Přežije váš počítač útok virů a červů? Otestujte ho.

aktualizováno 
Pokud máte nainstalované bezpečnostní ochrany a operační systém Windows pravidelně záplatujete, jistě předpokládáte, že jste proti útokům z internetu zabezpečeni. Nepředpokládejte a raději to vyzkoušejte.

Boj. Počítačová ochrana versus virus | foto: Profimedia.cz

Používáte všechny bezpečnostní programy jako antivir, firewall i antispyware a chcete si otestovat, jak dobře tyto nástroje váš počítač chrání? Snadná pomoc, nemusíte úmyslně stahovat pochybné soubory nebo otevírat nebezpečné webové stránky. Zabezpečení počítače můžete pohodlně vyzkoušet pomocí speciálních aplikací – ať už instalovaných přímo v počítači nebo pomocí internetu.

Kromě otestování odolnosti počítače proti různým útokům můžete pomocí internetových aplikací zkontrolovat také výskyt virů a podobné havěti ve vašem počítači, aniž byste museli kupovat a instalovat antivirový program.

PC Security Test 2007

Program PC Security Test 2007 nabízí otestování instalovaných bezpečnostních aplikací (antiviru, antispywaru a firewallu) pomocí simulace běžných typů útoků, se kterými se váš počítač může na internetu setkat. Při testu nejsou používány skutečné vzorky virů, přesto by váš antivir měl reagovat jako při skutečném napadení, stejně jako další bezpečnostní aplikace. Speciální testy slouží také k prověření antivirové ochrany před zavirovanými e-maily nebo ochrany internetového prohlížeče proti napadení z internetu. Výsledkem testu je zpráva o stavu zabezpečení vašeho počítače proti různým typům napadení a doporučení pro zabezpečení vašeho počítače.

PC Security Test 2007 7.2.0 stahujte zde. (1 MB, freeware)

001

Symantec Security Check

Internetová aplikace Společnosti Symantec, která se specializuje na zabezpečení počítačů, nabízí možnost otestování počítače na výskyt virů a test kvality zabezpečení před různými typy útoků z internetu. Symantec Security Check pracuje prostřednictvím běžného internetového prohlížeče, otestování počítače zabere jen několik minut. Výsledkem kontroly je podrobná zpráva o stavu zabezpečení vašeho počítače a doporučení řešení ochrany počítače proti virům, spywaru nebo útokům hackerů.

Symantec Security Check najdete zde.

002

Shields UP!

Webová služba Shields UP! slouží k důkladnému otestování bezpečnosti vašeho firewallu. Shields UP! otestuje zabezpečení komunikačních portů počítače proti útokům hackerů a vypíše podrobnou zprávu o možnostech napadení vašeho systému. Nechybí ani doporučení pro ošetření mezer v zabezpečení vašeho počítače. Shields UP! není úplně jednoduchý nástroj, jeho použití doporučujeme spíše pokročilejším uživatelům.

Službu Shields UP! najdete zde.

003

Audit My PC

Podobně jako Shields UP! funguje také webová služba Audit My PC, která otestuje napadnutelnost počítače skrze komunikační porty. Audit My PC nabízí základní nebo pokročilý test, které se liší především rozsahem kontrolovaných portů. Kontrola komunikačních portů je hotová během okamžiku, výsledkem je hodnocení schopností vašeho firewallu při ochraně počítače před útoky z internetu. Na webu nástroje Audit My PC si můžete ještě například změřit rychlost internetového připojení.

Test Firewallu Audit My PC najdete zde

004

test.bezpecnosti.cz

Otestování firewallu nabízí také online služba společnosti Agerit. Webová aplikace otestuje komunikační porty počítače a vypíše jejich stav, společně se stručným popisem, k čemu který port slouží. Kompletní zprávu o výsledcích testu si můžete nechat zaslat na zvolený e-mail.

test.bezpecnosti.cz najdete zde

005

Browser security test

Vstupní branou při řadě typů útoků na počítač je nezabezpečený internetový prohlížeč. Otestovat bezpečnost různých internetových prohlížečů vám pomůže Browser security test. Aplikace automaticky rozpozná váš internetový prohlížeč a nabídne vám sadu testů pro ověření jeho bezpečnosti. Pravidelně aktualizovaný prohlížeč by měl testem bez problému projít.

Browser security test najdete zde.

006

Popup Test

Vyskakovací (pop-up) okna na internetových stránkách s pochybným obsahem mohou být nejen nepříjemná, ale rovněž i velmi nebezpečná. Pomocí online služby testování nástrojů na blokování vyskakovacích oken si můžete ověřit funkce vašeho internetového prohlížeče nebo třeba i různých speciálních nástrojů. Na stránce je hned několik testů simulujících různé formy vyskakovacích oken.

Popup Test najdete zde.

007

avast! OnLine Scanner

Potřebujete-li otestovat na výskyt virů jednotlivé soubory do velikosti 0,5 MB, zkuste avast! OnLine Scanner. Stačí pomocí webového rozhraní zvolit soubor k otestování a během chvilky znáte výsledek.

Nástroj avast! OnLine Scanner najdete zde.

008

Panda ActiveScan

Panda ActiveScan je prakticky plnohodnotný antivir, použitelný skrze internetový prohlížeč. Neplacená verze této služby odhalí ve vašem počítači viry, spyware, trojské koně, rootkity a další havěť, odstranit umí ale jen nalezené viry, trojské koně a červy. Při prvním použití služby je třeba stáhnout malý doplněk programu, který vám umožní zkontrolovat počítač bez instalace antiviru.

Online antivir Panda ActiveScan najdete zde.

009

Kaspersky Online Scanner!

Internetovou verzi antiviru nabízí také společnost Kaspersky Lab, známý tvůrce antivirů. Online antivir Kaspersky Online Scanner! potřebuje stáhnout malý ActiveX doplněk do vašeho počítače a pak také definice virů, které se následně automaticky aktualizují. Vzhledem k povaze webové služby kontroluje Kaspersky Online Scanner! jen soubory na pevném disku, neumí například zkontrolovat operační paměť počítače.

Kaspersky Online Scanner! najdete zde,  nástroj na kontrolu jednotlivých souborů do velikosti 1MB je připravený zde.

010

F-Secure Online Scanner

Kompletní prohlídku vašeho počítače na výskyt virů a podobných nepříjemností zvládne také F-Secure Online Scanner. Opět je třeba jen instalovat drobný doplněk do vašeho systému a důkladná prohlídka může začít. F-Secure Online Scanner spolehlivě zlikviduje všechny nalezené stopy virové nákazy.

F-Secure Online Scanner najdete zde.

011

CA

Online služby pro odstranění virů a spywaru z vašeho počítače nabízí také společnost CA. U odhalených zavirovaných souborů je možné se pokusit o jejich léčbu, pokud neuspějete, je na místě jejich smazání. Stejně jako předchozí online aplikace i webové nástroje vyžadují ke svému provozu prostředí prohlížeče Internet Explorer (nebo spuštění v IE Tab ve Firefoxu).

Online antivir CA najdete zde, online služba pro odstranění spywaru je k dispozici zde.

012

BitDefender Online Scanner

Další z velkých „antivirových“ firem, která nabízí kontrolu počítače na výskyt virů prostřednictvím internetu, je BitDefender. BitDefender Online Scanner funguje stejně jako předchozí aplikace, po stažení antivirového doplňku můžete začít s kontrolou a následnou likvidací napadených souborů.

BitDefender Online Scanner najdete zde.

013

McAfee FreeScan a Wi-FiScan

Ve výčtu online antivirů od známých společností by určitě neměl chybět McAfee FreeScan. Nástroj McAfee FreeScan nabízí podobné funkce jako další výše uvedené online antiviry, tedy kontrolu počítače a vyléčení nebo odstranění napadených souborů.
Zajímavý je jistě i online nástroj McAfee Wi-FiScan, který prověří odolnost vašeho bezdrátového připojení k síti proti odposlechu a dalším hrozbám.

McAfee FreeScan najdete zde, McAfee Wi-FiScan je k dispozici zde.

014

Autor:
 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Další z rubriky

Prohlížeče šifrují data, aplikace pomůže v matematice. Otestovali jsme

Tablet pro práci i zábavu

Vyzkoušejte si funkci hned dvou internetových prohlížečů, aplikaci na pořizování zvukových záznamů nebo třeba nové...

Vyzkoušejte multifunkční designové hodiny pro Windows

Ilustrační foto - hodiny

Hodiny jako spořič monitoru, nebo zobrazující aktuální stav počasí. Podívejte se po netradičních a designových...

Tipy pro Windows 10: objevte nové funkce velké aktualizace

Windows 10

Po původním pozdržení se již několik týdnů na počítače s Windows dostávají postupně výzvy k přechodu na nejnovější...

Najdete na iDNES.cz