S každou další verzí programu Zoner Photo Studio přichází vždy nové zajímavé funkce na správu a úpravy digitálních fotografií. V aktuální verzi 15 začínají vylepšení už při importu fotografií do programu, který nejčastěji probíhá zkopírováním z paměťové karty fotoaparátu. Zoner Photo Studio 15 si nyní pamatuje nastavení zdrojových a cílových složek a umí také automaticky pojmenovávat nově zakládané podsložky (typicky s využitím data).
Rovněž je možné automaticky vytvořit záložní kopii originálního snímku, aby náhodou nedošlo k jeho přepsání při úpravách. Proti tomu se ostatně Zoner Photo Studio 15 brání i automatickým vytvářením kopií upravovaných fotografií. Určitě stojí za zmínku i nová funkce na automatickou synchronizaci fotografií mezi více úložišti.
Při práci se snímky jistě uvítáte nový nástrojový panel, který obsahuje základní nástroje, dříve dostupné jen v různých nabídkách. K dispozici je například úprava jasu a kontrastu, korekce expozice a barev nebo vyvážení bílé barvy. Na stejném místě, jen pod jinou záložkou, pak najdete i grafické filtry, podobné těm z aplikace Instagram pro mobilní telefony. Jedním kliknutím je aplikujete na fotku a pak můžete pokračovat v úpravách. K dispozici je i náhled výsledné podoby snímku před aplikací filtru.
Je zde i řada nových funkcí na úpravy fotografií, například přidávání komiksových bublin nebo nová metoda tvorby HDR snímků a přidaná funkce Tilt-shift. Vylepšena byla i funkce retušovacího štětce.
S hotovými fotografiemi se pak můžete pochlubit například na Facebooku nebo na serveru Zonerama, který vám pro prezentaci vašich snímků nabídne neomezenou kapacitu. Ovšem vzhledem k tomu, že Zonerama snižuje rozlišení fotografií, nehodí se pro zálohování originálů. Snímky nahrané do webové galerie Zonerama lze nově upravovat přímo v prostředí aplikace Zoner Photo Studio 15, aniž by bylo nutné stáhnout je napřed do počítače a po úpravách nahrát zpět.
Podporovány jsou i nové formáty 3D fotografií, které lze nyní prohlížet i na 3D displejích a televizorech.
Zkušební verzi programu Zoner Photo Studio 15 stahujte zde (60,1 MB, trialware).
Neplaťte ani korunu
Podobně jako v jiných kategoriích softwaru je i v případě správců a editorů fotek poměrně snadné najít výkonnou, funkčně dobře vybavenou, avšak zdarma použitelnou alternativu.
Vaší pozornosti doporučíme především aplikaci Fotogalerie, součást souboru bezplatně použitelných programů Windows Essentials 2012. Jde o program, který vám pomůže jak s pečlivým roztříděním a popsáním fotografií (včetně funkce rozpoznávání obličejů), tak i s jejich úpravami pomocí retušovacích nástrojů a grafických efektů. Navrch můžete ve Fotogalerii tvořit i zajímavé výstupy (koláže, panoramatické snímky atd.) nebo třeba fotky nahrávat rovnou na Facebook.
Za pozornost stojí i další součásti balíčku Windows Essentials 2012, zejména kvalitní a snadno použitelný editor videa Movie Maker.
Společný instalátor pro všechny aplikace Windows Essentials stahujte zde (1,2 MB, freeware).
Vlastní aplikaci pro správu, úpravy i prezentaci digitálních fotografií má i Google. Program nese název Picasa a dokáže třídit fotografie podle osob, místa jejich pořízení a dokonce i podle jejich barevného ladění. K dispozici je celá řada úprav snímků, včetně automatické korekce expozice a obrazových efektů. Picasa je navíc propojena se stejnojmennou internetovou službou na vystavování fotografií.
Program Picasa stahujte ze Slunečnice zde (14,1 MB, freeware).
V jakém programu třídíte a upravujete svoje fotografie vy? Podělte se v diskusi o svoje tipy s ostatními čtenáři.