Severní Korea má svůj Linux s rudou hvězdou, k internetu uživatele nepustí

aktualizováno 
Nová verze operačního systému Red Star má prý pomoci korejským vládcům ještě lépe kontrolovat internetové uživatele a vůbec počítačové nadšence. Systém je mimo jiné vybaven i novým internetovým prohlížečem Naenara (Má země).

Red Star - operační systém Severní Korey | foto: ashen-rus.livejournal.com

Severní Korea je naprosto uzavřená země. Jakékoliv zprávy z ní pronikají do světa omezeně a ne zcela standardními cestami. Například první podrobnější informace o chystaném operačním systému Red Star přinesl jistý ruský student na svém blogu. Jako zdroj ho dnes používají i tak věhlasné agentury, jako je Reuters.

Severokorejský operační systém Red Star OS zosobňuje odhodlání tohoto totalitního státu k pokrokům na poli počítačových technologií, píše BBC.

Mezi "severokorejské zvláštnosti" patří třeba kalendář, který ukazuje rok 99 (letopočet od narození Kim Il-sunga) nebo rudá hvězda místo tlačítka "start". K síti internet odkazuje systém pojmem "BBS" (jeden z uživatelsky dostupných předchůdců internetu, ustoupil mu v polovině 90. let). Nutno dodat, že síť internet je v Severní Koreji cenzurovaná.

Při instalaci si můžete přečíst i citát severokorejského vůdce (Kim Čong-il) o významu "Linuxu v našem stylu".

Red Star OS je distribucí Linuxu a severokorejští programátoři na jeho vývoji pracovali již od roku 2002. Aktuálně nejvyšší dostupná verze je 2.0. Navenek se vzhledem hodně podobá Windows. Právě anglická verze operačního systému od Microsoftu dosud na severokorejských počítačích převažovala. Pravděpodobně proto Red Star OS vzhledem produkty Microsoftu do jisté míry kopíruje.

Podle jihokorejského Institutu pro vědu a techniku STEPI systém využívá funkci SELinux (security-enhanced Linux) k omezení práv uživatelů na základní úkony nutné k jejich práci. Tuto informaci však nejde nijak potvrdit. Vzhledem k diktátorskému chování vlády lze pouze důvodně předpokládat, že k nějakému způsobu sledování či omezení bude skutečně využit.

Agentura Reuters navíc informovala o tom, že Red Star OS obsahuje i další programy, které mají sloužit "ke kontrole toho, co uživatel dělá," ovšem technickou stránku věci nespecifikovala.

Místo Firefoxu "Má země"

Technicky vzato jde o celkem běžnou distribuci Linuxu, založenou na prostředí KDE 3.x. Obsahuje také upravené a přejmenované verze populárních open-source aplikací.

Internetový prohlížeč je klonem Firefoxu a nese jméno Naenara ("Má země"). Operační systém je vybaven i aplikací Uri 2.0, vycházející z populárního kancelářského balíku OpenOffice.

Red Star - operační systém Severní Korei

Red Star - URI 2.0 je Open Office na korejský způsob.

Red Star OS je k dispozici pouze v korejštině a nepočítá se s jeho překladem do dalších jazyků. Pro svůj běh vyžaduje 800MHz procesor,
256 MB RAM a 3 GB místa na disku.

"Už jen fakt, že si Severní Korea dokázala osvojit operační systém, je významný krok k tomu, aby mohla zvládat tok informací uvnitř státu. Také to napovídá, že v budoucnu použije počítačové programy i v jiných oblastech," komentuje nový operační systém výzkumník Kim Čong-seon z institutu STEPI.

Cenzura internetu v Severní Koreji

Podle informací New York Times z roku 2006 je Severní Korea "internetová černá díra". Přístup k internetu byl možný pouze přes satelit, a to v hlavním městě, v hotelech a kavárnách zaměřených na zahraniční turisty. Některé vybrané vládní instituce jsou na internet připojeny přes Čínu. Sám vůdce Kim Čong-il je ale velký fanoušek nových technologií, dokonce si prý vyžádal e-mail Madeleine Albrightové, když se v rámci diplomatických jednání setkali.

V rámci země je k dispozici jakýsi státní intranet. K síti měla podle informací Reportérů bez hranic (Reporters Without Borders) v roce 2006 přístup pouhá čtyři procenta obyvatel. Podle poslední zprávy je slovo internet pro většinu z 22 milionů obyvatel jen "nejasnou zvěstí" bez jakéhokoli konkrétního významu. Velká část dostupného on-line obsahu je podle Reportérů bez hranic "propaganda opěvující vůdce Kim Čong-ila".

Open source prý pomáhá totalitnímu režimu

Nečekaný úhel pohledu vnášejí do zpráv o severokorejském Linuxu hlasité názory o tom, že open source tímto způsobem napomáhá totalitnímu systému.

Opírají se například o závěry International Intelectual Property Aliance (IIPA, sdružuje především americké organizace včetně BSA nebo RIAA). Server Network World dokonce píše o pohledech na open source projekty málem jako na "nepřátele státu".

Komunistické distribuce operačního systému

Severní Korea je přinejmenším třetí zemí s autoritářským režimem, která vydává svou verzi Linuxu.

Nejprve přišla Čína se svým Red Flag (recenze), letos v únoru se objevily zprávy o kubánském Nova (informace) a konečně nyní severokorejský Red Star OS (první screenshoty).

Je zajímavé si uvědomit, že spojování s "komunismem" má v myslích Američanů stále velmi silné konotace. Některé komentáře tedy dokonce řeší, zda je GNU/Linux nepřítelem demokracie, což zní všem zastáncům svobodného softwaru zcela směšně. Organizace, kterým jsou open source projekty trnem v oku, to ale možná ve své rétorice ještě rády využijí.

Důkladné shrnutí kontroverzních pohledů (nejen) na Red Star OS nabízí Katherine Noyesová. Cituje nejen organizace, které se "rozčilují, že podpora free/open source softwaru ve vládních institucích poškozuje dlouhodobou hospodářskou soutěž", ale také podpůrce
Linuxu: "To je právě jedna ze silných stránek Linuxu, může být nakonfigurován pro jakýkoli účel," pochvaluje si bloger Robert Pogson.

Naopak organizace jako IIPA podle něj prý pouze propagují sebe na úkor ostatních. "Svobodný, tzv. open source software umožňuje nejen vládám vyvíjet a používat software nezávislý na konkrétních společnostech, a mít jej tak zcela pod kontrolou," píše Pogson. To samozřejmě nijak nesouvisí s tím, zda jde o vládu demokratickou nebo autoritářskou.

Další zdroje:

  • Nejčtenější

Kafe jako hnůj. Trápení italského stíhače, který zabloudil do Čech

Před 60 lety se letiště v Hradci Králové stalo místem přistání italské stíhačky s mladým pilotem Ernestem De Majem. Ten...

Neutrácejte za novou televizi. Stačí takto připojit DVB-T2 za pár korun

Možná i vy budete muset svůj televizor brzy doplnit DVB-T2 set-top boxem, pokud budete chtít nadále přijímat bezplatní...

Evoluční schovávaná. Umělá inteligence objevila triky a nečekané chyby

Schovka nevypadá zrovna jako vědecké bádání. Výzkumníci ale simulací miliard her na schovávanou ukázali, že se umělá...

Neházejte 737 Max na piloty, píše legenda „Sully“. Byla to smrtelná past

Chesley Sullenberger varuje před svalováním viny za nehody letadel 737 Max jen na piloty. Slavný „kapitán Sully“,...

Programování vám pomůže chápat svět, říká slavný geek. Varuje před AI

Říkat počítači, co má dělat, je naprosto jedinečná činnost. Naučí nás to mnohem víc, než si uvědomujeme. Programovat...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Udělejte si z tabletu druhý displej k PC nebo si nechte spočítat hypotéku

Vyzkoušejte aplikaci na placení a sledování doručení objednávek z e-shopů nebo jinou, která promění tablet v přídavný...

Vyčistěte si počítač s Windows pomocí softwarových specialistů

Chcete-li udržet operační systém Windows co nejdéle svěží, a přitom kdykoli instalovat aplikace a zase je odebírat bez...

Apple novým operačním systémem pro počítače smazal iTunes a staré programy

Nový operační systém macOS 10.15 Catalina přichází s řadou změn. Ty nejvýraznější spočívají v rozdělení aplikace iTunes...

S hledáním v počítači pomohou programy. Najdou i data skrytá v souboru

Vyhledávání se stalo nedílnou součástí počítačů. Najít v úložišti dokumenty, videa, audio či další soubory není v...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz