Software zdarma: výkonný fotoeditor s unikátními funkcemi či obnovení dat

aktualizováno 
Vyzkoušejte dobře vybavený fotoeditor Pictor. Zobrazovat využití RAM paměti s možností ji defragmentovat z hlavní lišty umí MemInfo. Automatické zálohování dat z USB flash disků s pokročilou automatikou získáte v programu USBFlashCopy. A Recuva vám pomůže, pokud si omylem smažete důležitý soubor.

Ilustrační foto - grafika | foto: Creative Commons

Pictor 1.2 – freeware

Hledáte-li nový fotoeditor, nebo přemýšlíte o výměně toho stávajícího, vyzkoušejte tuto aplikaci. Pictor je výkonný a funkčně vybavený editor fotografií, který umožňuje nejběžnější možnosti úprav a některé unikátní funkce, které jinde nenajdete. 

Lze s ním měnit velikost snímků a ořezávat je, provádět úpravy barev, otáčet, přidávat rámečky a text nebo prostřednictvím pera kreslit, zobrazovat informace o histogramech. Částečné úpravy je možné provádět pomocí editačního pera - úprava ostrosti, přidání efektu rozostření nebo mozaiky a změna jasu části obrazu. 

Kromě standardního oříznutí obrázků můžete použít pokročilé funkce pro oříznutí obrázků podle tvaru, textu, výběru. Mezi další funkce patří možnost použít kruhové překryvy textu, průhlednost textu, vyplňování barev v určených oblastech, mazání částí obrazu (perem nebo výběrem), dávková konverze a další. 

Pictor obsahuje slušnou sadu základních funkcí s některými pokročilými možnostmi pro oříznutí a přidání tvarů nebo textu. Nevýhodou je, že jakmile jednou úpravy provedete – například napíšete text, není možné ho dodatečně změnit a musíte začít znovu či vzít změnu zpět (vrátit se o krok).

Pictor
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ řada editačních funkcí
+ vyplňování barev
- změny nelze vrátit zpět
80 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1,1 MB).

MemInfo 3.5 – freeware

Systém Windows již poměrně dobře zobrazuje využití operační paměť RAM. Chcete-li získat více informací a provádět její defragmentaci umožňující vyšší výkon PC, potom se podívejte podrobněji na tohoto pomocníka.

MemInfo je malý nástroj, který běží na pozadí systému. Přítomen je prostřednictvím ikony v informační části hlavního panelu, kde mimo jiné zobrazuje aktuální paměť (RAM nebo stránkovací soubor). Využití paměti zobrazuje i barevným pruhem. Po otevření v dialogovém okně zobrazuje využití paměti, největší „žrouty“ paměti (aplikace či procesy) atd. 

Navíc zde je tlačítko pro defragmentaci paměti (defragmentovat lze i automaticky, podle zadaného času) a program vás po nastavení může i upozornit na vysoké využití paměti. V dialogovém okně navíc umožňuje rovnou spustit Správce úloh.

MemInfo
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ využití paměti stále na očích
+ defragmentace paměti
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (561 KB).

USBFlashCopy 1.1 – freeware

Pestože se dnes hojně využívají cloudová úložiště, ne vždy je možné je použít. Proto jsou stále v kurzu i USB flash disky. Abyste případně nepřišli o data v nich uložená, je dobré se o ně postarat, a to nejlépe automaticky.

S tímto programem máte možnost nechat zálohovat USB flash disky a paměťové karty při každém připojení k počítači. To znamená, že pokud ho nainstalujete, tak v případě, že kdykoliv připojíte takové úložiště, dojde automaticky k zálohování jeho obsahu.

Při prvním připojení disku se software zeptá, zda chcete vytvořit záložní profil. V tomto okamžiku si můžete vybrat, kam se mají zálohovat soubory, případně které mají být ignorovány, a jak zpracovat upravené soubory (přepsat nebo uložit jako kopie). 

USBFlashCopy používá k identifikaci sériové číslo jednotky a při příštím připojení automaticky spustí nakonfigurovaný profil. Pro urychlení procesu zálohování jsou v následujících zálohách zahrnuty pouze novější nebo aktualizované soubory, což šetří potřebný čas ke kopírování. Existuje i placená verze, která navíc může běžet na pozadí a pracovat automaticky.

USBFlashCopy
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: NE
+ pro každý USB flash disk nastavení způsobu zálohování
+ možnost vytvářet kopie změněných souborů
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (294 KB).

Recuva 1.5 – freeware

Omylem smazaný soubor může přinést velké komplikace, zejména pokud není vytvořena jeho záloha. Potom je zapotřebí jednat rychle, ale s rozumem. Jestliže se nenachází ani v Koši, pomůže některý z programů pro obnovu smazaných dat.

Léty prověřený, zdarma dostupný je například Recuva. Program prohledá pevné disky nebo paměťová média a nalezne smazané soubory. Podle označení jejich stavu (barevné a slovní vyjádření) je možné dopředu odhadnout, zda je bude možné obnovit či nikoliv. Nalezené výsledky lze filtrovat. 

V případě obrázků dokáže ukázat jejich náhledy. Vyhledávat lze pouze určité přípony souborů a program se specializuje i na obnovu informací z poštovních klientů jako Microsoft Outlook, Thunderbird či hudby z iPodů, dokonce obnoví dokumenty po pádu Wordu. Funguje ovšem i naopak, nepotřebná data umí spolehlivě zlikvidovat jejich opakovaným přepsáním.

Recuva
Informace o programu
Operační systém: Windows 7 a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ náhledy u obrázků
+ funguje i jako likvidátor dat
- nezjištěno
85 %
  • Stahujte ze Slunečnice.cz na této adrese (1,8 MB).

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

Chyběl necelý metr. Parašutisté nekopali v kryptě obležené nacisty marně

Radarový průzkum krypty v únoru 2019

Po 77 letech od atentátu na Heydricha se podařilo prokázat existenci průchozí stoky před kostelem sv. Cyrila a Metoděje...

Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

Nečekaný objev. Našli jsme stopy po posledním boji parašutistů

Stopy po výbuchu granátu, který podle dostupných indícií smrtelně zranil Jana...

Osmnáctého června 1942, ve čtyři hodiny deset minut ráno, začal v Resslově ulici v Praze nerovný boj. Stovky esesmanů...

Další z rubriky

Konec otravného nařízení: Vynutit změnu hesla je na nic, uznal Microsoft

Expirace hesel přináší více problémů, než užitku (ilustrační koláž)

Nutit lidi pravidelně si měnit heslo je chyba, uvedli bezpečnostní experti Microsoftu. Nadále již tento krok nebudou...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

Windows XP se zdála být věčná.

Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

Najdete na iDNES.cz