Stáhněte si český program pro kompletní správu automobilu

aktualizováno 
Moto assistant je jednoduchý, nenáročný a přitom zdarma dostupný program pro evidenci nákladů o vozidle. Nejenže vede údaje o čerpání pohonných hmot a jejich cenách, ale podává přehledné statistiky o výdajích, nabízí knihu jízd, počítá náklady na trasu. A není to zdaleka vše.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Aplikace Moto assistant slouží k evidenci spotřeby motorového vozidla a ke sledování nákladů na jeho provoz. Umožňuje také záznam a sledování ostatních důležitých událostí, jako jsou opravy, pravidelné údržby, např. výměna oleje, expirace lékárničky atd. Na blížící se termín údržby vás dokáže program včas upozornit, dokonce si sami můžete zvolit, s jakým předstihem budete upozorněni. Jestliže v případě přesného zadávání údajů pohonných hmot (cena, množství, stav tachometru a datum čerpání) budete opravdu pečliví, pak si můžete nechat zobrazit různé užitečné statistiky pro různá časová rozmezí.

Stažení a instalace

Domovské stránky programu naleznete na této adrese. Instalační archív si přitom můžete stáhnout přímo zde – Moto assistant (4,6 MB). Je určen operačním systémům Windows 2000 a novějším. Je kompletně v češtině včetně nápovědy a kromě toho je dostupný i ve slovenštině a angličtině. Autor aplikaci dává k dispozici zdarma. Instalace není složitá a stačí se jí doslova proklikat.

Zavedení automobilu do aplikace

Po skončení instalace se spustí aplikace. Nejdřív vyberte jazyk a následně musíte vytvořit databázi, kam se budou data zapisovat. Není to nic složitého, stačí kliknout na tlačítko Vytvořit novou databázi. Pokud jste používali program v minulosti či jste přeinstalovali PC, můžete naimportovat předchozí databázi.

Moto assistant

V otevřeném okně najdete nahoře hlavní lištu a pod ní tlačítka pro rychlé volby. Níže zatím prázdný list, kde se budou objevovat vaše záznamy. Nejprve je nutné založit, respektive zadat údaje o vozidle.

Moto assistant

Klikněte tedy na modrou ikonku automobilu. Vyplňte název, objem nádrže, rezervu, udávanou spotřebu, SPZ, rok výroby a další údaje, které budete znát. Tlačítkem Uložit dole automobil vložíte do seznamu. Nadefinovat si můžete samozřejmě víc aut najednou. Vše lze dodatečně upravovat.

Moto assistant

Záznam tankování

První kroky povedenou zřejmě k záznamu o tankování. V roletkovém menu si vyberte vozidlo, u kterého chcete tankování zaznamenat. Klikněte vlevo na zelenou ikonku plus. U záznamu vyplňte datum tankování, stav tachometru před ním, celkovou cenu paliva, množství paliva a cena za litr se vypočítá automaticky (ne vždy se může shodovat na desetiny haléře vlivem zaokrouhlení). Nezapomeňte také zatrhnout informaci, zda jste nádrž dojeli do rezervy, případně jste načerpali plnou. Statistiky by pak byly bez těchto informací zkresleny. Dále máte možnost zapsat typ paliva, způsob platby a název čerpací stanice. V rozšířeném dialogu nechybí možnost zadávat věrnostní body, informace o čerpání v jiné měně a kde jste s automobilem jezdili (dálnice, město, mimo město, kombinovaná). Po uložení lze záznamy kdykoliv později editovat či mazat.

Moto assistant

Budete-li mít víc záznamů (alespoň tři), můžete se podívat na statistiky či si nechat zobrazit grafy. Informují vás o průměrné spotřebě, výdajích, vývoji ceny paliva, ujeté průměrné vzdálenosti, ceně na jeden kilometr atp. K dispozici je hned několik desítek údajů a vy si můžete zvolit, za jaké období je chcete zobrazit.

Moto assistant

Údržba vozidla a kniha jízd

Co by to bylo za evidenci, kdyby nebylo možné zanášet také informace o údržbě a dalších nákladech automobilu. Máte možnost přidávat díky několika předpřipraveným šablonám údaje o údržbě, prohlídkách, opravách či stavu lékárničky. Jak již bylo řečeno, na jednotlivé události vás program dokonce upozorní (např. že se blíží termín prohlídky apod.). Jestliže vám bude nějaká šablona chybět, není problém ji vytvořit.

Moto assistant

Vedete-li si knihu jízd, pak informace o trase lze zadávat elektronicky právě do Moto assistant. Díky tomu máte k dispozici další údaje, jako např. kdo s autem jel či za jakým zákazníkem. Program porovnává zadávané údaje s knihou jízd i s databází čerpání pohonných hmot. Snadno tak ohlídáte nejčastější chyby (ve stavu tachometru, zvolení špatného řidiče). Pro vyhledání určitého záznamu máte k dispozici buď filtr s mnoha kritérii, nebo jednoduché vyhledávání. Knihu jízd je možné tisknout a exportovat (Excel, CSV, HTML). Zadanou trasu lze vyhledat v případě potřeby na internetu přímo z programu.

Moto assistant

Menu Nástroje

V menu Nástroje najdete řadu užitečných funkcí. Předně nechybí možnost měnit nastavení chování programů a uživatelských předvoleb, spravovat vozidla, prohlížet statistiky, ale také používat filtry. Můžete si jimi zobrazit události podle vlastních kritérií. Pak je zde možné vést výdaje (kromě tankování) za provoz vozidla, a dokonce i příjmy (pokud máte). Pak i toto si lze zobrazit ve statistikách a grafech. Položkou Kancelář se rozumí správa řidičů a kontaktů a dále nechybí informace o vozidlu (např. výměna pneumatik), ostatní (čerpací stanice, věrnostní body) a kontroly (blížící se expirace, datum údržby, kontrola čerpaných litrů proti nádrži).

Moto assistant

Menu Pomůcky

I zde se skrývají užitečné funkce. Například hned ta první s názvem Výpočet nákladů na trasu vám dokáže orientačně spočítat, na kolik vás plánovaná cesta vyjde. Stačí zadat pouze odkud, a kam chcete jet, počet cestujících a případné další náklady. Dále máte možnost spustit excelovský dokument, který vám pomůže s výpočtem alkoholu v krvi, pomoc při nehodě a další dokumenty a formuláře jako bodový systém, formulář pro zapůjčení vozidla, skupiny řidičských oprávnění, pravomoci policistů atd.

Moto assistant

Závěrem

Moto assistant je výbornou pomůckou nejen pro zjištění nákladů na pohonné hmoty, ale celkového provozu vozidla. Obsahuje i řadu funkcí navíc, které vám ohlídají blížící se prohlídku, expiraci lékárničky atd. Vést můžete i další náklady jako mytí, dálniční známky a ještě více. Díky přehledným statistikám a grafům máte možnost prakticky hned zjistit, kolik vás provoz vozidla stojí a to dokonce i za určité časové rozmezí. Pokud si přejete data zpracovávat dál v jiné aplikaci, nabízí Moto assistant export dat do všeobecně nejpoužívanějších formátů, jakými jsou Excel, CSV nebo TXT. Jediné, co bychom mu snad vytkli, jsou někdy až moc vnořené formuláře, jako například ten pro zadání nového řidiče a nemožnost toto udělat přímo u jízdy.

 
Témata: oprava, Alkohol, CSV, software

Nejčtenější

Největší výpadek kolem Facebooku končí. Způsobila jej chyba v konfiguraci

Pro Twitter je zatím situace příznivá - využívají ji pro komunikaci s uživateli...

Populární služby Facebook, Messenger, Instagram, WhatsApp jsou stále pro některé uživatele po světě nedostupné, nebo...

Neuvěřitelná fotografie. Vznikala 26 let, je krásná a vylepší letadla

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na...

Americká agentura pro letectví a vesmír (NASA) zveřejnila fotografii, která na první pohled upoutala celý svět....

Letos začíná velké vypínání televize. V DVB-T se nejdřív odmlčí Praha

Mapa pokrytí signálem DVB-T2 na konci roku 2018.

Letos se budou vypínat první vysílače, které šíří signál první generace digitálního pozemního televizního vysílání,...

Kolik je 4 % ze 75? S tímto primitivním trikem to spočítá každý zpaměti

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento...

Proč by měl vůbec ještě někdo počítat něco zpaměti, říkáte si možná. Tento jednoduchý trik vám ale usnadní každodenní...

MySpace ztratil všechna data, co na něj uživatelé za dvanáct let nahráli

Aktuální homepage MySpace.com.

Kdysi to byla největší sociální síť na světě. Začínající umělci na ni nahrávali svoji tvorbu, odstartovala tu sláva...

Další z rubriky

Windows 7 se nehodlají je tak vzdát. Překvapivě roste jejich podíl

Windows 10 jsou nejrozšířenější operační systém pro počítače, ale svou pozici...

První dva měsíce letošního roku přinesly poměrně zajímavý úkaz, kdy téměř deset let starý operační systém od Microsoftu...

Spusťte PC z flash disku

Ilustrační foto - USB

Speciální verze systémů, které se instalují na flash disky, dávají možnost mít vlastní systém kdykoliv s sebou a...

Aplikace vám pomohou nastavit wi-fi nebo ochránit děti na internetu

Tablet pro práci i zábavu

Aplikace YouTube Kids je konečně dostupná i českým uživatelům. Vyzkoušet si ale můžete i software, který vám pomůže s...

Najdete na iDNES.cz