Stříhejte a zpracovávejte filmy z obýváku

aktualizováno 
Doby, kdy jste pro profesionální střih domácího videa byli odkázáni pouze na specializované firmy, jsou již naštěstí pryč. Dnes si totiž perfektní video můžete doma sestříhat sami. Stačí se posadit k počítači a využít sílu softwarových video studií. Zkuste některou z digitálních střižen do obýváku.

Tvorba filmů již dlouhou dobu není jen výsadou filmových režisérů. Domácí video totiž zvládne zrežírovat a natočit i celá řada amatérů. Ovšem i mistr tesař se někdy utne, a tak je zapotřebí občas nějakou tu scénu vynechat či ji případně upravit. Pak vám zbývá buď zavolat profesionálního střihače, nebo si stáhnout tzv. softwarovou střižnu, se kterou bude finální úprava videa snadnou záležitostí.

Pro tento účel může velmi dobře posloužit software dodávaný společně s kamerou. Někdy je však zapotřebí sáhnout po jiném balíku nabízejícím stejné služby, avšak jinak.

Základním předpokladem pro práci s video formáty je výkonná PC sestava. Pokud váš počítač splňuje tuto podmínku, stačí zvolit vhodný editační program a můžete začít experimentovat s jeho funkcemi. S jejich pomocí video nejen stáhnete do PC, ale i vyřadíte nezajímavé scény, posunete začátky či konce záznamů, prolnete přechody a obohatíte o hudbu, mluvený komentář, či další zajímavé efekty. Pro programy, které vám představíme v dnešním přehledu, to totiž není žádný problém.

SONY Vegas 6.0 – demoverze
Plně profesionální video-editační a střihový program, který udělá radost především začínajícím Spielbergům. Vegas byl projektem společnosti Sonic Foundry, která ho však prodala SONY. V podvědomí uživatelů je tento nelineární video střihový editor špičkou v oboru. Řada jeho uživatelů na něj nedá dopustit. Vegas je rychlá a výkonná střižna. Importuje všechny nejrozšířenější video a audio formáty včetně obrázků. Obsahuje obrovské množství video efektů a filtrů. Zajímavá je funkce kompozice. Díky ní lze natáčet plochu videa v 3D prostoru. Dokonale zpracovává i zvuk a to včetně výstupu 5.1.

 • Stahujte na této adrese (100 MB).
 • Virtual Dub 1.6.11 - freeware
  Výborný program pro konverzi a úpravu videa, na který nedá dopustit řada uživatelů zpracovávajících video. Musíme však říci, že nejde o klasický video editor, nýbrž o video capture/processing utilitu. Základní střih probíhá pomocí časové osy, kde jsou stále po ruce všechna potřebná tlačítka. Datový tok zpracovává odděleně. Nezávisle na sobě lze tedy upravovat jak video, tak audio. Aplikovat můžete i různé filtry. U videa můžete měnit snímkovací frekvenci, barevnou hloubku, kompresi apod. Nástroj je silný především ve výběru a nastavení video a audio kodeku. VirtualDub je nyní určen nejen pro 32bitové operační systémy Windows, ale také už i pro 64bitové. Ale pozor! 64bitová verze nepracuje na 64bitovém CPU s 32bitovými Windows.

 • 64bitovou verzi programu stahujte na této adrese (988 kB).
 • 32bitovou verzi programu stahujte na této adrese (853 kB).
 • Ulead MediaStudio Pro 8 - shareware
  Ulead MediaStudio Pro je kompletní digitální videostudio, které vám nabízí načtení videa do PC, jeho přehrávání jako i export videa do MPEG formátu v reálném čase. Nástroje jako malování na video, pokročilý titulkovač, editor hudby a DVD authoring nabízejí všechno, co potřebujete pro tvorbu videa a audia pro vysílání, DVD nebo streamovaného videa.

 • Stahujte na této adrese (128 MB).
 • Ulead VideoStudio 9 – shareware
  Další z programů pro komplexní zpracování domácího videa. Poradí si s grabováním, střihem, postprodukcí a exportováním, nejen video souborů, do různých formátů. Obsahuje intuitivní prostředí s jednoduchými průvodci a několik video filtrů s velkou škálou efektů (více jak 1000). Navíc vám při tvorbě filmu z DV na DVD pomůže i dobře zpracovaný průvodce. Balík vyžaduje nainstalované rozhraní DirectX 9.0.

 • Stahujte na této adrese (173 MB).
 • Avid Free DV - freeware
  Jedná se o odlehčenou verzi programu pro střih videa, vycházející z plně profesionálních střihových aplikací Avid. Chcete-li si možnosti této, dnes jedné z nejlepších střižen, vyzkoušet, můžete tak učinit a budete mít přístup k obdobným střihovým nástrojům, jako profesionálové. Avid Free DV je postaven na stejném jádru a stejných technologiích, jaké se používají pro tvorbu filmů, TV pořadů, zpravodajství či reklam.

 • Stažení po bezplatné registraci (42 MB).
 • Pinnacle Studio 10.0 – shareware
  Komplexní komerční aplikace splňující i ty nejodvážnější požadavky na tvorbu a úpravu vlastního videa. Střihový program pochází od společnosti, která se ve střihu videa opravdu vyzná. Můžete tak své video nahrávky nejen stahovat do PC, ale okořenit je i titulky, hudbou, vyprávěním, speciálními efekty a film vrátit zpět do zdrojového produktu. Podporuje formát 16:9, automatickou editaci a disponuje video a audio opravnými nástroji. Novinkou 10 verze je možnost editace formátu HDV. Studio Plus 10 je i plně lokalizováno do češtiny.

 • Ke stažení je zatím bohužel pouze 9 verze (244 MB).
 • Adobe Premiere Pro 1.5.1 - shareware
  Základní nástroj pro profesionální tvorbu digitálního videa. Adobe Premiere nabízí velkou podporu hardwaru a možnosti upravovat video v reálném čase. Silné nástroje pro práci s videem a zvukové editační nástroje umožňují pohodlné ovládání každého kroku vaší produkce. Po instalaci tohoto plug-inu, budete moci pracovat i s videem v rozlišení HDV.

 • Stahujte na této adrese (168 MB).
 • Adobe Video Collection – komerční produkt
  Postrádáte-li balíček programů pro úpravu digitálního videa, pak se vám možná bude hodit tento produkt. Obsahuje sadu aplikací pro výrobu projektů v oblasti digitálního videa, filmů, multimédií a webu (Premiere Pro, After Effects, Encore DVD a Audition. V jedné kolekci tak dostanete vše, co potřebujete. Pro tento produkt není k dispozici zkušební verze. Zakoupit ji však můžete např. zde.

  Adobe Premiere Elements 2.0 - shareware
  S tímto softwarem budete moci vytvářet domácí video i bez bližších znalostí o jeho kódování a zpracování.. Můžete využít sílu speciálních efektů, titulky, menu pro DVD a zvuku v kvalitě Dolby Digital. Ukládat lze přitom nejen na DVD a VHS ale i do formátů pro web nebo přenosná zařízení, zahrnující mobilní telefony, Pocket PC, MPEG-4 video přehrávače a zařízení Windows Mobile. Podporované formáty jsou MPEG-1, MPEG-2, DV, AVI, Windows Media a QuickTime. Program automaticky vytvoří index scény nebo kapitoly pro vaše DVD.

 • Stahujte na této adrese po bezplatné registraci.
 • Windows Movie Maker 2 - freeware
  Program WMM vám pomůže vytvářet, upravovat a sdílet vlastní filmy natočené na analogovou nebo digitální videokameru. Video můžete sestříhat, přidat k němu hudbu, komentář a dokonce vkládat statické obrázky nebo titulky. Chcete-li nejzdařilejší záběry sdílet se členy rodiny nebo přáteli, můžete je jednoduše publikovat na webu nebo odeslat e-mailem. Produkt je určen pouze pro operační systémy Windows XP.

 • Stahujte na této adrese (11.9 MB).
 •  

  Nejčtenější

  Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

  Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

  Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Kapitán nedosáhl na pedály. Začátek proudové éry přinesl zvláštní nehody

  B-707 N7071 Braniff

  Nová technika není vždy nutně bezpečnější. Dokládá to vývoj v letectví na přelomu 50. a 60. let. Piloti se s novými...

  Další z rubriky

  Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

  Tipy a triky pro Windows 10

  Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

  Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

  Ilustrační foto - komunikace

  Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

  Tipy a triky pro Windows 10: domluvte nechtěným automatickým opravám

  Tipy a triky pro Windows 10

  Ukážeme vám, kde hledat slova přidaná do slovníku ve Windows a upravit je. Také se můžete podívat, jak zaznamenat kroky...

  Akční letáky
  Akční letáky

  Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  Najdete na iDNES.cz