Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 4. října 2023 František

Přinese nový produkt od Novellu revoluci na desktopu?

Společnost Novell dříve zaměřená výhradně na servery, se nyní rozhlíží i v oblasti desktopů. Její nový produkt Novell Linux Desktop 9 je následovníkem oblíbeného SUSE Linux Desktopu.

Revoluce na desktopu?

Společnost Novell byla založena na sklonku 70. let jako výrobce počítačů a operačních systémů pro tyto počítače. V roce 1983 byl představen Novell NetWare, operační systém umožňující sdílení souborů a tiskáren v prostředí lokálních počítačových sítí. V průběhu 80. let se Novell stal vedoucím výrobcem síťových operačních systémů a na počátku 90. let dosahoval jeho podíl v tomto tržním segmentu až 70 %. Pak zřejmě pánové z Novellu poněkud usnuli na vavřínech, nepodařilo se jim zachytit nástup Windows NT a linuxových operačních systémů. Byly sice uváděny nové verze Novell NetWare a další produkty jako ZenWorks nebo GroupWise, ale Novell svůj boj stále prohrával. Po roce 2000 Novellu nezbylo, než poněkud změnit kurz a společnost začala vyvíjet značnou aktivitu v oblasti OS Linux. V srpnu 2003 médii prošla zejména zpráva o nákupu společnosti Ximian. Tato společnost se orientovala na vývoj v oblasti Linuxového desktopu (podporovala prostředí Gnome), management linuxových stanic a serverů, a v souvislosti s Ximianem nemůžeme zapomenout také na projekt Mono (opensourcový prostředek pro provozování aplikací na platformě .NET). Ještě větší bombou se stala zpráva z listopadu 2003, kdy byla oznámena akvizice společnosti SUSE Linux, výrobce jedné ze světově nejrozšířenějších komerčních linuxových distribucí.
Novell býval společností zaměřenou na servery, ale nákupem společností SUSE a XIMIAN se mu otevřely nové obzory na poli desktopů. Díky tomu se objevil Novell Linux Desktop, první produkt, který se pod hlavičkou Novellu snaží technologie obou společností integrovat. Pojďme se podívat na to, jak se mu to podařilo.

Novell Linux Desktop 9

Novell Linux Desktop je na trhu novinkou, ovšem není to úplně nový produkt, ačkoli se s tímto názvem setkáváme poprvé. Ve skutečnosti se jedná o následovníka SUSE Linux Desktopu a na jeho filozofii navazuje. Jde o desktopový operační systém určený pro firemní segment trhu. Systém se dodává na třech instalačních CD, která obsahem zhruba odpovídají prvním třem CD jeho většího bratříčka SUSE Linuxu 9.2. Ostatně číslice v názvu spřízněnost s řadou SUSE Linux 9 jasně naznačuje. Neznamená to však, že je softwarová výbava NLD nějak ochuzena, zaměřuje se však na aplikace skutečně využívané v produkčním prostředí. Zároveň poskytuje další nástroje pro usnadnění hromadné správy v lokální síti – tomu se budeme věnovat ještě později. NLD má také tzv. evaluation verzi, po registraci na webových stránkách Novellu si můžete stáhnout všechna 3 CD ve formátu ISO. U této verze je omezena dostupnost aktualizací systému na 30 dní, jinak je plně funkční.

Instalace

Minimální hardwarové požadavky pro instalaci NLD jsou podle dokumentace tyto: procesor Pentium II, 128 MB (ale spíše 256 MB RAM), 800 MB místa na disku, myš s USB, PS2 nebo sériovým rozhraním, předpokládá se síťová karta, jelikož NLD je určeno zejména pro nasazení ve firemních sítích. Osobně jsem provedl několik instalací na dvou počítačích s touto konfigurací:

  • neznačkové stolní PC s procesorem AMD Duron na 800 Mhz, 30 GB pevným diskem, dvěma síťovými kartami a 512 MB RAM
  • notebook Acer Aspire 1300 s procesorem Athlon XP 1800+, 256 MB RAM a 20 GB pevným diskem.

Pokud jste se v posledních několika letech setkali s nějakým produktem SUSE, bude vám instalační menu připadat známé, a přeci jen trochu jiné.Všude naleznete barvy Novellu a značka SUSE ustupuje do pozadí. Ne že by společnost Novell na SUSE zanevřela, ale obchodní potenciál značky Novell je určitě nesrovnatelný se SUSE. Zjednodušeně řečeno, SUSE dodává technologické řešení, Novell zajišťuje jeho prezentaci na trhu. Podle ohlasů, které jsem četl v různých emailových konferencích se mu to daří. Když hledá IT oddělení nějaké firmy alternativu k systémům MS Windows, je to vždy spojeno s nedůvěrou a obavami uživatelů, firmu Novell však lidé znají, a „desktop od Novellu“ jejich nedůvěru spíše prolomí.

Samotná instalace NLD není složitá, nemusíte se jí bát ani pokud s Linuxem žádné zkušenosti nemáte. Může být realizována v mnoha jazykových mutacích včetně češtiny, počeštěn je jak instalační průvodce, tak hlavní části systému a počeštění je kvalitní. Co se týče aplikací, míra jejich počeštění se liší, některé se prezentují češtinou v celé své kráse (například OpenOffice.org), jiné jsou počeštěny částečně, a u jiných se vám bude hodit znalost angličtiny. Nevím, jak je tomu u jiných jazyků, já hlavně ze zvyku používám obvykle standardní prostředíí, tj. právě angličtinu.
Pokud už jste s produkty z rodiny SUSE měli tu čest, pak instalátor bude váš starý známý – YaST v plně grafické podobě. Při volbě manuální instalace budete sice z počátku vrženi do staromileckého textového prostředí (ncurses), po chvíli však skončíte stejně u grafiky.

YaST je osvědčeným nástrojem u všech produktů SUSE, prochází postupným, ale neustálým vývojem a dovolím si tvrdit, že se jedná o vývoj k lepšímu. Jeho grafické ztvárnění je líbivé, ovšem nikoli křiklavé, standardní instalace je rozumná, ale pokud vám nevyhovuje, můžete si vše upravit podle svého. Překvapila mě možnost volby grafického prostředí mezi GNOME a KDE, to je zřejmě jedna z hlavních viditelných novinek. Společnost SUSE dříve velkou měrou podporovala KDE, naopak společnost XIMIAN se soustředila na GNOME. Spojení SUSE a XIMIANU pod jednu střechu tedy kladlo otázky, jakým směrem se bude Novell ubírat dále a u Novellu to vyřešili šalamounsky, ono to asi ani jinak nešlo. Podle volby grafického prostředí se odvíjí výběr balíčků k instalaci, uživatel však může mít výběr plně pod kontrolou – lze instalovat různé skupiny balíčků, ale také jednotlivé balíčky, jak je libo. Novou skupinou balíčků je Novell Software, tato skupina zahrnuje několik málo knihoven, balíček Mono a beta verzi klienta pro Novell Ifolder.
Po sumarizaci všech potřebných informací se YaST zeptá, zda nastavení odpovídá potřebám uživatele a po potvrzení následuje přerozdělení disku (pokud je třeba), formátování diskových oddílů a konečně kopírování obsahu jednotlivých CD na disk(y). V průběhu instalace je uživatel informován o fázi a pokroku instalace a zároveň je seznamován s klíčovými vlastnostmi a komponentami systému. Instalace vyžaduje 1 restart počítače, po kterém pokračuje kopírování dat z 2. a 3. CD. Po konfiguraci síťových karet a kontrole připojení k internetu se objeví nový bod instalace - online registrace k updatům prostřednictvím ZenWorks. Poté je zkontrolována dostupnost nových aktualizací - tradiční YOU (YaST Online Update) bylo nahrazeno klientem Red Carpet. Pokračuje rutina – zakládání uživatelů, detekce a nastavení  grafické a zvukové karty, případně dalších zařízení a periferií. Zajímavé je, že u starších distribucí SUSE jsem neměl problém s rozpoznáním svého monitoru a automatickým nastavením vhodného rozlišení obrazovky, u SUSE Linuxu 9.1 i NLD zůstane monitor nerozpoznán a grafická karta je nastavena na 800x600/60Hz podle VESA. Musel jsem tedy nastavení monitoru a rozlišení upravit ručně, ale to byla jen kosmetická vada.
Jinak jsem s instalací neměl žádné problémy, a nemám k ní žádnou výtku, i rychlost instalace mě uspokojila a to i na dnešní dobu na poměrně pomalém počítači – důležitý je dostatek operační paměti. Reklamní materiály Novellu tvrdí že instalace trvá méně než 1 hodinu, a tuto hodnotu mohu potvrdit. Samozřejmostí je možnost koexistence s jinými operačními systémy na jednom fyzickém disku. Co se mi na produktech z rodiny SUSE líbí, že po instalaci vše obvykle funguje tak jak má, a to je i případ NLD. Starší YaST si občas bez ručního zásahu neuměl poradit se dvěma totožnými síťovými kartami, ale tato chyba byla již zřejmě opravena, takže za instalaci dávám výbornou – ať už na notebooku nebo na stolním počítači.

První dojmy

Po dokončení instalace se objevuje přihlašovací okno – v mém případě se jedná do KDE (ve verzi 3.3.2). Největší bolestí tohoto bumbrlíčka bývala rychlost, respektive pomalost jeho spouštění, ale tentokrát mi spouštěcí proces přijde subjektivně svižnější než dříve. Po přihlášení míří moje první kroky do ovládacích panelů – upravuji počet virtuálních ploch na 4, šířku panelu na „Normal“ a chování oken při manipulaci s myší na „Focus Under Mouse“ (v tomto režimu je v popředí to okno, které se právě nalézá pod kurzorem myši).

Vzhled plochy je velmi podobný tomu, na který jsou zvyklí uživatelé MS Windows – najdete zde ikony Trash, My Computer, Network Browser, Printer a Office, ostatně podobnosti s MS Windows se linuxové desktopy snaží dosáhnout již dávno. Jen místo tlačítka Start najdete „N“ ve stylu loga firmy Novell. V menu KDE přibyla volba Switch User, která jen zjednodušuje použití funkcionality, kterou mají XWindows od nepaměti – vícenásobné, na sobě nezávislé relace.

Softwarová výbava

NLD obsahuje vše, co potřebujete pro plnohodnotnou kancelářskou práci. Ústřední aplikací je již etablovaný kancelářský balík OpenOffice.org (nově ve verzi 1.1.3) obsahující textový a tabulkový procesor, programy pro tvorbu prezentací a vektorové kreslení a také databázové prostředí ve stylu MS Access. Tento balík má mezi všemi alternativami ve světě OpenSource zřejmě nejlepší podporu formátů Microsoft Office, navíc umožňuje export do PDF, práci s XML soubory a mnohé další. V dokumentaci jsem se dočetl, že Novell upravil OOo tak, že implicitně při ukládání dokumentů používá formáty DOC/XLS. Není tomu tak, asi se to nakonec zdálo být příliš razantním opatřením. Pravdou je, že by to mělo určitou logiku. Sám OOo  používám na všech svých počítačích, i můj zaměstnavatel jej preferuje, takže se nám občas stane, že před odesláním zapomeneme výsledné dokumenty uložit ve formátech Microsoftu a jejich adresát je pak není schopen otevřít :-). Balík OOo dříve trpěl různými neduhy, zejména pomalým spouštěním a častou padavostí. Ani dnes není jeho start nejrychlejší, ale k pádu se mi ho normálním používáním přinutit nepodařilo – stabilita je zřejmě to, na čem vývojáři nejvíce zapracovali.
Další důležitou sférou jsou nástroje pro Internet. V prostředí KDE je nezbytnou součástí Konqueror, webový prohlížeč, ale zároveň správce souborů ve stylu Průzkumníka z MS Windows, ale nalezneme zde i Mozillu a stále populárnější Firefox. Jelikož je NLD určen do firemního prostředí, nesmí chybět prostředky pro komunikaci a vzájemnou spolupráci. Vlajkovou lodí v této oblasti je zcela jistě Evolution integrující emailové služby, kalendář, kontakty a úkoly. Tato groupwarová aplikace umí čerpat údaje z LDAP serveru, dokáže spolupracovat s Novell GroupWise a za pomoci Ximian Connectoru také s MS Exchange. NLD dále obsahuje SMB klienta pro procházení sítí Windows, umožňuje tak transparentní přístup k souborovým serverům a síťovým sdílením na platformě Windows.
Ve firemním prostředí dnes nabývají na oblibě terminálové služby, a zřejmě proto byl do distribuce zařazen klient pro přístup k Windows NT Terminal Server a Windows 2000 Terminal Services nativně podporující protokol RDP, a z podobného soudku tu máme také klienta Citrix ICA.

Práce a zábava? I v kanceláři najde využití XMMS, přehrávač médií ve stylu Winampu, k přehrávání video souborů je určen Noatune, Xine a řádkový evergreen – Mpeg123. Dodáván je také RealPlayer 10 a potěšil mě Firefox tím, že s ním umí spolupracovat.

NLD se snaží i v detailech přiblížit funkcionalitě, na kterou jsou zvyklí uživatelé MS Windows – NLD je snad první linuxová distribuce, kde takříkajíc out-of-the-box fungují klasické klávesové zkratky pro kopírování a vkládání textu (mám na mysli hmaty Ctrl+C a spol.).

Celý článek si přečtete na http://www.telnet.cz/index.php?ID=558

  • Nejčtenější

Čtvero zásad, jak pořídit fotovoltaickou elektrárnu bez strachu z požáru

Fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů rostou jako pověstné houby po dešti a v souvislosti s tím se...

Nobelovu cenu za fyziologii a lékařství získal vývoj mRNA vakcíny

Ve švédském Stockholmu začalo v pondělí udělování Nobelových cen. Jako první byla vyhlášena cena za fyziologii a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Zbraně na obranu republiky. Čím naše armáda disponovala v roce 1938

Znáte nejen letadla a tanky, ale i další zbraně československé armády, kterými na podzim 1938 mohla bránit ohroženou...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ani výbuch všech „atomovek“ se nevyrovná síle dopadu druhohorní planetky

Před 66 miliony let, na konci křídy, skončila jedna geologická éra a také jedna skupina obratlovců. Dinosauři, až na...

Čórky, fet a štěnice. Strávili jsme noc v ghettu Mojžíř, první české no-go zóně

Premium Chodníky jsou rozebrané, dlažební betonové kostky vytrhané, tráva udupaná na prach. Okolo kontejnerů na odpad jsou kupy...

Kšeft za 100 miliard. Gangy vykrádají v Americe obchody, bránit jim se trestá

Premium Bylo jich asi sto, přijeli desítkami aut jako loupeživá karavana a během pár minut vybílili luxusní obchody v centru...

Fakt sorry, on je dokonalý. Český skaut o vstupu talentu, který přemění NHL

Premium Už jeho kousky v přípravě naznačují, že do vesmíru NHL vlétne kometa, která může jednou celou soutěž sežehnout. Jmenuje...

Zbytečnost, přežitek, nebo svoboda? Komu prospívá tlačítko Zkusím štěstí

Premium Zkusím štěstí je druhé tlačítko vyhledávače Google. Je to prvek, který je jeho součástí od samého začátku. Proč však...

Google bojuje s halucinacemi umělé inteligence. Ta si sama výroky ověří

Google spouští novou verzi chatbota Bard využívajícího velký jazykový model PaLM2. Vedle toho, že ho napojuje na řadu...

Síť X ruší tlačítko na hlášení dezinformací o volbách. V EU zůstává

Sociální síť zavedla v roce 2022 funkci, která uživatelům umožňovala hlásit dezinformace o volbách. Nyní, podle...

Usnadní práci všem. Balík nástrojů od Microsoftu vám provětrá počítače s Windows

Premium Balík aplikací PowerToys se skládá ze škály užitečných nástrojů a funkcí. Lze je využít k usnadnění a optimalizaci...

Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby
Jak odstranit skvrny od mléka nebo dětských příkrmů? Maminky vyzkoušely Frosch EKO Baby

Maminky z redakce vyzkoušely ekologický prací prostředek na kojenecké prádlo Frosch EKO Baby. Dokáže si úspěšně poradit s různými typy odolných...

Kazma ukázal, jak snadno se dal zjistit kód vedoucí k výhře 22 milionů korun

Kazma (38) ukázal, jak relativně lehce se dal zjistit kód vedoucí k výhře jednoho milionu dolarů, v přepočtu 22 milionů...

V 25 letech zemřela pěvkyně Patricia Burda Janečková, podlehla zákeřné nemoci

Ve věku pětadvacet let zemřela v neděli operní a koncertní pěvkyně, muzikálová zpěvačka a herečka Patricia Burda...

To mi máma nikdy neřekla! Archiv StB Janu Kratochvílovou překvapil

Podraz režimu a nucená emigrace. Tak popisuje Jana Uriel Kratochvílová (70) čtyřicet let staré události, které...

Sophii Lorenovou si manžel vyhlédl v šestnácti. Herečka dodnes lituje jediné věci

Historie vztahu herečky Sophie Lorenové (89) a italského filmového producenta Carla Pontiho (†94) byla dramatická....

Jak EU obelhala Německo. Palivo pro zakázané spalováky bude jen teorií

Bylo to jedno z jarních témat evropského autoprůmyslu. Německo tedy podepsalo bianco šek o výjimce pro syntetická...