Textové editory, za které nemusíte platit

aktualizováno 
Používáte pro psaní dokumentů aplikaci Wordpad? Toužíte po Wordu, ale nemáte na něj dostatek financí? Potom si určitě vyzkoušejte náhrady těchto programů, za které nedáte ani korunu a přitom vám nabídnou podobné, někdy i lepší funkce.

V operačním systému jsou pro psaní připraveny dva programy. Především jde o integrované nástroje Notepad a Wordpad. Zatímco ten první slouží pouze pro psaní jednoduchých textů, ten druhý již nabízí mnohem více. Umožňuje vytvářet a upravovat jednoduché textové dokumenty. Poradí si i se složitým formátováním a obrázky. Chcete-li však více, můžete si pořídit aplikaci Word z kancelářského balíku MS Office, či se poohlédnout po jeho alternativě, která vás nebude stát ani halíř.

V našem přehledu však najdete nejen kompletní kancelářské balíky, ale také jednotlivé aplikace nahrazující Word, Wordpad a také Notepad. Kompletních kancelářských balíků zdarma moc neexistuje, zato náhrad zejména za Notepad existuje nepřeberné množství. Značná část pochází i z česka. Pojďte se tedy na ně s námi podívat poněkud blíže. Mezi jejich funkce patří např. možnost návratů, konvertování, podtržení syntaxe, šifrování, ale také funkce jako např. připomínky.

602 PC Suite 4.1 – shareware/freeware
602PC SUITE je ryze český kancelářský balík, který byl navržen jako alternativa k výkonnému kancelářskému balíku Microsoft Office. Používá stejné dokumentové formáty *.DOC a *.XLS, má maximálně podobný vzhled a způsob ovládání. S přehledem splní Vaše požadavky na snadné vytváření textových dokumentů a tabulek. Kromě toho, že obsahuje aplikace Text a Tab  si poradí i s převodem do PDF formátu. K dispozici je i kontrola pravopisu a slovník synonym. Neplacená verze obsahuje pouze základní funkce.

 • Stahujte na této adrese (38.1 MB).
 • OpenOffice 1.1.3 – freeware
  Dalším plnohodnotným kancelářským balíkem je OpenOffice. Ten lze provozovat na všech hlavních operačních systémech a platformách. Obsahuje textový editor Writer, tabulkový procesor Calc, kreslící nástroj Draw a program na tvorbu prezentací Impress. Počeštění zahrnuje instalační program, kompletní uživatelské rozhraní, včetně nápovědy, slovníků pro kontrolu pravopisu, dělení slov a slovníku synonym. Obsahuje také export do PDF.

 • Stahujte na této adrese (72 MB).
 • HERI Editor 1.2.0 - freeware
  Jde o český freeware textový editor, který slouží k editaci RTF dokumentů. Bez problémů s ním můžete nahradit programy Wordpad, NotePad nebo jej použít pro jednodušší práci místo MS Wordu . Program se lehce instaluje a poté stačí pouze spustit a můžete začít psát. Umí vše, co by se od podobného programu dalo očekávat (vkládání obrázků, objektů funkce o krok zpět/vpřed, práce s hypertexty, slovník, statistika textu apod.).

 • Stahujte na této adrese (743 kB).
 • AbiWord 2.2 - freeware
  AbiWord je freewarovou náhradou za program Microsoft Word. Je vhodný k psaní textů, dopisů, zpráv, sdělení a dalších dokumentů. Program má atraktivní, profesionální rozhraní a všechny funkce, které potřebujete. Navíc nabízí mnoho plug-inů, které mohou dále zlepšit funkčnost. Současně dostupné moduly zahrnují několik nástrojů - encyklopedii, Babelfish překladatele atd.

 • Stahujte na této adrese (4.8 MB).
 • Editpad Lite 5.4.2 - freeware
  Plnohodnotná náhrada standardního poznámkového bloku (notepad) ve Windows. Umožňuje načtení a editaci více souborů najednou, neomezenou možnost návratů, opakování, konvertování a mnoho dalšího. Pokročilejší funkce potom obsahuje jeho placená verze Pro.

 • Stahujte na této adrese (1 MB).
 • Zápisník 1.0.5 – freeware
  Zápisník je jednoduchý textový editor, který lze využít pro práci se všemi textovými soubory (txt, bat, php, htm...). Kromě základních funkcí, jako je otevírání souboru, ukládání, hledání textového řetězce nebo vkládání data a času, má Zápisník navíc tato vylepšení: šifrování textu s heslem, převod HTML kódu do PHP, automatické ukládání souboru v daném časovém intervalu a mnoho dalšího.

 • Stahujte na této adrese (29 kB).
 • Editor v 1.0 – freeware
  Jedná se o obyčejný textový editor, který umožňuje tisk, editování a vytváření txt souborů a mimo jiné zvládá i šifrování souborů. Toto šifrování není sice nikterak excelentní, ale pro zašifrování některých dopisů a zpráv postačí.

 • Stahujte na této adrese (214 kB).
 • PSpad editor 4.3.1 – freeware
  Český editor nejen pro programátory se zvýrazněním syntaxe. Nabízí neomezenou délku editovaného textu, práci s projekty, práci s více dokumenty současně, porovnávání textu, konverzi češtiny, export do RTF či HTML a ještě mnohem, mnohem více.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • NoteTab Light 4.95 - freeware
  Editor s možností vkládání tagů, který toho umí mnohem více. Například hledat slovo na celém harddisku, formátovat odstavce, spojit krátké řádky na celou délku stránky, předělat text z malé abecedy na velkou, z obyčejného textu udělat HTML a naopak, kterýkoliv font překódovat na ASCII, přidat datum, otevírat internetové odkazy, prohlížet text ve vašem prohlížeči, poslat poštu. Navíc v něm lze otevřít i několik dokumentů naráz.

 • Stahujte na této adrese (1.8 MB).
 • Metapad 3.5 - freeware
  Program má v sobě zabudované všechny běžné funkce novodobých textových editorů. Velmi vydařený je zejména systém vyhledávání a nahrazování textů.

 • Stahujte na této adrese (46 kB).
 • Notes 2.0 - shareware
  Otevírá několik souborů najednou, vyhledává a zaznamenává změnu textu, ukládá historii naposledy otevřených dokumentů, umožňuje nastavení fontů a jejich velikostí, klávesové zkratky. Tyto a další funkce přináší tento český prográmek.

 • Stahujte na této adrese (539 kB).
 • Mohlo by vás zajímat: Černobyl

  Černobylská havárie se stala 26. dubna 1986 v černobylské jaderné elektrárně na Ukrajině (tehdy část Sovětského svazu). Vzpomínka na tragédii v těchto dnech oživila televizní minisérie Černobyl.

  Téma Černobyl v článcích Technet.cz:
  Brzda místo plynu a plyn místo brzdy. To byl Černobyl
  Havárie neskončí před rokem 2065. Černobyl polyká tuny vody a miliardy eur
  Výbuch roztavil beton a tisícitunový poklop létal vzduchem. Černobyl 1986

  Nejčtenější

  Neudělejte chybu jako Ovčáček. Ověřovací kód nikdy nikomu neposílejte

  Pro bezpečí na internetu je důležité nesdělovat soukromé ověřovací kódy, někdo...

  Pokud vám přijde zpráva s potvrzujícím kódem, zacházejte s ní jako s tajemstvím. Nepište ji nikam, kam nepatří. Nikomu...

  Jsou neskutečně levné a jedovaté. Čínské tonery do tiskáren obsazují trh

  Jak vybrat náplň do tiskárny, aby do ní padla jako ulitá? Ne každá je vhodná a...

  Především kvůli nízké ceně lidé riskují zdraví a kupují ultralevné tonery do laserových tiskáren od neznámých výrobců....

  „Zapomenutý“ tank z ČKD. Neozbrojený prototyp přišel Němce draho

  První prototyp tanku Praga V-8-H

  Ve druhé polovině třicátých let vznikl v Československu prototyp středního tanku srovnatelného s německými tanky stejné...

  Proč havarovaly Boeingy 737 Max? Firma spěchala a porušila vlastní zásady

  Jak vznikly problémy, které vedly k havárii nejnovějších letadel Boeing 737 MAX

  Nejnovější letadla Boeing 737 MAX 8 už tři měsíce nelétají. Při dvou jejich nehodách totiž zemřelo 346 lidí. Stopy...

  Astronomové po půl století objevili ztracený lunární modul z Apolla 10

  Lunární modul Apolla 10 nad Měsícem (foceno z velitelského modulu)

  První mise, která přivezla lidi na jiné kosmické těleso, byla ta s označením Apollo 11. Cestu jí však vyšlapaly...

  Další z rubriky

  Tipy a triky pro Windows 10: využijte vylepšenou ochranu systému

  Windows 10

  Programátoři Microsoftu zapracovali na vylepšení zabezpečení Windows vůči virům, ransomware a před dalším nebezpečím....

  Americká bezpečnostní služba NSA varuje před chybou ve starých Windows

  Windows XP se zdála být věčná.

  Téměř měsíc starou vážnou chybu v operačním systému Windows XP, 2003, 7 a Server 2008 si stále nezáplatovala velká část...

  Software zdarma: ovládání rychlosti myši a jasu monitoru z panelu

  Ilustrační foto - notebook

  Program KeepMouseSpeedOK umožňí nastavit rychlost kurzoru myši na jeden klik a Win10 BrightnessSlider zase snadno...

  Najdete na iDNES.cz