Okamžiky před katastrofou. Projděte si největší vzducholoď Hindenburg

  • 24
Český animátor Michal Bárta vytvořil dokonalý model největší vzducholodi světa, slavného zeppelinu LZ 129 Hindenburg. V jeho aplikaci si můžete projít a detailně prozkoumat každý kout tohoto legendárního stroje i místa samotné tragédie, od které uplynulo 76 let.

Celé to ohnivé divadlo netrvalo déle než 34 sekund. Vzducholoď LZ 129 Hindenburg měla za sebou cestu přes oceán z Frankfurtu na letiště Lakehurst (119 km od New Yorku). Stačilo už jen připevnit vzducholoď ke stožáru a spustit ji na zem. Všech 36 pasažérů a 61 členů posádky by pak pohodlně vystoupilo. K tomu už ovšem nedošlo. Šestého května 1937 v 19:25, když byl ještě zeppelin ve výšce zhruba 60 metrů, vyšlehly plameny.

Stáhněte si Hindeburg

za zvýhodněnou cenu, speciálně pro čtenáře Technet.cz

Po dohodě s autorem aplikace Michalem Bártou ze společnosti Magic Seven (M7) nabízíme našim čtenářům aplikaci Hindenburg 3DA ke stažení za cenu 2,7 euro (69 Kč). Zvýhodněná cena platí pouze  v sobotu 11. 5. 2013. Běžná cena je 200 Kč.

Na iTunes najdete zde (iPhone, iPod, iPad).

Ostatní aplikace autora najdete zde.

Za pár desítek sekund zbyly z chlouby tehdy nacistického Německa jen ohořelé trosky konstrukce. Smrt v nich našlo 36 lidí. Někteří v panice vyskočili z gondoly a zabili se pádem na zem, jiní uhořeli. Mezi mrtvými byl i jeden člen pozemního personálu.

Zkáza Hindeburgu se stala doslova legendární událostí díky na tehdejší dobu nezvyklému mediálnímu pokrytí. Na místě totiž byla řada reportérů, kteří na přílet vzducholodi čekali. Celou událost v přímém přenosu pro rozhlas komentoval Herb Morrison. Jeho pohnutý a třesoucí se projev byl později přimíchán i k filmovým záběrům tragédie. Na místě vznikla i legendární fotografie Sama Sherea, který ji pořídil doslova od boku.

"Je to hrozná katastrofa, plameny šlehají tři sta, čtyři sta metrů do nebe. Je to příšerná havárie, dámy a pánové. Nyní se kácí k zemi!" popisoval roztřeseným hlasem posluchačům Morrison.

Více o zkáze Hindenburgu i slavné fotografii najdete v tomto článku.

Hindenburg znovu ožívá po 76 letech

Vzducholoď do nejmenšího detailu znovu oživil animátor Michal Bárta ze společnosti Magic Seven (M7). Aplikaci Hindeburg 3DA pro iPhony, iPody a iPady vytvořil pod značkou 3DA.

Hindenburg není jedinou aplikací dostupnou na Appstore. Díky Bártovi můžete raketoplánem objevovat sluneční soustavu, podívat se okýnkem na psa Laiku ve Sputniku i se přiblížit k reálnému modelu Hubbleova teleskopu. Projít se můžete i nedostupnými částmi Cheopsovy pyramidy. Ve všech aplikacích (hrách) je kladen velký důraz na detailní zpracování reálií.

Místo tragédie vzducholodi Hindenburg

Místo tragédie vzducholodi Hindenburg

Model vzducholodi Hindeburg byl rekonstruován z nepřeberného množství veřejných zdrojů (nákresů a fotografií), z nichž bylo nutné porovnáváním posoudit, jakou cestou se při modelování vydat. Tam, kde nebylo k dispozici vůbec nic, pomohla fantazie podpořená technickými znalostmi autora. Například neznámé rozměry částí vzducholodě byly získány porovnáním několika fotografií téhož místa z různých úhlů. Podle dostupných informací jde o nevěrnější rekonstrukci Hindenburgu, jaká byla zatím vytvořena. Ostatně, výsledek můžete porovnat s přiloženými fotografiemi.

Technické parametry

  • Posádka: 40 až 61 členů,
  • Cestujících: 50 – 72
  • Délka lodě: 245 m
  • Průměr doutníku: 41 m
  • Objem: 200,000 m³
  • Pohon: 4 × Daimler-Benz DB 602 dieslové motory, každý o výkonu 890 kW 
  • Maximální rychlost: 135 km/h

Aplikace je unikátní i v tom, že nabízí procházku místy, ze kterých dnes existuje pouze několik fotografií a někdy ani to ne. Projít se můžete jídelnou, kuřárnou, barem, koupelnou, pokoji, poštou i technickými místnostmi v motorech nebo na zádi v kormidle. I zde totiž sloužili členové posádky. Při průchodu více než dvousetmetrovým doutníkem vzducholodě si pak uvědomíte, jak obrovské dílo Hindenburg byl.

Kromě procházení umožňuje aplikace i let nad letištěm Lakehurst, Naval Station. Aplikace je lokalizována v autentickém 3D prostředí místa katastrofy. Najdete zde i 3D památník, který na místě skutečně existuje.

Nejde o hru, ale program pro fanoušky techniky, kteří chtějí prozkoumat do detailů propracovaný stroj. Jednotlivé části jsou pečlivě pojmenovány, při procházení okolo i vnitřkem lodě lze zoomovat a odkrývat nebo zakrývat jednotlivé vrstvy obrazu. V jednu chvíli tak lze spatřit loď tak, jak ve skutečnosti vypadala a následně přepnout do pohledu, kdy je vidět jen samotná konstrukce bez plátna. Podle autora nechybí nic, snad kromě rozvodů elektriky a kanalizace. Ty se zatím nepodařilo přesně zmapovat. Bárta však aplikaci neustále vylepšuje, takže v některém z příštích updatů se možná dočkáme.