Tipy a triky pro Windows 10: o soubory již nepřijdete

aktualizováno 
Nejsnazším způsobem, jak archivovat data v PC, je aktivovat ve Windows vestavěnou funkci. Ukážeme, jak to udělat, ale také jak soubory obnovit ze zálohy, jak odinstalovat aktualizace či jak odstranit tlačítko vypnout z uzamykací obrazovky.

Tipy a triky pro Windows 10 | foto: Jakub Dvořák, Technet.cz

1.Jak zálohovat soubory integrovanou funkcí

Jste-li pečliví a zálohujete si svá data, potom tak činíte buď nějakým programem, anebo přímo ve Windows. I desítky mají tento mechanismus v sobě standardně zabudovaný. Ten byl navíc nedávno vylepšen. Klikněte na Start a zadejte zálohování – klikněte na odkaz Nastavení zálohování. V otevřeném okně nastavení na pravé straně v části Automaticky zálohovat moje soubory nastavte přepínač na Zapnuto. Tím jste aktivovali automatickou funkci, která se bude o pravidelné zálohování starat za vás.

Tipy a triky pro Windows 10

2.Jak si přizpůsobit zálohování

V předchozím tipu jsme si ukázali, jak zálohování aktivovat, nyní se podíváme na konfiguraci. Pod tlačítkem k aktivaci funkce klikněte na volbu Další možnosti. Otevře se okno s konfigurací. V něm máte přehled o aktuální velikosti zálohy, kam se data ukládají, jak je velké úložiště a kdy byla naposledy vykonána. Vy si můžete nastavit, jak často se mají data zálohovat (od deseti minut po jednou za den) a jak dlouho mají být zachovány (od měsíce až po navždy). Starší zálohy jsou užitečné zejména v případech, kdy se chcete vrátit k hodně starým zálohám, ale zároveň nepřijdete o všechny průběžné – hodí se například v případě dokumentů. Následně máte možnost zvolit, které všechny složky se budou zálohovat (vyloučit je ze zálohování, nebo přidat). Poslední volbou se ukončuje zálohování na stanovené jednotce – zálohovaná data budou odstraněna.

Tipy a triky pro Windows 10

3.Jak obnovit soubory ze zálohy

Pokud je vše správně nastaveno, je obnova souborů snadnou záležitostí. Dostanete-li se do situace, kdy budete potřebovat originály, ty aktuální se poškodí – potom klikněte pravým tlačítkem myši na vybraný soubor a vyberte volbu Vlastnosti. V otevřeném okně se přepněte na záložku Předchozí verze. Zde si vyberte verzi k obnově. Pokud byste potřebovali obnovit již smazaný soubor, potom klikněte na Start a zadejte příkaz historie souborů. Otevře se okno a vy si vyberte datum a následně konkrétní soubor k obnově.

Tipy a triky pro Windows 10

4.Jak odinstalovat aktualizace

Odinstalací či případně přeinstalací nefunkčních aktualizací Windows je možné vyřešit problémy, které po instalaci nastaly. Jestliže se do této situace dostanete, potom použijte následující postup. Klikněte na Start -> Nastavení -> Aktualizace a zabezpečení. Na pravé straně klikněte na Historie aktualizací. Dojde k přepnutí do nového okna. Zde si vyberte aktualizaci, kterou chcete odebrat a klikněte na Odinstalovat.

Tipy a triky pro Windows 10

5.Jak rychleji zobrazit náhled oken aplikací hlavního panelu

Po přejetí kurzorem myši na hlavním panelu systém ukáže náhled právě otevřeného okna. Chvilku to však trvá, než se objeví (přesně 400 milisekund = 0,4). Chcete-li tento čas zkrátit, nebo naopak prodloužit, stačí udělat menší změnu v registru Windows. Spusťte editor systémového registru (klikněte na Start a do řádku Prohledat programy a soubory vepište regedit a odešlete) a vyhledejte větev HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced. Na pravé straně vytvořte novou 32bitovou hodnotu DWORD a pojmenujte ji jako ExtendedUIHoverTime. Poklikejte, přepněte se na desítkovou soustavu a přiřaďte jí vlastní údaj v milisekundách (např. 100 = 0,1 sekunda). Změny se projeví po restartu PC.

Tipy a triky pro Windows 10

6.Jak odstranit tlačítko vypnout z uzamykací obrazovky

Windows poměrně snadno umožňují měnit přihlašovací, respektive uzamykací obrazovku. Kromě notifikace aplikací či vlastního obrázku se zde nacházejí i další součásti. Pokud byste nechtěli, aby někdo z tohoto místa mohl vypnout počítač, lze tuto ikonu odebrat. Opět otevřete systémový registr a tentokrát vyhledejte větev HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\System. Na pravé straně vytvořte 32bitovou hodnotu a pojmenujte ji ShutdownWithoutLogOn. Poklikejte na ni a přidělte jí 1.

Tipy a triky pro Windows 10
 

Nejčtenější

Unikla hesla rekordních 773 milionů uživatelů. Najdete tam to svoje?

Není heslo jako heslo. Či spíše heslo jako heslo vlastně ani není heslo.

Více než miliarda unikátních kombinací e-mailu a hesla unikla na web v zatím rekordní databázi přístupových údajů....

Nájemný vrah doplatil na svůj koníček, udaly jej chytré sportovní hodinky

Mark Fellows na snímku z desetikilometrového závodu v Manchesteru v roce 2015

Britský běžec a cyklista Mark Fellows byl odsouzen k doživotnímu trestu za dvojnásobnou vraždu. K jeho odhalení a...

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Tito lidé neexistují. Počítač si je vymyslel, napodobí rasu i vlasy

Fotografie neexistujících celebrit generované neuronovou sítí Nvidia na základě...

Podívejte se na fotky lidí, které jste nikdy nepotkali a nepotkáte. Počítač si je totiž vymyslel. Generativní...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Aplikace pomůže vytvořit webové stránky, jiná vylepší klávesnici

Tablet pro práci i zábavu

V posledním letošním přehledu zajímavých aplikací pro tablety najdete například inovovanou aplikaci s předpovědí...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Najdete na iDNES.cz