Čtvrtek 1. prosince 2022, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 1. prosince 2022 Iva

Skoncujte s nevyžádanou poštou nejen v Outlooku a Thunderbirdu

Máme pro vás několik programů, které vymažou nebo rovnou odfiltrují spam. Ten podle některých studií tvoří více než 90 % všech e-mailů. Jeho mazáním v práci strávíme dokonce tři dny v roce.

E-mail | foto: Profimedia.cz

Nevyžádanou internetovou poštu tvoří například nejrůznější e-maily nabízející koupi léků proti impotenci. Spamy ovšem také stále častěji neobsahují jen reklamu, ale snaží se uživatelům i ublížit - například šíří škodlivé kódy či slouží k vylákání osobních údajů. Nejvíce nevyžádané pošty pochází z USA, dále z Turecka a Ruska. Spamu rok od roku přibývá. Jeho šiřitelům se stále daří nacházet nové a nové způsoby, kterými obcházejí některé základní principy, na nichž pracují antispamové filtry. Lidé, kteří elektronickou poštu potřebují i v práci, se pak tříděním spamu připraví v zaměstnání v průměru o zhruba 1 200 minut ročně, tedy asi o 20 hodin. V závislosti na délce pracovního týdne to pak znamená skoro tři dny za rok – tvrdí studie německých vědců.

Jak se spamu bránit?

Nevyžádané poště je dobré se bránit několika způsoby. Tím nejjednodušším je využít služeb antispamových programů. Programy pro detekci nevyžádané pošty používají hned několik metod. Nejvíce rozšířenou je však použití kombinace speciálních filtrů. Ty totiž odhalí většinu spamu, přičemž se dokážou poučit ze svých chyb. Specialisty jsou především programy založené na Bayesiánském antispamovém filtru, který používá speciální výpočty. Rozšířené jsou i aplikace, jež k označení používají i speciální seznamy obsahující informace o spamerech a spamerských adresách. Díky denní aktualizaci poskytují také vysokou míru odfiltrování spamů. Jiné zase používají různé black listy či white listy (seznam zakázaných, respektive povolených adres).

Nevyžádané pošty se můžete lehce zbavit i vhodnou volbou e-mailovou službu.
Více v článku:

Test českých freemailů: je lepší e-mail Seznam.cz, nebo Klikni.cz?

Ať už tedy pro elektronickou komunikaci používáte některého z freemailových poskytovatelů a nejste spokojeni s jeho spamovým filtrem, či si poštu spravujete sami a spamový filtr ještě nemáte, anebo si z freemailů poštu stahujete prostřednictvím e-mailových programů, zkuste využít služeb poštovních filtrů proti spamu. V závěru přehledu navíc naleznete dva programy, které mohou plně nahradit stávající Outlook a přitom rovnou účinně spam odfiltrovat. Oddělte zrno od plev.

SpamBayes 1.0 – GPL
SpamBayes je jedním z nejlepších nástrojů pro boj s nevyžádanou poštou. Jde o open-source, který je založen na analýze zpráv pomocí tzv. Bayesiánského antispamového filtru. Každému výrazu v e-mailu je přidělena určitá pravděpodobnost, která definuje, zda se jedná o spam nebo o regulérní výraz. Pomocí speciálního vzorce je potom dosazením hodnot vypočítáno, zda jde o spam, či nikoliv. Po několikadenním učení je program schopen odchytávat i 99 % spamu. Je určen pro Outlook 2000, XP, 2003 a 2007. Ale nezoufejte, na stránkách je vysvětleno, jak produkt používat i s jinými poštovními klienty.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (2,9 MB).


Spamihilator 0.9 – freeware

Jde o celkem zajímavý počin, který sedí mezi vaší e-mailovou schránkou a poštovním klientem. Používáte-li následující klienty - Outlook 2000, XP, 2003, 2007, Express, Eudora, Mozilla, Netscape, IncrediMail, Pegasus Mail, Phoenix Mail či Operu, pak nastavení programu proběhne téměř automaticky. Pomocí funkce aktualizovat přímo v programu si lze stáhnout i češtinu. Antispam používá několik filtrů pro třídění pošty.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,8 MB).


SpamPal 1.5 – freeware

SpamPal by mohl zajímat ty z vás, kteří ke své elektronické poště přistupují z PC vybaveného Windows 95 a novějšími. Pracuje se se schránkami používajícími protokoly POP3 a IMAP4. Tento program je určen především pro e-mailové klienty, jako je Microsoft Outlook, Outlook Express nebo Eudora. SpamPal sedí mezi vaším e-mailovým programem a poštovním účtem a při stahování pošty e-maily prověřuje. Pro identifikaci používá DNSBL seznamy, ve kterých se nacházejí informace o spamech. Seznamy se denně aktualizují. Program je počeštěn.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (821 KB).


K9 1.2 – freeware

Automatický e-mailový filtr, který spolupracuje s většinou poštovních programů na protokolu POP3. Třídí nevyžádanou poštu podle určitých kritérií. Používá inteligentní statistickou analýzu, zaručující vysoké procento zachycené nevyžádané pošty. K9 se samozřejmě podobně jako ostatní filtry učí, takže se později může při špatném označení vyvarovat chybného rozhodnutí.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (112 KB).


MailWasher Free 6.3 – freeware

Freewarová verze komerčního produktu MailWasher. Slouží k odstranění nevyžádané pošty ještě před stažením do počítače. Spolupracuje s nejrozšířenějšími poštovními programy prostřednictvím POP3, ale pouze s jedním účtem (jistá daň za to, že je zdarma). Můžete si nechat zobrazit pouze hlavičku e-mailu a na jejím základě pak dát podnět, co se má s poštou provést. K rozeznávání používá jak heuristických metod, tak filtrů založených na vlastních i externích (ORDB, SpamCop) black listech. Na spamerské adresy může e-maily dokonce vracet tak, aby si rozesílatel myslel, že schránka neexistuje. Existuje i placená verze, která nemá omezení na jeden účet a obsahuje i pár funkcí navíc.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,8 MB).


Spamfighter Standard 6.4 – freeware

Spamfighter je antispamový a antiphishingový plug-in pro programy Microsoft Outlook, Outlook Express a Windows Mail. Kdykoliv vám přijde nová pošta, aplikace ji otestuje, a jestliže ji určí jako spam, přesune ji do speciální složky. Tam ji můžete později mazat, případně třídit. Pro domácí použití je tento program zdarma. V naší zemi se těší velké podpoře a je určen pro Windows 98 a novější, včetně Windows Vista.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (1,5 MB).


Spammunition 0.6 beta – freeware

Spamový filtr do Outlooku. Pokud vás spam štve, nainstalujte si tento prográmek. Nějaký čas ho musíte učit tomu, co je spam a co není, ale do měsíce dokáže filtrovat nevyžádanou poštu zcela bez vaší asistence.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (780 KB).


Mail Box Dispatcher 2.3 – freeware

Skvělý nástroj chránící e-mailovou schránku proti spamu, virům a další nevyžádané poště. Možnost detailního nastavení různých filtrů a definic spamu. Třídění a případné mazání pošty probíhá přímo přes protokol POP3 na straně serveru, ještě před stažením do poštovního klienta.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (906 KB).


Mozilla Thunderbird 2.0 – open source

Nejde o antispam, ale přímo o e-mailového klienta s integrovaným antispamem. Projekt je šířen jako open-source pod hlavičkou Mozilla Foundation. Potřebujete-li tedy vytřídit z došlé pošty spam a navíc si nechcete instalovat nějaký filtrovací nástroj, potom zabijte dvě mouchy jednou ranou. Získáte nejen kvalitního, rychlého a bezpečného poštovního klienta, ale také antismapový filtr. Vše je navíc v češtině.

·  Stahujte ze Slunečnice na této adrese (6,3 MB).


The Bat! 4.0 – shareware

Plnohodnotný e-mailový klient s podporou SMTP, POP3, IMAP4 a dalších protokolů. Svou koncepcí je podobný Outlook Expressu, je obdobně jednoduchý na ovládání a nabízí podobnou sadu funkcí. Pyšní se větší podporou poštovních účtů. Jeho předností je, že načte nejdřív hlavičky e-mailů ve schránce a na vás je, které chcete stáhnout a které nikoliv. Mezi další výhody patří např. podpora kontroly pravopisu v češtině, textový editor, barevné skupiny, virtuální složky, systém šablon, detekce spamu, adresář kontaktů atd. Navíc je plně lokalizován do češtiny včetně nápovědy.

· Stahujte ze Slunečnice na této adrese (15,2 MB).

  • Nejčtenější

Chřestýši pro Ukrajinu. Protiletadlový systém vznikal původně pro JAR

Ukrajinu podporuje dodávkami zbraní celá řada zemí. V pondělí 20. listopadu oznámil francouzský ministr obrany...

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlaté, šedé i modré fajfky. Musk chystá pro Twitter „bolestivý“ systém účtů

Nový majitel sociální sítě Twitter zveřejnil novinky v systému ověřených účtů. Nově se mají dělit na několik kategorií....

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letci císaře pána jako první potopili ponorku, a nikoho při tom nezabili

Přestože rakousko-uherská monarchie disponovala v porovnání s jinými mocnostmi relativně malými počty letadel a potažmo...

Mávala jsem rodičům z okna a bratr už mi stahoval kalhotky, líčí Dominika

Premium Dominiku v dětství po tři roky zneužíval vlastní bratr. Trauma ovlivnilo velkou část jejího života. Zlom nastal po...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Když rodinu rozloží ezoterika. Manželka jako by zemřela, líčí otec tří dcer

Premium Pětačtyřicetiletý Karel má s Lucií tři dospívající dcery. Manželé jsou skoro dvacet let. Rodina ale funguje v nouzovém...

Majitel Facebooku chce umělou inteligencí kontrolovat Wikipedii

Společnost Meta, která vlastní sociální síť Facebook, se chystá pustit svůj systém strojového učení na kontrolu citací...

KOMENTÁŘ: Každý se chce zbavit hesel. Co takhle je zakázat?

Není snad člověka, který by si liboval v neustálém zadávání hesel. Opakované ověřování touto metodou je nejen...

Logo Windows se často měnilo. Bylo to okno, ale vypadalo i jako vlajka

Logo Windows je každé jiné, přesto mají jedno společné. Je to právě změna. Co nová verze tohoto operačního systému, to...

Přidejte další vrstvu zabezpečení a přihlašujte se jednou aplikací

Přihlašovat se prostřednictvím jména a hesla je nedostačující. Standardem se stává vícefázové ověření. Jde o hlavní...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...

Na Účastníky zájezdu už se mě ptaly i moje děti, směje se Jitka Kocurová

Moderátorka, příležitostná herečka a 2. vicemiss ČR 1999 Jitka Kocurová se na veřejnosti objevuje sporadicky. Péče o...