Pokud byste chtěli být na internetu v soukromí, možná zapnete připojení prostřednictvím VPN. Jde o mocný nástroj pro zvýšení soukromí, pokud jste online, avšak ani on nezaručuje stoprocentní anonymitu. Maskuje řadu věcí, ale následující opravdu nedělá.
1. VPN vás udělá neviditelnými
Připojení prostřednictvím VPN maskuje vaši IP adresu, může šifrovat připojení, obchází geografická omezení atd. Na druhou stranu nezaručuje absolutní anonymitu – stále totiž existují způsoby, jak vás lze sledovat online.
Webové stránky mohou používat soubory cookie a techniky tzv. otisků prstů prohlížeče ke sledování aktivity, i když používáte VPN. Někteří poskytovatelé VPN mohou protokolovat vaši aktivitu, což znamená, že si vedou záznamy o tom, co a kde jste dělali. I když VPN není dokonalým štítem proti sledování, stále poskytne mnohem lepší ochranu, než kdybyste nepoužívali nic. Pokud vám záleží na soukromí, je to určitě jistě krok správným směrem.
2. VPN chrání před malwarem
Je mylné se domnívat, že VPN zařízení (PC, ale i mobily atd.) chrání před malwarem či dalšími riziky nakažení počítačovým škodlivým kódem. VPN sama o sobě není nástroj pro tuto ochranu, jejím hlavním úkolem je šifrovat připojení a skrývat IP adresu, čímž chrání soukromí. Ale pokud si stáhnete infikovaný soubor, kliknete na škodlivý odkaz nebo navštívíte nebezpečný web, VPN vás před malwarem neochrání.
Na druhou stranu, některé prémiové VPN služby nabízejí vestavěnou ochranu proti malwaru. Tyto funkce obvykle blokují přístup na podezřelé webové stránky známé šířením malwaru, detekují a filtrují škodlivé soubory (i když ne vždy tak účinně jako specializovaný antivir) či blokují reklamy a sledovače (trackery), které mohou šířit škodlivý software. Pokud ale chcete plnou ochranu proti malwaru, VPN zkrátka nestačí. Ideální kombinace proto spočívá ve VPN (zajistí šifrování a ochranu soukromí), antiviru (detekce a odstranění škodlivého softwaru) a zdravém rozumu (neklikat na podezřelé odkazy a nestahovat neověřené soubory).