TS Český jazyk I - diktáty

  5:00aktualizováno  5:00
Hořovická firma Terasoft své práci opravdu rozumí a její produkty z řady TS Český jazyk jsou toho důkazem. Tři na sebe navazující tituly jsou zároveň nejprodávanější výukové programy v Česku. První titul – diktáty – vám přiblíží následující recenze.

Výukový produkt, jenž je plně v souladu s osnovami pro český jazyk, je dodáván na CD-ROM. Jedná se v podstatě o dvě verze programu – 32 bitová je určena pro operační systém od Windows 95 až po „dvoutisícovky“. Šestnáctibitovou verzi lze nainstalovat na počítač s Windows 3.1.
Minimem je počítač s procesorem Pentium a 16 MB paměti RAM. Zapotřebí je také myš, zvuková karta je doporučena.
Aplikaci lze spustit z CD-ROM či ji nainstalovat. Vzhledem k tomu, že druhý způsob zabere na pevném disku zhruba 28 megabajtů a práci s programem urychlí, doporučujeme instalaci tuto.
Vyplněním a odesláním přiloženého registračního formuláře si uživatel zajistí technickou podporu, poskytování informací o nových produktech a slevy na nové programy.

Cena

Cena každého produktu kupovaného samostatně je 600 korun bez DPH. Uvažujete-li o koupi, rozhodně však doporučujeme investovat o pár stokorun navíc. Za 1200 korun totiž můžete mít soubor všech tří na sebe navazujících CD-ROMů za cenu dvou. Kromě diktátů se tak TS - vyjmenovaná slovavaše dítě může pustit také do procvičování jazykových rozborů či procvičování pravopisu.

Pro koho to je?

Cílovou skupinou tohoto programu jsou především žáci základních škol, a to od třetí třídy. Výborně však aplikace poslouží také pro přípravu k přijímacím zkouškám, potažmo k procvičení gramatických jevů před maturitou. Kvalitu programu jistě docení učitelé. S novou verzí totiž přišla funkce, která nejednomu kantorovi zjednoduší přípravu na hodiny češtiny. Jednoduchým způsobem lze vybrat libovolný počet z několika tisíců gramatických jevů, které se v programu objevují. Vybraná slova či spojení lze následně vytisknout a žáci poté mohou svého kantora při vyplňování i/y či mě/mně proklínat. 
Pracovní listy však nemusí využívat pouze kantoři, ale také rodiče žáků. Výsledný efekt vyjde nastejno, ovšem doma může dítě místo pětky do žákovské dostat další list k procvičování.

Co zde najdu?

Nebohého žáčka, kterému čeština příliš nejde, může program potrápit spoustou jevů. Může si procvičovat druhy slov. Určují se slovní druhy, a někdy je správná odpověď opravdu oříškem.
Určovat lze také druhy přídavných jmen. Upřímně, kdo z nás si ještě pamatuje, že existují měkká, tvrdá a přivlastňovací, a jaká slova do těchto druhů patří?  Dělá-li vašemu dítku problém shoda podmětu s přísudkem, bude moci i tento gramatický problém procvičit.  Kapitolou samou o sobě je procvičování velkých písmen. Ta jsou plně v souladu s novou formou pravopisu. Test z této látky vřele doporučujeme  každému rodiči. V posledních letech se zde totiž měnilo opravdu ledacos.

TS - pracovní pultTaké špatné rozlišování s/z ve slovech se může u dítěte o několik stupňů díky programu zlepšit.
Vyjmenovaná písmena z vyjmenovaných slov lze procvičovat buď samostatně, nebo jako celek.

Zpracování

Produkt nevyniká grafickým zpracováním. Potěšitelná vlastnost programu je ovšem možnost spuštění programu ve dvou verzích. Malé školičky se jistě ne vždy pyšní počítači s procesorem Pentium a ve standardní výbavě může často chybět ani CD-ROM mechanika. Proto mohl výrobce i novou verzi distribuovat na klasických disketách.
Velkou devizou programu je jeho rozsáhlost. Na 7000 doplňovacích jevů aplikaci zajistí jistě dlouhou životnost. Jen tak se nestane, že dítko bude slova či větná spojení znát nazpaměť a následně je bez přemýšlení vyplňovat i do programu.
S rozsáhlostí nepřímo souvisí i efektivita výuky. Veškeré chyby jsou zaznamenány. Vysvětlena není jen špatná odpověď, ale také správné zodpovězení otázky (možná pro případ, že by vaše ratolest byla v tipování úspěšná).
Možnost tisku pracovních listů, o nichž již ve článku padla zmínka, kvality programu ještě umocní.

Ovládání

Ovládání programu je velmi intuitivní. Základní menu je rozděleno na devět rubrik, z nichž každá navede správným směrem k potřebné látce. Z hlavní stránky se lze také dostat do rubriky, z níž je možné jednotlivé pracovní listy tisknout.  Vytisknout lze po každém dokončení cvičení i protokol, do něhož se jednotlivé chyby zaznamenávají. Z nich se lze samozřejmě poučit. Nastavit je možné také časový limit, který bude vyžadován pro odpověď.

Závěr

Produkt za svou poměrně nízkou cenu nabízí opravdu velkou užitnou hodnotu. Využijí jej žáci na základní i střední škole.
Svými kvalitami a přístupem k výuce si program TS Český jazyk I – diktáty vysloužil hodnocení Pečeť Technetu.

Hodnocení:

Za cenu 630 korun s DPH obdržíte produkt, který bude vašim dětem výborným pomocníkem při studiu.

Uživatelské rozhraní a snadnost ovládání: 18 bodů

Program nevyniká grafickým zpracováním. Ovládání je však intuitivní a pochopitelné i pro laika. Práci s programem zvládne i dítě, které k počítači usedá sporadicky.

Rozsah informací: 34 bodů

 

Produkt je opravdu užitečný, nejen díky výuce v souladu s osnovami. Zábavná forma učení a jeho rozsah z tohoto produktu dělají jeden z nejlepších výukových programů na trhu. 

 

Podpora, aktualizace: 13 bodů

 

Odesláním registrační karty získává uživatel nárok na využívání „horké linky". Registrovaní uživatelé jsou také informováni o nových produktech a slevách.

 

Cena: 28 bodů

 

Ve srovnání s užitnou hodnotou je cena více než přijatelná. Objednat CD-ROM lze navíc přímo ze stránky výrobce, aniž by se výsledná cena zvýšila o poštovné a balné.
 

 

Nejčtenější

Soukromá kosmická loď pro lety s posádkou při zkoušce vybuchla

Elon Musk a vpravo záběr z jediného zatím dostupného neoficiálního videa, které...

Firma SpaceX během testů únikových raketových motorů přišla o jeden exemplář lodě Crew Dragon. Stroj, který za sebou...

„Převrat“ od Nikoly Tesly, který se v praxi nikdy neujal

Dobový snímek prototypu Teslovy turíbny s odhalenými disky rotoru.

Když se Nikoly Tesly na konci jeho života ptali, co považuje za svůj největší vynález, označil za něj údajně svou...

Většinu domácností čeká nový formát a možná i placení části pozemní TV

Nenechte se zaskočit přechodem na nové televizní pozemní vysílání.

Letos v listopadu se podle současných plánů odmlčí první televizní vysílače, které šíří pozemní televizní signál ve...

USA budují Vesmírné síly. Evropa ani Rusko nemají potřebné technologie

Nejsilnější raketou současnosti je Falcon Heavy od společností SpaceX. Motory...

K zahájení budování samostatných Vesmírných sil Spojených států zbývá už pouze jeden legislativní krůček. Základní...

Neuvěřitelné výmluvy. Vyzkoušejte si, co o vás prozradí vaše klávesnice

Prediktivní klávesnici se učí, kdo jste a co píšete

Klávesnici na mobilním telefonu používáme každý den. Většina z nich se postupně učí, aby mohly lépe předvídat, jaké...

Další z rubriky

Tipy Windows 10: Edge má sadu vylepšení, umí i zjistit energii zařízení

Windows 10

Internetový prohlížeč od Microsoftu si lépe poradí s automatickým přehráváním multimédií, má nový design pro ukládání...

Překvapivě produktivní. Tyto málo známé triky vám ušetří čas ve Wordu

Microsoft Word patří k nejpoužívanějším programům na světě. Většina uživatelů...

Microsoft Word patří k nejpoužívanějším programům na světě. Většina uživatelů však zná jen maličký zlomek dostupných...

Aplikace vám pomohou ohlídat dům i sledovat přepravovaný balík

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte aplikace pro sledování spotřeby energií, na objednávání přepravy zásilek nebo pro ovládání tabletu gesty....

Najdete na iDNES.cz