Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Bezplatný software od Microsoftu ochrání, opraví, sestříhá i spočítá

S Microsoft WebMatrix snadno vytvoříte webové stránky, s Mathematics spočítáte i složité rovnice a grafy a s Fix It Center opravíte chyby systému. Security Essentials ochrání počítač proti virům, Live Essentials pomohou sestříhat video, upravit fotky, napsat email. S Worldwide Telescope prozkoumáte celý známý vesmír.

Stáhněte si programy od Microsoftu zdarma | foto: Profimedia

Microsoft WebMatrix

Novinka mezi bezplatně použitelnými nástroji od Microsoftu je určena pro uživatele, kteří si chtějí vytvořit vlastí web, aniž mají větší zkušenosti s internetovými technologiemi či s programováním. Připraveny jsou nejen videonávody, ale rovněž i šablony pro snadné a rychlé vytvoření stránek.

Microsoft WebMatrix spolupracuje i s různými open source technologiemi, nástroji na vytváření fotogalerií, vkládání prvků sociálních sítí do vytvářených stránek nebo optimalizaci pro internetové vyhledávače.

Hotové stránky je možné přímo z programu publikovat u některého z poskytovatelů webhostingu. Uživatelské rozhraní programu WebMatrix vychází ze stylu nových Microsoft Office a zatím je k dispozici jen v angličtině.

Microsoft WebMatrix stahujte ze slunečnice zde, 0,1 MB, freeware.

Microsoft WebMatrix

Microsoft Mathematics

Tam kde končí možnosti kalkulačky z Windows, začínají nástroje Microsoft Mathematics. Je to bezplatně použitelný kalkulátor matematických funkcí z oboru algebry, trigonometrie, integrálního počtu, derivací, matic ad.

Microsoft Mathematics pracuje s reálnými i komplexními čísly, umí vykreslovat 2D i 3D grafy matematických funkcí, řešit soustavy rovnic i převádět fyzikální jednotky.

Vedle možnosti zadávání vzorců prostřednictvím editoru je velmi zajímavá i funkce na rozpoznávání ručně psaného textu a jeho převodu na matematické vzorce. Microsoft Mathematics spolupracuje i s aplikacemi ze souboru Microsoft Office.

Microsoft Mathematics 4.0 stahujete zde, 18 MB, freeware.

Microsoft Mathematics

Microsoft Fix it Center

Další z bezplatně použitelných nástrojů od Microsoftu pomáhá s řešením problémů s operačním systémem a hardwarem. Fix it Center nabízí jedenáct různých modulů pro řešení konkrétních problémů, které pokrývají mnoho variant potíží s počítačem a připojenými zařízeními.

Řeší například potíže s detekcí hardwaru, nefunkční zástupce na pracovní ploše a v menu Start, zamrzání a pády internetového prohlížeče, problémy s tiskárnami a další.

Nástroje Microsoft Fix it Center se zaobírají i celkovým výkonem a rychlostí počítače a zobrazením uživatelského rozhraní Aero. Po spuštění vybraného modulu dostanete na výběr mezi automatickou detekcí a opravou problému, nebo vlastním rozhodnutím o vyřešení nalezených příčin potíží.

Microsoft Fix it Center stahujte ze Slunečnice zde, 0,5 MB, freeware.

Microsoft Fix it Center

Microsoft Security Essentials

V nedávné době představil Microsoft novou verzi bezpečnostního řešení Microsoft Security Essentials, které spolehlivě ochrání váš počítač před viry a další havětí z internetu.

Mezi hlavní inovace aktuální verze patří především heuristická analýza, díky které může Microsoft Security Essentials, především na základě nestandardního chování programů, včas odhalit i zcela nové hrozby, které ještě nejsou identifikovány a popsány.

Setkáme se také s drobnými úpravami uživatelského rozhraní a optimalizováno bylo rovněž i využití systémových prostředků antivirem. Microsoft Security Essentials je možné bezplatně využívat i ve firmách s nejvýše deseti počítači.

Microsoft Security Essentials 2 stahujte zde, 9,7 MB, freeware.

Microsoft Security Essentials

Windows Live Essentials

V souboru programů najdeme především nástroj Movie Maker na zpracování videa ve vysokém rozlišení, aplikaci Windows Live Fotogalerie na práci s digitálními fotografiemi (včetně například i rozpoznávání obličejů a skládání fotek z více záběrů), šikovného e-mailového klienta Windows Live Mail (kterého snadno propojíte se schránkou Gmail, Hotmail ad.), komunikační aplikaci Windows Live Messenger pro (video)telefonování po internetu nebo Windows Live Mesh, nástroj na synchronizaci dat mezi více počítači.

Instalátor aplikací Windows Live Essentials 2011 si stáhněte zde, 1,2 MB, freeware.

Windows Live Essentials

Microsoft WorldWide Telescope

Ze spolupráce Microsoftu a NASA vzešla aplikace Microsoft WorldWide Telescope, která vám zprostředkuje výlet do vesmíru. Je to aplikace podobná Google Earth, zaměřená ovšem na celý známý vesmír a jeho tělesa, nikoli jen planetu Zemi.

K dispozici jsou různé kolekce fotografií ve vysokém rozlišení, například Sluneční soustava, souhvězdí, jednotlivé planety nebo třeba panoramatické fotografie z přistání na Měsíci, včetně možnosti zobrazení ve 3D.

Microsoft WorldWide Telescope 2.8.15 stahujte zde, 56,3 MB, freeware.

Microsoft WorldWide Telescope

Používáte bezplatné programy od Microsoftu? Podělte se o svoje zkušenosti a tipy s dalšími čtenáři v diskusi.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...