Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Unikly informace o Windows 8. Vše si budeme moci pronajmout on-line

  10:45
Nadcházející operační systém od Microsoftu má přijít s heslem "desktop jako služba". V reálu to znamená, že Windows budou jakousi branou, která umožní uživatelům vytvořit si originální soubor služeb přesně podle svých potřeb. Připravované Windows s označením NEXT se mají objevit na trhu do dvou let.

Windows 8 | foto: Microsoft

Už si nebudete muset kupovat datově obsáhlý operační systém. Od Microsoftu dostanete pouze jeho jádro a k němu si stáhnete, co budete potřebovat. Některé součásti Windows se tak přestěhují z krabic s CD a DVD nosiči na internet.

Na základě uniklých informací se vynořily spekulace: Nový pohled Microsoftu na operační systém zní - "desktop jako služba". Firma chce nově zákazníkům prodávat spíše pracovní prostředí (tj. desktop), než jen "obyčejný" operační systém schovaný někde v pozadí.

Když si před nějakou dobou šéf Microsoftu Steve Ballmer povzdechl, že další Windows budou pro firmu poměrně riskantním počinem, mohli jsme se jen z náznaků dohadovat, co tím myslel. Díky informacím, které teprve nyní unikly z dubnové konference Microsoft Architect Insight Conference 2010, si můžeme udělat jasnější obrázek, i když se jedná pouze o jeden z návrhů na nové Windows. Podoba Windows 8 zatím oficiálně oznámena nebyla, první betaverze nového systému bychom se měli dočkat příští rok.

"Zákazníci dnes vidí problémy s kompatibilitou aplikací, jsou vystaveni peklu registrů, nejsou schopni řídit efektivitu systému, počítají vysoké náklady spojené s údržbou a upgrady, vidí poměrně krátkou životnost. To nemůže pokračovat," uvádí se v jedné z prezentací.

Postup virtualizce v OS Microsoftu

Postup virtualizace v OS Microsoftu

S klasickým operačním systémem se musel o různé nastavení a úpravy postarat uživatel sám, nebo najatý odborník. Plánovaná centrální správa by to měla zjednodušit. Bezpečnostní aktualizace a třeba i boj s viry by tak probíhaly na centrální úrovni.

Virtualizace, a to důkladná

Řešením by mělo být mnohem výraznější zapojení virtualizačních technologií. Microsoft už nabízí, nebo pracuje na celé řadě nástrojů pro virtualizaci, které souhrnně nazývá VDI (Virtual desktop infrastructure), známý je především nástroj Hyper-V.

Rozsáhlá virtualizace umožní z jednotlivých počítačů, notebooků a dalších přístrojů vytvořit v podstatě pracovní stanice, které budou využívat jen uživatelem požadovanou softwarovou výbavu. Microsoft také zřejmě chystá internetový obchod s aplikacemi (appstore), kde si můžete software zakoupit, případně pronajmout nebo (teoreticky) platit za dny jeho užívání.

Aplikace a data budou moci přejít pod centrální správu, odkud budou třeba přes zabezpečenou internetovou komunikaci přístupné z různých zařízení. K tomu bude sloužit virtuální harddisk (vHD). Podobně má být možné pracovat se samotným operačním systémem.

Data, aplikace a nastavení konkrétního člověka se tak stanou spojenými nádobami, které bude možné synchronizovat přes appstore ve spolupráci s jakýmsi virtuálním uživatelským profilem. Člověk tak při ztrátě notebooku nepřijde o své programy ani informace včetně nastavení systému. Také hardwarové potíže by teoreticky znamenaly jen nepatrné či žádné škody na datech. Zálohování by bylo automatické a prakticky stoprocentní.

Zatím jde jen o dohady

Z nově uniklých informací se dají vytěžit a vyspekulovat také další koncepty. Je dobré si uvědomit, že do data vydání Windows 8 může být všechno jinak. Microsoft však poslední rok dává opakovaně najevo, že jej práce on-line (práce v cloudu) eminentně zajímá, a tento krok by byl praktickým dotažením a propojením s virtualizací Hyper-V, které se také věnuje. Judith Bishopová nám v rozhovoru například řekla, že je nutné dobře zajistit, aby běžící programy jednoho uživatele neovlivnily běžící programy jiného uživatele, a aby byla zaručena rychlá, nepřetržitá dostupnost.

Pokud půjde vývoj Windows NEXT opravdu směrem "desktopu jako služby", bude to podobný koncept, který slibuje Google u připravovaného Chrome OS, navíc zřejmě připravený i na korporátní zákazníky. Otázkou zůstává, zda by si zákazníci na takovou úroveň virtualizace zvykli. A to jsou možná ony obavy, které vyjádřil Steve Ballmer.

Zdroje (Aj):

Internetnews
Softpedia
Techieinsider

Autor:
  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Zbytečnost, přežitek, nebo svoboda? Komu prospívá tlačítko Zkusím štěstí

Premium Zkusím štěstí je druhé tlačítko vyhledávače Google. Je to prvek, který je jeho součástí od samého začátku. Proč však...

Do Windows míří Copilot, je to asistent s umělou inteligencí

Ke konci května společnost Microsoft oznámila, že připravuje asistenta Copilot, který využívá jazykový model GPT od...

Google u soudu: Platí za vyhledávač miliardy výrobcům? A je snadné ho změnit?

Tvrzení Googlu, že změna základního nastavení počítačů a chytrých telefonů je snadná, není pravdivé, prohlásil šéf...

Dávejte pozor, s kým se párujete přes Bluetooth, upozorňuje kyberexpert

Vysíláme „Hackeři, to je dnes celý sofistikovaný obor,“ říká v Rozstřelu Pavel Rivola, ředitel bezpečnosti v telekomunikační...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...