TS Český jazyk I - diktáty

  5:00aktualizováno  5:00
Hořovická firma Terasoft své práci opravdu rozumí a její produkty z řady TS Český jazyk jsou toho důkazem. Tři na sebe navazující tituly jsou zároveň nejprodávanější výukové programy v Česku. První titul – diktáty – vám přiblíží následující recenze.

Výukový produkt, jenž je plně v souladu s osnovami pro český jazyk, je dodáván na CD-ROM. Jedná se v podstatě o dvě verze programu – 32 bitová je určena pro operační systém od Windows 95 až po „dvoutisícovky“. Šestnáctibitovou verzi lze nainstalovat na počítač s Windows 3.1.
Minimem je počítač s procesorem Pentium a 16 MB paměti RAM. Zapotřebí je také myš, zvuková karta je doporučena.
Aplikaci lze spustit z CD-ROM či ji nainstalovat. Vzhledem k tomu, že druhý způsob zabere na pevném disku zhruba 28 megabajtů a práci s programem urychlí, doporučujeme instalaci tuto.
Vyplněním a odesláním přiloženého registračního formuláře si uživatel zajistí technickou podporu, poskytování informací o nových produktech a slevy na nové programy.

Cena

Cena každého produktu kupovaného samostatně je 600 korun bez DPH. Uvažujete-li o koupi, rozhodně však doporučujeme investovat o pár stokorun navíc. Za 1200 korun totiž můžete mít soubor všech tří na sebe navazujících CD-ROMů za cenu dvou. Kromě diktátů se tak TS - vyjmenovaná slovavaše dítě může pustit také do procvičování jazykových rozborů či procvičování pravopisu.

Pro koho to je?

Cílovou skupinou tohoto programu jsou především žáci základních škol, a to od třetí třídy. Výborně však aplikace poslouží také pro přípravu k přijímacím zkouškám, potažmo k procvičení gramatických jevů před maturitou. Kvalitu programu jistě docení učitelé. S novou verzí totiž přišla funkce, která nejednomu kantorovi zjednoduší přípravu na hodiny češtiny. Jednoduchým způsobem lze vybrat libovolný počet z několika tisíců gramatických jevů, které se v programu objevují. Vybraná slova či spojení lze následně vytisknout a žáci poté mohou svého kantora při vyplňování i/y či mě/mně proklínat. 
Pracovní listy však nemusí využívat pouze kantoři, ale také rodiče žáků. Výsledný efekt vyjde nastejno, ovšem doma může dítě místo pětky do žákovské dostat další list k procvičování.

Co zde najdu?

Nebohého žáčka, kterému čeština příliš nejde, může program potrápit spoustou jevů. Může si procvičovat druhy slov. Určují se slovní druhy, a někdy je správná odpověď opravdu oříškem.
Určovat lze také druhy přídavných jmen. Upřímně, kdo z nás si ještě pamatuje, že existují měkká, tvrdá a přivlastňovací, a jaká slova do těchto druhů patří?  Dělá-li vašemu dítku problém shoda podmětu s přísudkem, bude moci i tento gramatický problém procvičit.  Kapitolou samou o sobě je procvičování velkých písmen. Ta jsou plně v souladu s novou formou pravopisu. Test z této látky vřele doporučujeme  každému rodiči. V posledních letech se zde totiž měnilo opravdu ledacos.

TS - pracovní pultTaké špatné rozlišování s/z ve slovech se může u dítěte o několik stupňů díky programu zlepšit.
Vyjmenovaná písmena z vyjmenovaných slov lze procvičovat buď samostatně, nebo jako celek.

Zpracování

Produkt nevyniká grafickým zpracováním. Potěšitelná vlastnost programu je ovšem možnost spuštění programu ve dvou verzích. Malé školičky se jistě ne vždy pyšní počítači s procesorem Pentium a ve standardní výbavě může často chybět ani CD-ROM mechanika. Proto mohl výrobce i novou verzi distribuovat na klasických disketách.
Velkou devizou programu je jeho rozsáhlost. Na 7000 doplňovacích jevů aplikaci zajistí jistě dlouhou životnost. Jen tak se nestane, že dítko bude slova či větná spojení znát nazpaměť a následně je bez přemýšlení vyplňovat i do programu.
S rozsáhlostí nepřímo souvisí i efektivita výuky. Veškeré chyby jsou zaznamenány. Vysvětlena není jen špatná odpověď, ale také správné zodpovězení otázky (možná pro případ, že by vaše ratolest byla v tipování úspěšná).
Možnost tisku pracovních listů, o nichž již ve článku padla zmínka, kvality programu ještě umocní.

Ovládání

Ovládání programu je velmi intuitivní. Základní menu je rozděleno na devět rubrik, z nichž každá navede správným směrem k potřebné látce. Z hlavní stránky se lze také dostat do rubriky, z níž je možné jednotlivé pracovní listy tisknout.  Vytisknout lze po každém dokončení cvičení i protokol, do něhož se jednotlivé chyby zaznamenávají. Z nich se lze samozřejmě poučit. Nastavit je možné také časový limit, který bude vyžadován pro odpověď.

Závěr

Produkt za svou poměrně nízkou cenu nabízí opravdu velkou užitnou hodnotu. Využijí jej žáci na základní i střední škole.
Svými kvalitami a přístupem k výuce si program TS Český jazyk I – diktáty vysloužil hodnocení Pečeť Technetu.

Hodnocení:

Za cenu 630 korun s DPH obdržíte produkt, který bude vašim dětem výborným pomocníkem při studiu.

Uživatelské rozhraní a snadnost ovládání: 18 bodů

Program nevyniká grafickým zpracováním. Ovládání je však intuitivní a pochopitelné i pro laika. Práci s programem zvládne i dítě, které k počítači usedá sporadicky.

Rozsah informací: 34 bodů

 

Produkt je opravdu užitečný, nejen díky výuce v souladu s osnovami. Zábavná forma učení a jeho rozsah z tohoto produktu dělají jeden z nejlepších výukových programů na trhu. 

 

Podpora, aktualizace: 13 bodů

 

Odesláním registrační karty získává uživatel nárok na využívání „horké linky". Registrovaní uživatelé jsou také informováni o nových produktech a slevách.

 

Cena: 28 bodů

 

Ve srovnání s užitnou hodnotou je cena více než přijatelná. Objednat CD-ROM lze navíc přímo ze stránky výrobce, aniž by se výsledná cena zvýšila o poštovné a balné.
 

 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

B-707 N7071  Braniff

Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Další z rubriky

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Stáhněte si zdarma: výuka morseovky a pohodlné screenshotování

Ilustrační foto - kod

Porozumět, ale také se naučit morseovku pomůže výukový program Moresovka. Vytvořit screenshot nebo animovaná videa...

Najdete na iDNES.cz