Pro přispění do diskuse se prosím přihlaste.

Přihlásit se

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

RC

byly doby kdy jsem obmenoval PC kvuli vykonu co dva roky

to soucasne mam 7let, a to jenom proto ze mi bourka (patrne) odrovnala zdroj -> desku -> procesor

jedinej problem ze procesor nepodporujou Win11; pritom nechapu proc

Foto

Jo přesně totéž. Budu upgradovat jen proto že můj komp který mi plně vyhovuje už nepodporuje W11 a provozovat desítky tak bude čím dál tím obtížnější.

Kde je slib Widlí že 10 je poslední OS který bude podporován navždy?

HM

H53o46n68z68a 62M10i11k11s28a

24. 5. 2025 19:25

Zapomněli jste na to že některé spotřebiče se s novou generací i zhoršují. Třeba DVD a BD přehrávače měly před 20 lety spoustu ovládacích prvků, integrovaný displej co zobrazoval uplynulý čas, u hudby název skladby a taky byly větší. Dnes je na levném BD přehrávači jen jedna LED, dvě tlačítka a zbytek na DO. Na DVD přehrávači z roku 2000 mi chybí jen HDMI, jinak bych ho klidně používal i dnes. Bohužel novější s tehdejší výbavou už koupit nejde. Některé Hi-fi věže jdou ještě dál a musím i na základní ovládání používat aplikaci, jako vážně? Design jde taky od desíti k pěti dostali jsme se k černým minimalistickým krabicím.

Černá minimalistická krabice je v pořádku pokud jde o design .Ovšem chybějící základní ovládací prvky jsou jasná stopka .

MK

Náhodou, zrovna u těch notebooků se vývoj spíš zpomaluje.

Dneska za 10 let počítač zestárne stejně, jako kdysi za dva roky.

Doma mi leží notebook z roku 1994. 100 MHz, 8 MB RAM. Nic extra na rok 1994, když voněl novotou a v roce 2000 použitelný jako takový lepší psací stroj a nesrovnatelný s novou konkurencí.

V roce 2013 jsem koupil HP ProBook s Intel I3 a doplnil mu paměť na 8 GB a HDD vyměnil za SSD.

Jo, v porovnání s dnešní produkcí vypadá tak nějak humpolácky, ale zvládne veškeré běžné domácí použití.

TS

Jo, já na běžnou domácí práci jedu na Lenovu z roku 2014. A to to nebyl úplně dobrej výběr a už tehdy to byla tak trochu přibržděná mrcha. Ale od tý doby se chová pořád lautr stejně a tu rychlost si drží :-D místy mě rozčiluje, ale je spolehlivej. Jen dostal novej displej po úrazu a SSD, to ho trochu zrychlilo, ale pak zase spadl ke svýmu standardu. Jsem zvědavá, dokdy tu se mnou bude.

JK

Mně spíš vadí, že v nových počítačích/mobilech/hodinkách jsou nacpány nové a mnohdy zbytečné funkce, které otravují, zpomalují a často fungují nespolehlivě. Příklady:

* Tenké rámečky u mobilu, zvláště v kombinaci se zaoblením. Neergonomické, musím opatrně držet, abych něco omylem nestiskl.

* Hyperthreading je pro numericky náročné ale paměťově nenáročné (=vejdou se do cache) úlohy nevýhodný.

* Shingled disky jsou zcela nevhodné pro inkrementální zálohy a půl hodiny chroupou, ale bohužel se už klasický USB disk nedá koupit.

* Různé 2- a 3-prsté chvaty na touchpadu, které se povedou tak v 10 % případů.

* Vysoká kapacita baterky na notebooku, který používám z 99 % na místě vybaveném zásuvkou (s myší a deaktivovaným touchpadem).

Foto

Tenké rámečky mi přijdou v pohodě. Přecházel jsem před 4 lety z iPhone SE se širokými rámečky na iPhone 12 mini s tenkými a upřímně jsem se za ty roky ještě nedostal do situace, kdy by byl problém s registrací náhodných dotyků.

SMT se dá vypnout přepínačem v UEFI, pro některá nasazení s důrazem na bezpečnost se to dokonce vyloženě doporučuje.

Kde máte problém s gesty. Mně fungují jak na Macu se skleněným TrackPadem, tak na ThinkPadu (kde mám GNOME) s klasickým touchpadem. Navíc snad všechna taková gesta mají automaticky alternativu v podobě klávesové zkratky (kupříkladu přechod z jedné virtuální plochy na jinou => buď tažení třemi prsty, nebo Win key + PgDn).

MK

Dneska je dobrý a i špatný, že vývoj v mobilech, pc nebo tv nejde uź tak rychle dopředu, jsou to uz poměrně ustálená zařízení a tak neni důvod je tolik upgradovat.

Foto

Poněkud zapomněli na podstatné.

Pokud se budeme chovat zodpovědně klesnou výrobní objemy o 15-20 procent. To s sebou přinese jako vedlejší efekt zpomalení vývoje a to ze dvou důvodů. Prvním je že v množství se často objeví inovace pokud je systém na ni připravený a druhým je fakt že nižší příjmy povedou na nižší investice do výzkumu a vývoje.

Posledním faktem pak zůstává problematika recyklace. To že je náročná by neměl být důvod v tom aby se jí nevěnovala větší pozornost.

Uhlíková stopa je pak takový všeobecný blábol a rád tady připomínám prohlášení hlupáka od Pirátů, který řekl že nejodpovědněji se chovají ty páry které nemají děti a tím nezatěžují planetu.

JJ

Jedinec, který nezvládá interpunkci ve větě na úrovni páté třídy základní školy, by se snad ani neměl pouštět do úvah, které přesahují jeho intelektuální schopnosti.

Problematika CO2, tak jak je dnes prezentována, samozřejmě "blábol" je. Ovšem přemnožení jednoho druhu savce nesporně způsobuje skutečné enviromentální škody, které by pochopitelně šlo omezit redukcí lidské populace, takže v tomto měl "hlupák" pravdu, "chytráku". Určitě je lepší dobrovolná limitace rozmnožování, než se množit a čekat, až si evoluce najde nějaký nehezký způsob, jak se vší v kožichu zbavit.

Nejčtenější

Modelář zastavil čas. Převoz skruže na vodní dílo Orlík vtáhne do historie

Soutěž

V seriálu Příběh mého modelu se tentokrát pokocháme diorámou, se kterou se s námi podělil modelář Jiří Poch. Rozhodl se ztvárnit skutečný historický okamžik a použít zajímavé výtvarné techniky. Dále...

ANALÝZA: Tragédie letu Air India. Je na vině chyba pilotů, nebo selhání motorů?

Nad Ahmadábádem se ještě nerozptýlil dým po výbuchu zhruba 126 tisíc litrů leteckého paliva a hned jsme měli možnost číst výčet možných příčin katastrofy letu Air India AI-171. S delším časovým...

KVÍZ: Mladí asi nepochopí, staří zaskřípou zuby. Fyzické nosiče už odvál čas

Většinu fyzických nosičů zvuku, obrazu a dat již odvál čas. Pojďme na ně zavzpomínat. Starší procvičí paměť a otřou zpocené čelo, kolik za dnes v podstatě historické relikty kdysi utratili. A mladí...

Aviatická pouť předvedla premiéry hned tří letounů: Hurricane, Anson a Skyfox

Letošní Aviatická pouť nabídla nejen zajímavé letecké premiéry. I přes složité meteorologické podmínky se opět organizátorům podařilo sestavit a dodržet nabitý program. Ohlédněme se za minulým...

Slet letadel, dronů i strojů budoucnosti. To je 55. Pařížská letecká show

Pařížský aerosalon, který probíhá každý lichý rok na tradičním místě v Le Bourget u Paříže, letos slaví 55. ročník. Koná se od 16. do 20. června a k vidění toho je opravdu mnoho. Od nejnovějších typů...

Dívka odmítající sex je měšťačka, styk je zdarma, hlásala před 100 lety Pravda

Sexuální revoluce sovětského typu – tak by se dalo nazvat období 20. let 20. století v bolševickém Rusku, kde se intimní vztahy zbavovaly starých konvencí. Podle článku Bolševici a láska, který 23....

22. června 2025

Příběh mého modelu: Jagdtiger 331 „Ocelový stín“ se vynořuje z mlhy Balatonu

Soutěž

Modelář Dominik Šťástka nás ve svém příspěvku do soutěže Příběh mého modelu přenesl k Balatonu v březnu 1945. Jeho příběh není ani tak příběhem stavby modelu, jakož vylíčením situace, do které svoji...

22. června 2025

Autobusy v Praze slaví století. První linka vedla z Vršovic do Záběhlic

Před sto lety, 21. června 1925, vyjely do ulic Prahy první dva autobusy Elektrických podniků hlavního města. Pravidelná linka spojila Vršovice se Záběhlicemi a odstartovala éru městské autobusové...

21. června 2025

Osud si s námi umí pohrát, říká pilot unikátního bombardéru Avro Anson

Je to jediný létající exemplář v původní verzi Mk.I na světě a jeden z pěti dosud provozovaných britských vícemotorových bombardérů z období druhé světové války. Na severní polokouli se z Austrálie a...

21. června 2025

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.