Tipy pro Windows 7: přejít na vyšší edici Windows 7 lze bez reinstalace PC

aktualizováno 
Jednoduchým způsobem si může každý aktivovat Windows 7 Professional či Ultimate bez toho, aby musel reinstalovat PC. Zájemci mohou využít i postup, kterým obnoví smazaný soubor klávesovou zkratkou a řadu dalších rad.

Tipy a triky pro Windows 7 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

Tipy pro začátečníky:

369. – Jak aktivovat vyšší edici Windows 7
Jste-li majiteli operačního systému Windows 7 Home a rádi byste aktualizovali na vyšší verzi (třeba Professional či Ultimate), nemusíte nutně reinstalovat počítač. Pokud jste si koupili vyšší edici a máte k dispozici produktový klíč, stačí ho zadat do vaší stávající verze Windows 7. Použijte klávesovou zkratku Windows + Pause Break.

Zobrazí se okno Systém. V části Základní informace o počítači klikněte na odkaz Získat více funkcí s novou edicí systému Windows 7. Do okna zadejte nový produktový klíč. Následně dojde k doinstalaci nových funkcí, které jsou přítomné pouze ve vyšších edicích Windows 7.

370. – Jak PC ochránit heslem při přechodu z úsporného režimu nebo spánku
Pokud používáte jednu z funkcí Přepnout do úsporného režimu, nebo Režim spánku, měli byste si zkontrolovat, zda jsou dobře chráněné. Při opětovném "probuzení" by se vás operační systém měl dotázat na vaše uživatelské heslo, kterým se prokážete, že máte oprávnění s účtem pracovat.

Tím si chráníte svůj systém a data v něm uložená. Pokud se tak neděje, běžte do Ovládacích panelů -> Možnosti napájení. Zde vlevo nahoře klikněte na volbu Po probuzení požadovat heslo. V dalším okně klikněte na Vyžadovat heslo a změny uložte kliknutím na Uložit změny.

Tipy a triky pro Windows 7

371. – Jak obnovit smazaný soubor na ploše klávesovou zkratkou Díky funkci Zpět lze lehce obnovit smazaný soubor z pracovní plochy, a to aniž byste museli procházet Koš ve Windows. Funkci možná znáte např. z Wordu. Pokud v něm umažete nějaký text a uvědomíte si, že jste ho smazali omylem, můžete ho obnovit pomocí zpětné šipky, funkce Zpět.

Pro ni existuje ve Windows klávesová zkratka Ctrl + Z. Tu lze využít i pro naše potřeby. Pokud dojde k vymazání souboru z pracovní plochy (ale pozor, jinde to nefunguje) stačí stisknout Ctrl + Z a soubor se opět objeví na svém místě. To však neplatí, pokud jste již Koš vysypali, nebo soubor odstranili přes Shift + Delete.

Tipy a triky pro Windows 7

Tipy pro pokročilé:

372. – Jak vyladit Poznámkový blok
Poznámkový blok je jednoduchý textový editor, na který nedá mnoho uživatelů dopustit. Svými funkcemi zdaleka nekonkuruje balíkům jako je MS Office či OpenOffice.org, ale pro jednoduché psaní textů poslouží dobře, stejně tak jako pro zbavení se formátování textů. Možná nevíte, že si ho lze přizpůsobit.

Některé nastavení lze provádět přímo z menu programu, k dalším nastavením se lze dostat přes registr Windows. Spusťte registr a vyhledejte klíč HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftNotepad. Na pravé straně naleznete několik položek a další si lze přidat (zaveďte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji tak jak uvádíme v příkladech).

Například fSaveWindowPositions – si pamatuje poslední polohu programu na pracovní ploše, fWrap - automatické zalamování řádků, lfItalic – písmo bude zobrazené kurzívou, lfUnderline – písmo bude podtrženo, lfWeight - určuje velikost písma, StatusBar – zobrazuje stavový panel. Nastavení aktivujete přiřazením hodnoty 1 a deaktivujete hodnotou 0.

Tipy a triky pro Windows 7

373. – Jak spustit čekající procesy
Windows na pozadí vykonává celou řadu úkonů. Většinou se tak děje v době, kdy je PC nečinný, nebo minimálně zatížen. Nechcete-li, aby se některé procesy spouštěly v nejméně vhodný okamžik, můžete ho vyvolat ručně.

Díky tomu zajistíte okamžité provedení všech naplánovaných optimalizačních úloh a vyprázdnění jejich zásobníku. Stačí použít klávesovou zkratku Windows + R a do řádku Otevřít zadejte příkaz Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks. Ten odešlete a chvilku počkejte na jeho dokončení.

Tipy a triky pro Windows 7

374. – Jak spravovat služby Windows z jednoho místa
Služby Windows 7 slouží k nastavení operačního systému. Můžete povolovat, zakazovat či dále nastavovat některé integrované funkce, ale i ty třetích stran. Chcete-li je ovládat z jednoho místa, klikněte na Start a pravým tlačítkem myši klikněte na Počítač.

Vyberte volbu Spravovat. Otevře se okno Správa počítače a vy se přepněte na Služby a aplikace -> Služby. Na pravé straně najdete jejich seznam a máte možnost měnit jejich nastavení.

Tipy a triky pro Windows 7

Mohlo by vás zajímat: Černobyl

Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

Nejčtenější

Scéna jako z hororu. Na střeše mrakodrapu vrtule rozsekala cestující

Havárie vrtulníku N619PA na střeše budovy PAN AM 16.5. 1977

Části zdeformované vrtule se do ulic New Yorku řítily jako smrtící neřízené projektily. Vrtulník společnosti New York...

Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

Suchoj T-4

Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

Osudový omyl. První a poslední přistání proudového letadla v Olomouci

MiG-21F trupového čísla 0618 s nímž v Olomouci tragicky havaroval kadet Omran...

Bylo mu 23 let, když se u Přerova učil létat na vysoce výkonném letounu Mig-21F. Podcenil však zadání úkolu a při...

Kilogram má novou definici. Jeho fyzická podoba ztratila 50 mikrogramů

Kopie originálu kilogram z Paříže v americké laboratoři Sandia. Podobné vzory

Od 20. května začala platit nová definice kilogramu. Ta již nebude mít fyzickou podobu, ale bude odvozená od pevné...

Jarní aktualizace Windows 10 je ke stažení. Microsoft se moc nepředvedl

Světlý motiv v jarní verzi Windows 10  2019

Microsoft uvolnil ke stažení velkou jarní aktualizaci Windows 10. Nečekejte však žádné velké změny. Většina se odehrála...

Další z rubriky

Komplexní analýza disku odhalí, co na něm je a kde může něco přebývat

Ilustrační foto - datové úložiště

Prostřednictvím softwarových agentů lze odhalit, která data v něm nejvíce zabírají jeho volné místo. Tak můžete nejen...

Záplatujte hned, nabádá Microsoft. Opravil chybu, brzy ji někdo zneužije

Nebezpečná chyba se týká vzdáleného přístupu na pracovní plochu a postihuje...

Firma Microsoft našla ve starších operačních systémech Windows závažnou chybu umožňující útočníkům ovládnout počítač a...

Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

Tablet pro práci i zábavu

Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

Najdete na iDNES.cz