Stáhněte si zdarma: Aplikace co zjistí, zda disku nedochází dech

aktualizováno 
Při havárii pevného disku už je pozdě myslet na to, co jste mohli udělat lépe. Chcete-li mít jeho kondici neustále pod kontrolou, pořiďte si softwarového hlídače. Může se hodit i program pro bleskové kopírování dat, nahrávání videohovorů ve Skypu s následnou editací nebo software pro fotografy.

Ilustrační foto | foto: profimedia.cz

Acronis Drive Monitor 1.0 – freeware 
Acronis Drive Monitor je nová aplikace od společnosti Acronis. Je určena k monitorování pevných disků nejen ve stolních PC, ale i serverech.

Klasické pevné disky jsou náchylné k selhání. Nechcete-li přijít o data, která na ně ukládáte, měli byste je čas od času prověřit. K těmto účelům existuje řada programů, které povrch disku otestují, stejně tak jako přečtou údaje ze S.M.A.R.T. technologie. A právě ty z HDD čte Acronis Drive Monitor. Upozorní vás tak na problémy, které mohou naznačovat blížící se poruchy, takže se můžete připravit a zvládnout je bez ztráty dat.

Po instalaci se objeví ikona aplikace v systémové části hlavního panelu, kde neustále dává pozor na zdravotní stav disku a podává uživateli zprávy o odchylkách od normálního chodu. Disk je monitorován ve třech oblastech: stav a zdraví fyzické jednotky (včetně teploty, četnosti chyb vyhledávání, doby roztočení disku a více jak 20 dalších indikátorů), kritické události (mohou indikovat zvýšené riziko bezpečnosti dat i v případě, kdy data poskytovaná funkcí S.M.A.R.T neukazují abnormality) a stav záloh disků (používáte-li pro zálohování programy Acronis, budete na případné selhání tvorby zálohy upozorněni. Výtečnou funkcí je možnost nechat si zaslat e-mail v případě zjištěných problémů. Nechybí ani týdenní zprávy shrnující elektromechanický zdravotní stav všech disků.

Acronis Drive Monitor
 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ automatická kontrola problémů s disky
+ odesílá e-maily v případě problémů
+ zobrazuje teplotu HDD
+ podpora RAID
- v případě více disků je těžší identifikovat jakého disku se týkají kritické události
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (17,3 MB).

FastCopy 2 – open source
Pro kopírování větších objemů dat je vhodné použít program FastCopy. Oproti jiným správcům souborů totiž dokáže kopírovat data z jednoho místa na druhé rychleji, protože na to jde jinak.

Pro operace, při kterých kopírujete z jednoho úložiště na druhé, si vybere první režim, který čte i zapisuje několik vláken najednou, a to paralelně. Jestliže kopírujete data na jednom disku, pak si vyberte druhou metodu. Ta naplno využije cache paměť HDD. Celý obsah do ní načte a teprve pak ho zkopíruje (nepoužívá vyrovnávací paměť Windows, která je pro tyto úkony obvykle k dispozici).

Jaký způsob kopírování se v konkrétní situaci použije, si můžete definovat sami anebo nechat rozhodnout přímo program (ten by měl zjistit, z jakého na jaké médium se kopíruje). Vy jen vyberete zdrojovou složku, cílovou a pak kliknete na Execute. Na výběr přitom máte nejen možnost kopírovat, ale také složky synchronizovat, mazat, stávající data nepřepisovat apod. Velikost využívané paměti si lze nastavit. Při testu několik desítek menších i větších souborů o celkové velikosti 3,9 GB zkopíroval Total Commander za 113 sekund, program FastCopy již za 87 sekund. Rozdíl je 26 sekund ve prospěch FastCopy.

FastCopy

 
Operační systém: Windows 98 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ vhodné pro kopírování mnoho dat
+ dva režimy přenosu
+ nastavení vyrovnávací paměti
- nezjištěno
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (199 KB).

VodBurner 1.0 – freeware
VodBurner je připraven zaznamenávat a editovat vaše rozhovory v komunikačním programu Skype.

Nahrává audio, ale i video rozhovory. Následně máte možnost je editovat a tak vytvářet vlastní kompletní videa dle přání. U videa můžete přidat přechody, vypustit některé části a také vložit textové titulky. Výsledné video lze uložit do ASF a WMV souboru nebo nahrát přímo na YouTube jedním kliknutím. Zdarma dostupná verze k video bohužel přidává vodoznak a neobsahuje některé pokročilé videoeditační funkce.

VodBurner

 
Operační systém: Windows XP a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ nahrává audio a video
+ umožňuje video editovat
+ umožňuje posílat na YouTube
- vkládá vodoznak do zdarma dostupné verze
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (29,7 MB).

Photoshop Lightroom 3 – 30denní trial
Adobe po necelém roce vydalo další verzi programu pro fotografy. Photoshop Lightroom vám umožní snímky uspořádat, vylepšit a následně prezentovat. Nepotřebujete-li sílu Photoshopu, pak se může stát vhodným editačním programem tento.

Program byl od základu přepsán. Umožňuje tak lépe a rychleji zpracovat stále objemnější knihovny fotografií a přitom pracuje i s formátem RAW snímků. Dostupný je ve 64bitové verzi a obsahuje nové funkce, které optimalizují pracovní postupy a umožňují sdílet pořízené snímky různými způsoby. Ani v případě videosouborů nenarazíte. Změny se dotkly také dialogu importu, který byl upraven tak, aby byl více intuitivní a má náhledy.

Pro úpravu fotografií je k  dispozici celá řada nástrojů jako např. redukce barevného a jasového šumu, automatická korekce objektivu (kompenzuje efekty geometrického zkreslení, chromatické aberace a vinětace). Fotografie lze exportovat rovnou do specializovaných webových služeb a šablony pro tisk poskytují kontrolu při vyhotovení snímků doma. Lightroom 3 nyní nabízí také možnost exportovat prezentace coby videosoubory s možností ozvučení a přidání titulní obrazovky.

Photoshop Lightroom

 
Operační systém: Mac OS X, Windows 2000 a novější
Čeština: NE
Vyžaduje instalaci: ANO
+ rychlejší odezva
+ podpora práce s RAW a videem
+ řada funkcí
- zatím není v češtině
- dražší
  • Stahujte ze Slunečnice na této adrese (160,5 MB).
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Software na nevratnou likvidaci dat na discích

Ilustrační foto - disk

Vybraná data, celé disky či jen jejich část umí nekompromisně odstranit digitální skartovačky. Neslouží k pouhému...

Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

Tipy a triky pro Windows 10

Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz