Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Vyčistěte si Windows od různého balastu a vraťte mu zpět jeho výkon

aktualizováno 
Zpomaluje se vám operační systém Windows? Máte problémy s jeho stabilitou? Chcete se pokusit vrátit mu jeho výkon bez nutnosti znovu ho instalovat? Pokud ano, potom právě vy jistě uvítáte freewarový prográmek, díky kterému můžete PC udržovat ve slušné kondici a nebude vás to stát ani korunu.

Hlavní součástí operačního systému je databáze informací o nastavení Windows, hardwaru a také softwaru. Tyto data se nacházejí na několika místech systému. Zřejmě tím nejobsáhlejším a pro chod Windows nezbytně nutným je především systémový registr. Ten je však natolik složitý, rozsáhlý a spletitý, že šanci porozumět jeho detailním mechanismům má jen hrstka vyvolených. Proto měnit jeho nastavení lze jen s velkou opatrností. Jeden špatný záznam může znamenat totální zhroucení systému. Je to však právě především registr, který postupem času velmi zpomaluje chod Windows.

Proč se PC zpomaluje
Samozřejmě, že svůj vliv mají např. i neplatní zástupci, dočasné soubory, programy startující se s Windows atd. Ale především „bobtnání“ systémového registru má za následek zpomalování systému. Jistě nám totiž dáte za pravdu, že po čisté instalaci Windows, vše běží velmi svižně, ale již za několik měsíců díky instalaci a odinstalaci programů, surfování na internetu se odezva programů začíná zpomalovat a dokonce začíná být problém i se stabilitou PC. Jediným úspěšným řešením v těchto situacích potom bývá nová instalace Windows. Ne však každému se do ní chce, protože je spojena s řadou problémů. Musíte totiž zálohovat všechna data, zformátovat disk, provést novou instalaci systému a programů a poté ještě několik hodin vše konfigurovat.

Naštěstí existuje ještě jedna možnost, která se doporučuje před tímto procesem. Můžete zkusit využít jeden z prográmků pro očistu všeho možného balastu, včetně smazání nepotřebných informací v registru. My vám dnes představíme jednoho zástupce a to program EasyCleaner, který je kompletně v češtině.

Stažení a instalace
Tuto softwarovou utilitu naleznete na domovských stránkách produktu, nebo si ji můžete stáhnout přímo z této adresy – EasyCleaner (2.8 MB). Je určena pro všechny operační systémy Windows a k dispozici je zcela zdarma. Instalace je velmi jednoduchá a stačí se jí pouze proklikat.

Při prvním spuštění vám bude nabídnuta možnost vybrat si jazyk, kterým s vámi bude aplikace komunikovat – nechybí ani čeština. Ihned po výběr se objeví hlavní okno. To obsahuje celkem 17 ikonek. Každá z nich ovládá, respektive čistí jinou oblast systému. Umístíte-li kurzor myši na některou z nich, objeví se na pravé straně krátký popis k čemu slouží.

EasyCleaner

Volba Registry
První ikonka slouží k prohledání registru operačního systému. Nalezne chybné záznamy či záznamy programů, které se již v PC nenachází. Tím tak dokáže zvýšit stabilitu a rychlost systému a odezvu, protože systém se při startu nemusí zbytečně načítat a později na nich havarovat. Kliknete-li na ikonku, zobrazí se okno, kde vyberte Najít. Během několika sekund, prohledá program registr a zobrazí zprávu o již neplatných záznamech. Na vašem uvážení potom je, zda je smažete. Výsledky si lze navíc jak uložit do souboru, tak i vytisknout.

EasyCleaner

Volba Přidat nebo odebrat
Jde o rozšíření stávající funkce Přidat nebo odebrat programy ve Windows. Zobrazí všechny instalované programy a zároveň vám prostřednictvím ikonky řekne v jakém jsou stavu. Zelené jsou v pořádku, žluté jsou podezřelé a červené potom znamenají, že záznam může být chybný. Z tohoto místa se můžete pokusit odebrat (tlačítko Odinstalovat) i programy, které přes klasickou funkci ve Windows odinstalovat nelze. Záznamy můžete také smazat, avšak to neznamená, že budou odinstalovány. Pouze dojde k odebrání klíče v registru, který poukazuje na přítomnost produktu ve Windows.

EasyCleaner

Volby Duplikáty a Nepotřebné
Pod těmito volbami naleznete vyhledávací funkce, které zobrazí buď identické soubory na pevných discích, nebo nepotřebná data (dočasné soubory, temp atd.). Ale pozor! Ještě než se pustíte do mazání souborů objevených těmito nástroji, nejprve pomocí cesty k nim zkontrolujte, zda jde opravdu o zdvojené nebo zbytečné soubory. Program totiž pracuje na základě porovnávání velikosti, data modifikace či verze souboru a ty se mohou někdy shodovat pro odlišné typy dat.

Volby Zástupci, Využití místa a Po spuštění
V této trojici naleznete dvě užiteční funkce a jednu informativní. Pomocí ikonky Zástupci lehce naleznete všechny již neplatné zástupce v systému (všech uživatelů) a budete je moci smazat. Ikonka Využití místa potom zobrazuje detailně a přehledně využití pevného disku. Zobrazí graf velikosti jednotlivých složek v adresářích a to v GB, MB, KB či bytech. Zřejmě nejzajímavější volbou je ikonka Po spuštění. Ta vám ukáže, co vše se startuje společně s Windows a také vám podá zprávu, zda se program, který si záznam v registru provedl ještě v systému vůbec nachází. Pokud ne (červený symbol) je dobré záznam ihned smazat. U ostatních si potom rozmyslete, zda-li je nutné jejich pomocné soubory spouštět ihned po startu. Značnou mírou se totiž podílejí na zpomalení operačního systému.

EasyCleaner

Volby Soubory IE, Cookies IE, Historie IE
Těmito ikonkami se lze velmi lehce zbavit dočasně stažených souborů z internetu pomocí aplikace Internet Explorer.

Volby MRU a Undo
Ikonka MRU je dobrá v případech, že nechcete, aby kdokoliv věděl, co jste na počítači otevírali za dokumenty. Jedním kliknutím odstraní záznamy v menu Start. Nepostradatelná pomůcka je Undo, která slouží k obnovení provedených změn v registru. Pokud se systém chová po vašem zásahu divně až nestabilně, můžete ho vrátit před provedenou změnu.

Další volby
Posledních pět voleb slouží k aktualizaci programu, jeho nastavení či podání informací o něm, otevření souboru s nápovědou a jeho ukončení. V nastavení si lze změnit chování jednotlivých voleb a tím tak lépe nakonfigurovat chod aplikace.

EasyCleaner

Závěrem
EasyCleaner slouží k čištění nepotřebných souborů na pevném disku. Kromě odstranění nepotřebných souborů stažených surfováním po internetu IE a dočasných souborů prohledá, zobrazí a nabídne ke smazání již neplatné záznamy v registru. V seznamu instalovaných programů naleznete i aplikace, které jsou v systému skryté a vy je normálně nevidíte. Program osloví svého uživatele jednoduchým a intuitivním ovládáním. Navíc je k dispozici zcela zdarma, takže do něho nemusíte investovat žádné peníze. Ještě bychom chtěli upozornit, že pokud budete nějaké záznamy měnit, vždy to dělejte s největší rozvahou! Program vám sice řekne, které součásti jsou zbytečné, ale až na vás je určit, zda tomu tak opravdu je..

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

  • Další z rubriky

Jak lze PDF soubory nejen prohlížet, ale také editovat a komentovat

Mít možnost PDF dokument otevřít, něco v něm případně upravit, přidat poznámku či ho zabezpečit nabízejí nejlepší...

Stáhněte si zdarma: Programy pro přehrávání, úpravy i stahování multimédií

Přehrávat, upravovat či stahovat multimédia. Pusťte si do počítače programy, které umožňují upravit a překódovat video,...

Tipy na aplikace: Bleskurychlý přenos souborů nebo přehrávač podcastů

Mezi šikovnými aplikacemi pro mobily a tablety tentokrát najdete například dobře vybavený hudební přehrávač. Dále...

Tipy pro Windows 10: vytáhněte z Edge maximum, proměňte web v aplikaci

Změňte úložiště pro stahované soubory v browseru Edge, nastavte kontrolu pravopisu nebo případně propojte, a tak...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...