Neděle 17. ledna 2021, svátek má Drahoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 17. ledna 2021 Drahoslav

Upravte si Windows na dalších 200 způsobů

Po roce a čtyřech měsících vám opět přináším speciální vydání seriálů tipy a triky pro Windows. Za tuto dobu jsme jich uveřejnili celkem 200 a my vám je nyní nabízíme všechny v souhrnném přehledu. Jako bonus navíc přidáváme ke stažení také soubor ve formátu PDF, kde všechny postupy naleznete pěkně pohromadě. Nechybí ani odkaz na PDF obsahující prvních 200 tipů..

Tipy pro začátečníky

201 - kam se ztratily aktualizace v Přidat nebo odebrat programy
Funkce Přidat nebo odebrat programy zobrazuje instalované programy ve vašem operačním systému. Také na tomto místě je možné zjistit, jaké všechny záplaty a aktualizace jsou ve Windows XP přítomné. Pokud jste si však nainstalovali druhý servisní balíček pro tento systém, tak zde seznam aktualizací nenajdete. Zdání však klame. Aktualizace lze zobrazit jednoduchým způsobem. Stačí pouze zatrhnout boxík Zobrazit aktualizace a v seznamu instalovaného softwaru se ihned objeví.

Tipy a triky pro začátečníky

202 – nastavte si přichytávání kurzoru k výchozím tlačítkům
Ve Windows XP je zajímavá funkce, která vám dovolí nastavit ukazatele myši tak, že se bude objevovat u výchozích tlačítek. Tedy u těch, které budou právě aktivní. K aktivaci funkce se dostanete přes Ovládací panely -> Myš. Zde se přepněte na kartu Možnosti ukazatele a v prostředním menu zatrhněte boxík Automaticky přesunout ukazatel na výchozí tlačítko dialogu. Změny potvrďte tlačítkem OK.

Tipy a triky pro začátečníky

203 – změna regionu DVD mechaniky ve Windows XP
Pokud si na PC pouštíte filmy, jistě jste již slyšeli o tzv. DVD regionech. DVD regiony určují, pro které oblasti je daný disk určen. Koupíte-li si tedy např. film v USA, pak jistě víte, že ho v našich mechanikách nepřehrajete. Vy si však naštěstí tento DVD region můžete lehce změnit. Stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Otevře se okno Vlastnosti systému a vy se přepněte na kartu Hardware. Zde klikněte na tlačítko Správce zařízení. Poklikejte na Jednotky DVD nebo CD-ROM a nyní poklikejte na vaší DVD-ROM mechaniku. V novém okně vyberte kartu Regiony disku DVD. Ze seznamu vyberte požadovaný region a klikněte na OK. Systém vás vyzve ještě jendou k potvrzení změny. Musíme vás však upozornit na to, že tuto změnu lze provést pouze 5x!

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

204 - problémy s hlášením o Autoexec.nt a Config.nt
Možná jste se již také setkali v systému Windows XP s oknem, že nelze najít soubor Autoexec.nt či Config.nt, nebo že je nelze použít. K těmto potížím dochází, pokud zmíněný soubor chybí nebo je poškozen. Soubory jsou však naštěstí v systému zálohovány, takže se můžete pokusit o jejich zkopírování tam, kde by měly být. Otevřete správce souborů a přepněte se do složky C:\WINDOWS\repair. Zde najdete oba soubory, které vložte do složky C:\Windows\System32. Pokud by zde záloha nebyla, či by byly poškozeny i zde, zkuste si je zkopírovat z instalačního disku Windows XP. To provedete zadáním příkazu - expand D:\i386\config.nt_ c:\windows\system32\config.nt případně - expand D:\i386\autoexec.nt_ c:\windows\system32\autoexec.nt do příkazového řádku.

Tipy a triky pro pokročilé

205 – zakažte instalaci nepodepsaných ovladačů
Windows XP obsahují i vylepšení v podobě povolení či zakázání instalace podepsaných či nepodepsaných ovladačů. Tímto způsobem můžete definovat zda má PC přijmout digitálně nepodepsané ovladače. Podepsané ovladače by měly zaručovat perfektní funkčnost, u nepodepsaných to však nemusí platit. Chcete-li povolit tedy pouze instalaci podepsaných driverů, potom stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Tím vyvoláte okno Vlastnosti systému, kde se přepněte na kartu Hardware. V menu Ovladače naleznete tlačítko Podpisy ovladačů, na které klikněte. Otevře se okno, kde si vyberte volbu Blokovat. Změny potvrďte kliknutím na OK a poté klikněte opět na OK.

Tipy a triky pro pokročilé

206 – aktuální čas a jméno uživatele v příkazovém řádku
Operační systém Windows můžete ovládat nejen z grafického prostředí. Stejně dobře ho totiž můžete ovládat také pomocí příkazového řádku. Do něho můžete zadávat příkazy, které poté bude systém vykonávat. Příkazový řádek spustíte Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz cmd. Ve výchozím nastavení se zobrazuje pouze cesta k profilu přihlášeného uživatele (tedy např. C:\Documents and Settings\Jakub.Dvorak). My vám však malým fíglem poradíme, jak docílit toho, aby se zobrazoval po zadání příkazu také čas, kdy jste ho odeslali. Otevřete editor registru Start -> Spustit a vepište regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou Rozšířitelnou řetězovou hodnotu. Tu pojmenujte jako PROMPT. Poklikejte na ni a přiřaďte ji [%computername%]$T$S$P$G. Po restartu se v příkazovém řádku bude objevovat jméno PC, a také čas zadání příkazu.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

207 – chraňte PC před viry a dalším ohrožením
Funkce Zabránění spuštění dat je funkce procesoru, podporovaná v systému Windows XP s SP2. Tato funkce zabraňuje spuštění kódu v oblastech paměti označených jako úložiště dat. Umožňuje v systému ověřit, zda stránky paměti v popisovačích výjimek dovolují spuštění kódu nebo ne. Pokud stránka není označena pro povolení spuštění kódu a aplikace se pokusí kód spustit, systém Windows způsobí chybu, aby v počítači nemohlo dojít ke spuštění nebezpečného kódu. Tuto funkci je tedy dobré mít zapnutou. Bude vás totiž chránit před viry a také potenciálními hackery. Pokud jste si však jisti, že spouštěný program je v pořádku, ale i přesto vám ho tento ochranný mechanismus nedovolí spustit, stiskněte klávesovou zkratku Windows + Pause Break. Přepněte se na kartu Upřesnit a klikněte na tlačítko Nastavení v oblasti Výkon. V nově otevřeném okně se přepněte na záložku Zabránění spuštění dat (DEP). Zde vyberte druhou možnost a pomocí tlačítka Přidat definujte aplikaci, která tímto mechanismem nebude kontrolována. Potom změny potvrďte tlačítkem OK. Zmíněnou funkci naplno využijete pouze s procesorem podporujícím technologii NX.

Tipy pro začátečníky

208 – jaké aplikace jsou instalovány pro všechny uživatele
Pokud máte administrátorská práva k operačnímu systému Windows XP, potom jistě víte, že můžete se systémem provádět prakticky cokoliv. Do této kategorie spadá i možnost instalovat a odinstalovávat nové a stávající programy. Chcete-li mít však přehled o tom, jaké aplikace třetích stran jsou v počítači přístupné jakémukoliv uživateli, potom stačí malý fígl. Klikněte na tlačítko Start na hlavním panelu Windows pravým tlačítkem myši. Otevře se kontextové menu, kde se objeví položky Otevřít nabídku profila All Useres a Prozkoumat nabídku profila All Useres.

Tipy pro začátečníky

209 – jak přejmenovat více položek najednou v Průzkumníku
Možná jste již někdy narazili na potřebu přejmenovat více souborů zároveň. Editovat název jednoho po druhém není zrovna příjemná práce a už vůbec ne efektivní záležitost. Naštěstí to lze v operačním systému Windows XP dělat mnohem rychleji. Stačí, když si označíte více souborů na jednou a poté kliknete pravým tlačítkem myši. Objeví se kontextové menu, kde vyberte položku Přejmenovat. Nyní budete moci začít editovat název jednoho ze souborů. Po stisknutí klávesy Enter se změny uloží a zároveň dojde automaticky k přejmenování všech souborů na stejný název. K těm však navíc přibude pořadové číslo mezi názvem a příponou.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

210 - jak zakázat používání Správce úloh
Pomocí funkce Správce úloh si můžete nechat zobrazit informace o programech a procesech spuštěných v počítači. Ale nejen to. Chcete-li tedy, aby se k tomuto programu nedostala neoprávněná osoba, či nechcete, aby tuto součást Windows někdo používal, potom ho lehce zakažte. Spusťe editor registru (Start -> Spustit vepište příkaz regedit) a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies. Na levé straně nyní klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Klíč a pojmenujte ho, jako System. Nyní si označte System, přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu označte jako DisableTaskMgr. Nyní na ni dvakrát poklepejte a přiřaďte jí 1. Nyní již správce nepůjde spustit.

Tipy pro pokročilé

211 – odstraňte zobrazování složky Sdílené dokumenty
V operačním systému Windows XP existuje sdílená složka, do které mají přístup všichni uživatelé systému. To znamená, že právo k ní přistupovat mají všichni, co pracují s PC. Nechcete-li však, aby vám do ní přistupoval přes rychlý odkaz (v Průzkumníku) například jiný člen rodiny, můžete provést jednoduchou úpravu v registru Windows. Otevřete registr a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\
MyComputer\NameSpace\DelegateFolders
. Zde najdete položku {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee}, kterou smažte stisknutím klávesy Delte. Nyní počítač restartujte.

Tipy pro pokročilé

212 – nastavení IOPageLockLimit podle velikosti paměti
zvyšte si výkon Windows XP nastavením rychlosti vstupně výstupních příkazů,
zrychlením diskcache, tedy nastavením přístupu operační paměti, můžete docílit mnohem efektivnějšího využití vašeho systému. Otevřete si editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Session Manager\Memory Management. Na pravé straně se nachází klíč IOPageLockLimit. Pokud ne, tak ho vytvořte (Nový -> hodnota DWORD). Poklikejte na ni a podle velikosti vaší fyzické paměti jí přiřaďte hodnotu v šestnáctkové soustavě, podle tabulky. Potom PC restartujte. Pokud se systém naopak zpomalí, vraťte původní hodnotu zpět.

64 MB - 1000
128 MB - 4000
256 MB - 10000
512 MB až xx - 40000

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

213 – jak otevírat přílohy Wordu 2003 z poštovního klienta v klasickém zobrazení
Majitelé kancelářského balíku Microsoft Office 2003, se v této verzi dočkali nejedné změny. Přibyla řada nových funkcí, ale některé z nich nemusí padnout do oka každému z nás. Mezi ty, na které si nejvíce stěžujeme, se řadí např. i otevírání příloh ve správci pošty. Ve výchozím nastavení se otevírají v zobrazení rozložení na čtení. Chcete-li, aby se otevíraly v klasickém zobrazení, proveďte následující úpravu. Otevřete MS Word 2003 klikněte na Nástroje -> Možnosti a vyberte kartu Obecné. Zde vyhledejte a zrušte zatržení boxíku Povolit spuštění v rozložení pro čtení.

Tipy a triky pro začátečníky

214 - indexování souborů ve Windows XP
Operační systém Windows XP díky službě indexování obsahu pevného disku, může umožnit uživatelům rychlejší vyhledávání dat. Ve speciální složce tak uchovává záznamy o všech souborech na disku. Díky tomu je hledání určitých informací rychlejší. Pokud však funkci Hledat ve Windows XP nepoužíváte, můžete indexování vypnout a tím zrychlit chod PC. Především otevírání a zavírání souborů se může projevit pozitivně. Otevřete Průzkumník Windows (Windows+E). Klikněte pravým tlačítkem na ikonku pevného disku a z kontextového menu vyberete Vlastnosti. Na kartě Obecné, zcela dole, zrušte zatrhnutí boxíku Indexovat obsah disku a umožnit tak rychlejší vyhledávání. Klikněte na OK a poté zvolte druhou možnost a opět vyberte OK. Máte-li v PC více HDD, opakujte proces na všechny.

Tipy a triky pro začátečníky

215 – jak získat nové motivy vzhledu pro Firefox
Firefox je rychlý a bezpečný prohlížeč internetových stránek. Jeho popularita začíná nabírat na otáčkách a tak se pojďme podívat na zajímavý tip pro práci s ním. Člověk se od ostatních lidí chce lišit. Proto chodíme každý jinak oblečený, máme jiné střihy vlasů a vlastníme různé mobily. Také lidé pracující s PC se chtějí od svých kolegů lišit. Proto můžeme v některých programech využívat různé vzhledy. Ty totiž velmi jednoduše změní grafiku aplikace. Také Firefox tuto vlastnost má. Stačí, když ji otevřete a v hlavním menu kliknete na Nástroje a vyberete Správce motivů a vzhledu. Otevře se okno, kde se kliknutím na odkaz Získat nový motiv vzhledu otevře internetová stránka, kde si ho můžete stáhnout. Po instalaci se motiv objeví v předchozím okně. Vy ho vyberte a klikněte na Použít motiv vzhledu. Změny se projeví po zavření všech oken Firefoxu a jeho novém spuštění.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

216 – jakým příkazem vyvoláte nástroj pro Obnovení systému
Nástroj pro obnovení operačního systému Windows XP naleznete standardně pod Start nabídkou v menu Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje. To je poněkud zdlouhavé pro ty, kteří tuto funkci používají poměrně často. Vyvolat ji tak můžete také jednoduchým příkazem. Klikněte na Start a do řádku Otevřít vepište příkaz %systemroot%\system32\restore\rstrui.exe. Využít ho můžete i pro dávkové zpracování.

Tipy a triky pro pokročilé

217 – poslední záchrana před novou instalací Windows XP
I přesto, že se programátoři společnosti Microsoft snaží dělat systém Windows bezpečnější a méně náchylnější ke zhroucení, ne vždy se podaří zabezpečit jeho perfektní funkčnost. Někdy za to mohou aplikace třetích stran a jindy chyby hardwaru. Pokud se dostanete do svízelné situace a vás počítač s Windows XP nenabootuje a to ani v nouzovém režimu, zkuste další možnost. Tou je automatické obnovení systému. Spusťte počítač z instalačního CD. Až se vás instalátor zeptá, zda chcete opravit operační systém, zvolte ne. Teprve při druhém hlášení vyberte ano. Instalátor se potom pokusí o opravu poškozených součástí systému, vy však nepřijdete o data uložená na systémovém disku a ani o instalované aplikace.

218 - jak zakázat ukládat data na USB zařízení
Nejeden správce počítačů či počítačové sítě, se trápí se zabezpečením dat proti jejich odcizení či odnesení. Především díky malým zařízením typu USB klíčenky či externí USB disk je nyní unik důvěrných dat mnohem snadnější. Jejich prosby zřejmě programátoři Microsoftu vyslyšeli a tak do Service Pack 2 pro Windows XP dali možnost zavést nový klíč, který může zablokovat používání těchto zařízení. Otevřete si registr Windows XP (Start -> Spustit a vepište příkaz regedit). Otevře se okno registru a vy najděte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control. Nyní klikněte v hlavní liště na Úpravy - > Nový -> Klíč. Klíč pojmenujte StorageDevicePolicies. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako WriteProtect. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 1. PC restartujte. Nyní, když někdo bude chtít zkopírovat data na USB zařízení, zobrazí se hlášení o ochraně proti zápisu.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

219 – jak snadno zobrazit obsah schránky Windows
Informace vyjmuté nebo zkopírované z některé aplikace jsou přesunuty do schránky Windows. Zde zůstávají uloženy dokud schránku nevymažete nebo dokud nevyjmete či nezkopírujete jiné informace. Nevíte-li, co máte aktuálně ve schránce zkopírováno, stačí jednoduchý trik. Buď informace vložit např. do MS Word a nebo ještě lépe, otevřít přímo schránku a podívat se do ní. To provedete kliknutím na Start -> Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz clipbrd a stiskněte Enter. Otevře se okno, kde jasně vidíte, co je obsahem schránky.

Tipy a triky pro začátečníky

220 – jak vypnout automatické opravy v Microsoft Wordu
Pracujete-li v prostředí kancelářské balíku Office, pak jistě znáte jeho funkci Automatické opravy. Zejména v aplikaci MS Word, může být v některých případech spíše na obtíž. Funkce má sice za úkol opravovat překlepy, ale pokud je převede na nesprávný tvar a vy si toho nevšimnete (vyzkoušejte např. Google), může to znamenat problémy. Chcete-li tuto funkci deaktivovat, potom doporučujeme kliknout ve Wordu na Nástroje -> Možnosti automatických oprav. Zde deaktivujte boxík Nahrazovat text během psaní. Změny potvrďte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

221 – velikost internetové stránky v IE a Firefoxu
Možná jste se také již někdy setkali s potřebou zjistit velikost načítané stránky. Používáte-li pro surfování celosvětovou sítí aplikaci Internet Explorer, potom to zjistíte pod položkou Soubor -> Vlastnosti. Zde vyhledejte řádek Velikost. Pokud jste příznivcem browseru Firefox, musíte kliknout na hlavní liště na Nástroje -> Informace o stránce. I zde hledejte řádek Velikost.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

222 - jak vypnout či zakázat konfigurování Obnovení systému
Operační systém Windows XP obsahuje nový nástroj Obnovení systému. Pomocí něho můžete vrátit zpět nebezpečné změny v nastavení počítače a obnovit tak jeho původní nastavení k určitému bodu. Myšlenka je to jistě dobrá, ale pokud si nepřejete, aby byl tento nástroj aktivní (a tím ukusoval volné místo na pevném disku), můžete ho zcela vypnout. Ve Windows XP (pouze Professional) stačí kliknout na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz gpedit.msc a stiskněte Enter. Otevře se okno Zásady skupin. V něm přejděte na Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Systém -> Obnovení systému. Na pravé straně najdete dvě položky. Pomocí první službu vyřadíte z provozu zcela a ta druhá slouží pro případ, kdy si nepřejete, aby nástroj kdokoliv konfiguroval. Konfigurace tedy nebude možná z okna Vlastnosti systému.

Tipy a triky pro pokročilé

223 - jak vypnout zobrazování o připojení a odpojení k síti
Vlastníte-li operační systém Windows 2000, XP, XP vč. SP1 či SP2, pak i vás možná trápí některá systémová hlášení. Některé informace však mohou být spíše na obtíž. Mezi takové se řadí i hlášení o připojení či odpojení k síti, prostřednictvím bublinové nápovědy v systémové liště (vedle hodin). Nechcete-li tedy toho hlášení dostávat při každém startu Windows (nikoliv např. při zapnutí kabelového modemu apod.), náprava je jednoduchá. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\Services\Tcpip\Parameters. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Označte ji jako DisableDHCPMediaSense. Nyní na ni poklikejte a přiřaďte jí 1 pro zakázání zobrazování (0 slouží k povolení). Editor zavřete a PC restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

224 – odeberte nabídku Soubor z IE
Chcete-li zakázat některé funkce Internet Exploreru přítomné v menu Soubor, kde se nachází např. položky Otevřít, Uložit, Vzhled stránky, Tisk apod., můžete to učinit v regeditu. Otevřete editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu. Tu pojmenujte jako NoFileMenu. Poklikejte na ni a přiřaďte jí hodnotu 1 (0 nabídku Soubor opět přidá).

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

225 - jak si vytvořit vlastní panel ve Windows
Tento postup je určen především těm, kteří chtějí mít při ruce oblíbené soubory či složky. Jednoduchým trikem si totiž ve Windows XP lze vytvořit vlastní nový panel, podobný hlavnímu panelu (ten se Start tlačítkem, panelem snadné spuštění či oznamovací oblastí). Kdekoliv na ploše klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Složka. Tu si libovolně pojmenujte. Můžete však použít již nějakou vytvořenou složku. Nabízí se např. Dokumenty. Do složky vložte vámi nejpoužívanější zástupce, soubory či další složky. Až budete hotovi, uchopte její ikonku a tahem ji přemístěte na libovolný okraj monitoru. Po spuštění se automaticky vytvoří nový panel. S ním lze zacházet stejně jako s hlavním panelem (přesouvat, natahovat, umístit na libovolnou stranu či na střed plochy). Kliknete-li na ni navíc pravým tlačítkem myši, otevře se dialogové okno pro další konfiguraci panelu.

Tipy a triky pro začátečníky

226 – jak importovat předvolby z IE do Firefoxu
Přešli jste na internetový prohlížeč Firefox, ale při jeho instalaci jste si neimportovali nastavení a údaje z Internet Exploreru? Potom to můžete kdykoliv později lehce napravit. Máte-li v IE uložené položky jako je nastavení internetu, cookies, historie, uložené formuláře, uložená hesla či oblíbené položky, je dobré vzít si je i do Firefoxu. Spusťte Firefox a klikněte na hlavní liště na položku Soubor. V otevřeném menu vyberte Importovat. Celým jednoduchým procesem vás provede průvodce. Ten se skládá ze čtyř kroků. Po kliknutí na tlačítko Dokončit budete mít v browseru většinu dat, které jste měli v IE.

Tipy a triky pro začátečníky

227 - jak mít oblíbené odkazy na weby stále při ruce
V předchozím tipu jsme vám poradili, jak si importovat vaše nastavení a oblíbené položky z IE. Tímto postupem sice dostanete vše potřebné do Firefoxu, ale pokud si sednete k jinému PC, potom na oblíbené položky budete muset zapomenout. Jistým řešením, jak se tohoto problému zbavit, je začít využívat službu O2.cz. Díky této české službě budete mít své odkazy stále při ruce na jakémkoliv počítači. Na stránkách www.o2.cz najdete nejen množství odkazů tříděných do kategorií, ale po registraci si můžete vytvořit i vlastní uživatelské konto. V něm si potom můžete nastavit svůj vzhled O2.cz stránek, nadefinovat seznam vlastních odkazů, zařadit je do rubrik a upravit chování systému. Připojujete-li se k internetu z různých míst (doma, ve škole) a nechce se vám přenášet či nemůžete přenášet bookmarky (seznam oblíbených internetových stránek), potom zkuste tuto možnost.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

228 – jak vyřadit 8+3 názvy na NTFS discích
Pokud nepoužíváte 16bitové aplikace, doporučujeme vám vypnout vytváření názvů souborů a adresářů ve formátu 8+3. Tedy 8 písmen pro název a 3 pro příponu. Nejenže získáte vyšší výkon na discích, ale svá data navíc zabezpečíte před případnými útoky na PC. To se týká disků s NTFS souborovým svazkem, ty totiž musí pro tato data vytvářet ekvivalenty. Úprava spočívá v editaci systémového registru. Otevřete tedy editor registru (Start -> Spustit do řádku Otevřít vepište příkaz regedit). Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem. Na pravé straně by se měla nacházet položka s názvem NtfsDisable8dot3NameCreation (pokud zde není tak ji vytvořte). Poklepejte na ni a přiřaďte jí novou hodnotu 1 a systém restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

229 – odstranění tlačítka Vypnout před přihlášením k PC
Pro přístup k počítači vyžadují nové verze operačních systémů jméno a heslo. Zde však naleznete i volbu Vypnout. Pokud tedy nechcete, aby kdokoliv tímto tlačítkem vypnul PC aniž by se nejprve zalogoval, proveďte následující změnu. Otevřete systémový registr a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon. Na pravé straně klikněte pravým tlačítkem a vytvořte novou řetězovou hodnotu s označením ShutdownWithoutLogon. Přiřaďte jí 0 a PC restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

230 - jak přidat do Windows informace o výrobci PC
Tento postup je určen především těm z vás, kteří potřebují přidat k informacím o vlastnostech systému svoje údaje (např. název firmy, odkaz na tech. podporu apod.). Stisknete-li klávesovou zkratku Windows + Pause Break, otevře se okno Vlastnosti systému, kde na záložce Obecné naleznete některé údaje o PC a jeho systému. Pod logem obrazovky na pravé stranně je prostor pro umístění vašich údajů. To provedete následujícími kroky. Nejdříve je nutné vytvořit si např. v poznámkové bloku (notepad) následující řádky:

[General]
Manufacturer=Technet.cz
Model=Home PC ProLine 2450

[Support Information]
Line1=první řádek pro další informace
Line2=druhý řádek pro další informace
Line3=třetí řádek pro další informace
...

Nyní soubor uložte pod označením OEMINFO.INI a zkopírujte ho do složky dle verze vašich Windows - C:\Windows\System pro Windows 95, 98, ME a XP a C:\WinNT\System32 pro Windows NT a 2000. Pokud zatoužíte i po obrázkové informaci (např. logo firmy), uložte ho do systémového adresáře C:\Windows, respektive C:\WinNT s označením OEMLOGO.BMP. Soubor s obrázkem musí být ve formátu BMP s rozměrem 172 x 172 bodů. Informace v sekci „Support Information“ (pokud chcete využít) se objeví po kliknutí na tlačítko Informace o odborné pomoci.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky 

231 – jak dostat řádek pro příkazy na hlavní lištu Windows XP
Často popisujeme tipy a triky pro něž potřebujete příkazový řádek Windows. Jeho grafickou podobu naleznete pod tlačítkem Start, pod položkou Spustit. Pod nabídkou Programy se potom schovává i obdoba řádku v MS-DOSu. Chcete-li zadávat příkazy do řádky jinak či ještě rychleji bez proklikávání, můžete zkusit následující tip. Klikněte pravým tlačítkem myši na hlavní liště a vyberte Panely nástrojů -> Adresa. V hlavním panelu se objeví nová lišta s řádkem, který pracuje stejně, jako příkazový řádek.

Tipy a triky pro začátečníky

232 – jak hledat ve Firefoxu
Internetový prohlížeč, stejně jako Internet Explorer disponuje funkcí pro vyhledávání. Sdružení Mozilla Foundation šlo však dále, než programátoři Microsoftu a tak vyhledávací vlastnosti ve Firefoxu jsou na mnohem lepší úrovni, než-li v IE. Otevřete-li si internetovou stránku ve Firefoxu, aktivujete okno pro vyhledávání klávesovou zkratkou Ctrl+F (tedy stejně jako v IE). Zde vlastně nejde ani tak o okno, jako spíše o lištu (zcela dole). Do řádku Najít vepíšete hledaný výraz a nyní pouze stiskněte Enter. Opakovaným stisknutím klávesy Enter se přesunete na další hledaný výraz. K dispozici máte navíc i nalezení předchozího výrazu či zvýraznění slov (označí nalezené slova barvou) a rozlišování malých a velkých písmen. Červeným křížkem lištu uzavřete.

tip 232.

233 – jak otočit obrázek ve Windows XP
Máte-li některé své snímky pořízené na svislo a rádi byste je otočili, můžete tak učinit přímo i ve Windows XP. Dokonce nemusíte instalovat další dodatečné softwarové vybavení. Stačí, když otevřete Průzkumník Windows tam, kde máte umístěné fotky a v nástrojové liště kliknete na Zobrazit -> Miniatury. Nyní klikněte pravým tlačítkem myši na snímek, čímž otevřete dialogové okno. V něm mimo jiné naleznete i položky Otočit ve směru chodu hodinových ručiček a proti nim. Tímto způsobem otočení však může dojít ke snížení kvality obrázku, na což je zapotřebí pamatovat!

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

234 – další nárůst výkonu u NTFS disků
Disk formátovaný souborovým systémem NTFS je dokonalejší, než-li jeho předchozí verze (FAT16 a FAT32). Také je méně náchylný k chybám a je výkonnější. Jeho rychlost se dá však ještě zvýšit a to několika úpravami systémového registru. Tedy pokud oželíte poměrně méně využívanou informaci. Pokud Windows otevřou adresář na svazku NTFS, dojde k aktualizaci času posledního přístupu – pozor neplést s položkou Změněno! To znamená, že změní jeho čas a datum. Pokud používáte hodně adresářů, může taková úprava snížit odezvu operačního systému. Přitom při zakázání této vlastnosti se systém může věnovat jiným, potřebnějším procesům. Otevřete editor registru (Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz regedit). Otevře se okno registru a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD s označením NtfsDisableLastAccessUpdate (případně ji modifikujte). Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

235 – problémy s otevíráním PDF v IE
Používáte-li pro surfování celosvětovou sítí Internet Explorer a trápí vás problém, kdy kliknete na odkaz pod nímž se ukrývá dokument ve formátu PDF a on se neotevře? Pokud ano a místo toho se v prohlížeči objeví pouze jakási ikonka či červené X, můžete tento problém lehce vyřešit. Nejprve zkuste přejít na nejnovější verzi Adobe Readeru (předchozí nejprve odinstalujte), pokud to nepomůže, zkuste Reader spustit a přesuňte se na Úpravy -> Předvolby a klikněte na Internet. Zde zkontrolujte zatržení Zobrazovat PDF v prohlížeči. Poslední možností je registrace souboru pdf.ocx do systému. To provedete kliknutím na Start -> Spustit a vepsáním příkazu regsvr32 "C:\Program Files\Adobe\Acrobat 6.0 CE\Reader\ActiveX\pdf.ocx". Pozor! Cesta k Readeru je u každé verze trochu odlišná. Proto nejprve zkontrolujte, kde se Reader na disku nachází a cestu upravte. O úspěšném provedení budete vyrozuměni.

Tipy a triky pro pokročilé

236 – jak obnovit otevírání v nativním ZIP komprimátoru ve Windows XP
Také jste si do Windows XP doinstalovali jiný komprimační program a nyní byste rádi, aby se při poklikání na soubor v ZIPu jako výchozí spouštěl ten standardně obsažený v operačním systému? Pokud ano, ukážeme si jak na to. Možností je hned několik. Ale abyste si mohli být stoprocentně jisti funkčností, je nejlepší provést zásah do registru Windows XP. Otevřete editor a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\.zip. Nyní se přepněte na pravou stranu a poklikejte na řetězovou hodnotu s označením (Výchozí). Zde smažte původní hodnoty a vepište novou CompressedFolder. PC nyní restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

237 – jak permanentně zobrazit velikosti adresářů v Průzkumníku Windows
Ten, kdo používá pro manipulaci s daty či prohlížení pevného disku Průzkumníka Windows jistě ví, že dokáže zobrazit několik informací o složkách a souborech v PC. Mezi těmito údaji mu však chybí jedna podstatná věc a to permanentní, tedy neustálé zobrazování velikosti složek. Velikost složky lze zjistit označením složky a použitím klávesové zkratky na Alt+Enter, používat však tento postup pro každou složku, je velmi nepraktické. Proto jedna chytrá hlava napsala DLL knihovnu, která zobrazuje velikosti složek přímo, např. hned vedle informace o Změněno. Stáhněte si tento (http://markd.mvps.org/DirSize.dll) soubor a zkopírujte ho do složky C:\Windows\System32. Nyní klikněte na Start tlačítko na hlavní liště Windows XP a vyberte Spustit. Do řádku Otevřít vepište příkaz - REGSVR32 C:\Windows\System32\Dirsize.dll a klikněte na OK. Teď již stačí pouze otevřít Průzkumníka a kliknout na Zobrazit -> Zvolit podrobnosti. Otevře se okno, kde v menu zatrhněte položku Folder Size a klikněte na OK. Pokud se má nová záložka zobrazovat ve všech oknech, musíte ještě kliknout na Nástroje -> Možnosti složky záložka Zobrazení a kliknout na tlačítko Použít pro všechny složky. Změny potvrďte OK.

Tipy a triky pro začátečníky

238 – opravte či zakažte náhledy obrázků v Průzkumníku
Zobrazíte-li si soubory v Průzkumníku Windows jako Miniatury automaticky by se měly u obrázků objevit jejich náhledy. Pokud vám však tato funkce nepracuje či ji chcete zcela zakázat, stačí odeslat určitý příkaz a systém ji opraví či vyřadí z provozu. Pro obnovu, respektive opravu funkce klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regsvr32 shimgvw.dll. Chcete-li ji však zcela vyřadit, použijte příkaz regsvr32 /u shimgvw.dll a klikněte na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

239 – zakažte ozvučení při blokování pop-up okna
Pokud jste si nainstalovali druhý opravný balíček pro operační systém Windows XP, pak jste získali několik nových funkcí a vlastností prakticky „zdarma“. Mezi ně se řadí i možnost automaticky blokovat samootevírací okna v prohlížeči Internet Explorer. Pokud se nějaká stránka pokusí vyvolat okno, IE ho zakáže. O tom vám dá vědět nejen lištou pod adresou, ale také zvukovým znamením. Pokud vám tyto zvuky již lezou na nervy, můžete je vypnout. Úprava spočívá ve změně nastavení zvuků. Otevřete si Ovládací panely a poklikejte na Zvuky a zvuková zařízení. Přepněte se na záložku Zvuky. V menu Události programu vyhledejte položky Blokované automaticky otevřené okno a Informační panel. Nyní z otevíracího menu Zvuky vyberte pro každou položku Žádné. Nastavení potvrďte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

240 – jak odstranit tlačítko Spustit ze Start menu
Někteří uživatelé Windows 2000 či XP možná uvítají možnost odstranit ze Start menu tlačítko Spustit. K tomu stačí menší úprava v systémovém registru Windows. Spustíte ho kliknutím na Start -> Spustit a vepsáním příkazu regedit. Vněm vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer. Na pravé straně najdete položku NoRun, pokud tam není, vytvořte ji kliknutím v nástrojové liště na Úpravy -> Nový -> Hodnota DWORD. Nyní ji zeditujte a v řádku údaj hodnoty změňte 0 na 1. Tlačítko ze Start menu zmizí po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

241 – odstraňte dotazování na změnu velikosti při odesílání obrázků e-mailem
Využíváte-li možnost odeslat obrázky vestavěným poštovním klientem, potom jste se jistě nejednou setkali s dotazem, zda chcete odesílaný soubor zmenšit a tím urychlit jeho přenos. Toto okno se objevuje např., když na obrázek kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete Odeslat -> Příjemce pošty. Kdo však nechce snižovat kvalitu fotky a tudíž ho tento dotaz nezajímá, může okno zakázat. Stačí navštívit editor registru a vyhledat klíč HKEY_CLASSES_ROOT\.jpg. Na pravé straně najdete položku PerceivedType. Klikněte na ni a stiskněte klávesu Delete.To samé učiňte pro klíč HKEY_CLASSES_ROOT\.bmp případně i pro další formáty obrázků HKEY_CLASSES_ROOT\.png atd… Změny se projeví okamžitě.

Tipy a triky pro pokročilé

242 – jak změnit umístění uživatelských složek
Ve Windows se nachází několik tzv. uživatelských složek. Jde tak například o speciální složky, jako Dokumenty, Hudba, Moje knihy, Plocha, Start, Oblíbené atd. Data, která do nich umístíte se ukládají na pevný disk - to je jasné. Jejich umístění však nemusí každému vyhovovat. Např. standardní umístění Dokumentů je např. C:\Documents and Settings\jakub.dvorak\Dokumenty. Ukládáte-li si však data na speciální disk (nikoliv systémový) z důvodu bezpečnosti a předejití ztráty dat, je dobré cestu změnit. Otevřete registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Explorer\User Shell Folders
. Na pravé straně naleznete téměř 20 položek, které definují cestu, kam se budou data ukládat. Poklikáte-li např. na Personal, můžete vložit novou cestu - D:\Dokumenty. Změny se projeví po restartu PC. Podobně si můžete upravit všechny položky.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky 

243 – jak vložit podpis v Outlook Express
Používáte-li pro vyřízení elektronické pošty e-mailového klienta Outlook Express (OE), máme pro vás užitečný tip. Dopíšete-li e-mail, je dobré připojit na jeho závěr nějaké kontaktní informace či údaje na vás. Budete-li chtít, můžete to OE dělat za vás. Stačí, když si to nadefinujete v programu. Spusťte OE a na hlavní liště klikněte na Nástroje a poté na Možnosti. Přepněte se na kartu Podpisy. Zde klikněte na Nový, čímž aktivujete menu Úpravy podpisu. Do něho napište vlastní text podpisu např. S pozdravem, jméno příjmení Tel: xxx xxx xxx. Budete-li chtít podpis přidávat ke každému e-mailu, zaškrtněte nabídku Přidávat podpisy ke… Klikněte na tlačítko Použít, respektive OK, čímž text uložíte. Máte-li svůj podpis v externím souboru, potom ho lze připojit kliknutím na Soubor a Procházet.

Tipy a triky pro začátečníky

244 – kde změnit informace o uživateli Wordu a Excelu
Každý dokument vytvořený v aplikacích Microsoft Word a Excel obsahuje informaci o tom, jakým uživatelem byl vytvořen. Může za to funkce Informace o uživateli. Po instalaci produktu MS Office a prvním spuštění aplikace jí sdělíte, jaké jméno a iniciály má používat. Zadali jste-li však údaje špatně, či je nyní potřebujete dodatečně změnit, stačí navštívit příslušnou nabídku. Otevřete např. Word a klikněte na hlavní liště na Nástroje -> Možnosti. Přepněte se na záložku Informace o uživateli.

Tipy a triky pro začátečníky

245 - přiřaďte zástupci pevného disku jinou ikonku
Nelíbí se vám ikonka symbolizující pevný disk ve Windows XP? Chtěli byste ji vyměnit, ale nevíte, jak na to? My vám jeden způsob ukážeme. Standardní ikonku HDD můžete vyměnit za jinou. Změna ikonek se u zástupců provádí přes Vlastnosti. Tady však volbu pro změnu nenajdete. Musíte na to mazaněji. Otevřete si Poznámkový blok (klikněte na Start a vepište notepad). Otevře se textový editor. Nyní vepište:

[autorun]
icon=C:\WINDOWS\system32\shell32.dll,18

Klikněte na Soubor -> Uložit jako. Soubor uložte do kořenové struktury pevného disku, kde chcete měnit ikonku (např. C:\) pod označením autorun.inf. PC restartujte.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

246 – změňte cestu k instalačním souborům Windows XP
Pokud čas od času instalujete nějaký program či záplatu, hotfix pro operační systém či odebíráte nebo naopak přidáváte nějakou součást Windows XP, pak jste se již určitě někdy setkali s hlášením, které vás nabádá vložit médium s instalačními soubory systému XP do mechaniky. Jistě nám však dáte za pravdu, že hledat pokaždé toto CD, když si to PC vyžádá, je nepraktické. Mnohem lepší je zkopírovat jeho obsah někam na pevný disk (např. do C:\Instalace\Windows XP) a vnutit tuto cestu systému. To provedete menší úpravou registru Windows. Spusťte editor (klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit). Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Setup. Na pravé straně se nachází položka SourcePath. Poklikejte na ni a vložte ke složce, kam jste CD zkopírovali. V našem případě to je C:\Instalace\Windows XP.

Tipy a triky pro pokročilé

247 – jak odebrat položky z nabídky Nový
Možná znáte dialogové okno Nový (vyvoláte kliknutím pravým tlačítkem myši na pracovní ploše). Díky němu lze lehce a bleskurychle vytvořit nový požadovaný dokument (např. ve Wordu, zvuk WAV, Winrar archív apod.). V něm se totiž nachází několik voleb na vytvoření souborů podle různých šablon. Někdy se v něm nacházejí i šablony, které tam mít nechcete. Proto je někdy dobré je odstranit. Přes klasický způsob kliknutím pravým tlačítkem myši na položce to však nejde. Úpravou registru Windows toho docílit lze. Otevřete ho a přepněte se do HKEY_CLASSES_ROOT. Pokud znáte příponu, kterou šablona používá, máte vyhráno. Stačí ji najít. Například pro soubory WAV vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\.wav\ShellNew. Nyní přejmenujte ShellNew na ShellNewOld (klikněte na položku pravým tlačítkem a vyberte Přejmenovat). Za několik sekund zmizí položka Zvuk ve formátu Wave z menu Nový. Akci můžete opakovat pro další šablony.

Tipy a triky pro pokročilé

248 – vraťte původní nastavení zabezpečení ve Windows XP
Provedete-li řadu změn v nastavení zabezpečení Windows XP a budete-li chtít tato nastavení vzít zpět, budete muset opět všechno manuálně změnit. To však může být zdlouhavý proces a navíc si nemůžete být jisti, zda jste na něco nezapomněli. Proto tu je naštěstí i další způsob. Ten spočívá v zadání speciálního příkazu do příkazové řádky Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vložte příkaz secedit /configure /cfg %windir%\repair\secsetup.inf /db secsetup.sdb /verbose a klávesou Enter ho odešlete. Otevře se okno, které úlohu zpracuje. Tím vyresetujete nastavení zabezpečení systému do standardního nastavení. To se skládá např. ze security policy, uživatelských práv, práv na lokálním disku, přístupu k souborům, některých klíčů v registru apod.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky začátečníky

249 – zakažte ukládání šifrovaných stránek v IE
Celá řada služeb a webů potřebuje pro vaši identifikaci nějaké údaje o vás. Většinou se využívá přístupové heslo a jméno. Pokud nakupujete přes kreditní kartu, tak pro nákup musíte zadat její číslo atd. Tyto informace pak putují mezi vaším PC a serverem v zašifrované podobě (stránky v HTTPS). Nechcete-li však, aby se k těmto datům dostali i další uživatelé vašeho PC a používáte-li Internet Explorer, určitě si nastavte, že se tyto informace nemají odkládat na pevný disk v podobě souborů (do složky Temporary Internet Files). Otevřete IE a zvolte Nástroje -> Možnosti. Klikněte na kartu Upřesnit a ve stromové struktuře vyhledejte řádek Neukládat šifrované stránky na disk. Políčko zatrhněte a změny potvrďte tlačítkem OK.

Tipy a triky pro začátečníky

250 - jak odstranit Microsoft Java Virtual Machine
Nechcete-li v systému Windows XP používat Java modul od Microsoftu, a chtěli byste raději Javu od Sunu, pak je dobré tu od Microsoftu nejprve odebrat. Postup je velmi jednoduchý a spočívá pouze v zadání příkazu do příkazového řádku. Klikněte na Start nabídku, zvolte Spustit a do řádku Otevřít vložte příkaz RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection java.inf,UnInstall. Klikněte na OK. Poté dojde k odebrání součástí ze systému. Na vás ještě je, abyste odstranili ze složky Windows na rootu systémového disku adresář Java, z Windows\Inf soubor java.pnf a ve Windows\System32 soubor jview.exe a wjview.exe. Pokud máte v systému přítomen první či rovnou druhý servisní balíček pro Windows XP, Javu od Microsoftu v něm již nenajdete.

Tipy a triky pro začátečníky

251 – aby úsporný režim nevyžadoval heslo
Pokud používáte v systému Windows XP tzv. úsporný režim, pak jistě víte, že po přechodu PC z toho režimu jste dotázáni na heslo. Někoho neustálé zadávání hesla může spíše otravovat. I když opodstatnění pro něj tu samozřejmě je, minimálně z důvodu vyššího zabezpečení PC. Chcete-li jeho vyžadování vyřadit, není nic lehčího. Otevřete Ovládací panely a poklikejte na volbu Možnosti napájení. V otevřeném okně se přepněte na kartu Upřesnit. Zde zrušte zatržení volby Při přechodu z úsporného režimu se dotázat na heslo. Změny potvrďte kliknutím na Použít, respektive OK.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

252 - jak si manuálně vyladit prohlížeč Firefox
Internetový prohlížeč Firefox se dá nastavovat nejen z menu Nástroje -> Možnosti. K dispozici jsou totiž i zajímavé nástroje určené právě k tomuto účelu, jenž zpřístupní i další volby. Nechcete-li používat software jiné společnosti a i přesto byste si chtěli „poladit“ Firefox, stačí do prohlížeče zadat speciální příkaz. Otevřete prohlížeč a do řádku pro internetovou adresu zadejte příkaz: about:config a stiskněte Enter. Zobrazí se stránka s detailním nastavením prohlížeče. Ale pozor! K jednotlivým položkám není k dispozici žádná nápověda či popis volby. Proto provádějte změny s největší opatrností!

Tipy a triky pro pokročilé

253 – zadní vrátka do Windows XP, které mohou zprovoznit nefunkční systém
Možná jste se již někdy dostali do situace, kdy systém Windows po zapnutí PC ne a ne nastartovat. V těchto případech může pomoci klávesa F8, která zobrazí volby, kde je na výběr několik možností pro spuštění systému v nouzovém režimu. Pokud i to nepomáhá, nebo se k této volbě nelze dostat, pak je každá rada drahá. Proto je dobré již předem myslet na zadní vrátka.

Taková zadní vrátka nalezneme i ve Windows XP. Zde se totiž nachází nástroj Konzole pro zotavení systému. Díky ní lze obnovit systém a tím ho tak opravit. Aby byla v systému přítomna, je nutné ji nejprve nainstalovat. Vložte instalační CD s Windows XP do mechaniky a zadejte příkaz X:\i386\winnt32.exe /cmdcons (kde X je písmeno vaší CD mechaniky), příkaz odešlete a řiďte se následujícími příkazy. Na závěr restartujte počítač. Při příštím spuštění počítače se v nabídce spuštění (při startu PC zobrazí položka Konzola pro zotavení systému Microsoft Windows.

Tipy a triky pro pokročilé

254 – jak používat Konzoli pro zotavení systému
V předchozím postupu jsme vám poradili, jak nainstalovat Konzoli pro zotavení systému. Nyní si popíšeme, jak s touto funkcí pracovat. Konzole pro zotavení systému Windows usnadňuje zotavení počítače se systémem Windows XP, který nelze spustit správně, nebo který nelze spustit vůbec.

Pokud nelze použít nouzový režim nebo další možnosti spuštění, můžete zvážit použití konzole pro zotavení. Tuto metodu doporučujeme pouze zkušeným uživatelům, kteří jsou seznámeni s použitím základních příkazů umožňujících vyhledat chybné ovladače a soubory. Kromě toho musí mít uživatelé konzole pro zotavení také oprávnění správce PC.

Můžete povolit a zakázat služby, formátovat jednotky, číst data na místní jednotce a zapisovat na ni (stejně jako na jednotky formátované pomocí systému souborů NTFS) a provádět celou řadu dalších úloh správy. Pokud je v počítači nainstalován systém Windows XP, je ke spuštění počítače a použití konzole pro zotavení nutné použít spouštěcí CD systému Windows XP. Po vložení CD do mechaniky, nastavte bootování z CD v BIOSu. Po zobrazení obrazovky: Vítá vás instalační program, spusťte konzoli pro zotavení stisknutím klávesy R. Po vyzvání zadejte heslo správce. Pokud není heslo správce definováno, ponechejte pole prázdné a stiskněte klávesu Enter. Do příkazového řádku zadejte příslušné příkazy, které umožní diagnostikovat a opravit instalaci systému Windows XP.  Seznam dostupných příkazů získáte po zadání recovery console commands.

Tipy a triky pro začátečníky

255 – jak aktualizovat databázi definic u Ad-Aware SE bez internetu
Žádný počítač se již v dnešní době neobejde bez nástroje na ničení a chytání škodlivých počítačových kódů. Vedle antiviru a firewallu je tak nyní již téměř nutností mít instalovaný i antispywarový program. Tzv. malware je totiž opravdu všude a nachází se i v celé řadě programů. Jedním z nejlepších a spolehlivých programů na jejich odstranění z PC je i Ad-Aware od společnosti Lavasoft. Aby však mohl být co možná nejúčinnější, je zapotřebí starat se o jeho aktualizaci. Především jde o stahování databáze definic. Jste-li permanentně připojeni k internetu, pak při upozornění na starou databázi stačí kliknout na tlačítko stáhnout a o nic se již nemusíte starat. Ti z vás, kteří však nemohu využívat služeb celosvětové sítě nepřetržitě, mohou si definice zaktualizovat jinou cestou. Např. v práci či u kamaráda zadejte do prohlížeče adresu www.lavasoftusa.com/support/download. Zde najdete odkaz Latest definition file: xx, kde xx značí číslo db a datum vydání. Tento soubor stáhněte, přeneste tam, kde ho potřebujete a rozbalte. V něm najdete soubor, který překopírujte do složky C:\Program Files\Lavasoft\Ad-Aware SE Personal. Ten původní přepište tím novým a to je vše.

Tipy a triky pro začátečníky

256 – naučte Windows XP vyhledávat i v PDF
I přesto, že již nějakou dobu je dostupných hned několik daleko lepších mechanismů pro vyhledávání dat na lokálním pevném disku počítače, někdo stále může a nebo musí používat ten integrovaný ve Windows. Služba vyhledávání však není dokonalá. V době, kdy se celá řada dokumentů ukládá do PDF, je tak téměř nutností vyhledávat i v těchto souborech. S tím si však klasické vyhledávání ve Windows neporadí. Stačí však doinstalovat jednoduchou utilitku Adobe PDF IFilter a problém zmizí. Tu si stáhněte na této adrese (pro verzi 6) a poté nainstalujte. Nyní je vyhledávacímu systému Windows umožněno indexovat PDF-dokumenty za pomocí služby Microsoft Index Server.

Tipy a triky pro začátečníky

257 – jak rychleji vyvolat Průvodce přidáním místa v síti
Průvodce přidáním místa v síti se dá vyvolat pod ikonkou Místa v síti. Slouží pro vytvoření zástupce např. síťového disku, webového serveru, nebo zástupce k vašemu FTP. Chcete-li tohoto průvodce otevírat pomocí ikonky, bude se vám jistě hodit jednoduchý příkaz - rundll32 netplwiz,AddNetPlaceRunDll. Ten si můžete vyzkoušet kliknutím na Start -> Spustit a v otevřeném okně ho vložit  do řádku Otevřít. Po odeslání dojde k otevření průvodce.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

258 – jak zobrazit kompletní informace o ikoně
Jestliže používáte dialogová okna s informacemi o souboru, či složce v Průzkumníku Windows, pak by mohl být tento postup určen právě vám. Sami totiž jistě víte, že když umístíte kurzor myši nad nějakého zástupce či ikonku, tak za několik okamžiků se pod kurzorem objeví žluté okno s několika informacemi. V základním nastavení Windows se zde objevují tři položky: Typ, Změněno a Velikost. Chcete-li však dostávat i informace o typu souboru, jeho autorovi, či předmětu (podobně, jak je tomu např. na pracovní ploše Windows) můžete tak lehce učinit. Otevřete registr Windows (Start -> Spustit a vepište regedit). V registru vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\*. Na pravé straně se nachází položka QuickTip. Poklikejte na ni a údaj upravte na - prop: DocAuthor;Type;DocTitle;DocSubject;DocComments;Write;Size. Změny se projeví po restartu počítače. Řádek si lze libovolně modifikovat (můžete tak některé příkazy vynechat).

Tipy a triky pro pokročilé

259 – jak nezobrazovat novým uživatelům PC zástupce OE v panelu Snadné spuštění
Pokud se přihlásí nový uživatel k počítači, pak se v panelu Snadné spuštění a Start nabídce objeví nové ikonky a zástupci pro různé aplikace přítomné v systému (jako např. Internet Explorer, Outlook Express, Windows Media Player atd.). Chcete-li však zabránit lidem používat Outlook Express, můžete toho docílit zásahem do registru. Otevřete ho a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Active Setup\Installed Components\{44BBA840-CC51-11CF-AAFA-00AA00B6015C}. Přepněte se na pravou stranu, kde se nachází položka StubPath. Poklikejte na ni a hodnotu smažte.

Tipy a triky pro pokročilé

260 – jak přenést seznam povolených webů z IE do jiného PC
Majitelé operačních systémů Windows XP s SP2 dostali konečně do rukou možnost blokovat automaticky otevíraná okna v IE. Díky nově přítomnému nástroji si tak lze lehce definovat, ze kterých webů se mají otevírat vyskakovací okna, a ze kterých ne. Pokud si svůj seznam vyladíte k dokonalosti a rádi byste ho používali i na jiném PC (či ho zálohovali pro případ reinstalace systému), můžete tak klidně učinit. Otevřete registr Windows XP a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\New Windows. Nyní klikněte na Soubor -> Exportovat. Otevře se okno, kde zadejte označení REG souboru. Ten potom přeneste na jiné PC a poklikejte na něj. Zaveďte ho do systému a seznam vašich webů se importuje.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

261 – aby starší programy běžely i na Windows XP
Pokud jste nyní přešli na operační systém Windows XP (SP2) a máte problémy s tím, že vám v něm neběží některé aplikace, které předtím běžely bez problému na verzi předchozí, ještě neházejte flintu do žita. Microsoft totiž do tohoto OS přibalil funkci s označením Průvodce ověřením kompatibility programu. Tento průvodce vám pomůže vybrat a otestovat nastavení kompatibility, které by mohlo problém vyřešit. Funkci najdete ve Start nabídce -> Programy -> Příslušenství -> Průvodce ověřením kompatibility programu. Po otevření okna postupujte dle instrukcí.

Tipy a triky pro začátečníky

262 – jaké doplňky aplikací se nachází v IE?
Operační systém Windows XP s SP2 přidává do PC mnohé vylepšení. Jedním z nich je i možnost mít přehled o instalovaných doplňcích v Internet Exploreru. Doplňky jsou programy, které rozšiřují funkce webového prohlížeče. Pod těmito doplňky se však častokrát schová např. spyware či adware. Chcete-li mít přehled, co se v IE nachází za doplňky, stačí otevřít aplikaci IE a kliknout na Nástroje -> Možnosti. Nyní klikněte na záložku Programy a ve spodním okně na tlačítko Spravovat doplňky. Otevře se okno, kde je přehledně uvedené, jaké doplňky jsou v IE momentálně zavedené. Označením jakéhokoliv z nich můžete definovat, zda ho chcete povolit či nikoliv. Pokud to podporuje, můžete ho i aktualizovat a to tlačítkem Aktualizovat. Zde také lehce zjistíte, jakého jsou typu - ActiveX, rozšíření prohlížeče apod.

Tipy a triky pro začátečníky

263 – kolikrát jste doplněk v IE použili?
V předchozím tipu jsme se zmínili o správci doplňků v IE. Nyní navážeme a poradíme vám, jak zjistit, kolikrát jste ten který doplněk použili. Otevřete si okno s doplňky a klikněte pravým tlačítkem myši na lištu Název (nachází se nad seznamem položek). Otevře se dialogové okno a vněm se nachází několik zaškrtávacích položek. Vyberte ty, jenž by vás mohly zajímat (např. Otevřeno a Použito). U všech položek se nyní zobrazí další informace. Lehce tak např. zjistíte, kolikrát jste daný doplněk spustili, či kdy se tak stalo naposledy.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

264 – diagnostika PC ve Windows XP
Stává-li se vám, že čas od času zatuhne počítač a vlastníte-li Windows XP, potom můžete zkusit problém najít. Nástroj Prohlížeč událostí udržuje protokoly obsahující informace o programech, zabezpečení a systémových událostech v počítači. Je možné jej použít k zobrazení a správě protokolů událostí, ke shromažďování informací o potížích s hardwarem a softwarem a ke sledování událostí zabezpečení v systému Windows. Nejrychleji se k němu dostanete, když kliknete na Start -> Spustit a vepíšete příkaz eventvwr.msc. Po odeslání se otevře okno. Nyní můžete prohlížet události, jenž byly vytvořeny aplikacemi, zabezpečením a systémem. Poklikem na libovolnou položku se zobrazí podrobné informace.

Tipy a triky pro pokročilé

265 - jak zjistit, jaký máte v systému DVD-Video dekodér?
Dostali jste se již někdy do situace, kdy jste potřebovali zjistit, jaký DVD-Video dekodér je v počítači instalován? Pokud ano a problém jste stále nevyřešili, můžete použít tento jednoduchý postup. Dokonce nebudete potřebovat ani žádnou externí utilitku. Stačí jednoduchý příkaz ve Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz dvdupgrd /detect a klikněte na OK. Otevře se okno, které vás může informovat, že v systému není kodek pro přehrávání DVD. Pokud v něm je, potom vám to oznámí a navíc vypíše, jak se jmenuje a zobrazí další parametry vč. jeho verze.

Tipy a triky pro pokročilé

266 – jak vypnout expiraci hesla
Používáte-li operační systém Windows XP, kam se přihlašují osoby pod jedním uživatelským účtem, jistě jste již narazili na problém expirace hesla. V zájmu bezpečnosti totiž systém automaticky po určitém časovém úseku vyzve uživatele ke změně hesla. Pokud ho změní jeden uživatel a ten to nesdělí dalším osobám používající stejné uživ. jméno, potom může nastat problém. Abyste heslo nemuseli měnit, lze provést malou změnu. Klikněte na Start -> Spustit a vepište control userpasswords2. Otevře se okno, kde klikněte na záložku Upřesnit a potom na tlačítko Upřesnit. Otevře se další okno, kde klikněte na volbu Uživatelé a nyní poklikejte na uživ. účet, u kterého chcete změny provést. V okně potvrďte volbu Heslo je platné stále a změny uložte.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

267 – jak povolit stahování souboru z webu bez upozornění IE
Jestli se vám stává, že při stažení souboru z internetových stránek v Internet Exploreru s SP2 (verze browseru po instalaci SP2 pro Windows XP) se namísto okna ke stažení, objevuje panel s informací, že v zájmu zabezpečení IE zablokoval stažení souboru z webu do PC, můžete sjednat nápravu. Toto omezení je zde sice pro vyšší zabezpečení PC (před automatickým stahováním škodlivých souborů), ale ne pokaždé se může hodit. Nastavení změníte v IE pod nabídkou Nástroje, kde klikněte na Možnosti Internetu. Přepněte se na kartu Zabezpečení a klikněte na tlačítko Vlastní úroveň. V části Stažení vyhledejte položku Automatické dotazování při stahování souborů a nastavte Povolit. Změny potvrďte.

Tipy pro začátečníky

268 – kde rychle zjistit, jakou verzi Windows používáte
Operační systém Microsoft Windows existuje v mnoha verzích. Chcete-li zjistit, jaká verze je nainstalována ve vašem počítači, nebo chcete-li si ověřit, zda je právě tento systém záplatován některým z opravných balíčků tzv. Service Pack, lze si tyto informace „vytáhnout“ z PC jednoduchým příkazem. Klikněte na tlačítko Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz winver a klepněte na tlačítko OK. V okně se zobrazí verze systému Windows (vč. čísla) nainstalovaná v počítači a také informace, kdo ji vlastní. Jako doplňující informace se zobrazuje hlášení o dostupné fyzické paměti.

Tipy pro začátečníky

269 – jak zakázat vyžadování Ctrl+Alt+Delete před přihlášením k PC
Někdy se může hodit, aby při přihlášení k systému Windows XP bylo vyžadováno stisknutí kombinace kláves Ctrl+Alt+Delete, nebo naopak tento požadavek z důvodu rychlejšího přihlašování uživatele k PC byl zakázán. Pro provedení tohoto úkolu musíte být přihlášeni jako správce PC. Klikněte na tlačítko Start -> Ovládací panely a poté poklikejte na položku Uživatelské účty. Přepněte se na kartu Upřesnit. Ve skupině Zabezpečení přihlášení zaškrtněte nebo zrušte zaškrtnutí políčka Požadovat stisknutí kláves Ctrl+Alt+Delete.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

270 – pokud jsou problémy s ovladači, vraťte se k těm původním
Pokud v operačním systému Windows XP nainstalujete novou verzi ovladače pro nějaký hardware a ten po restartu nepracuje tak, jak má či jsou problémy se stabilitou PC, je nejlepší vrátit změny zpět. Pro tyto případy se sice může hodit i funkce Obnovení systému, ale ještě lepší je i další funkce, která se objevila s příchodem XP na trh. Funkci Vrátit změny ovladače lze využít v případě instalace nového ovladače zařízení, který způsobuje nestabilitu systému. Pomocí funkce Vrátit změny ovladače můžete obnovit (vrátit) předchozí ovladač zařízení a pokračovat v práci na počítači. Použití je lehké, stiskněte klávesovou zkratku Windows+Pause Break. Otevře se okno Vlastnosti systému, klikněte na kartu Hardware a zde klepněte na tlačítko Správce zařízení. Poklepejte na zařízení, jehož ovladač chcete obnovit. Přepněte se na kartu Ovladač a potom na tlačítko Vrátit změny ovladače.

Tipy pro začátečníky

271 – jak zamknout hlavní panel ve Windows XP
Pokud uživateli Windows XP nastavíte hlavní lištu přesně tak, jak byste chtěli a jak by to mělo zůstat, potom je dobré lištu kompletně zamknout. To lze sice učinit vyvoláním dialogového okna přímo na liště, ale tento způsob není pro uživatele žádnou velkou překážkou - kdykoliv mohou úpravy zase povolit. Nejlepší je tedy tuto volbu deaktivovat a to lze provést v zásadách skupin uživatelů. Uzamkněte hlavní panel a klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz gpedit.msc. Otevře se okno a vy se propracujte přes nabídky Konfigurace uživatele -> Šablony pro správu -> Nabídka Start a Hlavní panel k Uzamknout hlavní panel. Poklikejte na ni a zvolte Povoleno. Změny uložte. Od teď nebude možné měnit nastavení hlavní plochy a ani vyvolávat dialogové okno.

Tipy pro začátečníky

272 – jak odstranit hlášení o nepřečtené poště v okně přihlášení k Windows XP
Používáte-li u přihlášení k systému Windows XP tzv. domácí úvodní okno, pak jistě víte, že u každého definovaného uživatele se zobrazuje počet nepřečtených e-mailů. Nechcete-li, aby se tato informace zobrazovala, stačí malá úprava v registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit. Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\UnreadMail, přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu typu DWORD s názvem MessageExpiryDays. Nyní PC restartujte.

Tipy pro začátečníky

Tipy a triky pro začátečníky

273 - jak se zbavit blikání prvků ve Firefoxu
Používáte-li internetový prohlížeč Firefox, pak jste se již možná někdy setkali s problémem blikajících prvků na některých webových stránkách. Toto nepříjemné blikání může být někdy opravdu na obtíž. Pokud shledáte blikání textu obtěžující, sjednejte si nápravu. Otevřete Firefox a do řádku pro adresu zadejte příkaz about:config. Tím se dostanete do nastavení prohlížeče pro pokročilé. Zde vyhledejte řádek browser.blink_allowed. Použít můžete i filtr, kam zadejte slovo blink. Na řádek nyní poklikejte a zkontrolujte, zda se v sloupci hodnota objevilo slovo false. Prohlížeč již nyní stačí pouze restartovat.

Tipy a triky pro začátečníky

274 - jak ve Wordu 2003 zakázat zobrazování ikonky schránky při vložení
Uživatelé kancelářského balíku Microsoft Office 2003 a zejména aplikace Microsoft Word 2003 dobře vědí, že při práci se schránkou Windows se po vložení objektu či textu zobrazuje také nežádoucí ikonka. V praxi k tomu dojde v případě, když zkopírujete objekt do schránky (např. CTRL+C) a poté ho vložíte ve Wordu (CTRL+V). Text se sice vloží, ale spolu s ním se objeví i znak schránky. Pokud ho nechcete zobrazit, stiskněte klávesu Esc. To je však pouze dočasné řešení. Chcete-li zobrazení zakázat natrvalo, potom klikněte na nabídku Nástroje -> Možnosti a klikněte na kartu Úpravy. V části Možnosti vyjímání a vkládání zrušte označení položky Zobrazovat tlačítka Možnosti vložení. Změny uložte tlačítkem OK.

Tipy a triky pro začátečníky

275 – když se nedaří smazat data z disku
Některé soubory a složky se vám nemusí podařit smazat. Pokud nepomůže ani prověření disku opravným nástrojem např. scandisk a ani defragmentace disku, zkuste poslední možnost. Tou je mazání z příkazového řádku ve Windows. Klikněte na tlačítko Start -> Spustit. Do řádku otevřít vepište příkaz cmd. Otevře se konzola pro MS-DOS. Zde se přepněte do nadřazené složky, ze které chcete data smazat. Zadejte příkaz rmdir /s název složky. Všechna právě nepoužívaná data, budou po dotazu, zda jste si příkazem jisti, ihned smazána.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

276 – jak zakázat integrované vypalování ve Windows XP
Tímto postupem lze zakázat používání vypalování v operačním systému Windows XP. Pokud si tedy nepřejte, aby kdokoliv na vašem počítači používal pro vypalování CD (na vypalovačce) integrovaný mechanismus od společnosti Roxio, upravte jeden záznam v systémovém registru Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Otevře se okno, ve kterém vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\ Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Přepněte se na pravou stranu a klikněte pravým tlačítkem myši. Vyberte Nový -> hodnota DWORD. Pojmenujte ji NoCDBurning. Nyní na ni poklikejte a přidělte jí hodnotu 1. Pro aktivaci stačí počítač restartovat. Nyní volby k zápisu nebudou v systému přítomné. To samozřejmě neplatí pro externí programy (Nero apod.).

Tipy a triky pro pokročilé

277 – jak zobrazit jméno uživatele a počítače v popisku Tento počítač
Někoho může ve svém PC nudit popisek Tento počítač u ikonky a v Průzkumníku Windows. Tato volba je jakýmsi rozcestníkem po systému Windows XP. Místo tohoto nepříliš zajímavého názvu si můžete nastavit zobrazování nejen názvu počítače, ale i dokonce právě přihlášeného uživatele. Stačí provést úpravu v systémovém registru. Spusťte ho a vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D}. Pravým tlačítkem myši klikněte na položku LocalizedString a vyberte přejmenovat. Označte ji LocalizedString.old. Nyní opět klikněte pravým tlačítkem na volné místo a vyberte Nový -> Rozšiřitelná řetězová hodnota. Tu pojmenujte jako LocalizedString. Poklikejte na ni a do řádku zadejte %USERNAME% on %COMPUTERNAME%, PC restartujte. Změny se ukáží (např. na ikonce na ploše) ihned po přihlášení k systému.

Tipy a triky pro pokročilé

278 – jak změnit velikost miniatur u náhledů obrázků
Pro někoho může být velmi užitečná a nepostradatelná funkce náhledů (pojmenovaná Miniatury) fotografií v Průzkumníku Windows. Ta totiž dokáže svým uživatelům poskytnout náhled na jejich fotografie a další grafické soubory. Tato funkce má však bohužel pouze omezené možnosti nastavení. Vlastně, nastavovat přímo z Windows ani nejde. Vy však zásahem do registru můžete např. změnit velikost náhledů, aby se vám nezdály tak velké či malé. Otevřete registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. Na pravé straně klikněte na prázdné místo a vyberte Nový -> hodnota DWORD a označte ji jako ThumbnailSize. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu od 32 do 96 a PC restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

279 – zrušte zobrazování podokna úloh ve Wordu
Zatím poslední verze kancelářského balíku Microsoft Office 2003 se snaží uživateli neustále pomáhat a „předhazovat“ mu pod ruku různé vychytávky. Mezi takové se řadí i tzv. Podokno úloh. To se objevuje v mnoha situacích na pravé straně aplikací - typicky po otevření Wordu atd. Chcete-li se této otravné součásti zbavit, postup je jednoduchý. Otevřete Word a v hlavní liště klikněte na Nástroje -> Možnosti. Na kartě Zobrazení zrušte zatržení řádku podokno úloh Po spuštění a dole klikněte na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

280 – jak vrátit nastavení integrovaného firewallu v XP do výchozího stavu
Možná jste se i vy již někdy setkali s potřebou resetovat nastavení firewallu integrovaného ve Windows XP. To se může hodit např. po napadení virem (ten bez vašeho vědomí mohou přenastavit firewall), či chcete-li vrátit „tovární“ nastavení. Pokud máte administrátorské oprávnění, můžete tak učinit jednoduchým způsobem. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz firewall.cpl. Otevře se okno firewallu. Vy se přepněte na kartu Upřesnit. Zde zcela dole naleznete tlačítko Obnovit výchozí. Tím vrátíte nastavení do výchozího stavu. Ještě jednoduší cesta, jak vyresetovat volby vede přes příkaz netsh firewall reset., ten zadejte opět do Start -> Spustit.

Tipy a triky pro začátečníky

281 – jak zakázat antispam v Outlooku 2003
Vlastníte Office 2003 a používáte pro vyřizování pošty poštovního klienta Outlook? Potom jistě víte, že tato verze již obsahuje vlastní antispamový filtr. Ten bdí mezi poštovním serverem a vaším počítačem a snaží se zachytit nevyžádanou poštu. I přestože je funkční, na trhu existuje více lepších programů. Proto používáte-li nějaký jiný antispamový filtr, je dobré ten integrovaný v Outlook vypnout. Otevřete Outlook a klikněte na Nástroje -> Možnosti a zůstaňte na kartě Předvolby. Klikněte na tlačítko Nevyžádaná pošta. Otevře se okno antispamu, kde vyberte Bez automatického filtrování…

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

282 – deaktivujte službu indexování souborů ve Windows XP
Již jednou jsme vám v tipech a tricích radili, jak v operačním systému Windows XP vypnout službu indexování obsahu pevného disku. Pokud funkci Hledat ve Windows XP nepoužíváte, můžete indexování vypnout a tím zrychlit chod PC. To je sice pravda, ale služba zbytečně běží na pozadí systému a zbytečně ubírá systémové prostředky. Vyřadit ji přitom lze lehce. Stačí na pracovní ploše kliknout na ikonku Tento počítač pravým tlačítkem myši a vybrat volbu Spravovat. V otevřeném okně poklikejte na položku Služby a aplikace a poté Služby. Na pravé straně vyhledejte položku Indexing Service a poklikejte na ni. V menu Typ spuštění zvolte Zakázáno a klikněte na Použít, respektive OK.

Tipy a triky pro začátečníky

283 – aktualizace času ve Windows XP každý den
Máte-li doma počítač připojený k internetu, potom možná víte, že se dokáže připojit na jeden z časových serverů na internetu a díky tomu automaticky synchronizovat systémový čas. Tato synchronizace probíhá jednou za sedm dní. Pokud chcete synchronizovat častěji nebo naopak méně často, stačí provést malou úpravu v systémovém registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a zadejte příkaz regedit. V otevřeném okně vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\W32Time\TimeProviders\NtpClient. Na pravé straně naleznete položku SpecialPollInterval. Poklikejte na ni, změňte číselnou soustavu na desítkovou a hodnotu vlevo změňte podle potřeb. Aktualizace každou hodinu zastupuje hodnota 3600, aktualizace denně pak 86400 atd...

Tipy a triky pro začátečníky

284 – jak zakázat klávesu Windows
Neustále nechtěně mačkáte na funkční klávesu se znakem okna (Windows)? Nechcete, nebo si nepřejete tuto klávesu používat? Tak ji deaktivujte. Ne, nepotřebujete k tomu šroubovák či jiné nářadí, stačí navštívit systémový registr Windows. V něm vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout. Přepněte se na pravou stranu a klikněte pravým tlačítkem a vyberte Nový -> Binární hodnota. Pojmenujte ji jako Scancode Map. Nyní na ni poklikejte a v binárním tvaru zadejte 00 00 00 00 00 00 00 00 03 00 00 00 00 00 5B E0 00 00 5C E0 00 00 00 00. Změny se projeví po restartu počítače.

Tipy a triky pro začátečníky

Tip: Pokud neumíte hodnoty zadat, vložte níže uvedené do textového souboru a uložte ho s příponou .reg. Poté na něj poklikejte a zaveďte hodnoty do registru.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\Keyboard Layout]
"ScanCode Map"=hex:00,00,00,00,00,00,00,00,03,00,00,00,00,00,5B,E0,00,00,5C,E0,00,00,00,00

Tipy pro začátečníky

285 - jak zrychlit zobrazování a vysouvání nabídek
Používáte-li ve Windows XP často funkce pravého tlačítka myši, potom jistě sami nejlépe víte, že zobrazení dialogového okna po kliknutí na objekt má určitou prodlevu. V některých případech se tak čekání může prodloužit na sekundy. Příčinou jsou tzv. zkrášlovací efekty, kterých je v XP opravdu mnoho. Pozvolné vysouvání je dle programátorů Microsoftu zřejmě důležitější a vzhledově hezčí. Pokud na nějaké vzhledové vlastnosti nedáte a spíše chcete rychlejší odezvu, je dobré si tuto funkci vypnout. Stiskněte Windows + Pause Break. Objeví se okno Vlastnosti systému a vy se přepněte na kartu Upřesnit. Zde v oblasti výkon klikněte na tlačítko Nastavení. Na kartě Vizuální efekty klikněte na Vlastní a zrušte zatržení volby Pozvolna zobrazovat nebo vysouvat nabídky. Změny uložte tlačítkem Použít, respektive OK.

Tipy pro začátečníky

286 - rychlý přístup k jednotkám v síti
Je-li váš počítač součástí nějaké počítačové sítě a vy často přistupujete na vzdálené jednotky, může být pro vás výhodné umístit ikonku pro rychlý přístup na panel nástrojů. Stiskněte klávesy Windows + E, čímž otevřete okno Tento počítač. Nyní klikněte na nástrojovou lištu pravým tlačítkem myši a z menu vyberte položku Vlastní. Objeví se volba pro panel nástrojů. Na levé straně vyhledejte položku Připojit jednotku. Klikněte na tlačítko Přidat a okno uzavřete. Ikonka se objeví nejen v tomto okně, ale ve všech oknech průzkumníka Windows.

Tipy pro začátečníky

287 - kde nastavit zobrazení informace o došlém e-mailu
Potřebujete vědět, jak zařídit, aby v poštovní klient Microsoft Outlook 2003 nechával hlášení o nové poště na obrazovce déle, než jen maximálně xx vteřin? Či chcete toto hlášení odstranit úplně? Není nic lehčího. Otevřete Outlook 2003 a klikněte na Nástroje -> Možnosti. V otevřeném okně na záložce Předvolby klikněte na volbu Možnost e-mailu. Otevře se další okno, kde klikněte na Upřesnit možnosti e-mailu. Opět se otevře okno a zde stiskněte tlačítko Nastavení oznámení na ploše. Zde si nastavte vše potřebné a změny uložte.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

288 – povolte trvalé zobrazování pop-up oken u zabezpečených serverů
Pro přihlášení k nějaké službě na zabezpečených stránkách (https://) se může objevit dialogové okno, které vás požádá o vaši autorizaci. Po instalaci Service Packu 2 pro Windows XP se tomu tak dít nemusí. Až teprve váš zásah může okno vyvolat. Abyste nemuseli pro každý zabezpečený server vytvořit pravidlo, že okno se má otevírat, je lepší provést malý zásah do registru systému Windows. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište regedit. Vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer\New Windows. Přepněte se na pravou stranu a klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> hodnota DWORD. Pojmenujte ji jako AllowHTTPS. Poklikejte na ni a přidělte jí 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy pro pokročilé

289 – jak stahovat více než dva soubory z jednoho serveru v IE
Prohlížeč Internet Explorer omezuje počet současných připojení k jednomu serveru. Tím tak chrání daný server před útoky, ale pokud např. stahujete ze serveru nějaký soubor, pak můžete z jednoho serveru stahovat vždy jen 2 soubory (ostatní jsou ve frontě). Chcete-li stahovat více souborů najednou, musíte provést následující změnu. Spusťte editor registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Internet Settings. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte dvě nové hodnoty DWORD. První označte jako
MaxConnectionsPer1_0Server (standardně nastaveno 4) a druhou jako MaxConnectionsPerServer (standardně nastaveno 2). Nyní jim přiřaďte číslo podle vašeho uvážení. Ale nepřehánějte to, ať server, ze kterého stahujete zbytečně nezatížíte.

Tipy pro pokročilé

290 – nastavte, kam má IE ukládat stažené soubory
Používáte pro stahování souborů IE a vadí vám, že nelze nastavit výchozí složku pro jejich umístění jako např. ve Firefoxu? Již nemusí. Vy si totiž můžete to samé nastavit i v IE. Internet Explorer má totiž natvrdo nastavenu jednu složku, kterou můžete změnit až při zobrazení dialogového okna pro stažení souboru. Změnit ji lze však v registru Windows. Otevřete ho a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Internet Explorer. Na pravé straně se nachází položka Download Directory. Poklikejte na ni a zadejte novou cestu. Pokud však při stahování vyberete jinou složku, zadaná hodnota se přepíše.

Tipy pro pokročilé

Tipy pro začátečníky

291 – změna barvy tlačítek karet v Excelu
Program Microsoft Excel nabízí celou řadu nastavení. To se týká i jednotlivých listů. Aby práce s nimi byla co možná nejsnazší, integrovali programátoři Microsoftu funkci pro změnu barvy tlačítek (pro přepínání mezi jednotlivými kartami). Otevřete-li Excel a kliknete-li ve spodní části na kartu pravým tlačítkem myši, zobrazí se dialogové okno, kde vyberte položku Barva karty. Otevře se okno s paletou barev. Vy si vyberte, kterou chcete a klikněte na tlačítko OK.

Tipy pro začátečníky

292 – jak se vrátit k výchozímu nastavení pro určité úlohy
Windows XP se skládá nejen ze samotného operačního systému, ale také z celé řady aplikací. Integrovaný software tak má uživatelům usnadnit základní práci s PC, aby nemuseli nikde shánět dodatečné programové vybavení. Avšak postupnou instalací jiného programového vybavení, se úlohy samozřejmě otevírají v jiných, než výchozích programech. Chcete-li se u některých z nich vrátit k výchozím, učiníte tak jednoduchou funkcí. Klikněte na Start a vyberte položku Přístup a výchozí nastavení programů. Otevře se okno, kde se nacházejí tři hlavní profily. Vyberte ten, co vám nejvíce vyhovuje. Můžete si ho však i dále konfigurovat. Stačí na něj kliknout a směle do toho.

Tipy pro začátečníky

293 – odstraňte jedním příkazem Windows Messenger
Pokud vlastníte systém Windows XP a nepoužíváte program Windows Messenger, což je program pro rychlé zasílání zpráv, můžete se ho zbavit zadáním jediného příkazu. Společnost Microsoft sice nedala uživateli možnost odebrat ho přes grafické rozhraní, ale kliknete-li na Start -> Spustit a do řádku Otevřít zadáte příkaz RunDll32 advpack.dll,LaunchINFSection %windir%\INF\msmsgs.inf,BLC.Remove, pak během několika okamžiků dojde k jeho odinstalování.

Tipy pro začátečníky

Tipy pro pokročilé

294 – jak odebrat položku Dokumenty z Tento počítač
Jestliže je váš počítač součástí počítačové sítě, pak se v Průzkumníku Windows ve stromové struktuře Tento počítač nachází položka Dokumenty. Tato složka je zde pro sdílení souborů s jinými uživateli. Pokud ji však k ničemu nepotřebujete, lze ji jednoduše odebrat. Stačí otevřít systémový registr (klikněte na Start -> Spustit  a do řádku Otevřít vepište regedit) a vyhledat klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Přepněte se na pravou stranu, klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Hodnota DWORD. Pojmenujte ji jako NoSharedDocuments. Nyní na ni poklikejte a přidělte jí číslo 1. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy pro pokročilé

295 – jak odstranit všechny ikonky ze systémové lišty
Hlavní panel Windows XP se skládá z několika částí. Na levé straně naleznete Start tlačítko, uprostřed místo pro otevřená okna a aplikace a zcela vpravo potom tzv. systémovou oblast. V ní se mimo hodin a datumu nacházejí i různé ikonky programů oznamující jejich běh. I přesto, že ve Windows XP je možné je všechny skrýt ve Vlastnostech Hlavního panelu a nabídky Start, ne každý z nás chce jednu po druhé v tomto nastavení zakazovat. Mnohem efektivnější je zakázat toto zobrazování pro všechny najednou. Otevřete registr Windows a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte pravým tlačítkem novou hodnotu DWORD. Označte ji jako NoTrayItemsDisplay. Poklikejte na ni a přidělte jí číslo 1. Aby se změny projevily, je zapotřebí PC restartovat.

Tipy pro pokročilé

296 – seskupování tlačítek na přání
Používáte-li v XP seskupování podobných tlačítek v hlavním panelu a chcete-li v nich mít ještě větší přehled, potom pro vás máme následující tip. Jistě víte, že při vyšším počtu oken na hlavním panelu systém provede „redukci“ podobných oken do jedné položky. Bohužel se nedá definovat při kolika oknech k tomu má dojít. Menší úpravou v registru toho však docílit lze. Otevřete ho a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Nyní ji pojmenujte jako TaskbarGroupSize a přiřaďte jí číslo 2. Tím definujete, že již při dvou oknech bude docházet k seskupování tlačítek na hlavním panelu.

Tipy pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

297 – k čemu jsou složky $NTUninstall
Často se nás ptáte, co jsou zač složky $NTUninstall. Tyto složky naleznete v adresáři s instalací Windows (Windows, WinNT) a jsou vytvářeny když nainstalujete nějakou záplatu, hotfix nebo jinou aktualizaci. Obsahují informace o odinstalování instalované aktualizace. To znamená, že pokud je ze systému smažete, pak již později nebude možné aktualizace z PC odstranit. Proto se nedoporučuje jejich mazání a již v žádném případě nejde o nějaká temp data, či data, která se zapisují při selhání OS, jak si to mnoho uživatelů mylně myslí. Chcete-li o vybrané aktualizaci vědět více stačí, když navštívíte adresu http://support.microsoft.com/?kbid=xxxxxx a za xxxxxx dosadíte číslo aktualizace. Např. u složky $NtUninstallKB834707$ to bude adresa http://support.microsoft.com/?kbid=834707 (tedy bez Q, KB a $).

Tipy a triky pro začátečníky

298 – jak tisknou obsah složek přes dialogové okno
Určitě jste se již někdy dostali do situace, že jste potřebovali vytisknout obsah některé složky. Pro tento účel můžete použít buď speciální aplikace či jednoduchý příkaz dir > vypis.txt v příkazovém řádku. Avšak vždy, když chcete tento příkaz použít, musíte se přepnout do vybraného adresáře. Pomocí utilitky printdir.zip lze takto tisknout i z dialogového okna. Stáhněte si nástroj z adresy http://windowsxp.mvps.org/reg/printdir.zip, rozbalte, poklikejte na Printdir.reg a zaveďte informace do registru. Druhý soubor zkopírujte do složky s Windows. Nyní, když na jakoukoliv složku kliknete pravým tlačítkem myši, objeví se dialogové okno a vněm nově položka Print Directory.

Tipy a triky pro začátečníky

299 – bezpečné odebrání zařízení USB
V dnešní době, kdy technologii USB lze vidět prakticky u každého počítače, není možná nutné připomínat, jak s ní pracovat. Protože však neustále slýcháme, jak uživatelé provádějí odpojení od PC, připomínáme jen, že bezpečné odpojení lze provést přes systémovou lištu. Řada uživatelů to tak nedělá a pro svoji pohodlnost zařízení z konektoru USB rovnou vytrhnou a to bez předchozího odpojení. To však není správné, protože zařízení se musí na odpojení nejprve připravit. Proto v liště nejprve poklepejte na zelenou šipku a po zobrazení okna Bezpečně odebrat hardware, vyberte ukončit a v seznamu vyberte zařízení, které chcete odpojit od PC.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

300 – jak zakázat administraci počítače
Potřebujete-li zakázat funkci Správa počítače (spustíte i příkazem compmgmt.msc z příkazové řádky), která slouží k jednoduché administraci operačního systému Windows XP, stačí upravit jeden klíč v registru. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regedit. Otevře se okno registru a vy vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer. Vytvořte novou hodnotu DWORD (na pravé straně klikněte na volné místo pravým tlačítkem myši a vyberte Nový). Tu nyní pojmenujte jako NoManageMyComputerVerb. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1.

Tipy a triky pro pokročilé

301 – kde hledat informace, proč spadly Windows XP
Dojde-li k nějaké neočekávané chybě Windows, ve většině případů dojde až k jejich restartu. Po znovu nabootování se potom objeví chybové hlášení s odkazem na protokol, kde zkušení uživatelé mohou zjistit příčinu pádu. V souboru sysdata.xml, tak naleznete mnoho informací, mimo jiné také, která aplikace pád zapříčinila. Ale pozor, tento soubor je k dispozici pouze do doby než tuto volbu potvrdíte!

Tipy a triky pro pokročilé

302 – jak editovat registr jiného uživatele
Pokud potřebujete ve Windows XP změnit nastavení registru jiného uživatele, který se k PC přihlašuje, nemusíte se hlásit pod jeho profilem a ani tedy nemusíte znát jeho přihlašovací heslo. Úplně stačí přihlásit se do systému jako administrátor a použít editor registru. Spusťte ho a vyhledejte větev HKEY_USERS a v menu Soubor vyberte Načíst podregistr. Otevře se dialogové okno, kde vyberte soubor ntuser.dat konkrétního uživatele. Ten naleznete v C:\Documents and Settings\jmeno_uživatele a zvolte Otevřít. Objeví se okno a do něho napište jméno uživatele. Načte se větev uživatele a vy můžete začít editovat. Po skončení editace zvolte Soubor -> Uvolnit podregistr.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

303 - jak změnit velikost stránky v browseru Opera
Internetový prohlížeč Opera obsahuje celou řadu funkcí a především vylepšení. Mezi jedno takové se řadí i možnost změnit velikost zobrazené webové stránky. Nejde však o klasickou změnu písma, jak je tomu třeba v případě Internet Exploreru, ale o kompletní zvětšení či zmenšení všech textů a objektů na stránce. Vlastně jde o jakousi lupu, která je integrována přímo v prohlížeči. Její ovládání je velmi jednoduché. Dojde-li k načtení webové stránky, pak pomocí kláves „+“ a „-“ změňte velikost. Stránky lze zvětšit až na 1000 % a zmenšit na 20 % původní velikosti.

Tipy a triky pro začátečníky

304 – upravte šířku stránky v prohlížeči Opera
Celá řada programátorů internetových stránek ignoruje jejich specifikace a standardy. Udělat dokonalý web s perfektními stránkami je však opravdu tvrdá práce. Někde však stránky trpí i dalšími neduhy. Mezi jedny z nich se řadí nejen scrollovaní ve vertikální poloze, ale také nutnost přejíždět v poloze horizontální. Máte-li prohlížeč Opera, potom na horizontální scrollování můžete zapomenout. Stačí si pouze aktivovat funkci Fit-to-Window. Naleznete ji v menu View pod položkou Fit to window witch. Upravuje internetové stránky tak, že přizpůsobuje šířku obrazovky nebo okno prohlížeče.

Tipy a triky pro začátečníky

305 – kde hledat kompletní informace o systému
Nástroj Systémové informace shromažďuje a zobrazuje informace o konfiguraci operačního systému. Zde si můžete zobrazit mnoho užitečných a zajímavých informací o PC. Vyvolat lze jednoduchým způsobem. Klikněte na tlačítko Start -> Spustit. V nově otevřeném okně do řádku Otevřít vepište příkaz msinfo32.exe a odešlete. Dojde k otevření okna Systémové informace. To se skládá ze dvou oken. Levé obsahuje stromovou strukturu a v pravém se zobrazují podrobnosti ze zvolené položky.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

306 – jak vypnout Prefetcher
Možná víte, že systém Windows XP obsahuje pomůcku Prefetcher (již jednou jsme se o ní v tipech a tricích zmínili). Ta má za úkol zkrátit čas potřebný ke spuštění programů. Pokud však dojde k nějakým potížím se spouštěním některých aplikací, může být užitečné tuto službu vypnout. Prefetcher běží po startu celou dobu na pozadí systému. Vyřadit ji lze přímo v registru Windows XP. Stiskněte Start -> Spustit a do řádku vepište příkaz regedit. Ten odešlete. Nyní najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\SessionManager\Memory Management\PrefetchParameters. Na pravé straně naleznete EnablePrefetcher. Ta by měla být ve výchozím nastavení a obsahovat hodnotu 1. Vy na ni poklikejte a přidělte jí 0. Editor registru zavřete. Změny se projeví po restartu počítače.

Tipy a triky pro pokročilé

307 – jak deaktivovat spouštění spořiče
Spořič monitoru ve svých dobách měl své opodstatnění. Dřívější monitory nebyly natolik vyspělé, aby mohly zobrazovat nezměněnou obrazovku minuty či hodiny. Docházelo u nich k postupnému vypalování zobrazovaného obrazu. Nové monitory však již obsahují jiné technologie a u nich toto nehrozí (snad až na plazmu). Máte-li ve vašem PC vybraný jakýkoliv spořič a chcete ho vypnout pomocí registru, spusťte jeho editor a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop. Na pravé straně vyhledejte a poklepejte na položku ScreenSaveActive. Změňte její hodnotu z 1 na 0. V poslední řadě smažte položku označenou jako SCRNSAVE.EXE.

Tipy a triky pro pokročilé

308 – konfigurace automatických aktualizací
Automatické aktualizace by měly být zapnuty na každém počítači s operačním systémem Windows 2000 a novějším. Pokud však tuto službu potřebujete z nějakého důvodu zakázat či změnit její nastavení, lze to udělat nejen pod položkou Automatické aktualizace, ale i v registru. Otevřete registr a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows. Vy nyní vytvořte nový klíč a pojmenujte ho jako WindowsUpdate. Ve Windows Update opět vytvořte nový klíč s označením AU. Poklikejte na něj a přepněte se na pravou stranu. Zde vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako NoAutoUpdate a poklikejte na ni. Přidělte jí 1 a registr ukončete. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

309 – on-line skener PC virů od McAfee
Počítačové viry jsou programy jako každé jiné, avšak s tím rozdílem, že místo toho, aby nám práci ubíraly, tak ji přidělávají. Proto by se na každém PC měl nacházet antivirový program, který by jejich útoky odrážel. Pokud však antivir nefunguje, či ho prostě ještě nemáte, můžete vyzkoušet jeden z mnoha webových. Jejich cílem je identifikovat a pomoci řešit potenciální bezpečnostní rizika. Dokáží tak nalézt viry a navíc jsou stále aktuální. Avšak nemají nepřetržitou kontrolu (rezidentní štít), takže se nelze spoléhat jen na ně. Avšak pro prohledání PC na výskyt viru poslouží velmi dobře. Nalezne-li vir, nabídne řešení, jak se ho zbavit. McAfee FreeScan je jedním z těchto bezplatně dostupných skenerů, avšak je určen pouze pro Internet Explorer při navštívení adresy http://us.mcafee.com/root/mfs/scan.asp. Musíte povolit instalaci ActiveX prvku. Teprve potom můžete začít systém testovat.

Tipy a triky pro začátečníky

310 – kontrola pravopisu i pro slova psaná velkým písmem
Automatická kontrola pravopisu, kterou nabízí Microsoft Word, není ve výchozím stavu funkční pro slova či věty, jenž jsou napsané velkými písmeny. Chcete-li však, aby se i na tato slova vztahovala kontrola, stačí ji aktivovat. Otevřete MS Word a v hlavním menu klikněte na Nástroje -> Možnosti. Vyberte kartu Pravopis a zde zrušte zatržení řádku Přeskakovat slova VELKÝMI PÍSMENY.

Tipy a triky pro začátečníky

311 – jak odstranit vodotisk ze složek
Jestliže ve Windows XP navštívíte nějakou složku s jedním obsahem (hudba, video, obrázky atd.) určitě si nelze nevšimnout, že na pravé straně dole se nachází vodotisk, symbolizující co se ve složce nachází. Pro složku s hudbou to je nota, s obrázky obrázek apod. Chcete-li se tohoto znaku zbavit klikněte pravým tlačítkem myši na ikonku Tento počítač a zvolte Vlastnosti. Přepněte se na kartu Upřesnit. V oblasti Výkon klikněte na tlačítko Nastavení. Klikněte na položku Vlastní a v seznamu položek vyberte řádek Použít obrázek pozadí pro každý typ složky a zrušte u něho zatržení. Změny uložte potvrzením všech oken.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

312 – nastavte si interval pro automatické prohlížení obrázků
Pokud se na digitální fotografie a obrázky díváte pomocí aplikace Prohlížeč obrázků a faxů, potom jistě dokonale znáte všechny jeho funkce. Bohužel těch moc není. Moc dobře na tom tak není ani tzv. prezentace obrázků. Pokud tuto funkci použijete, nemáte možnost měnit interval mezi zobrazením jednotlivých snímků. Menší úpravou v systémovém registru si však tento časový úsek změnit můžete. Otevřete registr (Start -> Spustit a vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\ShellImageView. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako Timeout. Nyní na ni dvakrát poklikejte, klikněte na položku Desítková a zadejte hodnotu (ta se zadává v milisekundách). Například 5000 milisekund je 5 sekund apod. Změny se v programu projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

313 – jak znepřístupnit panely nástrojů
Hlavní panel ve Windows XP, může obsahovat řadu informací. Mezi jedny takové se řadí i různé lišty. Kliknete-li pravým tlačítkem myši na panel, vyvoláte dialogové okno, kde se zcela nahoře nachází položka Panel nástrojů. Díky ní můžete přidávat různé nástroje na ovládání systému. Nechcete-li, aby se zde zobrazovala, stačí to zakázat v registru Windows. Otevřete ho a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a označte ji jako NoCloseDragDropBands. Poklikejte na ni a přidělte jí 1. Počítač restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

314 – pokročilé nastavení automatických aktualizací
V tipu 308 jsme vám ukázali, jak zakázat či změnit nastavení pro službu Automatické aktualizace Windows. Nyní se podíváme na pokročilejší nastavení této služby pro hlídání aktualizací a oprav pro systém Windows XP. V registru vyhledejte (pokud jste ho minule nevytvořili, tak vytvořte) následující klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\WindowsUpdate\AU a klepněte na něj.

Přidejte některá z následujících nastavení:

Název hodnoty DWORD: AUOptions
Údaj hodnoty 1-4:
1: Aktualizace počítače pomocí automatických aktualizací byla zakázána.
2: Upozorňovat na stažení i instalaci.
3: Automaticky stahovat a upozorňovat na instalaci. 
4: Automaticky stahovat a plánovat instalaci.

Název hodnoty DWORD: ScheduledInstallDay
1 až 7: dny v týdnu od neděle (1) do soboty (7).

Název hodnoty DWORD: ScheduledInstallTime
0 až 23: času ve formátu 24 hodin (0–23).

Název hodnoty DWORD: RescheduleWaitTime
Údaj hodnoty: m, kde m odpovídá době čekání mezi spuštěním funkce Automatické aktualizace a okamžikem spuštění instalace v naplánovaném čase. Čas lze nastavit pomocí hodnot od 1 do 60, které představují 1 minutu až 60 minut.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

315 – jak odstranit položky ze Start menu ve Windows XP
V nabídce Start menu operačního systému Windows XP se nachází i zástupce pro spuštění Centra pro nápovědu a odbornou pomoc. Chcete-li toto tlačítko (nebo jiné ve Start menu) z nabídky odebrat, není nic lehčího. Na hlavní liště klikněte pravým tlačítkem a zvolte Vlastnosti. V otevřeném okně vyberte záložku Nabídka Start. Nyní klikněte na tlačítko Vlastní. Otevře se okno pro konfiguraci tlačítek a chování hlavní lišty Windows XP – ta je k dispozici pouze pro nabídku Windows XP (nikoliv klasickou nabídku). Vy klikněte na záložku Upřesnit. V seznamu Položky nabídky Start, vyberte řádek Nápověda a odborná pomoc. Zrušte zatržení a všechna okna potvrďte kliknutím na OK. Odebírat či přibírat můžete i jiné položky.

Tipy a triky pro začátečníky

316 – jak smazat soubory z disku CD-RW
Windows XP obsahují algoritmy pro vypalování na optické disky CD-R/RW. Bohužel moc uživatelského nastavení tato funkce neobsahuje. V praxi tedy většina uživatelů stejně upřednostňuje produkty třetích stran (Nero, Easy CD Creator atd). Kdybyste však chtěli smazat disk typu CD-RW, můžete využít mazání i bez dalšího softwaru. Poklepejte na položku Tento počítač na ploše. V okně Tento počítač klepněte pravým tlačítkem myši na mechaniku a poté klepněte na příkaz Otevřít. Systém Windows zobrazí dočasné úložiště, kde jsou umístěny soubory před zápisem na disk CD-R. V části Zápis na disk CD klepněte na příkaz Smazat tento disk CD-RW. Zobrazí se dialog Vítá vás Průvodce zápisem na disk CD. Po klepnutí na tlačítko Další se zobrazí dialog Mazání disku CD a v něm indikátor průběhu mazání.

Tipy a triky pro začátečníky

317 – jak aktualizovat databázi definic u programu Spybot bez internetu
V 255 tipu jsme vám dali návod, jak aktualizovat databázi škůdců v antispywarovém produktu Ad-aware bez připojení k internetu. Protože mnozí z vás používají jeho konkurenci, v podobě Spybotu, poradíme vám, jak aktualizovat i tento produkt bez internetu. Ti z vás, kteří tedy nemohu využívat služeb celosvětové sítě nepřetržitě, mohou si definice zaktualizovat jinou cestou. Např. v práci či u kamaráda zadejte do prohlížeče adresu www.spybotupdates.com/updates/files/spybotsd_includes.exe. Zobrazí se okno pro stažení aktualizací. Přesuňte ho tam, kde ho potřebujete a spusťte. Pomocí průvodce proveďte instalaci.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

318 – funkce kláves F1 až F9 v příkazovém řádku
Operační systémy společnosti Microsoft nemusíte nutně ovládat pouze přes grafické prostředí. Pokud jste zažili éru MS-DOSu, potom si jistě vzpomínáte, že nic takového neexistovalo. Naštěstí i dnes, po více jak 10 letech lze systému Windows dávat příkazy pomocí klávesnice. Chcete-li však příkazový řádek ovládnout ještě lépe, je dobré znát funkce kláves F1 až F9. Spustíte-li okno příkazové řádku, potom si můžete vyzkoušet.

Tipy a triky pro pokročilé

F1 - Zopakuje písmena (jedno po druhém) posledního příkazu.
F2 - Zobrazí dialogové okno Poslední znak kopírování: vloží poslední příkaz až do zadaného písmena.
F3 - Vloží poslední příkaz.
F4 - Zobrazí dialogové okno Poslední znak odstraňování: odstraní znaky až po zadané písmeno posledního příkazu.
F5 - Listuje ve vykonaných příkazech.
F6 - Vloží znak CTRL+Z.
F7 - Zobrazí dialogové okno použitých příkazů.
F8 - Zobrazuje seznam použitých příkazů (začíná posledním).
F9 - Zobrazí dialogové Zadejte číslo příkazu: zadejte číslo příkazu, kde 0 je nejstarší příkaz.
 

319 – poznejte obsah systémových logů
Windows XP si zapisují veškerou svoji činnost. Události v PC se zaznamenávají už počínaje startem instalace systému. V souborech lze přitom vyčíst mnoho zajímavých informací, které pomáhají systém ovládat a diagnostikovat. My se podíváme na některé z nich a vysvětlíme, co v nich naleznete.

Setuperr.log (C:\Windows) – obsahuje seznam chyb, které se vyskytly při instalaci a jejich důležitost. Pokud je nulový, žádná chyba se neobjevila.

Setupact.log (C:\Windows) – soubor obsahuje seznam akcí (tak, jak šly za sebou) při grafické části instalace, kopírování souborů na disk a změny v registru.

Comsetup.log (C:\Windows) – obsahuje informace o součásti Optional Component Manager a COM+.

WindowsUpdate.log (C:\Windows) – obsahuje informace o stažení a instalaci záplat systému.

Setupapi.log (C:\Windows) – obsahuje informace, které systém zapisuje vždy, když se spustí soubor s příponou inf a vyskytnou se chyby

Netsetup.log (C:\WINDOWS\Debug) – obsahuje informace o členství PC v pracovní skupině nebo doméně.

Setup.log (C:\WINDOWS\repair) – obsahuje informace o instalaci systému, která používá konzoly pro obnovení systému (Recovery Console).

DirectX.log (C:\Windows) – obsahuje informace o instalovaném rozhraní DirectX.

Tipy a triky pro pokročilé

320 – jak zakázat (povolit) zobrazení Ovládacích panelů ve dvou režimech
Ovládací panely ve Windows XP obsahují jakýsi rozcestník pro nastavování a ovládání systému. Zobrazuje se ve dvou verzích a to v klasickém zobrazení a zobrazení podle kategorií. Chcete-li jedno z těchto zobrazení zakázat, lze tak učinit v systémovém registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Otevře se systémový registr, kde vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\policies\Explorer. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako ForceClassicControlPanel. Poklikejte na ni a přidělte jí hodnotu 1 – pro zobrazení v klasickém stylu a 0 – pro zobrazení podle kategorií. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

321 - jak zakázat automatické dokončování u vyhledávání souborů
Nástroj pro vyhledávání souborů a složek ve Windows XP má také možnost automaticky dokončovat hledaná slova. Pokud tak např. v nástroji Hledat zadáte stejný soubor již podruhé, tak se objeví v řádku Část nebo celý název souboru. Nechcete-li, aby se tak dělo, potom ve vyhledávání klikněte na odkaz Změnit předvolby. Zobrazí se okno, kde klikněte na Vypnout automatické dokončování.

Tipy a triky pro začátečníky

322 - jak povolit či zakázat spouštění aktivního obsahu na CD v IE
Některé internetové stránky ke své činnosti využívají ovládací prvky ActiveX nebo počítačový program nazývaný skript.  Pokud se webová stránka, na které se nacházíte, pokusí zobrazit aktivní obsah, zobrazí se zpráva. To samé by se mělo dít, pokud otevíráte aktivní obsah z disku CD nebo souborů přímo ve vašem počítači. Jestliže vás však tato informace nezajímá, protože jste si jisti, že na CD je bezpečný obsah, nebo se vám naopak nezobrazuje, lze si sjednat nápravu v nastavení IE. V hlavním menu IE klikněte na Nástroje -> Možnosti Internetu. Přepněte se na kartu Upřesnit. Vyhledejte oblast Zabezpečení. Řádky Povolit spouštění aktivního obsahu z disků CD v tomto počítači, respektive Povolit spouštění aktivního obsahu ze souborů v tomto počítači potom slouží k aktivaci či deaktivaci tohoto zabezpečení.

Tipy a triky pro začátečníky

323 – zobrazte velké ikony v panelu snadné spuštění
Panel Snadné spuštění nacházející se na hlavní liště hned vedle tlačítka Start asi netřeba nikomu představovat. Slouží ke spouštění programů a dalších součástí Windows XP přímo, aniž byste museli procházet Start nabídku, nebo listovat v adresářové struktuře pevného disku. Ikonky jsou však celkem malé a proto lidé se slabším zrakem mohou mít problém se v nich orientovat a rozlišit je, nebo na ně přesně kliknout. Můžete si je však velmi lehce zvětšit. Klikněte pravým tlačítkem myši na volné místo v panelu Snadné spuštění a vyberte volbu Zobrazit. Zde si můžete vybrat, zda chcete zobrazovat velké, nebo malé ikonky.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

324 – jak změnit umístění uživatelského profilu s daty
Operační systém Windows XP nabízí každému uživateli pro jeho data soubor složek. Každá z nich potom obsahuje záznamy či data, se kterými daný uživatel pracuje. Ty se ukládají na předem definované místo. Tak například, pokud si něco uložíte na pracovní plochu, potom to naleznete ve složce C:\Documents and Settings\jmeno.prijmeni\Plocha, respektive %USERPROFILE%\Plocha. Pro případy, kdy se nebudete moci dostat do systému (pád Windows atd.) je však lepší mít cesty k pracovní ploše či Dokumentům nastavené na jiný, než systémový disk (např. na D:\). Není nic lehčího než na toto místo uživatelské složky přesměrovat. Otevřete systémový registr Start -> Spustit do řádku Otevřít vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders. Na pravé straně naleznete jednotlivé záznamy (Desktop, Favorites, History atd.) a u nich změňte umístění – vepište úplnou cestu k adresáři.

Tipy a triky pro pokročilé

325 – nainstalujte si skryté nástroje pro diagnostiku systému
Programátoři společnosti Microsoft si s námi zřejmě hrají na schovávanou. Protože na instalačním CD s operačním systémem Windows XP, lze nalézt celou sadu nástrojů pro jeho podporu a diagnostiku. Zřejmě v zájmu ochrany uživatelů o nich veřejnost neinformovali a proto o nich vědí především správci systémů, respektive administrátoři. Chcete-li však i vy používat tyto nástroje, můžete si je do systému lehce doinstalovat. Vložte instalační CD s Windows XP do mechaniky a přepněte se do adresáře Support\Tools. Zde poklikejte na setup.exe a proveďte klasickou instalaci. Odkaz pro spuštění programů naleznete ve Start menu Programy. Nástroje jsou určeny pro příkazovou řádku.

Tipy a triky pro pokročilé

326 - jaké ovladače máte v systému nainstalované?
Jestliže vás zajímá, jaké všechny ovladače máte v operačním systému Windows XP nainstalované, není nic lehčího než si je nechat vypsat do souboru. K tomu slouží jednoduchý příkaz, který zadáte v příkazovém řádku. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz Driverquery  /v  /fo  csv  > ovladace.csv. Za několik okamžiků bude vytvořen soubor CSV, ve kterém naleznete mnoho informací o instalovaných ovladačích. Soubor si lze naimportovat a poté prohlédnout např. v Excelu či jiném programu podporujícím CSV.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

327 – na jakém webu se opravdu nacházíte
V operačních systémech je mnoho děr. Autoři virů a hackeři útočí především na nejvíce používané produkty od Microsoftu. Windows a především Internet Explorer se pak velmi snadno stávají terčem většiny útoků. Není-li váš systém dobře zabezpečen, můžete se i vy mnohem snadněji stát obětí nějakého útoku či podvodu. Tak například, jestliže si myslíte, že se opravdu nacházíte na internetové adrese, která je uvedena v IE v řádku Adresa, zdání může klamat. Protože ve skutečnosti můžete být na zcela jiném webu, maskujícím se za tuto adresu. Ověřit si však skutečnou adresu právě prohlížených stránek není žádný problém. Stačí vložit následující příkaz do řádku Adresa v IE (místo té, která tam je nyní) - javascript:alert("Actual URL address: " + location.protocol + "//" + location.hostname + "/");. Ten vám ihned ukáže web, na kterém opravdu surfujete.

Tipy a triky pro začátečníky

328 – jak zjistit, zda je v aplikaci OE zapnuto zabezpečení proti e-mailovým virům
Pokud používáte aplikaci Outlook Express, můžete zvýšit zabezpečení systému proti virům, červům a trojským koňům pomocí aktualizace Service Pack 2 (SP2) pro systém Windows XP. Aktualizace SP2 umožňuje blokování potenciálně škodlivých příloh aplikací Outlook Express a obsahuje další funkce, které usnadní ochranu proti virům a dalšímu škodlivému softwaru. Pokud nepoužíváte systém Windows XP SP2, můžete nastavení ochrany proti virům zkontrolovat ručně. V nabídce Nástroje klepněte na položku Možnosti. Klepněte na kartu Zabezpečení. Zaškrtněte políčko Zakázat ukládání nebo otevírání příloh, které by mohly obsahovat virus. Klepněte na tlačítko OK.

Tipy a triky pro začátečníky

329 – odkud je počítač připojen k internetu?
Možná jste se také již někdy ptali, jak zjistit, kde se nachází vámi oblíbený web, respektive jakákoliv internetová adresa. Jednoduchá služba vám ukáže na satelitním snímku polohu libovolného počítače připojeného k internetu. Lehce tak můžete i zjistit odkud vám chodí spamy či z jakého místa je k internetu připojen web Microsoftu atd. Vypátrat to můžete na adrese www.parsec.it/whereis/index.php. Zadávat lze jak jména domén, tak i IP adresy PC či webů.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

330 – jak porovnat dva soubory přímo ve Windows XP
Potřebujete porovnat dva soubory a zjistit jejich rozdíly? Nemusíte používat externí aplikace. Operační systém Windows XP jednu takovou funkci, která není příliš známá totiž standardně obsahuje. Jmenuje se File Compare (FC) a slouží pro porovnání dvou souborů nebo sady souborů a k zobrazení nalezených rozdílů. Tato pomůcka se používá v příkazové řádce Windows XP. V ní stačí napsat příkaz fc.exe a potom název prvního souboru a druhého souboru (např. fc.exe xxx.tx xxx.tx).

Tipy a triky pro pokročilé

331 – jak změnit Product Key u Windows XP
Pokud potřebujete z jakéhokoliv důvodu změnit produktový klíč (který jste zadali při instalaci) u operačního systému Windows XP, můžete tak učinit přímo bez dalších pomůcek. Stačí navštívit systémový registr (Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz regedit). V registru najděte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\WindowsNT\Current Version\WPAEvents a přepněte se na pravou stranu. Poklikejte na OOBETimer a změňte v této hodnotě alespoň jednu číslici. Tím bude deaktivován systém Windows. Klepněte na tlačítko Start a poté na příkaz Spustit. Do pole Otevřít zadejte následující příkaz %systemroot%\system32\oobe\msoobe.exe /a. Klepněte na položku Ano, chci aktivovat systém Windows telefonicky s pracovníkem služeb pro zákazníky a pak klepněte na tlačítko Další. Klepněte na položku Změňte kód Product Key. Zadejte nový kód Product Key do polí Nový kód a klepněte na tlačítko Aktualizovat.

Tipy a triky pro pokročilé

332 – seznam příkazů v proměnném prostředí
Proměnné shellu a proměnné prostředí jsou výrazy ve tvaru jméno=hodnota. Zpravidla se používají jako trvalé parametry. To znamená parametry, kterými lze lehce vyvolat některé příkazy. Mohou obsahovat informace o prostředí počítače, včetně počtu procesorů, cestě k operačnímu systému a umístění dočasných složek. Definovat si však lze i vlastní. Seznam dostupných proměnných zjistíte po zadání příkazu set do příkazového řádku. Nastavovat si je potom lze ve Vlastnostech systému (Windows+Pause Break, karta Upřesnit -> Proměnné prostředí). V části Uživatelské proměnné...klikněte na Nová a zadejte název_proměnné a příkaz (příklad Zoner, hodnota proměnné C:\Program Files\Zoner\Photo Studio 8\Program\Zps8.exe). Pokud nyní vložíte příkaz %Zoner% do Spustit (Start -> Spustit), otevře se aplikace Zoner.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

333 – jak odstranit problémy se synchronizací v Outlooku
Někteří uživatelé Outlooku 2000 a vyšší mohou mít problémy se synchronizací poštovní schránky na serveru Microsoft Exchange Server se souborem (OST) ve složce off-line. Pokud se tak děje zkuste následující postupy.

Zjistěte, zda dochází ke správné synchronizaci složek off-line, klikněte pravým tlačítkem myši na složku, kterou chcete ověřít, a klikněte na příkaz Vlastnosti. Vyberte kartu Synchronizovat (pokud se karta Synchronizovat nezobrazí, nenastavili jste ve svém profilu použití složek off-line). V oblasti Statistika pro tuto složku ověřte nastavení v následujících polích. Poslední synchronizace, Složka serveru obsahuje a Složka offline obsahuje. Jestliže synchronizace nefunguje správně nebo mezi složkou serveru a složku off-line neprobíhá synchronizace odpovídajícím způsobem, je nutné provést následující nastavení. V nabídce Nástroje klepněte na příkaz Možnosti. Klepněte na kartu Poštovní služby. Zaškrtněte políčko Povolit přístup off-line. Dále zaškrtněte políčko Před ukončením práce on-line synchronizovat všechny složky.

Tipy a triky pro začátečníky

334 -  formátujte písmo v MS Wordu klávesovými zkratkami
Při psaní v programu MS Word je dobré dávat textu tvar a formát. V některých případech si postačíme se změnou písma. Abyste nemuseli neustále klikat myší na ikonky v hlavní liště a tím tak neustále brát do ruky myš, můžete využít i jiný způsob a to pomocí klávesových zkratek. Označte text Shift + šipka vpravo, nebo vlevo a nyní aplikujte:

Ctrl + Shift + B - změní písmo na tučné
Ctrl + Shift + I - změní písmo na kurzívu
Ctrl + Shift + U – podtrhne písmo
Ctrl + Shift + A - změní text na verzálky
Ctrl + Shift + D - písmo podtrhne dvakrát
Ctrl + Shift + P + šipka nahoru, nebo dolu – mění velikost písma
Ctrl + Shift + F + šipka nahoru,nebo dolu – mění typ písma

Tipy a triky pro začátečníky

335 – jak vybrat 17 souborů z 20 na 4 kliknutí myši
Ne, opravdu nejde o žádné kouzlo. Pokud vybíráte soubory, nebo složky v Průzkumníku Windows, potom sami jistě víte, že při výběru třeba 17 souborů z 20 je zapotřebí označit jednotlivě každý soubor zvlášť. Rychlejší způsob však vede přes opačný postup. Nejprve označte ty, které nechcete a na liště vyberte Úpravy -> Invertovat výběr.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

336 – jak získat přístup do složky System Volume Information
Díky tomuto postupu získáte přístup do složky System Volume Information. Ta je ve výchozím stavu skrytá. Využívá ji nástroj Obnovení systému pro uchování informací o bodech obnovy. Postup je určen pro systém Microsoft Windows XP (i pro verzi Home) používající systém souborů NTFS v samostatném počítači, anebo počítači v pracovní skupině.

Návod pro Windows XP Professional:
Klikněte na tlačítko Start a potom na položku Tento počítač. V menu Nástroje klikněte na položku Možnosti složky. Na kartě Zobrazení klikněte na položku Zobrazit skryté soubory a složky. Zrušte označení zaškrtávacího políčka vedle položky Skrýt chráněné soubory operačního systému (doporučeno). Změny potvrďte Ano. Zrušte označení zaškrtávacího políčka na řádku Použít jednoduché sdílení souborů (doporučuje se). Klikněte na tlačítko OK. Pravým tlačítkem myši klikněte na složku System Volume Information v hlavním adresáři potom v kontextové nabídce na položku Vlastnosti. Klikněte na kartu Zabezpečení. Nyní klikněte na Přidat a potom zadejte jméno uživatele, který má mít přístup ke složce. Klikněte na tlačítko OK a potom ještě jednou. Nyní složku System Volume Information můžete pod svým profilem otevřít.

Návod pro Windows XP Home:
V tomto systému musíte využít nástroje Cacls, který slouží k zobrazení nebo úpravám v seznamech řízení přístupu (ACL) k souborům a složkám. Klikněte na Start -> Spustit, zadejte příkaz cmd a odešlete. Přepněte se do rootu disku C:. A nyní zadejte příkaz: cacls "C:\System Volume Information" /E  /G jmeno_uzivatele:F – zadávejte včetně uvozovek. Tímto příkazem přidáte konkrétního uživatele do složky s oprávněním Úplné řízení.

Tipy a triky pro pokročilé

337 – rozšiřte si volby pro kopírování a přesouvání v kontextovém menu
Jestliže používáte volbu Kopírovat a Vložit v kontextovém menu Windows XP, můžete si ji rozšířit o možnost zobrazení okna s adresářovou strukturou pevného disku a výběrem kam chcete kopírované soubory umístit. Otevřete systémový registr (Start -> Spustit a vepište regedit). Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\ContextMenuHandlers. Nyní klikněte na Úpravy -> Nový -> Klíč. Jako název zadejte Copy To. Postup opakujte a klíč nyní pojmenujte, jako Move To. Na pravé straně u klíče Copy To doplňte do hodnoty Default {C2FBB630-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13} a pro Move To {C2FBB631-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}. Obě nabídky se nyní objeví v kontextovém menu (klikněte na jakýkoliv soubor pravým tlačítkem myši).

Tipy a triky pro pokročilé

338 – zrušte informaci o připojení/odpojení k síti
Jste –li majitelem notebooku či kabelového internetu, jistě vás trápí po instalaci SP2 problém, jak zakázat zobrazování informací o odpojení a připojení k síťové kartě. Pokud si informaci nepřejete dostávat, otevřete systémový registr a proveďte následující zásah. Vyhledejte klíč HKEY_CLASSES_ROOT\CLSID\{7007ACCF-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}. Stiskněte klávesu Delete a potvrďte okno, že chcete tento klíč odstranit. Po restartu PC se zpráva již nebude nadále zobrazovat.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

339 – jak odstranit text z ikonky a nechat jeho pole prázdné
Tímto jednoduchým tipem můžete z libovolné ikony odstranit její název. Stačí, když na ni kliknete pravým tlačítkem myši a zvolíte Přejmenovat. Nyní stiskněte a držte ALT a na numerické klávesnici zadejte 0160. Původní text se smaže. Vy již nyní pouze stiskněte Enter. Podobně můžete přejmenovat nejen ikony, ale i zástupe, složky, EXE, JPG soubory nebo cokoliv jiného na vaší pracovní ploše.

Tipy a triky pro začátečníky

340 – defragmentujte nejčastěji používané adresáře a soubory
Defragmentace pevného disku by se měla v lepších případech provádět několikrát do měsíce. Nejméně však jednou za měsíc. Roztroušené soubory (fragmenty) po disku totiž rychlosti systému příliš neprospívají. Avšak plná defragmentace pevného disku trvá nepříjemně dlouhou dobu. Naštěstí lze v systémech Windows XP speciálním parametrem alespoň defragmentovat nejčastěji používané složky a soubory pevného disku. Stačí kliknout na Start nabídku -> Spustit, vepsat příkaz cmd a odeslat Entrem. V příkazovém řádku zadejte defrag c: -b (defragmentuje disk C:, lze ale zvolit i jiný disk) a odešlete. Tento příkaz sice není popsán v nápovědě, ale funguje, a pokud nemáte čas na kompletní defragmentaci určitě ho čas od času použijte.

Tipy a triky pro začátečníky

341 – jak vytisknout ve Windows soubor, aniž byste ho otevřeli
Chcete-li v systému Windows vytisknout nějaký soubor, většinou ho otevřete v nějakém programu, ve kterém vzniknul, či který slouží k jeho úpravě, případně prohlížení. Chcete-li ho však vytisknout přímo, aniž byste ho museli otevírat, lze použít i jiný způsob. Soubor zkopírujte do schránky Windows (CTRL+C). Nyní otevřete složku s tiskárnami (Start -> Ovládací panely -> Tiskárny). Klikněte na tu, kterou budete chtít soubor vytisknout pravým tlačítkem myši a zvolte Vložit a potom stiskněte Storno. Tisk se odešle na tiskárnu.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

342 – jak přesunout DLL cache na jiné místo
Instalací Windows XP se na systémový disk kopíruje i mnoho dalších potřebných souborů, které pomáhají při pádu systému. Jendou takovou oblastí je i složka DLLcache. V ní se nacházejí DLL knihovny a další důležité systémové soubory, kterými operační systém v případě jejich přepsání např. instalačním softwarem nějaké aplikace, nahrazuje původní verze. Tím sice může dojít k narušení chodu instalované aplikace, ale systém zůstává dál stabilní. Složku je však někdy vhodné změnit a mít ji na jiném, něž systémovém disku. Nejprve překopírujte obsah složky C:\Windows\system32\dllcache na nové místo (např. na další disk). Nyní spusťte gpedit.msc a vyberte Místní počítač - zásady -> Konfigurace počítače -> Šablony pro správu -> Systém -> Program Ochrana souborů systému Windows -> Určit umístění mezipaměti programu Ochrana souborů systému Windows a zadejte novou cestu s umístěním. Po restartu počítače zkuste starou složku přejmenovat. Pokud přejmenování proběhne v pořádku, můžete ji smazat.

Tipy a triky pro pokročilé

343 – jak změnit ikonku signalizující odstraněné soubory v koši
Výchozí ikonka symbolizující zaplnění koše v systému Windows XP není příliš výrazná. Lehce tak můžete přehlédnout jeho zaplnění. Pokud chcete být lépe o jeho naplnění informováni, můžete ji změnit za ikonku vlastní. Spusťte editor registru (Start -> Spustit a vepište příkaz regedit) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\CLSID\{645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}\DefaultIcon. Na pravé straně naleznete položku Full. Poklikejte na ni a zadejte nové umístění ikonky. Její rozměry by se měly shodovat s tou původní! Změnit můžete i ikonku pro prázdný Koš. Jde o položku Empty. Změny se projeví po restartu systému.

Tipy a triky pro pokročilé

344 – jak reinstalovat TCP/IP
Možná jste někdy potřebovali přeinstalovat TCP/IP nastavení sítě ve Windows XP. Pokud vám tedy nefunguje klient DNS a DHCP a počítač neobdrží IP adresu, můžete provést následující. Najděte složku C:\Windows\inf. V této složce vyhledejte soubor nettcpip.inf. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Nainstalovat. Příkaz se provede a instalace je hotová prakticky ihned.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

345 – přehled klávesových zkratek ve Windows
Dumáte nad tím, jak se dostat co možná nejrychleji k přehledu klávesových zkratek? Pokud ano, máme pro vás zajímavý tip. Klávesových zkratek pro operační systém Windows XP existuje opravdu velké množství. Ty, které používáte, si jistě pamatujete. Ale pokud byste potřebovali použít jiné, nemusíte po nich pátrat na internetu či někde jinde. Stačí se na ně podívat přímo v systému. Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz C:\Windows\Help\keyshort.chm. Příkaz nyní odešlete Entrem. Zobrazí se okno s nápovědou, ve kterém se nachází Přehled klávesových zkratek systému Windows.

Tipy a triky pro začátečníky

346 – jak spustit hudbu ve stanovený čas
Chcete-li v určitém čase přehrát předem vybranou písničku či celý playlist, není nic jednoduššího, než si to v systému nastavit. Nemusíte přitom používat (instalovat a nastavovat) ani aplikace třetích stran. Vše máte totiž doslova po ruce. Klikněte na Start menu a vyberte, Programy -> Příslušenství -> Systémové nástroje -> Naplánované úlohy. Otevře se okno pro přidání nové naplánované úlohy. Poklikejte na položku a stiskněte Další. Nyní vyberte soubor m3u (playlist WinAmpu), nebo libovolnou písničku. Vyberte cyklus opakování a klikněte na Další. Vyberte čas spuštění a v dalším kroku se prokažte svým uživatelským heslem. Celou akci dokončete a to je vše. Tento tip můžete například využít i pro probuzení ze spánku, tedy pokud necháváte PC běžet přes noc.

Tipy a triky pro začátečníky

347 – jak odstranit osobní údaje v dokumentech z Wordu
Pokud píšete dokumenty v Microsoft Wordu, možná ani nevíte, že tento program uchovává nejen vámi napsané informace, ale i některá data o vás. Kdokoliv si vámi vytvořený dokument otevře, může prakticky ihned zjistit zajímavé informace (počet revizí, majitele dokumentu, délku úprav atd.). Nechcete-li nechávat tyto osobní či citlivé údaje v dokumentu, stačí provést následující. Otevřete Word a v položce Nástroje klikněte na Možnosti. Nyní se přepněte na kartu Zabezpečení. V části Možnosti ochrany osobních údajů, zatrhněte políčko Při ukládání odstranit z tohoto souboru osobní informace. Klikněte na tlačítko OK.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

348 – jak změnit šetřič na přihlašovací obrazovce Windows XP
Pokud spustíte operační systém Windows XP a necháte ho pouze na přihlašovací obrazovce, po nějakém čase se spustí předvolený spořič monitoru – logo Windows XP. Chcete-li tento spořič změnit, musíte provést úpravu v systémovém registru Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit, který odešlete. Otevře se okno systémového registru, ve kterém vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop. Na pravé straně naleznete položku SCRSAVE.EXE. Poklikejte na ni a napište cestu a název souboru k šetřiči obrazovky (*.scr). Pokud je soubor ve složce C:\Windows\System32, nemusíte cestu psát.

Tipy a triky pro pokročilé

349 – kde hledat centrum ovladačů pro Windows XP
Chcete znát podrobnosti o systémových ovladačích? Není nic jednoduššího, než si je proklepnout ve speciálním nástroji. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz winmsd, který odešlete. Otevře se okno Systémové informace. V části Programové vybavení klikněte na Systémové ovladače. Na pravé straně se zobrazí seznam nainstalovaných ovladačů v operačním systému. U nich se dozvíte nejen jméno, ale i krátký popis k čemu slouží, odkaz na soubor, typ, jaký je jeho stav a režim spouštění. Vaše ovladače zde máte jako na dlani a lze je tedy lehce kontrolovat.

Tipy a triky pro pokročilé

350 – jak uzamknout účty uživatelů ve Windows XP
Je-li přístup do operačního systému Windows XP chráněn heslem, je dobré ještě jeho bezpečnost zvýšit. Kdokoliv se k němu totiž dostane, může zkoušet zadávat heslo kolikrát jen bude chtít. A co kdyby se náhodou po několikáté do hesla trefil? Nastavení je velmi lehké. Ve Windows XP Professional klikněte na tlačítko Start -> Spustit a zadejte gpedit.msc, který odešlete. Otevře se okno Zásady skupin. Vy přejděte do Konfigurace počítače -> Nastavení systému Windows -> Nastavení zabezpečení -> Zásady účtů -> Zásady uzamčení účtů.
Otevřete zásadu Prahová hodnota pro uzamčení účtu a u položky Heslo bude uzamčeno po zadejte požadovanou hodnotu např. 2 (dva pokusy). Potom poklikejte na položku Doba uzamčení účtu. Nyní zadejte dobu, po kterou bude účet uzamčen. Přípustné rozmezí je od 0 do 99999. Samozřejmě doporučujeme, co možná nejnižší dobu.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

351 – jak změnit číslování stránek dokumentu v MS Word 2003
Pokud potřebujete v programu Microsoft Word očíslovat stránky, jistě použijete funkci Vložit -> Čísla stránek. Funkce (není-li nakonfigurována jinak) však provede očíslování od druhé strany a začne jedničkou. Chcete-li však, aby se začalo číslovat od jiného čísla (např. 2), můžete to napravit. Postupujte, jako kdybyste chtěli číslování použít: klikněte na položku Vložit -> Čísla stránek. Klikněte na tlačítko Formát. V části Číslování stránek, klikněte na Začít od. Pomocí šipek nastavte požadované číslo. Klikněte na OK a potom ještě jednou a dokument se začne číslovat od druhé strany a první číslo bude jedna.

Tipy a triky pro začátečníky

352 – jak se rychle přepnout na českou klávesnici
Pro rychlé přepínání mezi českou a anglickou klávesnicí možná používáte kombinaci kláves levý ALT + SHIFT. Pokud však máte ve Windows nainstalovaných klávesnic více, může se někdy hodit pro jejich přepínání přiřadit přímé klávesové zkratky. Klikněte na Start -> Ovládací panely -> Místní a jazykové nastavení. Klikněte na záložkou Jazyky a potom na tlačítko Podrobnosti. Označte např. češtinu a klikněte na tlačítko Změnit kombinaci kláves. Zatrhněte boxík Povolit kombinaci kláves a definujte vlastní klávesovou zkratku.

Tipy a triky pro začátečníky

353 – jak opět umístit odkaz na Windows Update do Start nabídky
Po instalaci Windows se ve výchozím stavu v nabídce Start nachází i odkaz pro otevření Windows Update (internetové stránky s aktualizacemi). Pokud vám tento odkaz nějakým způsobem zmizel, můžete ho vrátit bez větších potíží zpět na své místo. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz %SystemRoot%\system32. Otevře se okno Průzkumníka Windows a v něm vyhledejte soubor wupdmgr.exe. Klikněte na něj pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vytvořit zástupce. Označte ho a zkopírujte (CTRL+C). Nyní se přepněte do složky C:\Documents and Settings\All Users\Nabídka Start a vložte ho ze schránky (CTRL+V).

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

354 – jak odinstalovat aplikace které nejsou vidět v Přidat nebo ubrat programy
Možná jste se již někdy setkali s problémem, kdy jste potřebovali odinstalovat program z PC, ale tato možnost nebyla dostupná v záznamu produktu u funkce Přidat nebo odebrat programy. My vám ukážeme, jak zařídit, aby se tlačítko pro odinstalování zobrazovalo i u těch produktů, kde chybí (například i u záplat pro operační systém Windows). Spusťte editor registru (klikněte na Start -> Spustit
a vepište regedit). Nyní přejděte na klíč KEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\
Uninstall\JMÉNO PROGRAMU
. Na pravé straně se nyní zobrazí několik položek.
Pro vás jsou důležité především NoRemove a NoModify. Poklikejte na ně
a změňte jejich hodnotu z 1 na 0. Změny se projeví po restartu počítače.

Tipy a triky pro pokročilé

355 – jak diagnostikovat počítačovou síť ve Windows XP
Operační systém Windows XP obsahuje jednoduchou, ale velmi užitečnou aplikaci pro diagnostiku sítě a zjištění informací o hardwaru, softwaru a síťových zařízeních. Aplikace se jmenuje netsh. Primárně je však konzolová (pro příkazový řádek), ale ovládání přes řádku není příliš pohodlné. Proto zkuste následující tip a budete moci tento diagnostický nástroj spustit v grafickém režimu. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz netsh diag gui. Nyní klikněte na odkaz Spustit diagnostiku sítě a během chvilky nástroj projde systém a zjistí informace o hardwaru, softwaru a síťových připojeních.

Tipy a triky pro pokročilé

356 – spouštějte aplikace pod jiným uživatelem bez odhlašování z Windows XP
Chcete-li ve Windows XP spustit nějakou aplikaci jako jiný uživatel, potom jistě znáte možnost kliknout na ni pravým tlačítkem a vybrat položku Spustit jako. V následujícím okně potom vyplníte jméno uživatele a jeho heslo. Pokud však potřebujete spustit jako jiný uživatel nějaký příkaz nebo program s parametrem, musíte využít příkazu runas. Ten může mít následující parametry:

/profile - načte profil uživatele
/no profile - určuje, že nemá být načten profil uživatele
/env - určuje, že bude použito aktuální síťové prostředí namísto místního prostředí uživatele.
/netonly - označuje, že zadané uživatelské informace jsou určeny pouze pro vzdálený přístup.
/savedcreds - určuje, že tento uživatel své pověřovací údaje již dříve uložil.
/trustlevel - určuje úroveň oprávnění, se kterou má být aplikace spuštěna.

Použití:
runas /parametry /user:Název_uživatelského_účtu "Název_programu Cesta_k_programovému_souboru"

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

357 – kde vypnout služby Windows XP
Operační systém Windows XP obsahuje celou řadu služeb a funkcí, které přece jen nemusí každý z vás využít. Některé služby se automaticky spouštějí při startu Windows XP, jiné v případě potřeby. Vypnutím nepotřebných služeb můžete uvolnit obsazenou paměť a navíc ulehčit procesoru, což má za následek zvýšení výkonu počítačové sestavy. Narůst by měla i stabilita Windows.

Je však těžké určit, kterou z nich lze bez problému zakázat. Každá služba je totiž potřebná pro určitou aplikaci či funkci. Jaké služby oželíte je tedy jen na vás. Jejich přehled naleznete v Nástroji pro konfiguraci systému. Důležitým faktem, je také skutečnost, že veškeré změny, které v tomto programu učiníte jsou vratné (služby lze jen vypnout a zapnout). Klikněte na Start -> Spustit a do řádku Otevřít vepište příkaz msconfig, odešlete ho. Otevře se okno Nástroj pro konfiguraci systému. Přepněte se na kartu Služby. Služeb jen společnosti Microsoft zde naleznete více než 70. Zatrhnutím či odškrtnutím službu zapnete, respektive vypnete.

Tipy a triky pro začátečníky

358 – jak rychle spustit správce nástrojů usnadnění
Správce nástrojů umožňuje uživatelům zkontrolovat stav programů pro usnadnění (lupa, klávesnice na obrazovce a další) a také je spustit nebo ukončit. Uživatelé mohou také spustit programy pro usnadnění ještě před přihlášením k počítači. Pro velmi rychlé vyvolání tohoto pomocníka slouží klávesová zkratka Windows a U.

Tipy a triky pro začátečníky

359 – jak na hardwarové profily
Windows XP při každém startu zavádí ovladače zařízení, která jsou obsažena v systému. Ty potom používá pro jejich ovládání. Jejich zavedením do paměti však dojde k poklesu výkonu systému. Proto ta zařízení, která není zapotřebí zavádět pokaždé (různé karty), můžete vypnout. Abyste nemuseli pokaždé ovladače instalovat, byly vymyšleny Hardwarové profily. Ty naleznete ve Vlastnostech systému (Windows + Pause Break) pod kartou Hardware a tlačítkem Hardwarové profily. V okénku které se objeví nejprve vytvořte nový profil kopírováním toho stávajícího. Restartujte počítač. Při spouštění Windows si vyberete profil a potom se přihlašte. Nyní vstupte do Správy systému (pravým tlačítkem na Tento Počítač -> Spravovat), zvolte Správce zařízení a následně v pravém sloupci vyberte zařízení, které chcete v daném profilu zakázat, klikněte na něj pravým tlačítkem a zvolte Zakázat.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

360 – jak zakázat ActiveX v Internet Exploreru
ActiveX je sada technologií umožňující vzájemnou interakci softwarových součástí v síťovém prostředí bez ohledu na jazyk, v němž byly součásti vytvořeny. To však s sebou přináší i řadu problémů. Tato technologie je přítomna v Internet Exploreru, kde je hojně využívána, ale také zneužívána k napadení PC škodlivými kódy. Proto byste při povolení spouštění skriptů a ovládacích prvků ActiveX z webových stránek v počítači měli být velmi opatrní. Tyto položky sice mohou rozšířit možnosti při procházení webu, ale mohou také představovat bezpečnostní riziko a nejlepší je vyhnout se jim všude, kde to je možné. Dalším řešením je tuto technologii v IE zakázat. V horním menu klikněte na Nástroje -> Možnosti Internetu -> Zabezpečení. A u položek Internet, Důvěryhodné servery a Servery s omezeným přístupem klikněte na tlačítko Vlastní nastavení. U všech položek Ovládací prvky ActiveX a moduly Plug-In zvolte Zakázat.

Tipy a triky pro pokročilé

361 – jak odstranit zavaděč Linuxu
Pokud máte v PC např. Linux, který však už nepoužíváte a rádi byste se zbavili i jeho zavaděče, máme pro vás tip. První, co se po startu počítače zobrazí je zaváděcí program LILO (linux loader), který umí spouštět více operačních systémů. Pokud vám LILO volí pro automatický start jako první Linux, tak se ho můžete zbavit. K vykonání obnovy MBR (Master Boot Record) je potřebná Konzola pro zotavení. Do CD-ROM mechaniky tedy vložte instalační CD Windows XP a zadejte Start -> Spustit X:\I386\winnt32.exe /cmdcons (kde X je označení vaší mechaniky a postupujte podle pokynů instalátora. Po restartu vám přibude v boot menu položka Konzola pro zotavení systému Windows XP. Vyberte ji a zadejte v ní příkaz fixmbr /device/harddisk0 (v případě že Windows XP jsou nainstalované na oddílu C:\ prvního disku).

Tipy a triky pro pokročilé

362 – jak změnit schéma na přihlašovací a ukončovací obrazovce
Přihlašovací a ukončovací obrazovky používají standardně modré schéma. Chcete-li, aby vypadaly jinak, změňte je v registru. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Vyhledejte klíč HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Colors, nastavení oken a písma je v HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\Desktop\WindowMetrics. Pokud nevíte, jak hodnoty změnit, nastavte si nejprve schéma na svém uživatelském účtu a hodnoty potom zkopírujte. Váš profil naleznete pod HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Colors respektive z HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

363 – jak změnit umístění uživatelských složek
Každý uživatel PC jistě ví, jak jsou pro něj důležitá data. Proto byste neměli zapomínat na jejich pravidelné zálohování. Dalším krokem pro lepší zabezpečení dat je změna umístění nejpoužívanějších uživatelských složek. Windows veškerá uživatelova data totiž z nepochopitelných důvodů schovává hluboko ve struktuře složky C:\Documents and Settings\Jméno.Uživatele. Jistě uznáte, že mít data v této složce někde zakopaná není zrovna nejlepší a nejpřehlednější. Tak proč je neumístit jinam, nejlépe na jiný disk?

Úpravu lze provést jak v systémovém registru, tak i pomocí speciálních aplikací. Jednou takovou je i FolderRedirector (www.winxptutor.com/download/folderredirector.zip). Díky ní můžete přesměrovat úložiště pro složky: Cookies, Plocha, Oblíbené, Dokumenty, Hudba, Obrázky, Odeslat do a ještě více. Po spuštění nástroje si vyberte složku a změňte její cestu na novou. Např. pro data na pracovní ploše je nastaveno C:\Documents and Settings\Jméno.Uživatele\Plocha. Chcete-li data umístit na jednotku D: do adresáře Data, pak vepište D:\Data\Plocha a klikněte na Change (dříve vytvořená data také přesuňte do této složky). Ještě předtím si můžete nastavení složek v systému zálohovat a to tlačítkem Backup Shell folder Paths.

Tipy a triky pro začátečníky

364 - jak vyřešit problém s odesíláním pošty
Pokud se vám nedaří odeslat z e-mailového klienta (např. MS Outlook, OE) zprávu a dostáváte hlášení - Zprávu nelze odeslat, protože jeden z příjemců byl serverem odmítnut ... chyba serveru: 550, Číslo chyby: 0x800CCC79, potom máte pravděpodobně špatně nastavený e-mailový účet. K obdržení zprávy totiž dojde, jestliže je e-mailová zpráva odeslána na adresu, jejíž doménu server SMTP, který má podle požadavku odesílatele tuto zprávu doručit, nezpracuje. Někteří poskytovatelé služeb internetu to tak dělají, aby se bránili proti odesílání nevyžádané pošty. Náprava je jednoduchá. V Outlooku Express tedy musíte nastavit SMTP server vašeho poskytovatele internetu – nikoliv např. poskytovatele freemailu. Běžte tedy do nastavení Účtů v Outlooku Express. Vyberte váš účet a klikněte na Vlastnosti. Nyní se přepněte na záložku Servery a u položky Odchozí pošta (SMTP) vepište smtp.atlas.cz (pokud se k internetu připojujete přes Atlas.cz). Změny uložte tlačítkem OK.

Tipy a triky pro začátečníky

365 – jak v nabídce Start zjistit umístění programu
V nabídce Start pod položkou Programy se nacházejí programy instalované v operačním systému Windows. Pomocí těchto zástupců je potom můžete spouštět aniž byste tak museli činit ručně v jejich složkách. Někdy se však může stát, že potřebujete zjistit, kde přesně (a v jaké složce) se na disku nachází. Stačí, když na jeho zástupce kliknete pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. V řádku Cíl nyní uvidíte umístění programu.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

366 – otevírejte internetové adresy v MS Wordu výchozím prohlížečem
Používáte-li program Microsoft Word, potom jistě znáte možnost otevřít internetovou adresu uvedenou v dokumentu. Je-li text uveden jako hypertextový odkaz, stačí stisknout klávesu Ctrl a kliknout na něj levým tlačítkem myši. Odkaz se však otevře v novém okně Internet Exploreru. Máte-li jiný výchozí prohlížeč (např. Firefox) a chcete, aby se otevřel v něm, proveďte následující. Otevřete registr (Start -> Spustit a vepište regedit) a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Office\9.0\Common\Internet. Přepněte se na pravou stranu vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte ForceShellExecute. Nyní na ni poklikejte a přiřaďte jí 1. Windows restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

367 – jak zobrazit písmena disku před jejich názvem
Podíváte-li se např. prostřednictvím Průzkumíku Windows na disky ve vašem počítači, zjistíte, že systém Windows XP u nich nejprve zobrazuje název a teprve až potom písmeno, které jim náleží. Pokud byste chtěli, aby to bylo obráceně, musíte provést menší úpravu v registru Windows. Otevřete registr a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako ShowDriveLettersFirst. Poklikejte na ni a vepište číslo 4. Nyní operační systém restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

368 – jak řešit problémy s nápovědou ve Windows XP
Možná se vám již také někdy stalo, že jste potřebovali s operačním systémem pomoci, a proto jste spustili program Nápověda a odborná pomoc nacházející se ve Start nabídce. Bohužel někdy se může stát, že nápověda nemusí správně pracovat – vykazuje jisté chyby apod. Potom tedy nezbývá nic jiného než ji přeinstalovat. To provedete následovně. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz cmd. Nyní vepište následující

net stop helpsvc (tím službu zastavíte a přichystáte na opravu)
cd /d %windir%\pchealth\helpctr
rd packagestore /s /q
rd installedskus /s /q
cd binaries
start /w helpsvc /svchost netsvcs /regserver /install (nápověda se nainstaluje)
start /w helpsvc /register (službu s nápovědou opět spustíte)

To je vše. Vaše nápověda je nyní čerstvě nainstalována.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

369 – jak zrychlit OpenOffice.org 2.0
Uživatelé kancelářského balíku OpenOffice.org 2.0 si stěžují na jeho celkovou pomalost. My vám poradíme několik zajímavých nastavení, kterými je možné tento balík aplikací zrychlit.

Prvním trikem je zvětšení cache (vyrovnávací paměti). V jakékoliv aplikaci z OpenOffice.org vyberte v menu Nástroje, klikněte na Volby. Ve stromové struktuře OpenOffice.org vyberte Paměť. Změňte v oblasti Grafická vyrovnávací paměť u položky Použít pro OpenOffice.org na 64 MB a Paměť na objekty na 8 MB. Změny se uloží ve všech aplikacích kancelářského balíku, takže je nemusíte u každé nastavovat zvlášť. Zrychlení by se mělo projevit po několikátém spuštění aplikace. Další možnost jak „rozhýbat“ OO.org 2.0 vede přes zákaz Javy, tedy v případě, že ji nepotřebujete. Její načítání totiž trvá příliš dlouho. Javu zakážete opět ve volbách, tentokrát pod položkou Java. Zde zrušte zatržení Použít běhové prostředí jazyka Java (JRE). Z vlastních zkušeností můžeme potvrdit, že úpravy opravdu vedou ke zvýšení rychlosti při práci s balíkem.

Tipy a triky pro začátečníky

370 – jak zakázat „nenažranost“ prezentace v PowerPointu 2002 a 2003
Máte-li vytvořenou prezentaci ve starší verzi Microsoft PowerPointu a nyní ji potřebujete jen upravit a opět uložit, možná vás překvapí, že nově uložená kopie je větší než původní verze. To se stává v případech, že prezentace je vytvořena v PowerPointu verze 97 nebo 2000. Prezentace totiž obsahuje jeden nebo více uložených fontů. Chcete-li tedy zvětšení velikosti zabránit, postupujte takto. Otevřete prezentaci (ve verzi 2002 či 2003), proveďte potřebné změny a v menu Nástroje klikněte na položku Možnosti. Nyní klikněte na kartu Ukládání. V části Možnosti písma pro aktuální dokument aktivujte řádek Vložit písma TrueType a vyberte první řádek Vložit pouze použité znaky. Klikněte na OK a dokument uložte.

Tipy a triky pro začátečníky

371 – ochraňte PC s Windows XP heslem při přechodu z úsporného režimu nebo spánku
Pokud používáte jednu z funkcí Přepnout do úsporného režimu, nebo Režim spánku, měli byste si zkontrolovat, zda jsou dobře chráněné. Při opětovném „probuzení“, by se vás operační systém měl totiž dotázat na vaše uživatelské heslo, kterým se prokážete, že máte oprávnění s účtem pracovat. Tím si tak chráníte svůj systém a data v něm uložená. Pokud se tak neděje, běžte do Ovládacích panelů -> Možnosti napájení. Zde přejděte na kartu Upřesnit a zatrhněte řádek Při přechodu z úsporného režimu se dotazovat na heslo.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

372 – jak reinstalovat službu obnovení systému
Přestala vám korektně pracovat služba Obnovení systému Windows XP? Jestliže nelze spustit či vykazuje nějaké problémy, bude nejlepší když ji jednoduše přeinstalujete. To provedete tak, že naleznete soubor SR.INF. Ten je umístěn ve složce C:\Windows\inf. Klikněte na soubor SR.INF pravým tlačítkem myši a vyberte Nainstalovat. Po skončení restartujte operační systém. Složka inf je ve výchozím nastavení skryta a zobrazíte ji pomocí Průzkumníka Windows Nástroje -> Možnosti složky záložka Zobrazení. Zde klikněte na řádek Skrýt chráněné soubory operačního systému. Ještě vás musíme upozornit, že reinstalací této služby přijdete o všechny dříve vytvořené body obnovy.

Tipy a triky pro pokročilé

373 – jak zakázat automatickou synchronizaci času ve Windows XP
Nepřejete-li si, aby vám operační systém automaticky synchronizoval čas prostřednictvím internetu, nebo doménového serveru ve vaší firmě, stačí provést malou úpravu v systémovém registru Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\
TimeZoneInformation
. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD.
Tu pojmenujte jako DisableAutoDaylightTimeSet. Poklikejte na ni a přidělte
1. PC nyní restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

374 – jak automaticky mazat starší složky
Jestliže vytváříte nějaké reporty, či denně zakládáte složky, které jsou pouze dočasné a rádi byste, aby se po určitém čase automaticky mazaly, můžete si vytvořit jednoduchý skript, jenž to bude provádět za vás. Dejme tomu, že potřebujete mazat složky, které jsou starší než dva dny a to například v adresáři Report na disku C:

C:\Report\20060101
C:\Report\20060102
C:\Report\20060103

Potom by takový skript měl vypadat takto:

Dim i, fso, f, f1, sf, BasePath, CalcResult, fNameArray()
BasePath = "C:\Report"
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set f = fso.GetFolder(BasePath)
Set sf = f.SubFolders
For Each f1 in sf
     CalcResult = DateDiff("d",f1.DateCreated,Now)
          if CalcResult > 2 then
                ReDim preserve fNameArray(i)
                fNameArray(i) = f1.Name
                i = i + 1
        end if
Next

For Each fName in fNameArray
    FSO.DeleteFolder(BasePath & "\" & fName)
Next

Tento text stačí vložit do poznámkového bloku a uložit pod názvem SmazSlozky.vbs. Prostřednictvím funkce Průvodce naplánovanou úlohou přidejte úkol a zvolte provádět úlohu denně (specifikovat můžete i přesný čas).

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

375 – jak ve Office 2003 zakázat/povolit zobrazování schránky sady Office
Jestliže v kancelářském balíku Microsoft Office 2003 pracujete se schránkou
(např. vyjmete text pomocí klávesové zkratky CTRL+X a potom ho vložíte prostřednictvím CTRL + V), automaticky se na pravé straně objeví tzv. schránka Office. Toto okno vás však může v některých případech spíše omezovat, než aby vám pomáhalo. Pokud chcete zobrazování oblasti zakázat (či povolit), stačí provést malé nastavení. Nastavení naleznete v Office v menu Úpravy pod položkou Schránka sady/Office. Tím zobrazíte na pravé straně schránku a zcela dole naleznete tlačítko Možnosti. Kliknete-li na něj, můžete si lehce definovat chování schránky.

Tipy a triky pro začátečníky

376 – připojte pevný disk do složky
Operační systém Windows 2000 a XP umožňuje připojit diskovou jednotku do složky na jiném disku. Díky tomu můžete přistupovat na další jednotku jen přes speciálního zástupce. Podmínkou však je, aby jednotka, na které se nachází tato složka, byla naformátována pomocí souborového systému NTFS. Potom již stačí kliknout na  ikonu Tento počítač pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vybrat položku Spravovat. Zobrazí se okno Správa počítače, kde přejděte na Úložiště -> Správa disků. V pravé části okna se zobrazí seznam dostupných jednotek ve vašem systému. Ze seznamu jednotek vyberte tu, kterou chcete připojit do složky na jiné jednotce a klikněte na ni pravým tlačítkem myši. Vyberte položku Změnit písmeno jednotky a cestu. Klikněte na tlačítko Přidat a v části Připojit do této prázdné složky NTFS klikněte na Procházet. Dále zvolte složku, do které chcete diskovou jednotku připojit. Tu si můžete ještě před tím připravit - například na disku C: vytvořte složkou s označením Disk D. Oba dialogy potvrďte. Kliknete-li nyní na složku Disk D, zobrazí se disk D:.

Tipy a triky pro začátečníky

377 - jak obnovit smazaný soubor na ploše klávesovou zkratkou
Zdá se vám to nemožné? Potom nemáte pravdu. Díky funkci Zpět lze totiž smazaný soubor z pracovní plochy lehce obnovit a to aniž byste museli procházet Koš ve Windows. To může navíc zbytečně dlouho trvat. Tuto funkci možná znáte např. z Wordu. Pokud v něm umažete nějaký text a uvědomíte si, že jste ho smazali omylem, můžete ho obnovit pomocí zpětné šipky, funkce Zpět. Pro ni existuje ve Windows klávesová zkratka CTRL+Z. Tu lze využít i pro naše potřeby. Pokud tedy dojde k vymazání souboru z pracovní plochy - ale pozor jinde to nefunguje - stačí stisknout CTRL+Z a soubor se opět objeví na svém místě. To však neplatí, pokud jste již Koš vysypali, nebo soubor odstranili přes SHIFT + Delete.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

378 – jak změnit barvu příkazové řádku
Pokud používáte příkazový řádek, možná by se vám mohl hodit postup, jak změnit jeho vzhled, např. jinou barvu. Spusťte Příkazový řádek (Start -> Spustit -> cmd). A zadejte příkaz color XX, kde místo proměnné XX uveďte dvě číslice. První určuje barvu pozadí a druhá popředí. Každá z číslic, může mít hodnoty 0 až 9, a A až F. Chcete-li zobrazit kompletní tabulku, zadejte příkaz color /?. Výchozího nastavení vzhledu docílíte zadáním příkazu color. Barvy můžete měnit i v liště příkazového řádku. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vlastnosti. Přepněte se na kartu Barvy.

Tipy a triky pro začátečníky

379 – jak automaticky znovu otevřít okna po startu Windows XP
Potřebujete-li po startu PC nalézt svůj operační systém Windows XP ve stejném stavu, ve kterém jste ho opouštěli – otevřená okna, programy atd. - jistě využijete funkci Režim spánku. Pokud však systém potřebujete z nějakého důvodu restartovat, potom máte bohužel smůlu. Tedy pokud neznáte tento postup nastavení v registru Windows. Klikněte na Start -> Spustit a vepište příkaz regedit, ten odešlete. Nyní vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně by se měla nacházet položka PersitBrowser. Poklikejte na ni a vepište místo 0 hodnotu 1. Po této operaci vše pozavírejte a od příštího spuštění PC se vám vždy sama otevřou okna, která jste měli otevřena při předchozí návštěvě PC.

Tipy a triky pro začátečníky

380 – jak formátovat pevný disk ze Správy počítače
Pro zformátování pevného disku můžete použít specializované aplikace, nabídku v Průzkumníku Windows, či nástroj Správa disku. Ten můžete spustit příkazem compmgmt.msc, který vložte do Spustit (Start -> Spustit). Přejděte na Úložiště -> Správa disků. Na pravé straně se zobrazí dostupné disky (logické jednotky) a pokud ne něj kliknete pravým tlačítkem myši, zobrazí se kontextové menu, ve kterém naleznete i položku Naformátovat. Kliknete-li na ni, zobrazí se volby pro formátování disku.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro začátečníky

381 – otevírejte hypertextové odkazy z Wordu na jeden klik
Sami jistě nejlépe víte, že slovo v dokumentech ve Wordu, zvýrazněné modrým podtržením značí hypertextový odkaz. Chcete-li ho otevřít ve vašem internetovém prohlížeči, stačí podržet klávesu Ctrl a kliknout na něj. Pokud ho však chcete otevřít přímo bez klávesy Ctlr, stačí provést menší úpravu v nastavení MS Office. Ve Wordu klikněte na Nástroje -> Možnosti. V dialogovém okně se přepněte na záložku Úpravy. V části Možnosti úprav zrušte zatržení u položky Přejít na odkaz podržením klávesy Ctrl a klepnutím. Nyní klikněte na OK.

Tipy a triky pro začátečníky

382 – jak znovu aktivovat levou nabídku v Průzkumníku
Složky ve Windows XP zobrazované prostřednictvím programu Průzkumník mají kromě pravé části věnované souborům, také levou část. Jde o nabídku, která obsahuje užitečné položky pro práci s daty na pravé straně. Pokud se vám tato nabídka nějakým způsobem ztratila, můžete ji opětovně zapnout. Klikněte v Průzkumníku Windows na Nástroje -> Možnosti složky. Hned na první kartě v oblasti Úkoly zvolte možnost Zobrazit položky práce se složkou. Po potvrzení se levé menu s nabídkou, co s kterým souborem můžete dělat, opět objeví.

Tipy pro začátečníky

383 – zakažte vysouvání CD disku po vypálení
Používáte-li k vypalování integrovaný program ve Windows XP, možná i vám poněkud vadí, že po jeho dokončení dojde k automatickému vysunutí média z optické mechaniky. Většina programů obsahuje nastavení, ve kterém si tuto možnost můžete deaktivovat. Výjimku netvoří ani tato funkce ve Windows XP, postupujte následovně. Poklikejte na ikonku Tento počítač. V tomto okně naleznete ikonu CD či DVD vypalovačky. Klikněte na ni pravým tlačítkem myši a vyberte Vlastnosti. Otevře se dialogové okno a vy se přepněte na záložku Záznam. Zcela dole naleznete volbu Po dokončení zápisu automaticky vysunout disk CD. Máte-li PC skříň s předními dvířky, už nebudete muset pamatovat na jejich otevírání při vypalování.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

384 – jak přidat nové tlačítko do IE
Chcete si přidat do Internet Exploreru vlastní tlačítko? Není problém. Pomocí editace systémového registru si lze totiž do menu Nástroje jednoduše přidat nové tlačítko, kterým může spustit např. internetovou stránku, otevřít definovanou složku či spustit program jenž si nadefinujete. Kikněte na Start -> Spustit vepište regedit a příkaz odešlete. Nyní vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions. Klikněte v menu na Úpravy -> Nový -> Klíč. Ten pojmenujte jako {8b2d996f-b7d1-4961-a929-414d9cf5ba7b}. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte následující řetězové položky (klikněte pravým tlačítkem myši a vyberte Nový -> Řetězová hodnota):
 
CLSID – s hodnotou {1FBA04EE-3024-11d2-8F1F-0000F87ABD16}
ButtonText – specifikujte název tlačítka
Icon – ikona, zadejte cestu k ikonce
HotIcon – ikona, zadejte cestu k ikonce
Default Visible – vepište Yes
Exec – požadovaná akce (např. http://technet.idnes.cz, C:\ apod.)
MenuText – název tlačítka v menu

Zavřete všechny IE a potom ho otevřete. Tlačítko najdete v menu Nástroje.

Tipy a triky pro pokročilé

385 – upravte si poznámkový blok
Poznámkový blok je velmi jednoduchý program, na který však nedá mnoho uživatelů dopustit. Svými funkcemi však zdaleka nemůže konkurovat balíkům jako je MS Office či OpenOffice.org, ale pro jednoduché psaní textů poslouží více jak dobře. Dobře slouží i pro bleskové otevírání různých typů souborů, tak proč si ho trochu nepřizpůsobit? Některé nastavení lze provádět přímo z menu programu k dalším nastavením se lze dostat přes registr Windows. Spusťte registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Notepad. Na pravé straně naleznete řadu položek. Každá z nich slouží pro něco jiného. Například fSaveWindowPositions – pamatuje si poslední polohu programu na pracovní ploše, fWrap - automatické zalamování řádků, lfItalic – písmo bude zobrazené kurzívou, lfUnderline – písmo bude podtrženo, lfWeight - určuje velikost písma, StatusBar – zobrazuje stavový panel. Nastavení aktivujete přiřazením hodnoty 1 a deaktivujete hodnotou 0.

Tipy a triky pro pokročilé

386 – okamžité spuštění všech čekajících procesů
Operační systém Windows vykonává celou řadu úkonů na svém pozadí. Většinou se tak děje v době, kdy je PC nečinný, nebo minimálně zatížen. Nechcete-li, aby se některé procesy spouštěly v nejméně vhodný okamžik (benchmark, hraní hry apod.), můžete ho vyvolat ručně. Díky tomu zajistíte okamžité provedení všech naplánovaných optimalizačních úloh a vyprázdnění jejich zásobníku. Stačí kliknout na tlačítko Start -> Spustit a vepsat příkaz Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks. Ten odešlete a chvilku počkejte na jeho dokončení.

Tipy a triky pro pokročilé

 

Tipy a triky pro začátečníky

387 – udělejte si pořádek v nabídce Start
Pokud často zkoušíte nový software, instalujete hry, potom se vám nabídka Start může velmi rychle proměnit v jedno velké množství ikonek a odkazů. Pokud se v ní tedy už sami nevyznáte a musíte často rolovat, doporučujeme udělat si v ní pořádek. Můžete tak odstranit i software, který v PC již dlouhou dobu nemáte, ale jeho odinstalační rozhraní tyto zástupce ze Start nabídky neodstranil. Klikněte pravým tlačítkem myši na Start tlačítko a vyberte volbu Prozkoumat. Tím otevřete okno Průzkumníka Windows. Nyní můžete nabídkou Start procházet a nepotřebné položky vymazat nebo přesunout.

Tipy a triky pro začátečníky

388 – vyhledejte soubor i bez jeho názvu
Komu se kdy nestalo, že zapomněl, kam si uložil soubor, obrázek, tabulku či jiný soubor? Pokud jste navíc zapomněli i jeho název, potom je malér opravdu na světě. Naštěstí můžete využít desktopového vyhledávače a data lehce najít. Použít dokonce můžete i ten, který se nachází ve Windows XP. Klikněte tedy na Start a poté na tlačítko Hledat. V levém panelu okna se zobrazí Průvodce vyhledáváním. Animovaný pejsek vám dá vybrat, co vlastně chcete hledat. Můžete tak použít vyhledávání určitého typu (obrázky, dokumenty, tabulky atd.). Pokud zvolíte Všechny soubory a složky, můžete vyhledávat podle dalších kritérií. Například pomocí časového období, ve kterém jste asi hledaný dokument vytvořili (upravili), podle části jeho názvu či jeho velikosti. Vyhledávání zahájíte stisknutím tlačítka Hledat. Výsledky vyhledávání se zobrazí v pravé části okna. V horní části uvidíte počet všech nalezených souborů odpovídajících zadání.

Tipy a triky pro začátečníky

389 – odborná pomoc pro váš PC v nápovědě
Máte-li nějaké problémy s vaším počítačem na kterým je nainstalovaný operační systém Windows XP, můžete o pomoc požádat vašeho známého, v diskusním fóru na internetu či firmu zabývající se servisem počítače. Aby jste počítač nemuseli každému ukazovat, je dobré zjistit o něm nějaké informace. Můžete zkontrolovat, které programy a hardware jsou nainstalovány počítači, zjistit množství dostupné paměti nebo prohlédnout diagnostické informace o provozuschopnosti systému počítače. Pro tyto účely vám může posloužit i Nápověda a odborná pomoc. Spustíte ji přes Start menu. Na horní liště klikněte na tlačítko Odborná pomoc. Zobrazí se nová stránka, kde vlevo dole najdete boxík Viz také. Díky odkazům Informace o tomto počítači a Rozšířené informace o systému se dozvíte důležité věci o PC a jeho operačním systému, respektive jeho nastavení.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

390 – zabezpečení databáze uživatelských účtů
Systém Windows XP obsahuje nástroj Zabezpečení databáze účtů systému Windows. Ten slouží ke konfiguraci databáze uživatelských účtů a umožňuje povolit doplňující šifrování a zlepšit tak ochranu databáze před ohrožením bezpečnosti. Klikněte na Start -> Spustit a zadejte příkaz syskey. Vyberte možnost Povolit šifrování a stiskněte tlačítko Aktualizovat. Označte, zda má být heslo zadáváno uživatelem při každém spuštění Windows, nebo má být systémem automaticky generováno. V prvním případě heslo zadejte do kolonek, ve druhém případě specifikujte, zda má být klíč pro spuštění uložen na disketě, nebo na místním disku. Změny uložíte kliknutím na OK.

Tipy a triky pro pokročilé

391 – jak ve Windows XP změnit heslo jinému uživateli
Možná se vám již někdy stalo, že jste zapomněli heslo ke svému uživatelskému účtu ve Windows XP. Máte-li však k systému administrátorské oprávnění (jste-li členem skupiny administrátor), můžete heslo změnit jednoduše. Na pracovní ploše klikněte pravým tlačítkem na ikonku Tento počítač. Vyberte volbu Spravovat, otevře se okno Správa počítače. V levé části je stromová struktura, proklikejte se na Správa počítače (místní) -> Systémové nástroje -> Místní uživatelé a skupiny -> Uživatelé. V pravé části se vám zobrazí všichni uživatelé Windows XP. Vy si najděte toho, u kterého chcete změnit heslo. Klepněte pravým tlačítkem myši a zvolte Nastavit heslo. Objeví se upozorňovací heslo, vy klikněte na tlačítko Pokračovat. V dalším okně stačí zadat nové heslo (do prvního řádku) a potvrďte ho napsáním ještě do druhého řádku. Nyní klikněte na tlačítko OK. Změny se projeví při dalším spuštění počítače.

Tipy a triky pro pokročilé

392 – sdílejte kontakty v Outlooku a OE
Používáte-li adresář v Outlooku a rádi byste s těmito záznamy pracovali i v Outlooku Express, můžete si nastavit jejich sdílení. Adresář totiž představuje vhodný prostředek pro ukládání kontaktních informací a jejich snadné načítání. Spusťte editor systémového registru a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\WAB\WAB4. Přepněte se na pravou stranu a vytvořte novou hodnotu DWORD. Tu pojmenujte jako UseOutlook. Poklikejte na ni a přidělte jí číslo 1. PC restartujte.

Tipy a triky pro pokročilé

Tipy a triky pro začátečníky

393 – publikujte fotky na internetu přímo z Windows XP
Pokud rádi fotíte a ještě raději se o své snímky dělíte se svým okolím, můžete je ukázat světu. Existuje celá řada služeb, které je vystaví na internetu. Využít můžete buď přímo jejich internetové stránky, nebo je nahrajte z pohodlí prostředí Windows XP.

Operační systém Windows XP totiž umožňuje ukládat soubory na webový server a to včetně obrázků. Pro tento účel má připraveného Průvodce publikováním na webu. Najdete ho v každé složce. Musíte ji však otevřít v Průzkumníku Windows. Otevřete složku, ve které se nacházejí obrázky k publikování a na levé straně klikněte na odkaz Publikovat složky na webu. Otevře se průvodce. Klikněte na Další a zaškrtněte složku s obrázky. Průvodce nyní vyhledá službu, kterou budete moci publikovat obrázky např. Album Olympus. Postupujte podle pokynů průvodce.

Tipy a triky pro začátečníky

394 – klávesové zkratky pro Windows Media Player
Program Windows Media Player, podobně jako i jiné programy, je možné ovládat klávesovými zkratkami. Tak proč toho nevyužít? Například pro vypnutí a zapnutí zvuku můžete použít klávesu F8, F9 pro ztišení a F10 pro zesílení – ty ale pracují pouze v případě, kdy je program Media Player aktivní aplikací, nikoli pokud je minimalizován a hraje na pozadí. Jako další zkratky při přehrávání můžete využít:

ALT+P - Zobrazí nabídku Přehrát.
CTRL+P - Přehraje nebo pozastaví přehrávání.
CTRL+S - Zastaví přehrávání.
CTRL+SHIFT+G - Nastaví rychlé přehrávání
CTRL+SHIFT+N - Nastaví běžnou rychlost přehrávání
CTRL+SHIFT+S - Nastaví pomalé přehrávání
CTRL+B - Přehraje předchozí položku.
CTRL+F - Přehraje následující položku.
CTRL+SHIFT+B - Převine soubor zpět.
CTRL+SHIFT+F - Rychle převine soubor vpřed.
CTRL+H - Přehraje seznam stop v náhodném pořadí.
CTRL+T - Opakovaně přehrává seznam stop.
CTRL+SHIFT+C - Zapíná nebo vypíná titulky

Tipy a triky pro začátečníky

395 – změňte typy souborů, které se otevírají v WMP
I tento tip je pro program WMP. Tentokrát vám pomůže určit, které typy souborů jsou přidruženy k programu Windows Media Playeru. V nabídce Nástroje klepněte na položku Možnosti a potom na kartu Typy souborů. V seznamu nyní vidíte, jaké soubory zaregistrované ve Windows jsou přehrávány WMP. Jestliže je vybrané zaškrtávací políčko zašedlé, náleží programu Windows Media Player jen některé typy souborů. K danému typu souborů je přiřazeno více přípon názvů souborů, program Windows Media Player však ve výchozím nastavení přehraje pouze některé z nich.

Tipy a triky pro začátečníky

396 – jak číslovat dokument od druhé strany určitého čísla
Používáte-li MS Word a trápíte se s automatickým číslováním jeho dokumentů, možná vám pomůže tento tip. Číslování dokumentu jistě nikomu nedělá problémy, ale pokud potřebujete např. číslovat druhou stranu dokumentu od čísla 10, potom může být problém na světě. Lehce ho však lze vyřešit. Ve Wordu klikněte na Start -> Vzhled stránky a potom na kartu Rozložení. V části Záhlaví a zápatí zatrhněte boxík Jiné na první stránce. Okno potvrďte. Nyní klikněte na Vložit -> Čísla stránek a stiskněte tlačítko Formát. Nastavte si parametry číslování stránek a to je vše.

Tipy a triky pro začátečníky

Tipy a triky pro pokročilé

397 – rezervujte místo pro MFT
Máte-li pevný disk formátován v NTFS, potom byste výkon tohoto disku v systému mohli nepatrně zvednout. Kromě uživatelských dat přidává NTFS na disk i tzv. METADATA. Ta jsou ukládána do 16 speciálních skrytých souborů. Jedním z nich je i Master File Table (MFT). Ten uchovává informace o souborech na disku. Jeho velikost lze nastavovat a to v registru Windows XP. Klikněte na Start -> Spustit a vepište regedit, příkaz odešlete. Vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\FileSystem. Na pravé straně vytvořte novou hodnotu DWORD a tu pojmenujte NtfsMftZoneReservation. Hodnotu nastavte na 1 pro malé množství souborů na disku, 2 nebo 3 pro střední množství nebo na 4 pro velkého množství. Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro pokročilé

398 – jak po vypnutí Windows XP automaticky vymazat TEMPy
Operační systém Windows během svého provozu vytvoří celou řadu pomocných dat. Ty většinou soustřeďuje do adresáře TEMP, který se nachází v každém uživatelském profilu. Při vypnutí, nebo restartu PC, by se systém měl postarat o smazání těchto dat. Bohužel se tak někdy neděje, a proto ho k tomu můžete donutit jinak. Otevřete Poznámkový blok a vložte do něj následující řádek RD /S /q "C:\Documents and Settings\*name*\Local Settings\Temp". Pokud byste chtěli mazat i dočasné soubory stažené z internetu (historii navštívených stránek, apod.), potom vložte rovnou všechny tyto řádky:

RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\Temp"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\History"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\Default User\Local Settings\History"
RD /S /q "C:\Documents and Settings\jmeno uzivatele\Local Settings\Temporary Internet Files"

Tipy a triky pro pokročilé

Pozn.: Místo textu jmeno uzivatele, zadejte přihlašovací jméno uživatele (např. Jakub Dvořák). Pokud si nevíte rady, podívejte se nejprve do složky C:\Documents and Settings.

Soubor v Poznámkovém bloku uložte např. smaztemp.bat. Nyní klikněte v nabídce Start na Spustit a napište gpedit.msc. Klikněte na Konfigurace počítače -> Nastavení systému Windows a Skripty. Na pravé straně poklikejte na Ukončení. V novém okně klikněte na Přidat a najděte dávkový soubor, který jste vytvořili. Nastavení uložte a již po dalším restartu PC se budou tyto složky automaticky mazat.

399 – v IE může být špión
V některých verzích Internet Exploreru je ukrytý špion. Ten při aktivování některých funkcí informuje o vašem surfování na internetu. Pokud instalujete pravidelně záplaty pro IE, tak by se v něm již nacházet neměl. Pro jistotu se však přesvědčte sami. Klikněte na Start -> Spustit a zadejte regedit. Přejděte na klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Internet Explorer\Extensions. Pokud se tu nachází další větev s názvem (c95fe080 8f5d 11d2 a20b 00aa003c157a), smažte ji.

Tipy a triky pro pokročilé

400 - šifrujte data přes kontextové menu
Souborový systém NTFS ve Windows XP nabízí možnost šifrování dat. Pokud ale chcete cokoliv zašifrovat, musíte se nejdříve prokousat řadou menu. Jednodušší je přidat do kontextového menu volbu pro okamžité zašifrování. Otevřete editor registrů a vyhledejte klíč HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Nyní vytvořte novou Hodnotu DWORD a tu pojmenujte jako EncryptionContextMenu. Potom na ni poklikejte a přidělte jí hodnotou 1. Změny se projeví po restartu PC. Pokud kliknete pravým tlačítkem myši na jakýkoliv soubor, zobrazí se kontextové menu a v něm nová volba Šifrovat.

Tipy a triky pro pokročilé

PDF ke stažení
V úvodu článku jsme slíbili, že všechny uveřejněné tipy a triky si budete moci stáhnout také v podobě PDF souboru. Slib nyní plníme. Ke stažení vám však nabízíme i předešlých 200 tipů také v PDF souboru. Chcete-li si tedy námi zveřejněných 400 návodů prohlížet také v offline podobě, pak máte příležitost. Náš seriál však stále ještě neskončil. Opět se tedy můžete těšit na další užitečné postupy, které se vám mohou hodit.

1. Tipy 1 - 200: Upravte si Windows na 200 způsobů (2.2 MB)
2. Tipy 201 - 400: Upravte si Windows na dalších 200 způsobů (2.8 MB)

Ještě dodáme, že pro prohlížení souboru je nutné mít v počítači instalován program Adobe Reader. Poslední českou verzi, můžete bezplatně stahovat z adresy Adobe Reader (21,7 MB).

Největší veletrh spotřební elektroniky CES, který se tradičně koná v Las Vegas, proběhne letos zcela online v termínu 11.-14. 1.

  • Nejčtenější

Kdo je tu kapitán? Výměna rolí v kokpitu vedla k tragickému konci

Vymyšlené příběhy z vojny obvykle nikoho život nestojí. Ale před třiceti lety na letišti přispěly ke smrti několika...

Tři cestující přišli o hlavu. Nehoda, která dopadla lépe, než mohla

Před 30 lety došlo v Detroitu k nevšední události. Byla to nehoda, do které se zapletly dva stroje jedné letecké...

Válka v jednom čísle. Jak Sověti na papíře vyhráli nad Západem

Sověti vyvinuli na přelomu 60. a 70. let analytickou metodu, která měla umožnit snadné srovnání vojenské techniky...

Rezervace očkování je plná zbytečných chyb. Způsobila i pád celého systému

Státní web na rezervaci očkování proti covidu-19 byl plný úplně základních chyb a zbytečných komplikací. Navíc začal...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dakota všem vytřela zrak. A s turbovrtulovými motory dvakrát

Žádný jiný typ letadla se délkou aktivní služby nemůže vyrovnat slavné americké Dakotě, jejíž historie se začala psát...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

  • Další z rubriky

Google Mapy chtějí být tak trochu sociální síť, vybízejí k mapování světa

Google Mapy slaví patnácté narozeniny. Nejen to je důvod, proč dostávají spoustu nových funkcí. Tou nejzásadnější je...

Google lákal na neomezené úložiště zdarma. Nyní možná budete platit

Do 15 GB zdarma, potom buď část smazat, nebo za poplatek. Zálohování dat v cloudových úložištích Google dostalo nová...

Microsoft Teams vás na dálku posadí k jednomu stolu a ovládnete je i z auta

Microsoft Teams upravují chatování, vedení schůzek, volání, systém spolupráce a další věci. V aplikaci se objevilo...

Aktivujte si vyšší level ochranného štítu Windows

Prozkoumejte s námi užitečná a méně známá nastavení antiviru a firewallu Microsoft Defender. Objevíte funkce, které...

Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?
Dopřáli jsme si Čas pro tebe a koupel Záda hřejivá. Jaké byly koupele s teteseptem?

I na nás v redakci dopadl stres z konce roku. Proto jsme uvítali možnost otestovat koupelové soli a koncentráty od německé značky tetesept. Jak...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

Dopisy od Němcové jeho žena spálila, říká potomkyně spisovatelčina milence

Irena Maňáková promluvila o vztahu svého předka Václava Bolemíra Nebeského s Boženou Němcovou. Básník byl jedním z...