Za peníze i zdarma Elektronické knihy, či chcete-li eBooky jsou nabízeny buď zdarma, nebo za úplatu. Je logické, že množství digitálních knih, které uživatelé získali zdarma, vysoce převyšuje počet těch, za něž byli nuceni platit. Přesto jejich prodej není zanedbatelný a neustále narůstá. Jedním z faktorů je již zmíněné rozšíření přenosných elektronických zařízení, na nichž lze eBooky číst. Ale patrně ještě větší důvod je stále kvalitnější nabídka titulů. Podle posledních průzkumů se každý rok prodej elektronických knih zdvojnásobuje. V tomto případě je potřeba odlišit prostý text se standardním formátováním od opravdové elektronické knihy s případnými obrázky a v typografické úpravě, na něž se tato statistika vztahuje. Ochrana především Na rozdíl od knih v digitální podobě, které jsou nabízeny zdarma, bylo u placených e-booků potřeba zabránit jejich neoprávněnému kopírování. To byl v podstatě jeden z hlavních důvodů, proč vznikly speciální prohlížeče elektronických knih, které dokáží zobrazit jen určitý formát. Tyto prohlížeče totiž slouží výhradně ke čtení, a tak lze například jejich prostřednictvím tisknout pouze s určitým omezením nebo vůbec. Upraveno je i využívání zakoupeného souboru, který obsahuje požadovanou knihu. Ten je v některých případech možné otevřít pouze v tom prohlížeči, jehož identifikační kód souhlasí s kódem prohlížeče, pro nějž byl prodán.
Systémy pro čtení elektronických knih by ale měly mít i další, pro uživatele praktické funkce. Nabízí tedy nastavení velikosti okna, běžný pohyb po stránkách, oddílech a kapitolách. Některé systémy dovolují vkládání poznámek, zvýraznění určitého textu či využití virtuálních záložek (bookmark). O funkci hledání slov a frází se ani netřeba zmiňovat, stejně tak jako o možnostech získat z internetu možné aktualizace a opravy.
Některé novější prohlížeče zase dokáží simulovat otáčení stránky prostřednictvím krátké animace, případně nabízí další grafické prvky. Vývoj spěje ke komfortnímu ovládání, které nebude uživatele obtěžovat a co nejvíce mu přiblíží zážitek z čtení papírové knihy.Babylónská věž formátů Všechna ochranná opatření, která jsme zmínili, vedla pouze k inflaci navzájem nekompatibilních prohlížečů. Ty si vyvíjely či nechávaly vyvíjet vydavatelské domy pro své produkty. Uživatel, který nebyl příznivcem pouze jednoho vydavatele, si tak musel do svého počítače instalovat několik prohlížečů.
Nejrozšířenější formáty současnosti Nejjednodušší je situace s e-books ve formátech *.EXE, *.TXT, *.DOC a HTML, které jsou čitelné ve většině specializovaných i běžných prohlížečů. Setkat se lze také s knihami ve formátu *.PDF, které lze prohlížet v prostředí Adobe Acrobat Reader. Poměrně rozšířený je také formát *.lit, který je určen pro prostředí programu Microsoft Reader. MS nyní nabízí ke každému staženému MS Readeru několik desítek knih zdarma. Příznivci přenosných počítačů zajisté nedají dopustit na knihy ve formátu *.MOB, které si na PC i přenosných zařízení mohou prohlížet například v Mobil Pocket Readeru. OeB Postupem času se vykrystalizovala skupina, která se rozhodla, že v této oblasti vytvoří standard. Nese název „Open eBook Forum“ a jejími hlavními iniciátory se staly společnosti Microsoft Corp., Adobe Systems Inc. a Palm Inc. V současné době je do tohoto fóra zapojeno několik desítek subjektů z řad vydavatelů, zástupců knihoven a společností, které vyvíjí HW i SW řešení pro čtení elektronických knih. Cílem sdružení je vytvořit jeden standardní formát elektronického publikování, který budou moci vydavatelé využít. Z tohoto formátu by pak mělo být velice jednoduché konvertovat výtisk do jiných formátů, například pro PDA. Základ tohoto standardu bude v systému XML, který má velice širokou podporu. Doufejme, že se standard podaří připravit, že bude dostatečně kvalitní a že mu bude dopřáno širokého přijetí. Elektronické knihy si to zaslouží.