Tipy a triky pro Windows 10: Jak poznat, zda někdo neposlouchá

aktualizováno 
Nejnovější verze Windows v případě využití mikrofonu automaticky zobrazuje jeho ikonu vedle hodin, a tak dává na vědomí, že některá z aplikací naslouchá. Automatické ostřejší písmo je díky další funkcionalitě chytřejší a kurzor myši může být nově třeba zelený.

Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak zjistit, zda není zneužíván mikrofon

Nejen všichni, kteří volali po lepší bezpečnosti ve Windows, se mohou radovat. S aktualizací May 2019 Update do Windows přišla notifikace využívání mikrofonu. Jestliže nějaká aplikace ve Windows využívá tento hardware, například Skype apod., tak se o tom automaticky dozvíte v informační části hlavní lišty – dojde k zobrazení ikony mikrofonu. Pokud na ni kliknete, potom se zobrazí jeho možnosti nastavení.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak na lepšího Správce úloh

I Správce úloh se díky aktualizaci May 2019 Update naučil dalšímu novému kousku. Tento pomocník (otevřete ho třeba kliknutím na prázdné místo na hlavním panelu vybráním volby Správce úloh nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Shift+Esc) se stává čím dál tím užitečnější a přináší řadu informací. Aktuálně je k dispozici sedm karet. 

Každá z nich je určena k něčemu jinému a nabízí různé vlastnosti. Kterou má systém preferovat, jako tu startovní? Microsoft se rozhodl, že tuto volbu nechá na uživateli. Po prvním startu je to automaticky první záložka, ale pokud kliknete na Možnosti -> Nastavit výchozí kartu, potom si zde můžete vybrat, která bude tou vaší.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak zobrazit více informací ve Správci úloh

Když už jsme ve Správci úloh, jestliže zavítáte do záložky Podrobnosti, máte zde kromě výchozích sloupců možnost přidat další a zjistit o běžících procesech daleko více informací. Klikněte na některý ze sloupců pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Vybrat sloupce. Zobrazí se dialogové okno, kde je k dispozici několik desítek parametrů k zobrazení. Mezi nimi se nově objevilo také Rozpoznání nastavení DPI, které má u aplikací zobrazovat informace o škálování obrazu ke každé aplikaci zvlášť.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak na ostřejší písmo

Nastavení obrazovky se přesunulo kompletně do nového designu Windows. Pokud kliknete na Start -> Nastavení -> Systém, tak hned první záložka Obrazovka slouží k úpravám displeje, respektive monitoru. Dá se zde změnit mnoho věcí a novinkou je úprava měřítka. Prostřednictvím otevíracího okna v části Měřítko a rozložení je možno vybrat velikost textu. Pokud však kliknete na odkaz Upřesnit nastavení měřítka, zobrazí se dodatečné nastavení, které může automaticky upravit potenciálně rozmazaná okna (například kvůli změně rozlišení).

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak na lepší Předčítání

Předčítač je zajímavou funkcí Windows pro všechny lidi se zhoršeným zrakem. Automaticky může přečíst text, na který ukážou, nebo píšou. Jeho funkcionalita byla nyní vylepšena. Díky novým klávesovým zkratkám umí číst texty po jednotlivých větách. Kromě toho zvládá důslednější čtení po větách s podporou Braillova pásma, optimalizaci fonetického čtení znaků atd. Kliknete-li na Start a zadáte předčítání, funkci spustíte. V úvodním okně se zobrazí všechny změny.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak na jasnější a barevné kurzory

Další změnou je přidání jasnějších a barevných ukazatelů myši. To se může hodit opět nejen lidem se zhoršeným zrakem, ale také pro snadnější dohledání aktuálního umístění kurzoru myši. Kliknete-li na Start -> Nastavení -> Usnadnění přístupu, tak vlevo klikněte na záložku Kurzor a ukazatel. Na pravé straně máte několik možností nastavení. Mimo jiné jde místo bílé varianty použít černá nebo rovnou zcela jiná barva. Zviditelnit lze i kurzor změnou jeho tloušťky, případně deaktivovat vizuální odezvy na dotyk (klik) myší, nebo ztmavit a zvětšit vizuální odezvu na ovládání dotykem.

Tipy a triky pro Windows 10

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. bude zahájen postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

  • Nejčtenější

Poslední přistání chtěli utajit. Přístroje se tak třásly, že nešly odečíst

Do přistání zbývá 20 sekund a i teď přijde celá akce kapitánovi Kallbachovi jako šílený nápad. Krátká a ještě ke všemu...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

Fatální omyl. Jak Američané napadli Rusy a zabili generála Kotova

Mezi nepříjemné válečné omyly patří střelba do vlastních řad, případně po spojencích. Jedna taková událost se stala i...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Model dronu Airbusu ukazuje technologie budoucí evropské stíhačky

Společnost Airbus v jihoněmeckém Manchingu odtajnila program bezosádkového stealth letadla LOUT (Low Observable UAV...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Aplikace vám spočítá kalorie, jiná ochrání soukromí na internetu

Vyzkoušejte nástroj na řízení firemních financí, VPN aplikaci na zabezpečení připojení k internetu nebo pomůcku ke...

Microsoft asi chystá nové logo prohlížeče Edge, který má jádro od Googlu

Microsoft již nějakou dobu testuje novou verzi svého prohlížeče Edge, který má běžet na jádře systému Chromium. Tedy na...

Tipy a triky pro Windows 10: vyzkoušejte chytřejší úložiště i klávesnici

Windows 10 má nyní lepší správu diskového úložiště. Podívejte se i na vylepšení virtuální klávesnice a automatickými...

Nejlepší zkratka, kterou neznáte. Snímek obrazovky oříznete za sekundu

Jak nejrychleji udělat screenshot? Na vytvoření snímku obrazovky existuje řada specializovaných programů. Pokud ale...

TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.

Najdete na iDNES.cz