Nejčastější příponou, která zdobí dokumenty přiložené k českým e-mailům, je "starý dobrý .DOC". Za více než dvacet let už všichni vědí, jak jej otevírat, ať už mají balík od Microsoftu či některý z programů zadarmo, co formát .DOC lépe či hůře podporuje. Ale s "novými", tedy skoro pět let starými formáty, si stále mnoho lidí neví rady. Přitom právě tyto otevřené formáty jsou výhodnější jak pro uživatele, tak pro programátory. Otevírat a upravovat je totiž můžete v aplikacích od více výrobců.
Prosadily se hned dvě skupiny nových otevřených formátů:
- Office Open XML používaný v nových Microsoft Office: .DOCX, .PPTX, .XLSX atd.
- OpenDocument opensourcového balíku OpenOffice: .ODT, .ODS, .ODP
Oba jsou standardizované a otevřené. Oba mají mnoho výhod i "výhod" oproti tomu druhému, a pokročilí uživatelé, kteří tyto výhody ocení, o nich jistě již vědí. My vám místo toho ukážeme, jak tyto formáty otevírat a upravovat.
Ukážeme si postup na častějších formátech Office Open XML od Microsoftu, ovšem všechny tyto programy a služby zároveň podporují i OpenDocument.
Jak otevřít nejen .DOCX, .XLSX a .PPTX?
Ach, to proklaté "x" na konci, povzdechne si mnoho lidí, kteří doteď neumí otevírat tyto nové formáty. Posílají je kolegům a škemrají, ať jim "to převedou do něčeho, co se dá otevřít". Přinášíme přehled nejjednodušších možností.
- Doinstalujte si do svého MS Office Compatibility Pack pro nové formáty - "Po schválení nového formátu Open XML coby mezinárodního standardu ISO/IEC 29500 se uživatelům starších verzí sad Microsoft Office nabídla instalace Compatibility Packu v rámci aktualizací," říká Aleš Růžička z českého Microsoftu. Pokud někdo aktualizaci zatím nestáhl, najde Compatibility Pack zde.
- Nainstalujte nové Microsoft Office - je to jediná varianta v tomto seznamu, která vás bude stát nějaké peníze. MS Office 2007 i 2010 podporují samozřejmě svůj vlastní formát, ale také konkurenční OpenDocument. Balík můžete před koupí 60 dní zdarma vyzkoušet. A možná, že je váš zaměstnavatel jedním z těch, kteří mohou svým zaměstnancům poskytnout bezplatnou licenci pro domácí používání, to zjistíte zde.
- Nainstalujte si některý z klonů OpenOffice - opensourcové kancelářské balíky založené na OpenOffice nabízejí všechny základní nástroje, které běžný uživatel může potřebovat. Příchutí je opravdu hodně, známé jsou OpenOffice.org, LibreOffice, Lotus Symphony nebo dříve Go-oo.
- Využijte on-line službu - ať už využíváte cloudové aplikace každý den, nebo právě jen k občasnému otevření záhadného dokumentu, obvykle uspějete. Jak Google Docs, tak Zoho nebo Microsoft Office Web Apps podporují nové otevřené formáty, a umějí je obvykle nejen otevřít, ale také ukládat. Pro nouzové převedení nového formátu můžete použít i některý z mnohoúčelových on-line převodníků. To se hodí třeba tam, kde nemáte práva instalovat nový software.
- Využijte další prográmky - pokud nepotřebujete plnou podporu formátu, ale jen jeho základní otevření pro přečtení, může vám posloužit dobře i nový WordPad ve Windows 7 nebo prohlížeč Word Viewer a další. Tyto doplňkové možnosti doporučujeme opravdu spíše v nouzi, na cizím počítači apod. Na svém počítači byste měli zvolit některé systémovější řešení.
Konečně klid od formátové války?
Zápas otevřených formátů OpenDocument a Office Open XML (jejichž pojmenování je samo o sobě trochu matoucí) je možná již za námi. Oba hlavní kancelářské balíky, Microsoft Office i OpenOffice, umí zacházet se soubory toho druhého.
"Společnost Microsoft zahrnula podporu formátu ODF 1.1 do aplikací Microsoft Excel 2010, Microsoft Word 2010 a Microsoft PowerPoint 2010 jako součást svého závazku k součinnosti s Evropskou komisí," vysvětluje Růžička. "Současně s podporou formátu ODF jsme do systému Office 2010 přidali obrazovku umožňující uživatelům vybrat si pro tyto produkty výchozí formát souborů."
Válka se proměnila v drobné bitvy. Dřív soupeřily OpenXML a OpenDocument o každého uživatele. Teď už fungují vedle sebe celkem bezproblémově. Jen při instalaci OpenOffice si dejte pozor, aby se tento balík iniciativně nenastavil jako výchozí editor všeho, co na disku najde, a naopak. To už jsou ale maličkosti.
Přestože se otevřené formáty již vzájemně tak nepožírají, jako dříve, pořád je s jejich používáním problém. Je zvláště paradoxní, když instituce požaduje po lidech "standardní DOC", přestože by správně neměla vyžadovat data v proprietárním formátu. Doufáme, že i tenhle článek pomůže ke změně a "nové formáty" už pro vás budou staří známí.