TestCPU – detekce procesoru a benchmark v jednom (recenze)

aktualizováno 
Dostali jste se již někdy do situace, kdy jste potřebovali zjistit základní informace o procesoru, který se nachází uvnitř PC, ale neměli jste přístup do jeho útrob? Ano? Tak právě pro vás je určen tento freewarový prográmek. Nejenže automaticky detekuje typ CPU, ale navíc provede jeho základní testy.

Představíme vám velice dobře propracovaný program, který udělá jistě radost nejednomu počítačovému uživateli. Možná jste si již mnohokrát kladli otázku: Co že to vlastně bije za procesor v útrobách tohoto PC? Nejčastěji jste se s touto otázkou setkali při práci na cizím stroji. Odpověď na tuto otázku lze najít bez většího namáhání mozkových buněk a ani nebudete potřebovat rozebírat PC skříň. TestCPU nejenže podá komplexní informace o tom, co se skrývá pod kapotou PC, ale dokáže provést i kompletní analýzu výkonu použitého mikroprocesoru.

Instalace
Freewarový program se jistě bude zamlouvat i modemistům, jeho celková velikost totiž nepřesahuje 600 kB. Pro ostatní to pak bude otázka vteřin. Archív si můžete stáhnout i z našeho lokálního download serveru. Po rozpakování do adresáře zjistíte, že jeho funkce se skrývají pouze v jednom souboru s názvem TestCPU. Program byl vytvořen v Delphi 4. Pro spuštění aplikace není zapotřebí restart OS. Jeho služeb tak můžete začít využívat okamžitě po rozpakování archívu.

Po startu prográmku se před vámi otevře aplikační okno, které je zároveň rozcestníkem pro devět záložek. Takže jste ušetřeni dalších oken či lišt. Ještě před otevřením hlavního okna dojde k detekci procesoru. Její doba se pohybuje v řádech několika sekund (5-10 s). Rychlost je závislá na přidělení maximální priority CPU, kterou testy požadují. Po úspěšné detekci budete detailně informováni o typu procesoru, jeho frekvenci, přenosové rychlosti paměti a zároveň bude provedena sada klasických testů CPU a FPU (Dhrystones, Whetstones, MIPS, MFLOPS) a pokud se čip nachází v db, tak i jeho fotografie.

TestCPU - detekce

Dále v první záložce lze zjistit:

 • výrobce
 • typ
 • rodinu
 • model
 • revizi
 • kódové označení
 • značení
 • sériové číslo
 • velikosti L1 a L2 cache

  2. záložka: Feautures
  V druhé záložce se pak skrývá menu s dostupnými funkcemi procesoru, které vrací známá instrukce CPUID. Zde se tedy můžete dočíst, zda je přítomen čítač taktu procesoru, koprocesor, podpora více procesorů, technologii MMX, SSE, SSE2 a další.

  TestCPU - funkce

  3. a 4. záložka: Memory 1 a 2
  Třetí a čtvrtá stránka se zabývá testováním výkonu pamětí (přenosové rychlosti pamětí a vyrovnávací paměti) buď MOV testem (přesouvá bloky dat), nebo MOVSD instrukcemi. Ta je rychlejší než dvojice MOV instrukcí. Složky také ukazují grafy přenosových rychlostí cache a pamětí.

  TestCPU - paměť

  5. záložka: Calculations
  Tato stránka obsahuje pětici výpočtů, díky kterým dochází k vyhodnocování celkového výkonu CPU. Pro provedení výpočtu je zapotřebí zmáčknout tlačítko Start Test. Během několika sekund  až minut (záleží na typu CPU) program provede pětici následujících testů.

  TestCPU - výpočty

 • výpočet faktoriálu čísla 10000
 • výpočet prvních 30000 prvočísel
 • výpočet determinantu matice 9 x 9 (Laplaceovým rozvojem)
 • výpočet inverzní matice 200 x 200 (Gaussovou eliminací)
 • násobení dvou matic 250 x 250 (reálnými čísly)

  6. záložka: Tests
  Obsahuje čtveřici testů, které výpočty zatěžují procesor a koprocesor. Jde o klasické 32bitové testy.

  TestCPU - testy

  Dhrystone - reprezentuje výkon procesoru převážně v aplikacích s celočíselnými výpočty
  Whetstone - syntetický test, který zatěžuje převážně koprocesor při operacích s reálnými čísly. Test odráží pouze výkon koprocesoru a interní L1 cache.
  MIPS - malý test, který značně zatěžuje koprocesor počítáním transcendentní funkce
  MFLOPS - výsledek říká, kolik miliónů základních operací s desetinnou čárkou (sčítání, odčítání, násobení) je schopný počítač provést za sekundu.

  7. záložka: Muzeum
  Jde o tzv. procesorové muzeum. V útrobách db programu jsou uloženy informace o procesorech od i386DX až po CPU Intel Pentium III  a AMD Athlon. Navíc podávají detailní informace o jejich historii.

  TestCPU - muzeum

  8. záložka: Options
  Předposlední stránka slouží k práci s results souborem. Ten obsahuje výsledky 202 testovaných počítačů. Můžete se tak, podobně jako v benchmarku Sisoft Sanda podívat, jak jste na tom výkonnostně proti vybranému vzorku světa. Zazipovaný soubor result, si stáhněte z této adresy a rozpakujte do adresáře s programem TestCPU. Archív obsahuje výsledky následujících procesorů:

  Intel CPU: i386DX, i386SX, i486DX, i486SX, i486DX2, i486DX4, Pentium, Pentium MMX, Pentium MMX (mobilní), Pentium OverDrive, Pentium MMX OverDrive, Pentium Pro, Celeron, Celeron A, Celeron II, Pentium II, Pentium II PE, Pentium III, Pentium III E
  AMD CPU: Am486DX4, Am5x86, K5 (SSA5), K5 (5k86), K6, K6-2, K6-III, K6-2+, Duron, Athlon, Athlon Thunderbird Cyrix CPU: Cx486DLC, Cx486DX2, Cx486DX4, 6x86, 6x86L, 6x86MX, M-II
  Centaur CPU: WinChip, WinChip2, WinChip2A

  TestCPU - nastavení

  9. záložka: About
  Poslední, ale také důležitá záložka, se věnuje oficiálním stránkám a informacím o verzi programu.

  Detailní popis, jak program pracuje, najdete na oficiálních stránkách.

  Škoda té aktualizace
  V oblasti freeware programů si tento software vede rozhodně velmi dobře, sice se nemůže poměřovat se svými lepšími a komplexnějšími protivníky, jakými jsou WCPUID či Sandra, ale svoji práci zvládá perfektně a na 100 %. Jediná jeho slabá stránka je v aktualizaci. V současné době je totiž poslední verze programu z 11. ledna 2000 a výsledky z 29. září 2000. Těžko říct, zda to byla hříčka programátora, nebo jen seminární práce na vysoké škole. Ale i přesto autor stále žádá své uživatele o zasílání výsledků "české sandry autorovi".

  Doufáme, že jsme vám ulehčili práci při rozpoznávání procesoru ve vašem PC a že tento program si zamilujete pro jeho originalitu. Každopádně i dnes je TestCPU stále vyhledáván pro svoji jednoduchost a komplexnost.

 • Autor:
   

  Nejčtenější

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

  B-707 N7071 Braniff

  Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

  Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

  GRAF

  Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

  Tipy a triky pro Windows 10

  Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

  Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

  Ilustrační fotografie - film

  Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

  Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

  Tablet pro práci i zábavu

  Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

  VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony
  VALENTÝN: Jednoduché čokoládové bonbony

  Výborné čokoládové bonbony, které můžete na Valentýna vytvořit ve tvaru srdíček.

  Najdete na iDNES.cz