Speciální programy zajistí bezpečí vašim datům. Prostě je zašifrují

aktualizováno 
Přístup k vašim datům může více či méně úmyslně získat prakticky kdokoli. Ať už někomu půjčíte celý počítač, ztratíte USB klíčenku nebo zapomenete paměťovou kartu ve čtečce počítače v internetové kavárně. Pomůže přitom málo.

Nenechte se připravit o svá soukromá data v počítači | foto: Shutterstock

Stačí data zašifrovat nebo je ukládat do šifrovaného oddílu na jakémkoli paměťovém médiu. Bez znalosti hesla se k nim nikdo nedostane. Programy, které takové funkce nabízejí, jsou navíc zcela zdarma.

TrueCrypt

Spolehlivý open source nástroj TrueCrypt zvládne vytvořit nejen šifrovaný diskový oddíl, ale také zašifrovat kompletní obsah pevného disku, USB klíčenky nebo třeba paměťové karty.

Oddíl s šifrovanými daty se připojí po zadání příslušného hesla a můžete s ním pracovat stejně jako s jinými diskovými oddíly. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, bez znatelného poklesu výkonu při práci se soubory.

Ovládání programu TrueCrypt je snadné, navíc existuje i český překlad uživatelského rozhraní. TrueCrypt nabídne více než dostatečné funkce pro zabezpečení dat i zkušeným uživatelům.

TrueCrypt 6.3a stahujte ze Slunečnice zde (3,3 MB, open source)

TrueCrypt

TrueCrypt

Rohos Mini Drive

Především pro šifrování dat na USB klíčenkách a paměťových kartách se hodí aplikace Rohos Mini Drive. Program umí i ve své bezplatně použitelné verzi vytvářet šifrované diskové oddíly o velikosti 2 GB, což je jistě dostatek místa pro uchování důležitých dokumentů a dalších dat.

Ovládací aplikace se instaluje rovnou na USB flash disk nebo paměťovou kartu, proto můžete skrytý oddíl otevřít i v jakémkoli dalším počítači bez instalace Rohos Mini Drive. Šifrování a dešifrování dat probíhá v reálném čase, na hostitelském počítači navíc Rohos Mini Drive nenechá žádné pozůstatky nezašifrovaných souborů.

Rohos Mini Drive 1.7 stahujte ze Slunečnice zde (2,1 MB, freeware)

Rohos Mini Drive

Rohos Mini Drive

Safetica Personal Edition

Soubory na pevných discích i přenosných médiích spolehlivě zašifruje také původem český program Safetica, který je v edici Personal zdarma k dispozici pro nekomerční použití.

Safetica ovšem soubory nejen chrání před cizíma očima, ale rovněž umí nepotřebná data spolehlivě zlikvidovat několikanásobným přepsáním. Snadno ovladatelná aplikace vytváří také samorozbalovací šifrované archívy, které je možné po zadání hesla rozbalit i na počítači bez instalace programu Safetica.

Výčet bezpečnostních funkcí programu tím ovšem nekončí. K dispozici je totiž také správce hesel, společně s jejich generátorem podle zadaných parametrů.

Safetica Personal Edition 3.0.7 stahujte ze Slunečnice zde (41 MB, freeware)

Safetica Personal Edition

Safetica Personal Edition

SafeHouse Explorer

Speciální šifrovaný oddíl, skrytý všem nepovolaným osobám, umí na libovolných médiích vytvořit také SafeHouse Explorer. Program používá silní 256bitové šifrování a umí vytvářet i samospustitelné šifrované archívy.

Pokud přenášíte šifrovaná data na USB klíčence nebo paměťové kartě, nemusíte kvůli tomu instalovat SafeHouse Explorer na počítači, kde potřebujete šifrované soubory otevřít. Po zadání hesla můžete s šifrovanými daty neomezeně pracovat, stejně jako v Průzkumníkovi ve Windows.

SafeHouse Explorer 3.01 stahujte ze Slunečnice zde (3 MB, freeware)

SafeHouse Explorer

SafeHouse Explorer

AxCrypt

Open source šifrovací program AxCrypt integruje svoje funkce na šifrování a dešifrování souborů přímo do kontextového menu pravého tlačítka myši. Funkce AxCrypt proto můžete používat nejen v Průzkumníkovi, ale také v libovolném souborovém manažeru.

Každý šifrovaný soubor se po svém otevření a případně i úpravě při uzavření opět zašifruje a AxCrypt zároveň spolehlivě zlikviduje všechny pozůstatky nešifrovaných dat v počítači. Velkou předností programu AxCrypt je jeho jednoduché použití, bez nutnosti zdlouhavého nastavování.

AxCrypt 1.7.2126 stahujte ze Slunečnice zde (1,5 MB, freeware)

AxCrypt

AxCrypt

Cryptola

Jednoduchým šifrovacím nástrojem je také aplikace Cryptola. Program na šifrování a dešifrování jednotlivých souborů se ovládá prostřednictvím jediného okna, do kterého se zároveň zadává i heslo pro šifrování a dešifrování dat. Před používáním programu je třeba mít instalovaný Microsoft .NET Framework.

Cryptola 1.1 stahujte ze Slunečnice zde (0,02 MB, freeware)

Cryptola

Cryptola

AS-File Crypt

Velmi podobně jako předchozí program pracuje také nástroj AS-File Crypt. V jediném okně programu si vyberete soubor k zašifrování (nebo naopak k dešifrování) a zadáte heslo. Původní nezašifrovaný soubor navíc AS-File Crypt spolehlivě zlikviduje.

AS-File Crypt 2.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,2 MB, freeware)

AS-File Crypt

AS-File Crypt

Best Crypto

Více souborů současně umí bezpečně zašifrovat program Best Crypto. Aplikaci není nutné instalovat, proto ji můžete přenášet i na USB klíčenkách a paměťových kartách. Best Crypto obsahuje také funkci na spolehlivou likvidaci nezašifrovaných souborů.

Best Crypto 1.0 stahujte ze Slunečnice zde (0,5 MB, freeware)

Best Crypto

Best Crypto

Jak chráníte svoje data vy? Podělte se o svoje zkušenosti s ostatními čtenáři v diskusi.

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Severní magnetický pól se vydal na cesty. Co když doputuje až na jih?

Posun severního magnetického pólu

Naši planetu čeká přehození magnetických pólů. Nebude to zřejmě brzy, proč k tomu ovšem vůbec dojde a co může změna...

Další z rubriky

Software zdarma: zůstaňte v kontaktu s kýmkoliv z celého světa

Ilustrační foto - komunikace

Komunikace nebyla nikdy snadnější a dostupnější. Umožňují to speciální klienty nové generace a navíc zdarma. Také umí...

Stáhněte si zdarma: skoncujte s pomalým startem Windows

Ilustrační foto - počítač

Se startem Windows se spouští i různé instalované aplikace, což zpomaluje spuštění systému. Poradí si s tím Quick...

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Najdete na iDNES.cz