Premium

Získejte všechny články
jen za 49  Kč / 1. měsíc

Máte otevřeno moc stránek? Konečně máme řešení otravného hledání okna

aktualizováno  11:49
Rozšíření prohlížeče Chrome vám udělá pořádek v otevřených tabech (kartách). I mezi stovkou otevřených stránek najdete tu pravou. Vyhledávání funguje i přes klávesnici. Podívejte se, jak si rozdělanou práci uložit a později se k ní vrátit.
Kdo se má ve všech těch otevřených stránkách vyznat?

Kdo se má ve všech těch otevřených stránkách vyznat? | foto: iDNES.cz

Jestli jste na tom jako třetina našich čtenářů, máte často otevřeno více karet, než kolik lidí by se vešlo do vašeho obýváku. To znamená, že je skoro nemožné se v aktivních stránkách vyznat. A pokud patříte k horním pěti procentům, máte otevřeny desítky až stovky tabů v deseti a více oknech. A to už opravdu není snadné najít tu stránku, kterou jste si otevřeli předevčírem.

Okna a karta internetového prohlížeče
V tolika oknech je velmi těžké najít konkrétní otevřenou stránku na schované...

V tolika oknech je velmi těžké najít konkrétní otevřenou stránku na schované kartě prohlížeče - není totiž na náhledu okna vůbec vidět, protože je "za" ostatními kartami daného okna.

Problém se navíc zhoršuje, když používáte on-line aplikace (dokumenty Google, přehrávače) nebo hodně zdrojů. Když se chcete přepnout na stránku, o které zcela určitě víte, že ji už máte otevřenou, strávíte desítky sekund jejím hledáním. Nakonec je rychlejší si ji otevřít znovu, protože Chrome si pamatuje, co jste otevírali nedávno. Stránku tak otevřete dvakrát, třikrát a problém se zhoršuje.

Zeptali jsme se i našich fanoušků na Facebooku, jaké mají zkušenosti s orientací ve více kartách.

QuickTab Geniálně jednoduchý nástroj pro orientaci v tabech

Řešení, alespoň pro nejpoužívanější prohlížeč Chrome, jsme našli v podobě jednoduchého rozšíření Quick Tabs. Nenápadná utilitka dodá do lišty prohlížeče tlačítko, které řeší většinu základních problémů s orientací v kartách otevřených ve více oknech. Ikonka vám zobrazuje počet otevřených tabů (to může být pro některé šok) a po kliknutí nabídne seznam těch naposledy zobrazených.

Rozšíření Quick Tabs do prohlížeče Chrome vám ukáže, kolik tabů máte právě otevřených (119) a které taby byly aktivní naposledy (bez ohledu na okno).

Ještě důležitější je funkce vyhledávání mezi otevřenými taby, která zajistí, že nemusíte otevírat stránku jen proto, že ji zrovna mezi otevřenými taby nemůžete najít. Zabráníte tak například otevírání nového okna webmailu nebo Facebooku jen proto, že chcete někomu poslat vzkaz.

V tabech (respektive jejich titulcích) lze snadno vyhledávat, stačí začít psát do políčka nahoře.

Pokud budete funkci využívat často, vyplatí se namapovat si toto rozšíření na klávesovou zkratku (např. Ctrl + M). To lze snadno provést s kterýmkoli rozšířením prohlížeče Chrome v nastavení.

Rozšířením v Chrome můžete nastavit klávesovou zkratku (Nástroje - Rozšíření - úplně dole je odkaz Klávesové zkratky).

V nastavení Quick Tabs si můžete zvolit klávesové zkratky pro přepínání mezi posledními použitými taby.

Průzkum: Čím více tabů, tím horší orientace mezi nimi

Závěr našeho rychlého průzkumu na vzorku 596 čtenářů Technet.cz asi nikoho nepřekvapí. Vyšší počet otevřených tabů snižuje orientaci mezi nimi. Kromě toho jsme zjistili, že lidé mají otevřeno v průměru 14 tabů ve dvou oknech.

Muži mají v průměru otevřeno o třetinu více tabů, ženy zase nepatrně lépe hodnotí orientaci mezi taby (s výjimkou případu, kdy mají otevřeno přes 40 oken, pak se v nich orientují lépe muži).

Rychlý průzkum ukázal, co všichni víme - čím více tabů máte otevřeno, tím hůře se v nich orientujete.

Asi není překvapivé, že čím více tabů máte otevřených, tím hůře se v nich orientujete. Hodnocení sedělo i na našem vzorku čtenářů Technet.cz (n=596).

Nejvíce tabů mají v průměru otevřeno lidé mezi 20 a 35 lety. Nejméně lidé nad 50 let.

Rozdíly mezi orientací v tabech v různých prohlížečích byly minimální. V průměru si o chlup lépe vedl Chrome.

Rozdíly mezi prohlížeči jsou zanedbatelné co do hodnocení uživatelů, ale v průměru uživatelé Firefoxu otevírají více tabů než uživatelé ostatních prohlížečů (Firefox: 20, Explorer 14, Chrome 13, ostatní 11).

Session Buddy Uložte si rozpracované materiály na jindy

Když už je řeč o správě tabů a oken, nelze nezmínit rozšíření Session Buddy, které výrazně rozšiřuje v prohlížeči Chrome standardně nabízené funkce obnovy otevřených oken a tabů. Session Buddy totiž umožní ukládat otevřená okna, pojmenovat si "sezení" (session) a dokonce otevřít jen některá okna a karty z uložených seancí.

Rozšíření Session Buddy nabízí rychlý přehled otevřených oken a umožňuje jejich ukládání do "sessions" a jejich pozdější obnovení.

Funkce "Export" (schovaná v menu vpravo nahoře) je vhodná pro rychlé sdílení textových odkazů, třeba když chcete rozdělanou práci rychle poslat kolegovi, nebo když chcete materiály sdílet na jiném počítači s jiným prohlížečem.

The Great Suspender Ulehčete pomalejším počítačům

Rychlejší počítače nemají většinou s desítkami tabů problém. U pomalejších (málo operační paměti) se ale při práci v mnoha aktivních oknech můžete dočkat nepříjemného zasekávání. Přestože každý prohlížeč se to snaží řešit, můžete jim zkusit odlehčit. Pro Chrome je tu rozšíření The Great Suspender (děkujeme za doporučení v diskuzi).

Rozšíření The Great Suspender umožňuje "uspat" taby, které nepoužíváte.

Rozšíření umožňuje "uspávat" jednotlivé taby a ulehčit tak počítači, který na ně v tu chvíli nemusí plýtvat prostředky. Hodí se u pomalejších počítačů nebo náročných on-line aplikací. V nastavení pak můžete zvolit i automatické uspávání tabů nebo nastavit, které taby uspávány nikdy nebudou (whitelist).

Díky těmto rozšířením se nemusíte bát otevírat více oken a tabů. Podobné funkce zastane i doplněk TooManyTabs, který je k dispozici i pro Firefox.

Aktualizace: Doplnili jsme tipy od čtenářů v diskuzi.

Autor:
  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

OBRAZEM: Jugoslávské karavany byly zcela jiný level než ty z NDR, PLR a ČSSR

V roce 1965 se ve slovinském městě Novo Mesto začala psát historie továrně vyráběných jugoslávských a následně slovinských karavanů. Tak vznikla značka Adria, jejíž život se potom přenesl přes rozpad...

23. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Přičichli jsme k MHD budoucnosti, to nejzajímavější ovšem není vidět

Trochu kosmicky vyhlížející vozítko ze všech stran obalené kamerami a senzory – to je typická ukázka autonomní městské hromadné dopravy na technických veletrzích. V Plzni prošel testy systém, který...

25. července 2024  9:29

Jak přežijí dekády? Co je nutné zvážit při uchování fotek, videí a dokumentů

Premium

Uložit data není věda. K dispozici je jak interní úložiště přímo v PC, tak různá externí, jakou jsou přenosné disky nebo optická a pásková média, případně NAS zařízení či cloudová úložiště. Kam ale...

25. července 2024

To nejlepší, co divákům nabídly první dny letecké show Farnborough 2024

Pokochejte se první sérií letounů, které se letos objevily na letecké airshow v britském Farnborough. Kromě vojenských strojů nechyběla ani velká dopravní letadla.

24. července 2024  18:49

Staré necky v druhé světové válce. Pigboaty plují proti samurajům

Předcházející díly naší zábavné prázdninové série pojednávaly o vzniku a službě nejstarších amerických ponorek – takzvaných pigboatů. Některé čluny pozdních tříd zůstaly ve službě až do čtyřicátých...

24. července 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Můj syn Xavier zemřel, říká Musk o transgender dceři. A chce zničit „virus woke“

Miliardář Elon Musk tvrdí, že byl podveden, když dovolil svému synovi stát se transgender ženou. V rozhovoru s...

Ruská kráska Sofja Lebeděva šla donaha v seriálu Vikingové: Valhalla

Bývalá gymnastka Sofja Lebeděva (30) potěšila fanoušky seriálu Vikingové: Valhalla, když se v jedné ze scén nového dílu...

Sto tun obilí za hodinu. Na Hané mají výjimečný kombajn, jeden z patnácti na světě

Až sto tun obilí dokáže za hodinu sklidit nový kombajn CR11 firmy New Holland, který vyjel do obilných lánů v okolí...