Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 29. května 2023 Maxmilián, Maxim

SaverWiz 1.1 – vytvořte si vlastní spořič monitoru (recenze)

Vlastníte-li nepřeberné množství krásných fotek a hledáte pro ně uplatnění, zkuste využít služeb dnešního prográmku. Pro vytvoření perfektního spořiče monitoru stačí jen velmi málo. Mít fantazii a trochu času. O ostatní se postará SaverWiz.

Také vás již omrzely ty nudné spořiče obrazovky, které jsou součástí operačního systému Windows? Pak je na čase s tím něco udělat. Na výběr máte samozřejmě hned z několika možností. Stačí chvilku brouzdat internetem, kde nových, ale hlavně neokoukaných spořičů existuje na tisíce. Další, a pro někoho lepší možností je tvorba vlastního spořiče na míru. A co k tomu potřebujete? Kromě několika fotek ješte tento povedený freewarový program – SaverWiz.

Funkce programu
S tímto jednoduchým nástrojem můžete během několika vteřin vytvořit vlastní a přesně na míru šitý spořič monitoru. Tvoří je ze statických obrázků nebo fotografií. Výstupem tohoto programu je soubor *.scr, s kterým pracuje OS Windows.

Instalace
Abyste nemuseli po SaverWizu dlouho pátrat, nabízíme vám jej k lokálnímu downloadu – SaverWiz (932 kB). Archív je určen všem verzím OS Windows. Jde o velmi malý soubor, takže při stahování nebude činit problém ani těm, jenž disponují pomalejším internetovým připojením. Samotný instalační soubor je navíc ještě pro větší bezpečí zazipován. Rozbalte ho tedy do libovolné složky, spusťte setup a řiďte se pokyny na monitoru. Protože nejde o aplikaci vyžadující restart, můžete s aplikací začít pracovat ihned.

Podrobný návod k ovládání programu
Ovládání je velice jednoduché. Stačí jen, když do programu naskládáte obrázky z předem připraveného alba a k přechodu mezi nimi použijete jeden z velkého množství efektů. V této verzi máte na výběr hned z 30 možností. Pro snadnější rozhodování je v programu umístěna volba - zvolit náhodný výběr (Random Effect). Vaše obrázky se tak budou objevovat pokaždé s úplně jiným efektem. Mezi jeho další nastavení například patří: jak dlouho má spořič vyčkat, než se aktivuje, či volba, v jakém časovém intervalu se mají obrázky na monitoru měnit.

SaverWiz

Po spuštění programu vás uvítá informační okno o verzi programu a stručná nápověda. Spodních pět tlačítek slouží k ovládání celého programu. Tlačítkem Next se posunete do druhého okna, kde je na vás, abyste zadali obrázky, které chcete zobrazovat.

SaverWiz

Add Pictures – slouží k vložení vámi připravených obrázků. Lze je vložit buď všechny najednou (pokud je máte v jedné složce), anebo adresáři procházet a postupně jeden po druhém vybírat. Mezi klady tohoto menu zcela jistě patří náhled obrázku, informace o rozlišení a hloubce barev a velikosti souboru. Vybírat můžete obrázky z těchto podporovaných formátů: TIFF, TIF, GIF, JPG, JPEG, PCX, BMP, ICO, PNG, WMF, EMF. Jde tedy o nejrozšířenější formáty, které se používají k ukládání fotek a obrázků.

Delete Picture – tlačítko slouží k odstranění označených obrázků

Picture Caption – přidává popisky k obrázkům. Na fotografiích si můžete nechat zobrazit vlastní libovolné komentáře. Vhodné je to zejména pro domácí alba, jednoduchým textem upozorníte, kde se akce konala či kdo byl jejím hlavním protagonistou. Komentář se pak objeví spolu s fotkou a bude umístěn úplně dole.

Thumbnail Options – určuje vlastnosti néhledového okna. Na výběr máte buď změnu velikosti (v procentech) anebo barvu pozadí. Jde jen o doplněk programu. V závěrečné fázi tvorby screensaveru na něho nemá žádný vliv. Vhodný je zejména tehdy, jestliže pracujete s více obrázky najednou.

SaverWiz

Chcete-li jakýmkoliv způsobem změnit zdrojový obrázek (rotace, velikost), nemusíte nutně opouštět prostředí programu. Stačí totiž využít další jeho vlastnosti. Ukažte myší na obrázek, který chcete upravit, a klikněte pravým tlačítkem. Objeví se kontextové menu, z něhož lze dále vybírat. Kromě prvních tří popsaných voleb se tu ještě setkáte s rotací (vlevo či vpravo), vodorovným a svislým převrácením fotky či změnou její velikosti. U poslední zmiňované můžete měnit jak šířku, tak výšku obrázku, a to buď zvlášť anebo jeho proporce zachovat. Změny se dají navíc aplikovat konkrétnímu vybranému obrázku či všem fotkám v náhledovém okně najednou. Políčko View Picture slouží k detailnímu průzkumu obrázku (levým tlačítkem myši přibližujete náhled, pravým oddalujete). Pod poslední volbou se skrývá nastavení programu (zobrazení nápovědy a popis tlačítek).

SaverWiz

Nyní je na řadě samotná kompilace šetřiče. Tlačítkem Next se dostanete do dalšího menu, kde je zapotřebí mimo jiné vyplnit název výsledného souboru, jeho popis, kvalitu obrázků (aby nebyl výsledný soubor příliš velký), jak rychle se mají obrázky střídat a zvolit efekty při přechodu jednotlivých obrázků. Z efektů máte na výběr až třicet možností. Každý z nich si navíc můžete nechat zobrazit v samostatném okně. Vedle těchto dvou voleb jsou umístěny také dva zaškrtávací check boxy. Jejich povolením umožníte komukoliv měnit vlastnosti vámi vytvořeného screensaveru. Zakázáním bude odepřeno jakékoliv cizí nastavení.

SaverWiz

Vytváříme spořič obrazovky
Spodní tlačítka: Exit, Clear a Make mají za úkol tvorbu výsledného souboru. Exitem opustíte program, použijete-li Clear, smažete celý projekt, a konečně Make vytvoří screensaver. Po stlačení této volby máte na výběr ze tří možností:

SaverWiz

OK – můžete se vrátit zpět ke konfiguraci spořiče
Test – otestujete celé dílko
Install – program provede uložení a následné nakopírování do složky Windows, kde se nachází screensavery. Navíc otevře okno vlastnosti obrazovky, pro vaše další individuální nastavení.

Závěr a zhodnocení
Pokud jste hledali zdatného pomocníka pro tvorbu vašich spořičů, už nepátrejte. Aplikace SaverWiz je již delší dobu jednou z nejlepších. Nenabízí sice hlubší volby, jako je například tvorba náročnějších dílek doplněná o hudbu či pohyb obrázku po monitoru tak jako komerční software, ale na rozdíl od nich je zcela zdarma. S tímto nástrojem máme tu čest pracovat již několik měsíců. Za tu dobu jsme vytvořili nespočet screensaverů. Škoda jen, že si program při nové kompilaci nepamatuje předchozí nastavení (doba dalšího snímku, efekty a další). Ale nikdy s ním nebyly žádné problémy a pokaždé svoji práci odváděl perfektně.

SaverWiz

Tip: Chcete-li své dílko poslat vašemu známému či členu rodiny, nahlédněte do složky Dokumenty (případně tam kam jste určili ukládat soubory). Zde najdete všechny dosud vytvořené šetřiče. Vyberte ten, o který se chcete podělit, a jakýmkoliv způsobem ho pošlete na jiný počítač. Soubor nyní stačí umístit do složky Windows\System a ve vlastnostech obrazovky (pravé tlačítko myši na ploše – vlastnosti - spořič obrazovky) vybrat.

Autor:

Zubačka Vitznau-Rigi

Sledujte exkluzivní přenos z nejstarší zubačky v Evropě ve Švýcarsku. Dráha vedoucí z Vitznau (435 m n. m.) na vrchol Rigi (1752 m n. m.) je v provozu od roku 1871. Kamera je umístěna ve stanici Staffel (1.603 m n. m.)

Více ze Slow TV:

Témata: aplikace, JPEG, software
  • Nejčtenější

Šakal se ukázal Čechům, je adeptem na budoucí útočné vozidlo armády

Britská společnost Supacat na probíhajícím veletrhu obranné a bezpečnostní techniky IDET představuje lehké útočné...

VIDEO: Takto nyní vypadají boje u Bachmutu. Místo města bahno zákopů

Exkluzivně Ukrajinské dobrovolnické oddíly Batalionu šejka Mansúra, které bojovaly od léta o kontrolu nad městem Bachmutem se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Podívejte se na hi-fi sestavu dražší než váš dům a vážící jako menší auto

V některých oborech opulence nezná hranic a poslechová technika je jedním z nich. Do skoro absurdních výšin to dovedla...

Klíšťata nesplachovat, ve vodě přežijí a mají blízko k intimním partiím, říká vědec

Rozstřel Vrcholí sezona klíšťat. K pravidelným hlášením o počasí a pylové situaci v těchto dnech přibylo další, informace o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Avia B.534 byla zastaralá už v době Mnichova, ale bojovala ještě v roce 1944

Standardní stíhačkou československého předválečného letectva byla Avia B.534. Tento týden uběhlo 90 let od vzletu...

Můj idol je Krejčí, říká Japonec z Barcelony. Spartě fandí už 20 let. Proč?

Premium Doma mu visí dres Krejčího, Hložka či Zahustela. Sype ze sebe jména a data ze sparťanské historie, až se nestačíte...

VELKÝ TEST ELEKTROKOL 2023: Horská kola s pevným rámem

Premium Hardtaily, tedy modely elektrokol s přední odpruženou vidlicí, mají výsadní postavení jako skutečný univerzál. Stále...

Udělal jsem obrovskou chybu. Jsem kluk, který se nechal předělat na holku

Premium Narodil se do rodiny horníka a matky v domácnosti. Matka navíc patřila k Svědkům Jehovovým. Od útlého věku byl...

I šéf firmy, která vyvinula ChatGPT, požaduje regulaci umělé inteligence

Generativní umělá inteligence vstoupila do našich životů jako povodeň a tak na ni nebyl nikdo příliš připraven. Na její...

Ušetří data, vyčistí od balastu nebo ukážou sekundy. Triky pro Windows

Premium Vyzkoušejte si, jak dostat sekundy na hodiny na hlavním panelu prostřednictvím jednoho příkazu nebo jak omezit rychlost...

Státy řeší, co s umělou inteligencí. Jednotná regulace je zatím v nedohlednu

Stále více se ozývají hlasy, které volají po regulaci umělé inteligence na globální úrovni. Mezitím se některé státy...

Microsoft chce změnit způsob práce s počítačem. Přidává umělou inteligenci

Microsoft na výroční vývojářské konferenci ukázal, jak hodlá propojit Windows a systém generativní umělé inteligence....

Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem
Recept: Tortilla s grilovaným kuřecím masem a ajvarem

Polovinu jogurtu dáme do misky, smícháme s kmínem, kajenským pepřem, sójovou omáčkou a utřeným česnekem.

Tříletou dceru Bereniky Kohoutové srazilo na přechodu pro chodce auto

Teprve tříletou dceru Bereniky Kohoutové (32) srazilo v úterý v centru Prahy auto přímo na přechodu pro chodce. Jak se...

Zemřel slovenský herec a hudebník Daniel Heriban. Bylo mu 43 let

Heriban, známý například ze seriálů Horná Dolná a Hnízdo nebo z filmů Únos či Sviňa, zemřel podle informací TV JOJ ve...

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Důchody mají být pro budoucí penzisty nižší. Populace stárne a průběžný důchodový systém, do něhož přispívají současní...

Co zas chce, ty vole, reaguje Jágr na volání bezradné Branišové od faxu

Hokejista Jaromír Jágr (51) a jeho partnerka, modelka Dominika Branišová (28) pobavili sledující na Instagramu...

Jízdní řád nerůstu. Benzin na příděl, zákaz létání a bourání silnic

Jak radikální má být ochrana životního prostředí? Německý profesor ekonomie, filozof, sociolog a politolog Helge...