Ukliďte si pevný disk: uvolníte jeho kapacitu a ušetříte za nákup nového

aktualizováno 
Každý pevný disk se jednou zaplní a leckdy ani netušíte, kam se všechny ty volné gigabyty vlastně poděly. Vyzkoušeli jsme nástroj, se kterým ho snadno prohlédnete a uklidíte. Mnohdy ani nebudete nuceni kupovat nový.

Klasickým řešením docházejícího místa je zakoupení dalšího disku. Nechcete-li však investovat do nového a domníváte se, že je čas ve vašich datech udělat pořádek a nepotřebné soubory zlikvidovat, pak zkuste zajímavý program Xinorbis.

Pomocí něho budete mít perfektní přehled o velikosti svých adresářů jako na dlani. Po analýze vašich diskových úložišť (či jiných médií) totiž zobrazí koláčový graf využití všech adresářů. Zároveň zobrazí, kolik procent z obsazeného místa zabírá systém, videosoubory, grafické soubory, hudba, dokumenty apod. Problém mu však nečiní ani zobrazit velikost dat pro jednotlivé uživatele operačního systému či ty s nulovou délkou, v tempech, případně je poskládat podle data, typu, posledního přístupu atd.

Stažení a instalace
Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační soubor pak můžete stahovat přímo zde – Xinorbis (2 MB). Určen je pro operační systémy Windows 2000 a novější včetně Windows Vista. Protože je program šířen v rámci freewarové licence, nemusíte za něj platit. Instalace není nikterak složitá a stačí se jí doslova proklikat. Program pustíte přes Start nabídku. V Programech však nehledejte složku Xinorbis, ale nejprve freshney.org, ve které se nachází.

Hlavní okno
Po spuštění se zobrazí hlavní okno a automaticky otevře další, tentokrát dialogové, nazvané jako Quick Start. To slouží k rychlému startu, takže zde máte možnost zvolit si, jaký pevný disk(y) (máte-li jich více) anebo jednotku chcete zanalyzovat. Na levé straně zvolíte ke skenování celý vybraný disk a na pravé potom můžete zvolit třeba pouze složku (poklikáním na záznam na disk do složky vstoupíte a kliknutím nahoře na tlačítko Scan začne analýza). Dole potom máte možnost zvolit, zda chcete, aby se toto okno otevíralo automaticky při každém spuštění.

Xinorbis

A jdeme analyzovat
Jakmile zvolíte, co chcete skenovat (my jsme vybrali celou jednotku C:), několik následujících desítek sekund či až minut - v závislosti na velikosti jednotky a jejím obsazení - trvá její analýza. Během tohoto procesu vidíte, jaké složky jsou prohledávány, a graficky je znázorněno, kolik ještě zbývá prohledat. Po shromáždění dat dojde k jejich automatické analýze a pak se zobrazí okno s výsledky.

Xinorbis


Rychlé informování o stavu
Nyní se nebudeme věnovat vrchní části okna. Podívejte se rovnou na koláčový graf vlevo. Ten informuje uživatele o tom, kolik místa na jednotce zabírají různé druhy softwaru (např. programy, operační systém, audio, dokumenty atd.). Na pravé straně hned vedle pak můžete projít celý log analýzy v textové podobě. Hned pod těmito informacemi naleznete další a ty jsou pro lepší přehlednost rozděleny do záložek.

Xinorbis


Záložky s analýzou
V záložkách se dozvíte mnoho informací. První zobrazí data o skenování v tabulce, druhá potom ve stromové struktuře a buď v koláčovém, anebo sloupcovém grafu. Všechny záložky mají přitom několik různých parametrů, podle kterých si lze filtrovat výsledky tak, jak potřebujete vy. Například pod záložkou Magnitude naleznete statistiku velikosti jednotlivých souborů. To znamená, že se dozvíte, kolik souborů máte větších než 1 GB, menších než 1 Kb apod. Užitečná může být i ta s názvem Dates. Chcete znát stáří souborů? Zde tento přehled budete mít a ihned zjistíte, jaké že to soubory jsou třeba nejstarší. To záložka Top 50 vám přináší přehled 50 největších a nejmenších souborů na jednotce. V systému existuje i mnoho souborů s nulovou velikostí – ty vám odkryje záložka Null Files. Neméně zajímavá statistika se nachází i pod Users. Zobrazí totiž, kolik dat patří uživatelům přihlašujícím se k vašemu PC (např. táta, máma, sestra apod.).

Xinorbis

U záznamů naleznete nejen informaci o velikosti, ale také celou cestu k souboru, kdo ho vlastní, jeho stáří apod. Poklikáte-li na vybraný záznam, zobrazí se vám v novém okně s dalšími podrobnostmi.

Xinorbis


Potřebuji reportovat
Chcete-li tyto statistiky někomu předat či si je uložit pro další účely, můžete je vyexportovat třeba do HTML, XML, CSV či TXT formátu prostřednictvím čtyř tlačítek v části Quick Reports.

Xinorbis


Další volby
Nahoře naleznete několik tlačítek. Třeba to s názvem Compare slouží k porovnání dvou disků, jednotek či adresářů. Pokud si třeba myslíte, že se někde nacházejí stejná data, pak se tato funkce může dozajista hodit. Pod volbou Preference naleznete konfiguraci samotného programu. Zde můžete měnit mnoho parametrů od barev u jednotlivých kategorií přes možnosti ukládání reportů, definování temp souborů až po nastavení vzhledu grafů.

Xinorbis


Závěrem
Xinorbis je silný nástroj, který dokáže o vašich datech zjistit obrovské množství údajů a ty vám potom mohou pomoci nejen při čištění disku od zbytečností. Díky zanalyzování se tak můžete dozvědět, jak staré soubory máte, kolik jich je prázdných, kolik jich máte třeba větších než 1 GB, případně zda soubory mámy nezabírají na disku nejvíce místa. Následně na to můžete provést očistu pevného disku mnohem snadněji a efektivněji.

 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

Tipy a triky pro Windows 10

Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

Najdete na iDNES.cz