Muzikant Michael Smith si vyzkoušel, jak je složité prorazit na velkých hudebních službách jako je Amazon Music, Apple Music, Spotify, či YouTube Music. Nahrál na ně řadu svých skladeb, ale patrně příliš lidí neoslovil. A tak vymyslel způsob, který by mu měl pomoci umělé inteligence na těchto platformách přinášet pravidelný příjem bez toto, aby byl závislý na přízni posluchačů. Nyní ho však žalobce z americké Severní Karolíny poslal do vězení a čeká ho soud. Jeho způsob získávání peněz přes Spotify totiž vyhodnotil jako trestný.
Celé to podle obžaloby začalo v roce 2017, když si Smith vytvořil tisíce účtů na hudebních streamovacích platformách, které byly naprogramovány tak, aby automaticky a opakovaně poslouchaly skladby, které vlastnil a měly mu tak z nich plynout poplatky za přehrání. Podle obžaloby se mu v době „největší slávy“ podařilo více než 660 tisíc přehrání za den.
Využil k tomu tisíce falešných e-mailových adres většinou na zahraničních doménách, z nichž „posluchačské“ účty založil. Aby bylo vše co nejméně nápadné, využíval VPN (virtuálních privátních sítě), které vytvářely dojem, že se uživatelé připojují z různých zemí. Podařilo se mu tak ze streamovacích služeb získat podle žalobce roční honoráře až ve výši 1 207 128 dolarů (zhruba 27,2 milionů korun).
Takto rozložené portfolio uživatelů sice mohlo být nenápadné, pokud by však poslouchalo jen několik jeho skladeb, mohlo by to provozovatelům služeb u neznámého hudebníka připadat podezřelé. Streamovací služby využívají detekční systém na podobné podvody, ale Smith přišel na způsob, jak detekci obejít. Alespoň na chvíli. A právě tady přichází na řadu umělá inteligence. Aby tuto pozornost rozptýlil, Smith své automatizované streamy rozprostřel mezi tisíce skladeb.
Nebyl je však schopen vygenerovat sám a tak si na jejich tvorbu vzal na pomoc právě AI. Respektive společnost, která AI k tvorbě hudby uměla použít. Zároveň využil jednoho producenta, aby nebylo nápadné, že jeden člověk najednou dokáže vytvářet skladby neskutečnou rychlostí.
Na stremaovacích službách se tak začaly objevovat skladby, které byly dostatečně přesvědčivé, aby poskytovaly zdání legitimity.
„Smith pak vytvořil náhodně generované názvy skladeb a interpretů pro zvukové soubory tak, aby se zdálo, že je vytvořili skuteční umělci, a nikoli umělá inteligence. Například abecedně řazený výběr 25 názvů písní, které umělá inteligence použila, je následující: Zygophyceae“ Zygophyllaceae, Zygophyllum, Zygopteraceae, Zygopteris, Zygopteron, Zygopterous, Zygosporic, Zygotenes, Zygotes, Zygotic, Zygotic Lanie, Zygotické výplachy, Zyme Bedewing, Zymes, Zymite, Zymo Phyte, Zymogenes, Zymogenic, Zymologies, Zymoplastic, Zymopure, Zymotechnical, Zymotechny a Zyzomys,“ popisuje obžaloba.
Nakonec však všechno prasklo. Podle portálu Variety se s ním v roce 2023 střetla nezisková skupina Mechanical Licensing Collective, která zajišťuje, aby hudební umělci dostávali od streamovacích služeb honoráře, které jim náleží. Zdálo se jim, že něco zavání, a tak se podívali na miliardy streamů spojených se Smithem, který ovšem jakékoliv pochybení popřel. Nyní mu za každé z obvinění hrozí až 20 let vězení.