Sony BMG o zákeřnosti svých CD věděla, nic ale neřekla

  17:15aktualizováno  17:15
Příspěvek v blogu počítačového experta Marka Russinoviche spustil aféru s rootkitem od Sony BMG. Nyní vychází najevo, že firma Sony dobře věděla o vážnosti problému předtím, než se díky příspěvku v blogu stal skandálem, jemuž se obsáhle věnují média na celém světě. S přiznáním chyby veřejnosti ovšem nijak nespěchala.

Zákeřný software od Sony se bez vědomí uživatelů instaluje do počítače bez možnosti odinstalování spolu s aplikací nutnou pro přehrání CD, zatěžuje trvale systém, odesílá data o uživateli počítače a otevírá bránu hackerům a počítačovým virům. Více zde.

Na rootkit narazil nejen Mark Russinovich, ale před ním podle serveru BusinessWeek Online také John Guarino, vlastník TecAngels.com, zabývající se opravami počítačů. I Guarino po čase odhalil, že zdrojem záhadné infekce na počítačích zákazníků jsou hudební CD firmy Sony BMG. "To bylo zlé. Rootkit je nejhorší věc, kterou můžete mít ve svém počítači," říká Guarino. "A firma Sony ji instalovala lidem."

Guarino se rozhodl zaslat mail upozorňující na vážný problém finské antivirové společnosti F-Secure. Ta provedla vlastní výzkum a v říjnu upozornila Sony, že její protikopírovací ochrana XCP obsahuje rootkit, který umožňuje hackerům skrýt na počítači viry a učinit je imunní proti antivirovým programům. F-Secure označila XCP jako závažnou bezpečnostní hrozbu.

Pro Sony BMG vytvořila ochranu XCP britská společnost First4Internet a také jí firma F-Secure na problém upozornila. Nejprve byla zaslána zpráva, dvacátého října se pak uskutečnil konferenční hovor mezi zástupci F-Secure a First4Internet. F-Secure uvádí, že při něm lidé z First4Internet tvrdili, že se nejedná o žádný skutečný problém, protože si je jen hrstka lidí vědoma zranitelnosti, kterou XCP vytváří. Řešením, které nabízeli, měla být až opravená ochrana, která by byla na CD od Sony distribuována v dalším roce.

Linii zlehčování problému zastávala samotná Sony BMG, která podle F-Secure neměla v úmyslu dělat nic s CD, které byly již v prodeji či v rukou zákazníků. Také se zástupci Sony se uskutečnil konferenční rozhovor.

"Upozorňovali jsme je, že jde o zásadní bezpečnostní riziko," uvádí Santeri Kangas, ředitel výzkumu F-Secure. "Mysleli, že je to hloupost. Chtěli problém ututlal."
Firma Sony s tím nesouhlasí. Vše měl podle ní řešit patch, který by byl nabídnut zákazníkům ke stažení. "To by nepochybně vedlo k veřejnému prohlášení," říká mluvčí Sony John McKay.

Do věci ale vstoupil nový faktor v podobě příspěvku v blogu Marka Russinoviche a problém se tak na veřejnost dostal bez přispění Sony. Krátce po zveřejnění se firma snažila vše opět spíše bagatelizovat, posléze nabídla dosti nešťastný patch, který problémy spíše přidělával, než aby je řešil a ke stažení CD z obchodů se firma nakonec rozhodla v důsledku masivní kritiky ze všech stran.

V té době již ovšem byly jejím nebezpečným spywarem infikovány tisíce počítačů na celém světě. Protikopírovací ochrana XCP, která postihla platící zákazníky, nikoliv piráty, se Sony rozhodně nevyplatila. Internet je zaplaven výzvami k bojkotu jejích produktů, firma čelí mnoha žalobám, vyměňuje a stahuje milióny hudebních CD. Je otázkou, zda si z toho společnosti vidící spásu  v čím dál brutálnějších ochranách na hranici (či za hranicí) legálnosti  vezmou poučení.

Podle vyjádření zástupců tuzemské pobočky Sony BMG nejsou a nikdy nebyla hudební CD s problematickou ochranou XCP v Čechách prodávána.

 

Autor:
 

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Jak ze soustruhu. Vypadá neuvěřitelně, ale ledový disk vznikl přirozeně

V americké řece Presumpscot plave ledový disk

Na řece Presumpscot v americkém státě Maine vznikl extrémně velký rotující ledový disk. Vypadá možná nepřirozeně, ale...

Ochutnali jsme hamburger z umělého masa. Ani masožrout se neušklíbne

… i po kousnutí.

Před stánkem „Impossible burger“ na lasvegaském výstavišti byla k vidění nevídaná věc. Vegetariáni i „masožrouti“ jedli...

Další z rubriky

Vybavte nový počítač či notebook vhodnými aplikacemi

Ilustrační foto - notebook

Ať už jste pod vánočním stromečkem nalezli notebook či desktopový počítač, je vhodné probrat programy, které jste s ním...

Aplikace najde přátele na dopisování, jiná prodá a nakoupí bitcoiny

Tablet vás zabaví i něco nového naučí.

Nový nástroj na testování výkonu a výdrže mobilního zařízení vám pomůže zjistit, v jaké kondici je váš telefon....

Stáhněte si zdarma: nový rok si žádá nové verze antivirů

Ilustrační foto - bezpečnost

Vstupte do roku 2019 s novým antivirovým programem. Kyberzločinci jsou stále chytřejší, a tak přední výrobci...

Najdete na iDNES.cz