mst Defrag 1.1 - shareware
Výkonná aplikace se schovává pod názvem mst Defrag. Jde o poměrně nový celosvětový program pro defragmentaci pevného disku. Jeho autor ho dokonce označil jako první proaktivní defragmentační nástroj. Tedy software, který je ofenzivní a snaží se předcházet různým událostem. mst Defrag pracuje na pozadí systému Windows, čímž nevyrušuje uživatele v práci a dokonce nevytěžuje ani systémové prostředky PC. Skládat data můžete jak na místních discích, tak i na vzdálených, tedy v síti. Pracuje ve dvou režimech - na pozadí a ručně. Zatímco první režim monitoruje ukládání neustále, čímž napomáhá setřídit data prakticky ihned, tak druhá metoda pracuje obdobně jako nástroj defrag ve Windows. Z operačních systémů je však podporován pouze Windows XP a Windows Server 2003, což je poněkud škoda. Nevyhovuje-li vám tedy standardní defragmentační funkce od Microsoftu, zkuste otestovat mst Defrag.
Domovská stránka 1.00 - freeware
I dnes samozřejmě nebude chybět česká aplikace. Tentokrát jde o program, který vám pomůže s nastavením výchozí stránky v aplikaci Internet Explorer. Pokud jste si tedy oblíbili, nebo z jakéhokoliv jiného důvodu nemůžete přestat používat tento leč děravý, ale i přesto „nejoblíbenější“ internetový prohlížeč, pak jste se jistě již někdy setkali s problémem nastavení výchozí stránky. Změnu stránky provádí speciální skripty, které se vyskytují především na serverech s pochybným obsahem či instalací nějakého (ne)užitečného softwaru. Nastavuje-li se vám tedy domovská stránka bez vašeho vědomí, potom zkuste aplikaci teprve 15-ti letého studenta Csaba Botoše. Ten totiž napsal program, který nedovolí žádnému softwaru, vyjma Domovské stránky, změnit nastavení domovské stránky. Po instalaci se program usadí v paměti PC a neustále monitoruje pokusy o změnu výchozí stránky. Dokonce vás o tom může i informovat, a to bublinkovým oknem v systémové liště. Tento nenáročný pomocník, se tedy může opravdu hodit.
Karen's WhoIs 2.2.5 – freeware
Na internetových serverech existuje velké množství nástrojů, prostřednictvím kterých zjistíte, komu patří ta či ona doména. Někdy jsou však tyto nástroje příliš složité, případně se musíte probírat složitými a zbytečnými volbami. To však není případ tohoto prográmku. Po instalaci a spuštění Karen's WhoIs stačí do řádku Domain Name zadat URL adresu serveru a stisknout tlačítko Lookup Domain Info. Během několika sekund se objeví technická data, která hledáte. Dostupné jsou tedy informace zahrnující vlastníka doménového jména, jeho adresu, e-mail, jména serverů, či registrátora a správce domény. Nechcete-li zadávat adresu, pak můžete vložit i IP adresu serveru. Výsledky si lze zkopírovat do schránky ve Windows a vložit je například do textového editoru.
UserRights 1.01 - freeware
Máte-li nainstalován operační systém Windows 2000 nebo XP, pak jistě používáte uživatelské účty. Kdokoliv chce s počítačem pracovat se musí nejprve prokázat správným uživatelským jménem a heslem. Každý uživatel má však pevně definováno administrátorem, co může a nemůže na PC dělat. Nejste-li si jisti, zda můžete otevírat dokumenty, spouštět programy, přistupovat k síťovým souborům, můžete zkusit využít malinkou utilitku, která vám to zjistí. Stačí ji nainstalovat a zalogovat se pod jménem, u kterého chcete zjistit oprávnění. Škoda, že v programu lze vždy zjistit pouze práva právě přihlášeného uživatele. I tak se však aplikace může hodit vždy, když budete potřebovat zjistit, proč konkrétní akci nelze provést. Klasické hlášení Windows totiž obyčejně pouze oznámí, že nemáte dostatečná oprávnění :).