RAW – když chcete maximum
Začneme sice ne u běžného uživatele tolik rozšířeného formátu – v amatérském fotografování – za to však u nejlepšího možného pro profesionály. RAW formát je pro fotografy taková „zlatá žíla“. Tento typ souboru pro ně představuje něco jako negativ klasické fotografie, ale v digitální podobě. Obsahuje všechna data, která fotoaparát zachytil, bez jakékoliv úpravy – maximum detailů přímo ze snímače fotoaparátu, aniž by došlo ke ztrátě dat.
Formát je proto obrovský, ale při úpravách fotografie umožňuje dosáhnout nejlepších výsledků. Každý výrobce fotoaparátů používá vlastní formát RAW (např. CRW, ARW, NEF atd.), ale existuje i univerzální formát DNG od Adobe. Bohužel RAW soubory nelze vždy rovnou zobrazit v počítačích s Windows, vyžadují totiž tzv. softwarové zásuvné moduly.
Díky maximální flexibilitě při úpravách je možná úprava expozice, vyvážení bílé, kontrastu, ostrosti a dalších parametrů, aniž by došlo ke ztrátě kvality obrazu. RAW soubory uchovávají větší dynamický rozsah, takže lze zachránit podexponované nebo přeexponované části snímku. Při vyšších hodnotách ISO produkují méně šumu než komprimované formáty jako JPEG. Díky většímu množství dat jsou i ideální pro velkoformátové tisky. Nevýhodou je naopak již zmíněná velikost snímků (nejsou komprimované), nutnost používat speciální softwaru jak pro zpracování, tak prohlížení a vyšší výpočetní výkon PC. I proto se s ním v běžném použití (při prohlížení) moc nesetkáte.