Přemalujte si staré Windows XP na moderní Windows 7

aktualizováno 
Vyzkoušejte si Windows 7 "nanečisto". Díky programu Seven Transformation Pack si můžete předělat staré Windows na nové, aniž byste cokoliv přeinstalovali. Pokud chcete zkusit opravdové Windows 7, využijte Virtual Box pro vytvoření virtuálního počítače.

Abyste si užili nový vzhled Windows 7, nemusíte hned přeinstalovávat celý operační systém. Stačí jen na léty prověřený, spolehlivý operační systém Windows XP instalovat program Seven Transformation Pack, který vzhled Windows kompletně "přemaluje" do moderního stylu Windows 7.

Změní se bootovací i uvítací obrazovka, ikony a lišty na pracovní ploše, dialogová okna, nabídka Start, hlavní panel, zvuky i další prvky operačního systému. Nezkušené oko rozdíl od skutečných Windows 7 nepozná a vy se můžete pochlubit rychlým přechodem na nejnovější verzi.

Seven Transformation Pack stahujte ze Slunečnice zde. (22,9 MB, freeware)

Seven Transformation Pack

Pomocí podobné aplikace, nazvané Vista Transformation Pack, můžete vzhled Windows XP předělat do podoby Windows Vista.

Vista Transformation Pack 9.0.1 stahujte ze Slunečnice zde.  (26,9 MB)

Zkouška nanečisto

Pořízení Windows 7 nebude levnou záležitostí, proto se určitě vyplatí si nový operační systém nejdřív dobře otestovat. Microsoft aktuálně nabízí ke stažení 90denní zkušební verzi Windows 7 Enterprise v 32 i 64bitové edici. Samozřejmě ale není nutné, abyste kvůli testování Windows 7 přeinstalovávali celý počítač.

Zkušební verzi operačního systému si můžete nainstalovat na virtuální počítač, vytvořený pomocí open source nástroje VirtualBox. Operační systém bude na virtuálním počítači plně funkční a vy si tak můžete vyzkoušet všechny jeho vlastnosti, ještě před tím, než se rozhodnete strávit pár hodin času kompletní reinstalací celého počítače, včetně všech používaných aplikací, a přenosem všech dat.

Pomocí VirtualBoxu si navíc můžete osahat i další operační systémy – ať už různé distribuce Linuxu nebo třeba Mac OS.

90denní zkušební verzi Windows 7 Enterprise stahujte ze Slunečnice zde.

VirtualBox 3.0.4 stahujte ze Slunečnice zde. (65,9 MB, open source)

VirtualBox s Windows 7

Nástroj na vytvoření virtuálního počítače, ve kterém si můžete vyzkoušet nové Windows 7, nabízí i Microsoft, v podobě programu Microsoft Virtual PC 2007. Oproti VirtualBoxu nepodporuje Microsoft Virtual PC 2007 instalaci operačních systému od jiných výrobců, ale jen různé verze Windows.

Microsoft Virtual PC 2007 SP1 stahujte ze Slunečnice zde. (63,6 MB, freeware)

Zjistětě, zda zvládnete Windows 7

Dříve než se pustíte do instalace Windows 7, měli byste si zjistit, zdali váš počítač na nový operační systém vůbec stačí. Hardwarové nároky Windows 7 jsou v podstatě stejné jako u předchozích Windows Vista, může vás ovšem překvapit nekompatibilita některého hardwaru nebo softwaru. Pomocí nástroje Windows 7 Upgrade Advisor si můžete počítač snadno otestovat, a během několika minut budete vědět, na čem jste a kde mohou nastat při instalaci Windows 7 problémy.

Windows 7 Upgrade Advisor 1.0 Beta stahujte ze Slunečnice zde. (6,4 MB, freeware)

Windows 7 Upgrade Advisor 1.0 Beta

Blíží se konec operačních systémů?

Přestože Windows 7 předcházejí velká očekávání, stále se jedná o operační systém instalovaný do počítače. Budoucnost ale bude nejspíše patřit online operačním systémům, které se do počítače instalovat nebudou. Jedním z takových operačních systémů je i Cloudo.

Po rychlé registraci si můžete přímo v internetovém prohlížeči vyzkoušet práci s online operačním systémem, který obsahuje například i e-mailového klienta, kalendář, textový editor, hudební přehrávač a další nástroje.

Zatím se samozřejmě nejedná o plnohodnotný operační systém, ale spíše o názornou ukázku, jakým směrem se může vývoj dále ubírat. Podobné funkce nabízí také internetový operační systém Glide OS. V rámci bezplatné registrace Glide OS získáte i 10 GB prostoru pro uložení vašich dat, se kterými budete v prostředí online operačního systému pracovat.

Cloudo

Internetový operační systém Cloudo si můžete vyzkoušet zde, stránky projektu Glide OS najdete zde.

Glide OS

Chystáte se upgradovat na nejnovější verzi Windows? Který z aktuálních operačních systémů je váš nejoblíbenější? Podělte se o svoje názory se čtenáři v diskusi.

Autor:

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Další z rubriky

Tipy a triky pro Windows 10: jak zrušit automatické spouštění Skype

Windows 10

Vyřadit automatický start aplikace Skype společně s Windows je složité. Klasické metody nepomáhají. Podíváme se však i...

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

Windows 10

Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí....

NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?
NÁZORY: V kolika letech jste si vzali hypotéku?

Anonym, nechci aby věděli, děkuji 8) Uvažuji o hypotéce, byt nebo dům. Musím samozřejmě ještě šetřit aby mi ji vůbec dali. Ale radši platit 8tisíc hypotéku než podnájem. Chci se zeptat v kolika letech jste si ji vzali, na co a zda nelitujete. Je mi 26, bezdětná.

Najdete na iDNES.cz