Černý režim, žblepty a citace podle ISO. Tyto triky pro Word vám chyběly

aktualizováno  19:15
Microsoft Word patří k nejpoužívanějším programům na světě. Většina uživatelů však zná jen maličký zlomek dostupných funkcí. A to je podle nás škoda. Word totiž obsahuje hodně užitečných nástrojů, o kterých skoro nikdo neví. Připravili jsme přehled triků a zkratek, které vám ušetří čas i energii.

Microsoft Word patří k nejpoužívanějším programům, málokdo s ním ale umí zacházet | foto: Pavel Kasík, Technet.czProfimedia.cz

V tomto článku jsme shrnuli tipy, triky a klávesové zkratky pro Microsoft Word 365, Microsoft Word 2019, Microsoft Word 2016, Microsoft Word 2010 a Microsoft Word 2007. Některé tipy fungují i ve starších verzích.

Tipy a triky pro Microsoft Word

Vzhled programu se od roku 2007 příliš nezměnil. Panel nástrojů má podobu karet (tzv. Ribbon), mezi kterými lze listovat kolečkem myši.

Vzhled programu se od roku 2007 příliš nezměnil. Panel nástrojů má podobu karet (tzv. Ribbon), mezi kterými lze listovat kolečkem myši.

Základní klávesové zkratky pro Microsoft Word
AkceZkratka
Nový dokumentCtrl + N
Uložit dokumentCtrl + S
Uložit jakoCtrl + Shift + S
KopírovatCtrl + C
VložitCtrl + V
TiskCtrl + P
O krok zpětCtrl + Z
Zopakovat akciCtrl + Y

Při navigaci po programu Word můžete použít karty s nabídkou příkazů (tzv. Ribbon Menu) a v novějších verzích také vyhledávání ve funkcích programu. Myší můžete naklikat prakticky všechno. Přesto si myslíme, že se hodí pamatovat si pár zkratek, které vám práci ulehčí.

Všechny tipy najdete v naší obrazové galerii:

Projděte si všechny tipy v naší galerii

Pro začátek se hodí připomenout, jak se po dokumentu rychle pohybovat. Kdo má raději myš, uvítá možnost výběru odstavce trojklikem, kdo preferuje klávesnici, měl by se seznámit se zkratkami využívajícími Shift a Ctrl spolu s šipkami.

Triky pro navigaci a zobrazení
AkceZkratka
Přepínat mezi kartami nabídky příkazů
kolečko myši
ZoomováníCtrl + kolečko myši
Posouvat kurzor po slovech
Ctrl + šipka doleva/doprava
Posouvat kurzor po odstavcích
Ctrl + šipka nahoru/dolů
Rozdělit zobrazení dokumentu
Alt + Ctrl + S
Na začátek dokumentu
Ctrl + Home
Na konec dokumentuCtrl + End
Výběr slova myší
dvojklik
Výběr odstavce myší
trojklik
Výběr slova klávesnicí
Ctrl + Shift + šipka doleva/doprava
Výběr nesouvislé oblasti
držet Shift + výběr myší
Výběr bloku textu
držet Alt + výběr myší

Formátování textu a používání stylů

Tipy a triky pro Microsoft Word

Zkratky pro formátování

Při tvorbě dokumentu může být lákavé použít co nejvíce různých fontů, barev, velikostí a řezů písma. Držte se ale při zemi. Je lepší, aby každé formátování mělo svůj význam, nejen grafický, ale také významový. Tedy například tučný řez písma zvolte jen tam, kde chcete zvýraznit něco důležitého, jiný font tam, kde chcete upoutat pozornost na odlišný typ obsahu (třeba ukázku z knihy).

Základní zkratky pro formátování
AkceZkratka
TučnéCtrl + B
KurzívaCtrl + I
PodtrženéCtrl + U
Horní index
Ctrl + %
Dolní index
Ctrl + =
Podrobné nastavení písma
Ctrl + D
Kopírovat formát
Ctrl + Shift + C
Vložit formát
Ctrl + Shift + V
Odstranit formátování textu
Ctrl + mezera
Změnit velikost písmen
Shift + F3
Vybrat písmo
Ctrl + Shift + F
Zarovnat na střed/doleva
Ctrl + E
Zarovnat do bloku/doleva
Ctrl + J
Zarovnat doprava
Ctrl + R
Odstranit formát odstavce
Ctrl + Q

Pokud pracujete na delším dokumentu nebo chcete udržet konzistentní vzhled napříč více dokumenty, je vhodné použít styly.

Tipy a triky pro Microsoft Word

Místo formátování každého nadpisu zvlášť pracujte se styly

Nemusíte pak pokaždé znovu nastavovat vzhled. Vzhled nadpisu nastavíte jen jednou a pak z nabídky stylů vyberete např. Nadpis 1 a nadpis se zformátuje odpovídajícím způsobem. Pokud později změníte vzhled nadpisu, změní se automaticky všechny nadpisy v dokumentu.

Tipy a triky pro Microsoft Word

Za práci se styly budete odměněni i tím, že můžete vkládat automatický obsah

Vybírat můžete z předdefinovaných stylů nebo si definovat vlastní; a ty si třeba uložit jako novou šablonu.

Pokročilejší tipy a triky

Protože Word je program, se kterým se většina lidí učila „za pochodu“, málokdo věnoval čas tomu, aby zjistil, co všechno tento program nabízí. Microsoft Word není profesionální publikační nástroj, ale na kancelářský balík toho umí hodně a stojí za to se s těmito možnostmi seznámit. Toto je několik našich tipů, které vám mohou ušetřit hodně času:

  • U vkládaného textu můžete zvolit, jakým způsobem se vloží. Stačí po vložení stisknout Ctrl a vybrat z nabízených možností. Tam (nebo v Možnostech) lze také zvolit výchozí způsob vkládání. Doporučujeme nastavit „Vkládat jako text“ jako výchozí variantu.
  • Do dokumentu můžete rychle vložit tabulku napsáním +---+---+---+ nebo podobného řetězce a stisknutím Enter. Tento řetězec vytvoří tabulku o třech buňkách. Počet pomlček určuje šířku tabulky. Tabulku můžete pochopitelně vložit pomocí menu Vložit - Tabulka.
Tipy a triky pro Microsoft Word

Word umí několik automatických náhrad. Často využíváme tři pomlčky (---), které vloží vodorovný oddělovač. Nadefinovat si můžete i vlastní automatické opravy: Soubor - Možnosti - Kontrola - Možnosti automatických oprav.

  • V nových verzích Wordu můžete do textu snadno vložit screenshot přímo z nabídku Vložit.
  • Word už dlouho umí pracovat s matematickými výrazy (i když profesionálové určitě zůstanou u LaTexu). Nově umí vytvořit matematický zápis i z rovnice, kterou načmáráte rukou/myší.
Tipy a triky pro Microsoft Word

Vkládání snímku obrazovky, matematického zápisu a náhodného textu

  • Chcete vložit do textu provizorní text? Stačí napsat =lorem(5,2) a Word vloží náhodné pseudolatinské žblepty typu Lorem ipsum dolor o požadované délce (zde pět odstavců po dvou větách).
  • Když chcete zmenšit dokument o jednu stránku, třeba kvůli tisku, můžete využít speciální funkci Zkrátit o jednu stránku, kterou najdete v přehledu všech příkazů
  • Šifrování umožní zamknout dokument heslem. Zatímco starší verze programu Word nešifrovaly dobře a zamčený dokument šlo snadno prolomit, od verze 2007 Microsoft implementoval skutečné šifrování, které lze považovat za bezpečné (128bit a 256bit AES). Šifrování najdete v nabídce Soubor - Informace - Zamknout

Microsoft Word se také zlepšil v práci s PDF soubory. Už do nich umí obsah nejen ukládat, ale umí je celkem dobře také otevírat a editovat, i když si neporadí s každým souborem. Pro archivování doporučujeme formát PDF/A.

Pro uložení do archivačního formátu PDF/A využijte poněkud schovanou možnost:...

Pro uložení do archivačního formátu PDF/A využijte poněkud schovanou možnost: Exportovat - Vytvořit dokument PDF - Vytvořit soubor PDF - Možnosti - Kompatibilní s archivačním formátem PDF/A. Pokud máte s exportem do PDF problémy, můžete zkusit tisk na virtuální tiskárnu.

Tipy a triky pro Microsoft Word

Čtení nahlas

V nabídce Zobrazení se ukrývají Výukové nástroje a mezi nimi i možnost Číst nahlas, která funguje i v češtině. Čten pomocí syntézy řeči doporučujeme jako další způsob, jak po sobě zkontrolovat text.

Pro ty, kteří mají pro práci rádi tmavý režim, máme dobrou zprávu. Nové programy Office, včetně Wordu, si můžete přepnout do tmavého/černého režimu pomocí nabídky Účet - Motiv Office.

Triky pro Microsoft Word

Uživatelé si mohou přizpůsobit vzhled programů Office: Soubor - Účet - Motiv Office. K dispozici jsou i dva tmavé režimy.

Černý režim je k dispozici pouze pro předplatitele Office 365, upozorňuje Microsoft. Ostatní varianty jsou dostupné i v „krabicových verzích“. Jde tedy zjevně o jednu z funkcí, kterou chce Microsoft odradit zákazníky od krabicových verzí.

Nástroje pro spolupráci a psaní odborných textů

Ti, co ve Wordu píší bakalářskou, diplomovou nebo jinou odbornou práci, by se měli seznámit s kartou Reference.

Práce s prameny a citacemi  – Do dokumentu můžete vložit pramen (knihu, článek atd.) jen tím, že údaje vyplníte do připravené tabulky. Word se postará o to, aby citace v textu splňovaly platné normy, včetně ISO-690.

Tipy a triky pro Microsoft Word
Tipy a triky pro Microsoft Word

Nástroj pro citace vám ušetří hodně času a nervů a zajistí dodržení zvolené citační normy

Prameny si můžete ukládat do lokálních nebo globálních seznamů, takže pramen, který jednou uložíte, budete moci použít znovu i v jiných dokumentech, což šetří čas. Pokud pracujete s prameny a citacemi, můžete pak snadno generovat seznam citované literatury.

Práce s revizemi – Když po někom upravujete dokument, zapněte nástroj Revize - Sledování změn. Ukážete mu tak, co jste upravili, a on se může rozhodnout, které úpravy přijme a které odmítne.

Tipy a triky pro Microsoft Word

Revize změn umožňuje sledovat, kdo v dokumentu dělal jaké změny, a hodí se tak při spolupráci více lidí na jednom dokumentu nebo při opravách a připomínkování cizího dokumentu.

Microsoft Word dokáže být někdy svými „chytrými nápady“ docela protivný, třeba když opravuje malá písmena na velká nebo nahrazuje některé skupiny znaků symboly. Naštěstí můžete tyto funkce dost přesně nastavit nebo povypínat v nabídce Soubor - Možnosti - Kontrola - Možnosti automatických oprav.

Projděte si všechny tipy v naší galerii

Máte tip, který vám ve Wordu ušetřil práci? Podělte se s ostatními v diskuzi.

Aktualizace: Doplnili jsme tipy na PDF/A, tabulátory a obrázky. Rozšířili jsme článek o tabulky zkratek a doplnili obrazovou galerii. Doplnili jsme informace o dostupnosti černého režimu.

Autor:
 

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době

Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

DAB rádio Pure Oasis Flow

Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

Další z rubriky

Téměř jako profesionál. Tyto střižny zdarma pomohou s úpravou videí

Ilustrace - notebook

Dejte momentkám zachyceným smartphonem vyniknout. Díky online střihu, automatické tvorbě, ale i prostřednictvím...

Správné programy vás naučí psaní všemi deseti

Ilustrační foto - psaní

Využít při psaní textů všech deset prstů, nebo stále datlovat? Chcete-li i vy dát sbohem druhé a neefektivní variantě,...

Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

Ilustrační foto - datové úložiště

Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

Najdete na iDNES.cz