Víme, čím donutit počítač, aby pracoval za vás

aktualizováno 
Programů na usnadnění práce s počítačem a vykonávání rutinních úkolů existuje bezpočet. Mezi běžné programy sloužící k automatizaci obsluhy počítače patří určitě nástroje na vypínání či uspávání počítače ve zvolenou dobu nebo po provedení určitého úkonu.

Udělejte si z počítače otroka | foto: Profimedia.cz

Třeba na Slunečnici najdete takovýchto programů desítky. Podívejme se ovšem blíže na aplikace, které umí automaticky vykonávat i složitější úkoly. A jako vždy – všechny představované programy můžete používat zcela zdarma.

Shutdown Scheduler

Přestože by se podle názvu mohlo zdát, že jde o pouhý „časový vypínač“ počítače, umí toho Shutdown Scheduler mnohem více. Naplánovat můžete především již zmíněné vypnutí nebo restart počítače, a to třeba i na základě aktuálního využití výkonu procesoru. Shutdown Scheduler umí dále například ještě spouštět vybrané programy podle časového plánu, ovládat hlasitost počítače, synchronizovat systémový čas počítače s přesnými časovými servery na internetu nebo ovládat další počítače, propojené v lokální síti. Všechny úkoly programu lze přesně načasovat, včetně možnosti opakování v zadaných intervalech.

Shutdown Scheduler 3.1.3.0 stahujte ze Slunečnice zde. (3,9 MB, freeware)

Shutdown Scheduler 3.1.3.0

Makro maker

Program Makro maker, vyvinutý českým autorem, vám umožní zaznamenat si celkem pět různých aktivit jako makra a poté je spouštět nastavenou klávesovou zkratkou. Připravené sekvence kroků lze také automaticky spouštět přesně v zadaný čas nebo i vzdáleně po síti. Příprava sekvence kroků v programu Makro maker není vůbec složitá, s uživatelským rozhraním v češtině a návodem to jistě zvládne každý jen trochu zdatnější uživatel.

Makro maker 2.1b stahujte ze Slunečnice zde. (0,3 MB, freeware)

Makro maker 2.1b

Run It All

Jestliže často pracujete s více programy současně, možná by se vám hodil jednoduchý nástroj Run It All, který umí současně spustit až 5 různých aplikací. Stačí si v programu nastavit požadované aplikace ke spuštění a pak jedenkrát kliknout myší. Stejně tak umí Run It All sadu spuštěných programů jedním kliknutím také ukončit.

Run It All 2.1 stahujte ze Slunečnice zde. (0,4 MB, freeware)

Run It All 2.1

PC Inspector task manager

Poměrně mocným nástrojem na automatizovanou obsluhu počítače je také PC Inspector task manager. Tento program zvládne kromě běžných úkonů, jako je vypínání či restart počítače, také automatické spouštění vybraných programů ve zvolený čas, kopírování souborů či složek a další úkoly. Naplánovat si můžete vždy start i ukončení úkolu, opakování podle dnů, pořadí úkolů a mnoho dalšího. Program se velmi snadno ovládá, nastavení automatizovaných úkonů je rychlé a přehledné.

PC Inspector task manager 3.1 stahujte ze Slunečnice zde. (6,4 MB, freeware)

PC Inspector task manager 3.1

Shutdown Monster

Vypínat či restartovat počítač ve zvolený čas, podle aktuálního zatížení procesoru nebo v opakovaných intervalech – to vše a ještě mnohem více umí Shutdown Monster. Tento program může například zcela automaticky vysypávat koš, odhlašovat uživatele, obsluhovat DVD mechaniku, seřizovat systémový čas atd. Nastavení Shutdown Mastera je snadné a přehledné, program vám velmi usnadní vykonávání opakovaných činností.

Shutdown Monster 4.0.5.2 stahujte ze Slunečnice zde. (1,1 MB, open source)
 
Shutdown Monster 4.0.5.2

DShutdown

Program DShutdown, určený i pro nové Windows Vista, zvládne v zadaný čas počítač vypnout, restartovat či uspat. Mezi dalšími funkcemi najdete například ještě deaktivaci síťové karty, ukončení připojení modemem, vypnutí počítače při určité úrovni vytížení procesoru nebo aktivity síťového připojení a mnoho dalšího. Velkou výhodou programu DShutdown je možnost automatické obsluhy více počítačů propojených v síti.

DShutdown 1.72.1 stahujte zde. (0,2 MB, freeware)

DShutdown 1.72.1

Z-Cron

Program Z-Cron je detailní plánovač automatických činností počítače. Můžete s ním například spouštět a vypínat libovolné aplikace ve zvolený čas, automaticky vypínat či restartovat počítač, kopírovat složky či soubory, otevírat dokumenty, odesílat soubory po FTP, spouštět šetřič obrazovky a mnoho dalšího. Z-Cron také umí odesílat zprávy e-mailem a pracovat s více počítači v síti.

Z-Cron 3.5 stahujte zde. (5,5 MB, freeware)

Z-Cron 3.5

nMacro Recorder

Nástroj nMacro Recorder umí zaznamenat makro z pohybu a klikání myší a stisknutých kláves, uložit jej do spustitelného souboru a následně celou zaznamenanou sekvenci „přehrát“. Tímto způsobem si s programem nMacro Recorder můžete připravit neomezený počet automatizovaných úloh a spouštět je jedním kliknutím myší. Tento jednoduchý nástroj vás snadno oprostí od rutinních činností při práci s počítačem.

nMacro Recorder 1.1 stahujte ze Slunečnice zde. (0,4 MB, freeware)

nMacro Recorder 1.1

Jakými nástroji si usnadňujete práci s počítačem vy? Podělte se o zkušenosti s dalšími uživateli v diskusi pod článkem.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Windows umožní přímý přístup k linuxovým souborům

Nabídka linuxových distribucí pro Windows.

Windows se stále více sbližují s Linuxem. Nejnovějším počinem v této oblasti bude možnost otevírat linuxové soubory...

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz