Mobilní aplikace SeisLok je k dispozici pro operační systémy Android a iOS. Uživatele dokáže automaticky prostřednictvím notifikací informovat o aktuálních otřesech a takzvaných zemětřesných rojích v seismicky neklidné lokalitě západních Čech. Linky ke stažení a popis najdete na stránkách Ústavu.
Zemětřesení v ČeskuV Česku bývají citelná zemětřesení zaznamenána několikrát do roka, ale otřesy bývají jen slabé, obvykle do 4. stupně Richterovy škály. Nejaktivnějšími oblastmi jsou mariánskolázeňský zlom, zejména Kraslicko v Karlovarském kraji a hronovsko-poříčský zlom v kraji Královéhradeckém. Zemětřesení se objevují v zemětřesných rojích. Nejsilnějším zaznamenaným rojem na Kraslicku byl roj z října 2008 s epicentrem u vsi Nový Kostel. Nejsilnější otřes 14. října 2008 měl podle Richterovy stupnice magnitudo 4,8 až 5,0. Nejsilnější zemětřesení na Hronovsku bylo naměřeno v roce 1901, mělo sílu 4,7. Dalšími oblastmi s občasnou aktivitou jsou Český les, Opavsko a východní část Krušných hor. Na území jižních Čech jsou také zaznamenávány dozvuky alpských zemětřesení. Zemětřesný roj je značení pro série zpravidla menších zemětřesení. Silnější z nich bývají obyvateli okolních obcí pocítěna, nejsilnější mohou způsobit drobné škody. Zatím poslední zemětřesný roj proběhl v květnu 2018. Zdroj: Wikipedia.cz |
Kromě notifikací, jejichž prostřednictvím se dozvíte o každém zachyceném otřesu v dané lokalitě, si můžete na mapě vyhledávat všechna dosavadní epicentra. Filtrovat je můžete podle data i síly otřesů (magnituda). Je možné si nastavit časové rozmezí, v němž systém události vyhledá a zobrazí.
Jak uvádí přímo autoři aplikace, aktuální informace vychází především z údajů stávající sítě seismických stanic WEBNET, která v západočeské zemětřesné oblasti nepřetržitě monitoruje seismickou aktivitu. Přímo na stránkách WEBNETu si můžete vyhledat jednotlivá zemětřesení, pokud z nějakého důvodu nechcete používat mobilní aplikaci. Navíc jsou zde k dispozici upřesňující nastavení a graf aktuálních událostí, kde například uvidíte zatím poslední otřesy z 15. listopadu 2018.
Aplikace SeisLok poskytuje podle autorů přesnější informace než nejpopulárnější zahraniční aplikace typu EarthQuake nebo Earthquake Alert. Ty získávají data ze stanic umístěných ve větší vzdálenosti od epicenter západočeských zemětřesení a nemohou tedy poskytnout tak přesné výstupy.
Používáním české aplikace SeisLok navíc můžete sami přispět ke zpřesnění monitorování zemětřesení v Česku. Pokud nějaké otřesy ucítíte, můžete stiskem jednoho tlačítka aktivovat makroseismický dotazník, jehož vyplněním pomůžete vědcům se sběrem dat a dalším vývojem aplikace.
Vývoj byl financován z programu Strategie AV21 Akademie věd České republiky. Ke stažení je zdarma.