Service Pack pro Windows XP prolomen

aktualizováno 
Snaha společnosti Microsoft zabránit nelegálnímu šíření jejich softwaru dostává další ránu pod pás. Crackerům se podařilo obejít ochranu Windows XP a tak je, přes veškerá opatření Microsoftu, možné i na nelegální kopie Windows XP nainstalovat Service Pack 1. Na internetu se již objevily první návody, jak správně postupovat, a úspěšně ochranu Windows prolomit.

Operační systém Microsoft Windows XP měl kombinovat to nejlepší ze svých předchůdců. Měl oplývat stabilitou, chránit uživatele před útoky prostřednictvím internetu, a měl být v mnoha ohledech lepší než verze Windows předchozích. Mnoho z těchto předsevzetí se podařilo úspěšně splnit a tak první recenze na nový operační systém hýřily nadšením.

Dojem z počátečního úspěchu však něco kazilo. Přibližně měsíc před oficiálním uvedením na trh, se na internetu objevily první nelegální kopie (článek o warezové verzi dříve než vyšla oficiální zde). Spolu s nimi byla ukradena i sériová čísla, díky kterým bylo možné Windows XP nainstalovat. A aby toho nebylo málo, objevil se i postup, jak pomocí cracku obejít online registraci, bez které není možné použivat Windows XP po dobu delší, než 30 dní.

O operačním systému Windows 98 se tvrdilo, že jeho jednu kopii využívá na svém počítači přibližně milion obyvatel. Číslo bylo pouze odhadem, avšak vycházelo z reálného prodeje počítačů, v porovnání s počtem prodaných licencí na operační systémy. Jakkoliv se toto číslo mohlo zdát vysoké, nebo nevěrohodné, v případě Windows XP navzdory všem bezpečnostním opatřením, bude ještě vyšší. A to v daleko kratší době.

Není totiž nutné neustále používat jednu kopii a jedno dostupné sériové číslo. Existuje totiž generátor seriových čísel (takzvaných klíčů), který jsme si mohli vyzkoušet i my. Bohužel, funguje velice dobře.

To je pro Microsoft nezáviděníhodná situace. Díky náhodě je možné, aby jedno sériové číslo používali dva, nebo více lidí zároveň. Jeden například vygenerované a druhý, s legálně zakoupenou licencí. Jakákoliv zpětná sankce se tak jeví velice problematickou.

Letmý pohled do nedávné historie nám ukazuje, že Microsoft sice zveřejnil první zakázaná čísla, ale pravděpodobně se bude jednat o zlomek nelegálně nainstalovaných kopií. Definitivní obranu proti pirátům měl přinést první Service Pack. Kromě opravy menších chyb, podpory nejnovějšího hardwaru a bezpečnostního updatu měl být největším přínosem fakt, že ho piráti nenainstalují

Ani tento záměr se však nepovedl. Jak ukazuje například mnoho návodů, na něž lze narazit na internetu. Nelegální kopie Windows XP lze i nadále používat - a to i s novým Service Packem. Postup crackerů byl až příliš jednoduchý. Posuďte sami.

Nejprve bylo nutné stáhnout Service Pack. Na internetu je nyní kopií service packů požehnaně. Opravný balík pro Windows XP totiž po webu koloval již několik dní před oficiálním vydáním. Následně bylo nutné změnit sériové číslo ilegálních Windows. Jinak by SP1 nešlo nainstalovat. Ke změně čísla posloužil program "Serial Key Changer and Viewer". Po použití spouštěcího souboru, se spustil program podobný DOSu a vypsal se seznam klíčů, které jsou použitelné. Pokud by byl zapsán klíč jiný, nebo takový, který byl již aktivován, instalace by nefungovala.
Následně stačilo pouze zadat klíč, který program KeyChanger vygeneroval a stisknutím tlačítka "Update" došlo ke změně klíče.

Poté již nic nebránilo instalaci Service Packu. Jeho tolik proklamovaná ochrana (info zde) byla obejita a balíček se bez problémů usadil i na počítači s warezovými Windows XP.

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Učiňte Start nabídku ve Windows odlišnou a efektivnější

Ilustrační foto - notebook

Tlačítko Start a nabídka ukrývající se pod ní může vypadat zcela jinak. Lze ji personifikovat a naučit novým funkcím,...

Software zdarma: najděte hluchá místa wi-fi sítě nebo zkontroluje USB

Ilustrační foto - wifi

Vizualizujte, spravujte a odstraňujte mrtvé zóny v bezdrátové síti pomocí NetSpotu. Která data na datovém úložišti...

Stáhněte si zdarma: rychlé zakódování souborů či generátor fraktálů

Fractal Zoomer

Působivé barevné geometrické útvary vytvoří generátor Fractal Zoomer. Možnost zašifrovat data do samorozbalovacího...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz