Vyšperkujte si Vistu a zadarmo

aktualizováno 
O tom, jestli je Windows Vista lepší než starší verze XP či nikoliv lze debatovat hodiny. Vista zde zkrátka je a uživatelé ji kupují a používají. A řada z nich by z tohoto OS chtěla dostat maximum. Jak na to?

Vista Sidebar

Jestliže právě i vy patříte k uživatelům Visty, možná nevíte, že si používání nejnovějšího operačního systému Microsoftu můžete zpříjemnit pomocí malých šikovných aplikací, tzv. Gadgets, kterými se rozšiřují funkce panelu nástrojů Windows Vista Sidebar. Rozšiřující aplikace i další zajímavé programy pro Vistu jsou navíc k dispozici zcela zdarma.

Gadgets

Na webu Microsoftu najdete galerii více než 1 500 šikovných doplňků pro Windows Vista Sidebar. Aplikace jsou členěny do kategorií jako Zábava a hry, Multimedia, E-mail a Instant Messaging, Nástroje a utility a řada dalších. Mezi doplňkovými prográmky najdete například různé měřiče výkonu a zatížení počítače či síly signálu bezdrátové sítě, přehrávače multimédií, internetových rádií či televizí, hodiny, kalendáře, kalkulačky, programy upozorňující na příchozí e-maily, zobrazující předpověď počasí, čtečky RSS kanálů, panely na rychlé spouštění nejčastěji používaných programů, hry a mnoho dalšího. Každý si jistě najde aplikaci, která mu zpříjemní a usnadní práci či zábavu s počítačem. Výběr vám usnadní žebříčky nejstahovanějších a nejlépe hodnocených nástrojů.

Galerie více než 1 500 šikovných doplňků pro Windows Vista Sidebar

Jestliže nemáte Windows Vista a přesto byste rádi využili šikovné prográmky na usnadnění práce či pro zábavu, nezoufejte. Podobnou službu jako Windows Vista Sidebar zastanou i nástrojové panely Google Desktop a Yahoo! Widgets, ke kterým existují rovněž stovky zajímavých doplňků. Oba programy je možné použít i ve Windows XP.

Google Desktop stahujte ze Slunečnice zde. (1,8 MB, freeware)

Yahoo! Wigdets stahujte zde. (12,3 MB, freeware)

Yahoo! Wigdets

Změna vzhledu Windows Vista

Uživatelské prostředí Visty prošpikované 3D efekty a animacemi nemusí vyhovovat každému. Naštěstí lze vzhled Visty přizpůsobit vašim požadavkům a třeba se tak i trochu odlišit od dalších majitelů stejného operačního systému. Pomocí nástroje WindowBlinds je již dlouhou dobu možné upravovat vzhled starších verzí Windows. S novou verzí nástroje jsou k dispozici i úpravy Windows Vista. WindowBlinds umí změnit skin celého uživatelského rozhraní Windows, vzhled nabídky Start, dialogových oken, oken různých aplikací, vzhled Průzkumníka atd. V placené verzi se přidává navíc ještě řada dalších možností pro úpravy vzhledu Windows Vista.

WindowBlinds 6 stahujte zde. (17,6 MB, shareware)

WindowBlinds 6

Jak vylepšit Windows Media Player?

Standardní součástí Windows Vista je i multimediální přehrávač Windows Media Player, který je ovšem samozřejmě možné instalovat i do Windows XP. Se základní výbavou přehrávače se vůbec nemusíte spokojit. Na webu věnovaném tomuto přehrávači totiž najdete celou řadu doplňků, kterými si jej můžete vylepšit.

Nabízí se například plug-in moduly pro digitální úpravy a vylepšení zvuku přehrávaných skladeb a videí nebo rozšíření nabídky přehrávaných formátů. Hravé uživatele potěší jistě i bohatá nabídka různých skinů, pomocí kterých si přizpůsobíte vzhled přehrávače svému vkusu. Nechybí ani široký výběr vizualizačních efektů, které oceníte, používáte-li Windows Media Player především k přehrávání hudby. S výběrem vám opět pomůže žebříček nejpopulárnějších doplňků. Jestliže ještě nejnovější verzi Windows Media Playeru nemáte instalovanou, najdete ji rovněž na uvedených stránkách.

Plug-in do Windows Media Player

Vyladěný prohlížeč

Stejně jako standardní Windows přehrávač je možné podstatně vylepšit i internetový prohlížeč Internet Explorer 7. Na stránce s doplňky najdete například plug-in moduly, které zvýší zabezpečení prohlížeče proti útokům z internetu, filtrují nevhodný obsah internetových stránek, posílí ochranu vašich soukromých dat, blokují vyskakovací okna atd. Při brouzdání webem vám může pomoci rovněž manažer záložek, pomocník pro stahování souborů nebo automatické vyplňování webových formulářů zadanými daty. Můžete si také vyzkoušet doplněk umožňující ovládání Internet Exploreru gesty myší nebo programy schopné stáhnout celý obsah vybraného webu do vašeho počítače, odkud si pak můžete stránky prohlížet i bez připojení k internetu.

Samozřejmě existují i stránky s doplňky pro open source prohlížeč Mozilla Firefox, které najdete zde.

Doplňky pro Internet Explorer 7

Stačí vaše PC na Vistu?

Pomocí jednoduchého nástroje dostupného zdarma na webu Microsoftu si můžete snadno ověřit, zdali počítače instalované ve vaší domácí síti splňují hardwarové nároky na provoz Windows Vista a aplikací z kancelářského balíku Microsoft Office 2007. Nástroj Windows Vista Hardware Assessment prohledá automaticky počítačovou síť a zjistí hardwarovou konfiguraci jednotlivých strojů. Následně vypíše zprávu, které počítače na nový operační systém a kancelářský balík od Microsoftu stačí a které nikoli.

Windows Vista Hardware Assessment stahujte zde. (49 MB, freeware)

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

U Prochorovky to bylo jinak. Němci nám kradou tankovou bitvu, zuří Rusko

U Prochorovky se v červenci 1943 odehrála jedna z největších tankových bitev.

Nejslavnější tanková bitva u Prochorovky je ruská propaganda, napsal Die Welt s odkazem na zjištění německých a...

Amatérský astronom vyfotografoval supertajný americký raketoplán X-37B

Americký raketoplán X-37B na orbitě

Nizozemský pozorovatel satelitů a vědecký novinář Ralf Vandebergh nejspíš udělal nejlepší fotku svého života. Podařilo...

Jeho formule chtěl každý. Autor slavných vystřihovánek slaví devadesátiny

Richard Vyškovský se svým modelem cisternové stříkačky CAS 32 na podvozku Tatra...

Richard Vyškovský je pro laickou veřejnost nepříliš známé jméno, v modelářské komunitě je však doslova celebritou. S...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

Windows 10

Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí....

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Software zdarma: pusťte si Windows 95 nebo si dobře zálohujte data

Ilustrační foto – Windows 95

Připomenout si operační systém Windows 95 nabízí aplikace Windows95. Vykopírovat text z hlášení aplikace či operačního...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz