Tipy pro Windows 10: připojení k neviditelné wi-fi nebo rychlejší start

aktualizováno 
Vyzkoušejte novou funkci pro rychlé sdílení fotografií a videí. Ukážeme také, jak se připojit k neviditelné wi-fi síti, jak zjistit MAC adresu síťového adaptéru, jak otevřít oblíbenou stránku jedním klikem, jak zrychlit spouštění PC či jak snadno popsat screenshot.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak sdílet fotografie a videa

S příchodem aktualizace Windows 10 April se integrovaný dlaždicový program Fotky pro prohlížení a práci s fotografiemi dočkal dalších vylepšení (mimochodem, už jste v něm vyzkoušeli funkci remix či tvorbu videa z fotografií?). Jedním z hlavních vylepšení je možnost nyní fotografie, videa a vytvořené projekty rychle sdílet. Stačí, když na vybraný soubor v programu kliknete pravým tlačítkem myši a vyberte volbu Sdílet. Otevře se kontextové okno sdílení a v něm je možné nasdílet soubor nejen kontaktům, ale také kopírovat na jiné místo, odeslat do zvoleného programu, počítači na síti, ale třeba i cloudu.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak se připojit k neviditelné wi-fi síti

Jestliže se nacházíte v dosahu wi-fi signálu, který je nastaven tak, že při skenování není vidět (má skryté SSID – tedy název), není problém se k této síti připojit. Musíte však znát její název a typ zabezpečení. Poté klikněte pravým tlačítkem myši v informační části hlavního panelu na ikonu PC a zvolte Otevřít nastavení Síť a internet. Otevře se okno s nastavením a na levé straně zvolte Wi-Fi. Na pravé straně potom klikněte na odkaz spravovat známé sítě. Nyní klikněte na Přidat novou síť. Spustí se průvodce, vy zadejte název sítě, vyberte zabezpečení, zadejte případně heslo a zvolte další parametry. Tlačítkem Uložit proces nastavení dokončíte.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak zjistit MAC adresu síťového adaptéru

A ještě jeden tip týkající se připojení k síti. Pokud je vaše síť více zabezpečená, tudíž do ní lze pustit pouze ověřená zařízení, například jen uvedený síťový adaptér, potom musíte zjistit MAC adresu, což je něco jako výrobní číslo. To se dozvíte tak, že použijete klávesovou zkratku Windows + R a zadáte cmd příkaz a následně ipconfig /all. Zde vše zjistíte v části Physical address.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak otevřít oblíbenou stránku jedním klikem

Věděli jste, že Windows nově umožňují připnout si odkaz na webové stránky do hlavního menu? Stačí otevřít internetový prohlížeč Edge, zadat adresu, kterou byste chtěli otevřít jedním klikem, a potom na pravé straně klikněte na symbol tří teček. V otevřeném menu zvolte volbu Připnout tuto stránku na hlavní panel. Odkaz se objeví na Hlavním panelu a to včetně případné ikony serveru.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak zrychlit spouštění PC

Také se vám zdá, že spouštění Windows je na jiných počítačích s konfigurací podobnou té vaší rychlejší, a to i přesto, že máte systém právě nainstalovaný? V tom případě se podívejte do nastavení spouštění, zda máte aktivovanou funkci, při které Windows můžou používat více procesorů/jader. Pokud totiž vlastníte vícejádrový procesor možná máte nastaveno, aby bylo použito pouze jedno. Použijte klávesovou zkratku Windows + R a zadejte příkaz msconfig. Klikněte na záložku Spuštění počítače a dále na Upřesnit možnosti. Zde zatrhněte volbu Počet procesorů a vyberte, kolik jich chcete zapojit.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak snadno popsat screenshot

Chcete-li někomu ukázat konkrétní věc na počítači, potom mu to zaznamenejte do screenshotu, ten okomentujte, případně na něj něco nakreslete a potom uložte do souboru k dalšímu použití (poslání, nasdílení apod.). Vytvořit screenshot není pracné, ale pokud ho chcete například popsat, doporučujeme využít funkci Pracovní prostor Windows Ink. Pokud ho používáte, máte možnost jeho nabídku vyvolat kliknutím na ikonu vedle hodin. Jestliže ji zde nemáte, nejprve klikněte pravým tlačítkem myši na prázdné místo na hlavním panelu a vyberte volbu Zobrazit tlačítko Pracovní prostor Windows Ink. Následně na ikonu klikněte a vyberte volbu Skica na obrazovce. Dojde k vytvoření screenshotu a vy ho můžete začít upravovat.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Těšte se na bezdotykové ovládání, revoluční radar od Googlu má zelenou

Miniaturní radar v čipu Soli

Miniaturní radar s názvem Google Soli umí rozpoznávat jemná gesta lidské ruky. Hodí se jako vstupní zařízení pro...

Další z rubriky

Aplikace: rychlý prohlížeč či hesla v bezpečí

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte nový internetový prohlížeč od Xiaomi, alternativní fotogalerii nebo třeba šikovného správce hesel, který...

Software zdarma: najděte hluchá místa wi-fi sítě nebo zkontroluje USB

Ilustrační foto - wifi

Vizualizujte, spravujte a odstraňujte mrtvé zóny v bezdrátové síti pomocí NetSpotu. Která data na datovém úložišti...

Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

Najdete na iDNES.cz