SpywareBlaster 2.6.0 – prevencí proti špehovacím programům (recenze)

aktualizováno 
I když se říká, že nejlepší obranou je útok, ne vždy tomu tak je. Dnešní recenzovaný program má za úkol jen jedno - nekompromisně odstřelovat pokusy spywarových aplikací o vstup do počítače. Přichází nový způsob ochrany systému před monitorovacími programy.

Již mnohokrát jsme se na našem serveru věnovali otázce bezpečí a soukromí. Přesto, že se v uplynulých letech udělalo mnoho pro zachování soukromí uživatelů nejen na internetu, stále existuje velké množství možností, jak dostat důležitá, ne-li životně nepostradatelná data z pevného disku počítače. Jednou z obran může být i program na blokování agentů v počítači SpywareBlaster.

Nežádoucí programy sbírají nejen osobní data uživatele, ale i informace o jeho chování na internetu. Proti tomu se lze bránit hned několika způsoby. Samozřejmě jednou z nejúčinnějších prevencí je obrana. Pokud jste ji již podcenili a do počítače natáhli nebezpečný špehovací nástroj, mohou vám posloužit dva ničitelé: programy Spybot a Ad-aware. Mezi preventivní nástroje se pak řadí například právě aplikace SpyBlaster. Ta nepřetržitě monitoruje stahovaná data a testuje je na výskyt nebezpečných, v databázi uložených informací.

Funkce programu
SpywareBlaster zabraňuje instalaci nežádoucích špionážních programů, jakými jsou GAIN, Gator, CyDoo, Alexa či Loop, na pevný disk počítače. V databázi programu si můžete nastavit, před jakými škodlivými objekty z webových stránek má PC chránit. Samozřejmostí je pak záloha nastavení PC, pro pozdější použití při infekci agenty.

Instalace
I tento program, stejně jako další anti-agenty, najdete v rubrice Stahuj našeho serveru – spywareblaster (670 kB). Po kompletním stažení archívu na pevný disk vás jeho instalací provede jednoduchý instalátor.

SpywareBlaster

Podrobný návod k ovládání programu
Při spuštění aplikace se objeví oznamovací okno nesoucí informace o samotném programu a jeho licenčním ujednání. Pokud si nepřejete, aby se okno i při dalším startu nadále objevovalo, zatrhněte zaškrtávací boxík. Po prvním spuštění vás nástroj ještě informuje o službě „System Snapshot“, o které se zmíníme níže. Otevřením nového okna se objeví hlavní menu programu s položkami.

SpywareBlaster

Vpravo nahoře se nacházejí dvě tlačítka: Help – nápověda - a About – informace o programu. Uprostřed okna jsou umístěny následující součásti:

SpywareBlaster Databse – okno se seznamem nebezpečných agentů. Ten udržuje program stále při síle a záleží jen na něm, jak bude nástroj výkonný. Pod ním umístěná tlačítka slouží ke hromadnému označování či odznačování komponent. Tlačítko More info on Items podává detailní informace o označeném agentovi.

Protect Against Checked Items! – aktivuje ochranu před zaškrtnutými agenty v seznamu.

Remove Protection for Unchecked Items – deaktivuje ochranu před zaškrtnutými agenty v seznamu.

Na levé straně aplikace jsou tlačítka k nastavení a aktualizaci samotného programu:

Protection – zobrazí seznam nebezpečných agentů.

System Snapshot – uložení či obnova systému. První volba slouží k vyvolání vytvořeného bodu obnovy a druhá je vytváří. Obě funkce se tedy starají o obnovu stavu PC po infekci spyware, díky kterému se lze kdykoliv vrátit před napadení.

SpywareBlaster

Database Info – zobrazuje informace o poslední aktualizaci definic s agenty, včetně jejich počtu.

Settings – nastavení chování programu. První dva zaškrtávací boxíky slouží k zobrazování CLSID a cookies agentů v listu hlavního okna. Další dva boxy pomáhají rozlišit již aktivované agenty od neaktivovaných. Neaktivní tak mohou být zobrazeny buď tučně anebo červeným písmem. Poslední chceck-box pak (ne)zobrazuje nové komponenty, které se objevily teprve po aktualizaci definic. Druhé okno slouží k nastavení způsobu připojení PC k internetu, včetně proxy serveru.

SpywareBlaster

Tools – součástí samotného programu jsou následující nástroje.

 • Browser Pages – informace o uložených stránkách (výchozí stránka, vyhledavače atd.) v browserech IE a Mozille.
 • Hosts Safe – archivuje soubor hosts (mapování IP adres). Vytváří jeho šifrovanou podobu pro pozdější obnovu.

 • Misc. IE Settings – twekování browseru. V zaškrtávacím políčku lze jeho označením zakázat změnu výchozí stránky IE. Druhá položka slouží k zobrazení napsaného textu v záhlaví okna browseru.

  SpywareBlaster

 • Flash Killer – zabiják webových stránek ve flashi. Servery obsahující stránky vytvářené pomocí Macromedia Flash animací nebudou zobrazovány. Vhodné pro filtrování reklam a nadměrného tahání dat po síti.

  Check for Updates – aktualizace definic s komponentami a dalších součástí programu. V prvním kroku zjistí program, jaké updaty jsou na straně domovského serveru přítomny. Ve druhém je pak stáhne a nainstaluje.

  SpywareBlaster

  Závěrem
  Aplikace se po celou dobu testování chovala korektně a nevykazovala žádné problémy. Všechny její součásti navíc fungují perfektně a bezchybně. SpyBlaster pracuje pod všemi verzemi operačních systémů Windows. Díky jednoduchému menu je aplikace snadno ovladatelná a tudíž si s ní poradí i začínající uživatelé. Program navíc neběží na pozadí systému, čímž ho zbytečně nezatěžuje, nýbrž je součástí ochranných prvků OS. Po jeho uvedení do provozu ho není zapotřebí při každém startu sytému ani opětovně zapínat. Takže dokud ho nevypnete, budete stále pod pernamentní ochranou.

  Při našem testu jsme vybrali náhodné stránky, o kterých bezpečně víme, že obsahují zákeřné spyware Active X objekty. Po jejich několikanásobném navštívení jsme pustili na testovaném PC programy pro jejich detekci a odstranění. Výsledek byl více než dobrý. Ničitelé našli jen ty, které neměl SpyBlaster uvedeny ve svých definicích. Udělali jsme tedy i druhý test, tentokrát bez ochranného zabezpečení recenzovaného programu. Následná analýza ničitelů ukázala, že se do PC nastěhovalo 25 komponent namísto jedné pod kontrolou SpyBlasteru. S klidným svědomím tak můžeme konstatovat, že program je opravdu funkční, a tudíž ho doporučujeme minimálně vyzkoušet. Třešničkou na dortu je pak jeho licenční ujednání. Všem uživatelům je na rozdíl od podobné aplikace „Ad-watch“ v plné verzi software Ad-aware 6.x k dispozici totiž zcela zdarma, což jistě potěší.

 • Autor:
   

  Nejčtenější

  Dětem škodí obrazovky a displeje. Ale jinak, než si rodiče obvykle myslí

  Jak všudypřítomné displeje ovlivňují výchovu dětí? (ilustrační fotografie)

  Světová zdravotnická organizace vydala nová doporučení ohledně aktivit vhodných pro malé děti. Nejvíce pozornosti si...

  Třímachový zabiják letadlových lodí Suchoj T-4 byl velkým žroutem rublů

  Suchoj T-4

  Historie letectví se pozoruhodnými stroji jenom hemží. Jedním takovým byl i sovětský bombardér Suchoj T-4. Vznikl pouze...

  Poslední vrtulník. Začíná předehra zcela zapomenuté letecké tragédie

  Reklama NYA zvoucí k cestování v proudové době.

  Byla to budova, kterou by někteří obyvatelé New Yorku nejraději hned po dokončení nechali zdemolovat. Místní bar s...

  Aktualizujte si WhatsApp. Kvůli chybě vás mohli útočníci odposlouchávat

  Aplikace WhatsApp (ilustrační obrázek)

  Nový trik využívající chybu v komunikační aplikaci WhatsApp umožnil na základě zmeškaného hovoru nainstalovat do...

  Statisíce posluchačů přišly o svá internetová rádia, náprava je pomalá

  DAB rádio Pure Oasis Flow

  Mnoha posluchačům internetových rádií zmizely předvolené stanice i jimi přidané streamy. Největší výrobce čipů pro...

  Další z rubriky

  Do Windows míří jádro Linuxu a microsoftový prohlížeč Edge bude na macOS

  Šéf Microsoftu Satya Nadella na konferenci Build 2019.

  Microsoft tento týden pořádá výroční vývojářskou konferenci Build. Je zaměřena hlavně na velké systémy, ale na začátku...

  Se správnou aplikací vás nezaskočí počasí ani rychlost internetu

  Tablet oceníte doma, v práci i na pláži.

  Mezi novými aplikacemi pro tablety s Androidem se objevila například aplikaci s předpovědí počasí, vylepšenou aplikaci...

  Aktuální seriály ve vašem tabletu či ekologický život

  Tablet pro práci i zábavu

  Ze zajímavých aplikací pro tablety jsme tentokrát vybrali například jednu z těch, které se zaměřují na ekologický...

  Najdete na iDNES.cz