Udělejte si pořádek ve filmech i muzice

aktualizováno 
Už se doma ztrácíte ve stovkách stříbrných, modrých, fialových či jinak barevných kotoučků? Nevíte, kde máte hledat DVD s oblíbeným filmem a kam jste si vypálili album, které právě chcete poslouchat? Je jasné, že potřebujete pomoc s uspořádáním obsahu CD a DVD.

Video stream | foto: Profimedia.cz

Naštěstí se nabízí celá řada bezplatně použitelných nástrojů, které vám pomohou.

Disk Explorer Professional

Skvěle vybavená aplikace od českého autora Disk Explorer Professional vytvoří databázi z obsahů vašich CD, DVD a jakýchkoliv dalších výměnných médií nebo pevných disků (i síťových a FTP). Program důkladně prozkoumá všechny složky a jednotlivé soubory, vytvoří náhledy obrázků i videí, prohlédne i komprimované archívy a použije také ID3 tagy hudebních souborů. Ve vytvořené databázi můžete vyhledávat podle různých kritérií a prohlížet obsah všech zařazených médií. Média zařazená v databázi můžete různě třídit a přidávat k nim své komentáře, celou databázi lze exportovat v různých formátech. Přístup k databázi je možné ochránit heslem. Disk Explorer Professional je k nekomerčnímu použití k dispozici zdarma, je třeba jej jen zaregistrovat.

Disk Explorer Professional 3.60.f11 stahujte ze Slunečnice zde (2,9 MB, freeware), češtinu pro něj zde (1,6 MB).

Disk Explorer Professional 3.60

Katalog filmů

S uspořádáním sbírky filmů na DVD či CD vám pomůže také český program s jednoznačným názvem – Katalog filmů. Ke každému filmu si můžete přidat základní údaje (český a originální název, délka, rok vydání, žánr atd.), poznámky či informace o zvukové verzi, titulcích či dabingu. Katalog filmů nabízí také sledování zápůjček filmů, které tak budete mít vždy pod kontrolou. Celé seznamy filmů si můžete tisknout nebo exportovat do formátů MS Excel.

Katalog filmů 4.02f stahujte ze Slunečnice zde. (4,8 MB, freeware)

Katalog filmů

AZ CD-D

Program AZ CD-D vám umožní katalogizovat CD a DVD s libovolným typem obsahu. Kromě standardních položek popisu disků si můžete pomocí šablon vytvářet i další typy popisků pro různý obsah disků. Užitečná je jistě i možnost přidávání obalů disků do databáze. AZ CD-D umožňuje práci více uživatelům na jednom počítači – každý uživatel přitom má své uživatelské jméno a heslo a samozřejmě i svoji vlastní databázi médií. V databázích je pochopitelně možné vyhledávat a exportovat seznamy disků v různých formátech. Nechybí ani sledování výpůjček disků.

AZ CD-D 1.5.3 stahujte ze Slunečnice zde. (2,7 MB, freeware)

AZ CD-D 1.5.3

DM Filmy

Velmi jednoduchá, avšak o to snadněji použitelná databáze filmů DM Filmy ukládá data o discích ve formátu XML, který umožňuje zpracování dat i v jiných aplikacích. Filmy můžete do programu snadno přidávat, vyhledávat v nich a třídit je. Mezi údaji k vyplnění najdete například český i původní název filmu, informace o zvuku, titulcích nebo počtu disků, na kterých je film uložen.

DM Filmy 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (0,6 MB, freeware)

DM Filmy 2.0

Visual CD

Program Visual CD prohledá a zařadí do katalogu jakékoliv CD, DVD, pevný disk či jiné paměťové médium. Katalogizován je i obsah komprimovaných archívů v běžných formátech. V takto vytvořené databázi můžete poté pohodlně vyhledávat, aniž by bylo nutné vkládat CD nebo DVD do počítače.

Visual CD 2.0 stahujte ze Slunečnice zde. (1,9 MB, freeware)

Visual CD 2.0

FilMEdiT

Program FilMEdiT slouží pro vytvoření přehledné databáze filmů na CD a DVD. U každého filmu, uloženého v databázi, je možné přiřadit základní údaje, včetně obsahu filmu nebo i obrázku obalu originálního DVD. Databázi filmů můžete ochránit heslem, vzhled programu je možné si upravit podle vlastních preferencí.

FilMEdiT 1.3.3.70 stahujte ze Slunečnice zde. (0,7 MB, freeware)

FilMEdiT 1.3.3

CD-téka

Program CD-téka dobře poslouží především majitelům rozsáhlých sbírek hudebních CD. CD-téka zaznamená do databáze obsah jednotlivých alb, včetně délky skladeb, názvů, roku vydání a mnoha dalších podrobných údajů podle požadavků uživatele. Nechybí ani prostor na obrázek obalu alba. Databázi hudebních disků si můžete samozřejmě i vytisknout.

CD-téka 3.21 stahujte ze Slunečnice zde. (0,2 MB, freeware)

CD-téka 3.21

CD List

Aplikace CD List načte obsah libovolných výměnných médií, včetně kompletního popisu vlastností obrázků (rozlišení, počet barev…) a hudebních souborů (bitrate, ID3tagy, délka skladby atd.). Katalogizovány jsou i soubory zabalené v komprimovaných archívech. Ve vytvořené databázi můžete pohodlně vyhledávat prostřednictvím mnoha kritérií a třídit zařazené disky do kategorií. Databázi můžete zašifrovat a exportovat ji do různých formátů.

CD List 0.4.3 stahujte ze Slunečnice zde. (0,7 MB, freeware)

CD List 0.4.3

Jak si udržujete pořádek ve filmech, hudbě, hrách nebo softwaru vy? Doporučíte čtenářům v diskusi nějaký další užitečný nástroj?

Autor:
 

Nejčtenější

Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Software zdarma: obnovte pokažený systém do několika minut

Ilustrační foto - data

Přenést snadno všechna data v počítači na rychlejší či jiný HDD, případně do nového počítače. Na první pohled nesnadný...

Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

Aplikace vám najde programy zdarma i zábavu na večer

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si hned dvě aplikace pro zařízení s Androidem a iOS, které souvisí s filmy a seriály na internetu. Dále se...

Najdete na iDNES.cz