Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: mozilla.org

Stáhněte si zdarma: Nedovolte Firefoxu zbytečně zabírat operační paměť

  • 23
Jednoduchým doplňkem pro Firefox můžete omezit odčerpávání prostředků operační paměti. Vyzkoušet si můžete i asistentku Pamelu pro Skype, nechat zobrazit význam chybových hlášení Windows či opatřit PDF vlastním podpisem.

BarTab for Firefox 2.0 – freeware
Jste-li zvyklí mít ve Firefoxu otevřeno větší množství panelů, můžete se to negativně projevit na využití operační paměti. Doplněk BarTab for Firefox tento neduh řeší.

Po jeho instalaci se webové stránky, i když jsou otevřené, budou tvářit jako nenačtené a tudíž nebudou zabírat místo v paměti RAM. Spouštět tento doplněk se však vyplatí až od deseti či více panelů. Stále totiž platí, že čím více doplňků máte ve Firefoxu instalováno, tím je jeho pomalejší start a rychlost prohlížení stránek.

Deaktivovat webové stránky z paměti lze jednoduše. Na panel kliknete pravým tlačítkem myši a vyberete volbu Unload. Změní se jakoby na about:blank a tím neodebírají žádné systémové prostředky. Můžete vybrat i možnost Unload Other Tabs čímž takto převedete všechny panely, kromě toho aktuálně zobrazeného.

V případě, že kartu opět aktivujete (kliknete na ni levým tlačítkem myši), provede se její znovunačtení. Můžete vytvořit i výjimky a to tak, že v menu vyberete volbu Keep Page From. U takto označeného webu (celé domény) nebude docházet k deaktivaci panelu v případě volby Unload.

BarTab for Firefox
Pro verzi Firefoxu: 3.5 – 3.6
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ sníží využití paměti
+ možnost vypínat po jednom panelu
- znovuaktivováním načte stránku znovu
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (23,5 KB).


Pamela for Skype 4.6 – freeware
I Skype lze dále rozšiřovat. Jedním z nejlepších doplňků je právě tento. Slouží jako záznamník, s řadou pokročilých funkcí.

Po nastavení totiž dokáže automaticky zvedat a odpovídat na hovory a dokonce je i nahrávat a to i v případě vaší nepřítomnosti. To znamená, že pokud nejste u počítače, máte Skype spuštěný a někdo vám zavolá, Pamela přijme automaticky hovor a může oznámit (vámi nahraným hlasem), že nejste u počítače a začne nahrávat vzkaz druhé strany. Vy si ho pak později přehrajete. Zaznamenávat ale dokáže i videohovory a textové chatování.

Netradiční je i to, že pokud vám někdo pošle smajlíka, Pamela ho vyjádří hlasově – začne se smát, či brečet apod. Při textovém rozhovoru obsahuje i automatické odpovědi, upozorní vás na narozeniny uživatelů a dokáže přeposílat i e-maily. Bohužel toto vše něco stojí a tak některé funkce (nahrávání videa, převod smajlíků, záznam hovoru delší jak 15 minut atd.) jsou k dispozici pouze v placené verzi.

Pamela for Skype

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ automatické nahrávání hovorů
+ odpovídání ve vaší nepřítomnosti
- správné nastavení zabere trochu času
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (5,7 MB).


Windows Error Code Lookup Tool 1.0 – freeware
Windows Error Code Lookup Tool je program pro zjištění popisů kódu chyb ve Windows. To znamená, že pokud se vám objeví na obrazovce monitoru nějaký chybový kód Windows, napíšete ho do této aplikace a zjistíte, co znamená.

Aplikace obsahuje databázi chyb. Takže po zadání vyhledá přiřazený popis a zobrazí ho. Popis je v případě, že používáte české Windows dokonce v češtině. Význam hexakódů po vás již nebudou záhadné a dokonce po nich nemusíte pátrat ani na internetu. Aplikace je zdarma a lehce dekóduje kódy i bez použití internetových vyhledávačů.

Windows Error Code Lookup Tool

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ rychlé zobrazení chyby
+ stačí zadat hexakód
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (169 KB).


Podepsat PDF 2.1 – freeware
Tvorba PDF dokumentů není nikterak složitá. Stačí nainstalovat speciální doplněk a můžete je vytvářet tiskem pomalu z jakékoliv aplikace. Co však dělat, pokud byste je chtěli elektronicky podepisovat?

Nemusíte si pořizovat profesionální a placené aplikace, postačí vám jedna česká a dokonce zdarma dostupná. Nabízí vám nastavit viditelný podpis u PDF dokumentů a časové razítko. Podepsání se provádí přetažením na ikonu na ploše.

To znamená, že vytvořený PDF soubor uchopíte a přetáhnete na ikonku tohoto programu. Ještě před tím si v programu nastavíte – důvod podpisu, místo podpisu, viditelnost podpisu, umístění podpisu, font podpisu, povolení změn a autorizace pro vytvoření časového razítka. Certifikát může být načítán buď z úložiště, nebo ze souboru s certifikátem.

Podepsat PDF

Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: ANO
Vyžaduje instalaci: ANO
+ řada nastavení
+ jednoduché na použití
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (4,6 MB).

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Proces by měl být dokončen do poloviny roku 2020. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.