soubor (autorun.ini).

Před vypálením ještě vše otestujte
Každého jistě zajímá, jak se mu spouštěcí menu povedlo. Ne, nebojte se, nemusíte data nyní přímo vypalovat na disk a až potom testovat. Stačí kliknout zcela dole na tlačítko Spustit autorun.exe a svůj výsledek uvidíte prakticky ihned.

Autorun

Závěrem
Finiš je už primitivní záležitostí. Stačí ve vašem (jedno jakém) vypalovacím programu vybrat inkriminovanou složku k vypálení a vypálit ji na médium. Program se nám zdál maximálně jednoduchý a jeho ovládání během chvilky jistě sedne každému. Škoda jen, že není na výběr více autorunů. Jedna šablona je přece jen málo a ne každý je tak zkušený, aby si vytvořil vlastní, zcela nové spouštěcí okno. Celkově lze program hodnotit kladně.

 
Témata: software, virtuální

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Další z rubriky

Aplikace: nabídka bydlení či vzpomínka na Michaela Schumachera

Tablet pro práci i zábavu

Nová aplikace serveru s nabídkami prodeje a pronájmu nemovitostí umožní uzavřít obchod bez zprostředkovatele. Vyzkoušet...

Software zdarma: najděte hluchá místa wi-fi sítě nebo zkontroluje USB

Ilustrační foto - wifi

Vizualizujte, spravujte a odstraňujte mrtvé zóny v bezdrátové síti pomocí NetSpotu. Která data na datovém úložišti...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz