Převod z AVI na DVD jedním klikem

Populární videoformáty, jakými jsou DivX a XviD, najdete snad na každém počítači. Kde kdo vlastní svou sbírku filmů právě v těchto formátech. Pokud je však chcete přehrávat i na klasickém DVD přehrávači, může nastat problém. Ten by mohl odstranit jednoduchý softwarový nástroj, který vaši filmotéku umožní převést do správné struktury pro stolní DVD přehrávač.

Pro komprimování videa existuje hned celá řada videokodeků. V současné době je většina z nich založena na kódování v MPEG-4. Mezi nejrozšířenější se řadí zejména DivX a XviD. Díky těmto dvěma formátům lze stlačit velikost celovečerního filmu na jedno CD a to dokonce ve stále slušné kvalitě pro přehrávání.

V době, kdy velkokapacitní pevné disky stály obrovské peníze a vypalovací DVD média nebyla ještě na trhu, a pokud byla, pak se jejich ceny pohybovaly velmi vysoko, nám nezbývalo, než vytvořené filmy ukládat na média typu CD-R/RW.

Nastupuje DVD Video
Technologie jde však mílovými kroky vpřed a doba si žádá pro ukládání videa pohodlnější řešení. Proto se tedy není čemu divit, že stále častěji slýcháme dotazy typu „Chtěl bych vypálit film v DivX na médium DVD-R tak, aby hrál taky ve stolním DVD přehrávači, ale nevím, jak na to. Poradíte mi?“. Ještě nedávno by se zdálo, že je dotaz řešitelný jen složitou kombinací několika pokročilých softwarových aplikací. Naštěstí dnes již tomu tak není. A to především díky nástroji s označením DivXToDVD. Na svědomí ho mají programátoři firmy VSO Software, kteří stojí za populárními aplikacemi CopyToDVD nebo BlindWrite. Zajímáte-li se tedy o to, jak na jedno kliknutí převést DivX, XviD a další formáty videa do struktury DVD Video, kterou přehrávají běžné DVD přehrávače, pak vám ukážeme, jak na to.

Stažení a instalace
Domovskou stránku aplikace naleznete zde. Samotný program potom můžete stahovat z této přímé adresy – DivXToDVD (2.2 MB). Ten je navíc určen všem verzím Windows. Jak jsme již řekli v úvodu. Jde o jednoduchý nástroj, který na jedno kliknutí převede video z formátů typu - DivX, Xvid, MOV, VOB, MPEG, MPEG-4, AVI, WMV, DV a dokonce i ta streamovaná pro váš DVD přehrávač. Ze zvukových formátů podporuje - AC3, DTS, PCM, OGG, MP3 a další. Produkt je zatím v rámci beta stádia k dispozici zdarma. Instalace není nikterak složitá, a dokonce probíhá v českém rozhraní. Pro samotný program však zatím čeština neexistuje.

DivxToDVD

V jednoduchosti je síla
Po dokončení instalačního procesu se aplikace spustí. Otevře se hlavní a zároveň také jediné okno. Již na první pohled je vidět, že DivXToDVD je intuitivní, bez zbytečných grafických prvků. Neobsahuje žádnou nástrojovou lištu, takže na nějaké nastavení můžete ihned zapomenout. Vše se odehrává uvnitř okna.

DivxToDVD

Nastavení veškeré žádné!
Nejprve je nutné vybrat soubor k převodu. Ten definujete v oblasti Source File. Druhá položka s názvem Destination folder slouží k určení cesty, kam budou ukládány součásti videa v novém formátu. Dále zde naleznete otevírací menu Aspect. V něm si vyberete poměr stran videa. K dispozici je formát 16:9 a 4:3. Vlastníte-li TV s poměrem stran 16:9, pak doporučujeme vybrat tuto možnost i v programu. Ve druhém případě vyberte 4:3. Chcete-li, aby se film uložil v takovém poměru stran, ve kterém se nachází nyní, volte Automatic. Druhé menu Standard určuje obrazovou normu. Americká a japonská norma je NTSC a pro Evropu se používá norma PAL. Na levé straně se ještě nachází zaškrtávací box, jenž definuje, že překonvertované video se následně vypálí v programu CopyToDVD. Vy ho však můžete vypálit jakýmkoliv jiným programem, třeba Nerem.

A jdeme na převod
Proces převodu odstartujete kliknutím na tlačítko Convert. Ve spodním menu se objeví informace o procesu a zvoleném nastavení (necháte-li vše na Automatic) a pod tlačítkem Abort, které slouží ke zrušení převodu, se objeví odhadovaný čas pro dokončení procesu. Jakmile bude konverze u konce (o čemž budete vyrozuměni), stačí vytvořené soubory vypálit v libovolném vypalovacím programu, jako DVD Video. Po tomto kroku bude disk připraven k přehrávání ve stolním DVD přehrávači, který nepřehrává videa ve formátu DivX a XviD.

DivxToDVD

DivxToDVD

Závěrem a na co dávat pozor
Proces převodu je opravdu velmi jednoduchý a bez větších znalostí o kódování videa by ho měl zvládnout snad každý. Problémy však nastávají v případech, kdy je video uloženo ve dvou souborech (např. na dvou CD). Program totiž zatím umí pracovat pouze s jedním souborem. viz. Doplněno. Máte-li k videu navíc přiloženy i titulky, pak na ně při převodu budete muset zapomenout. Autoři však slibují, že zapracování titulků a další pokročilejší funkce (jako je tvorba DVD menu apod.) se objeví v dalších verzích, které budou následovat. Máme se tedy na co těšit a můžeme jen doufat, že se produkt bude ubírat rychle vpřed. Bohužel v budoucnu se zřejmě musíme připravit na to, že ostré verze budou již placené.

Doplněno: Po odevzdání článku o programu redakci (psané na verzi 0.3), došlo k vydání nové verze (0.4), ve které je již možné pracovat s více soubory najednou. To jen potvrzuje fakt, že každým dnem se na aplikaci pracuje.

  • Nejčtenější

Šarlatán, či génius? Vědec se před 100 lety chlubil vynálezem paprsku smrti

v diskusi je 17 příspěvků

6. dubna 2024

Před 100 lety lidé doslova hltali v novinách zprávy o převratném vynálezu „the death ray“, tedy...

Hlavně zaujmout. Do Sněmovny dorazili před 100 lety komunisti z Podkarpatské Rusi

v diskusi je 20 příspěvků

7. dubna 2024

Na začátku dubna 1924 se poprvé do Prahy na schůze Národního shromáždění dostavili premiérově nově...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na méně používané dráze se potkalo několik obrů i návštěva z pouště

v diskusi jsou 2 příspěvky

10. dubna 2024  10:13

Letiště Václava Havla využívá při tzv. západním proudění jako hlavní dráhu pro starty a přistání...

Apple vzdal vlastní auto, ale chystá se domácnosti zaplavit roboty

v diskusi je 32 příspěvků

5. dubna 2024

I Apple si někdy dokáže ukousnout příliš velké sousto, které se mu pak vzpříčí v hrdle. Naposledy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

OBRAZEM: Po zkušenostech s Moskvou neponechává Litva otázku výzbroje náhodě

v diskusi je 18 příspěvků

11. dubna 2024

Litva se stala členem obranné aliance NATO v roce 2004. Pro zajištění vlastní bezpečnosti v...

Zachraňte Chandru! Vědci volají po záchraně důležité vesmírné observatoře

v diskusi jsou 2 příspěvky

12. dubna 2024  13:30

Vesmírná sonda Chandra způsobila zásadní posun v chápání vesmíru. Díky svému unikátnímu poslání...

Patnáct zbytečných obětí. Před 100 lety vybuchl důl Gabriela na Ostravsku

v diskusi jsou 4 příspěvky

12. dubna 2024

Dvanáctý duben 1924 přinesl vážnou důlní katastrofu v Československu. Výbuch v dole Gabriela v...

Tyto obrázky určitě budete znát. Všechny ikonické tapety z Windows XP

v diskusi je 40 příspěvků

12. dubna 2024

Jsou to fotografie či grafické motivy, které mnozí z nás vídali denně. Sada základních tapet pro...

Messenger opravuje směšné nedostatky, a přidává nové funkce

v diskusi je 11 příspěvků

11. dubna 2024  12:41

Společnost Meta oznámila nové funkce „kecálka“ Messenger. Při odesílání fotek přibude tlačítko...

Čechy poznám podle outdoorové módy. Nosí ji bohužel i ženy, říká Kerekes

Vica Kerekes (43) si postěžovala na to, že Češi nosí outdoorové oblečení často i na místa, která k tomu nejsou vhodná...

Když se prohlížíme s manželem nazí, jsem smutná, říká herečka Želenská

Olgu Želenskou (63) znají čeští diváci především z dabingu nebo z jejího zájezdového divadla Háta. Objevila se i v...

Prosila jsem o shovívavost a žádná nepřišla, říká Anna Julie Slováčková

Anna Julie Slováčková (28) se v rozhovoru pro iDNES.cz svěřila s tím, kdo je pro ni v životě momentálně největší oporou...

Bianca Censori opět pobuřuje, ukázala prsa i klín v průsvitných šatech

Bianca Censori (29) se nahoty nebojí. Manželka rapera Kanyeho Westa (46) odhalila bujné poprsí i klín v průsvitném...

Češi potrestali Chorvatsko za drahotu, vyrazili do Itálie. Vyplatí se i exotika

Premium Zvýšení cen služeb na Jadranu mělo za následek, že tam loni vyrazilo meziročně méně Čechů. Odliv českých turistů...