Pozor na obchodníky s testovacími Windows 7, varuje Microsoft

  10:53aktualizováno  10. září 11:18
Jen několik týdnů před oficiálním uvedením nových Windows se objevují "chytráci", kteří tento operační systém nabízejí neznalým uživatelům. Je to však jen některá z testovacích verzí, kterou si může každý stáhnout sám a jejíž funkčnost je časově omezena.

Nové logo Windows 7 | foto: Microsoft

"Prodejce počítačů, ať již nových nebo starších, nabídne zákazníkovi společně s novým počítačem i Windows 7 ve verzi Beta nebo Release Candidate. Zkušební verze systému Windows 7, které mají časově omezenou platnost, nejsou přitom v žádném ohledu určeny k prodeji, ale k testování systému. Prodejce, který zákazníkovi účtuje instalaci této testovací verze a uvádí ji jako položku na prodejním dokladu, se tak dopouští podvodného jednání a prodeje," uvádí Microsoft v tiskovém prohlášení.

Zákazník se může setkat i s nově uvedenou verzí Enterprise, která je určena pro firemní testování a má devadesátidenní platnost.

Zároveň Microsoft žádá, aby se takto podvedení zákazníci bránili a případně využili zákaznického čísla 841 300 300 a takové neseriózní obchodníky nahlásili.

Naopak je v pořádku, že už teď řada prodejců nabízí možnost předplatit si Windows 7 s dodáním v době oficiálního uvedení na trh.

Jak vznikaly Windows 7 - přehled verzí

Milestone 1 - M1 (Build 6519) přinesl první náhled na nový systém pro partnery Microsoftu v lednu 2008.

Milesotne 2 - M2 (Build 6589) už předvedl náznaky nového hlavního panelu na jaře 2008.

Milestone 3 - M3 (Build 6780) dorazil k parterům a zaměstnancům Microsoftu v září 2008. Byl stále designem hodně podobný Vistě, už ale obsahoval aplikace s Ribbonem. Tato verze už výrazně prosákla na veřejnost.

Pre-Beta - PDC (build 6801) byla prezentována na Professional Developers Conference a také unikla na torrenty. Lze už aktivovat vylepšený hlavní panel, modely průhlednosti, prvky pro ovládání perem a dotykem.

Beta - na konci prosince unikl build 7000 na torrenty a odtud se šířil dále. A 7. ledna 2009 byl Windows 7 Beta (build 7000) uvolněn pro testování v rámci TechNet a MSDN, a to jak v 32 tak 64bitové verzi.

Pre-Release Candidate - (Build 7022) obsahoval updatovaný Internet Explorer 8, možnost povypínání některých služeb, podle řady serverů i výrazné vylepšení výkonu. Následovala řada "úniků" s novými verzemi Windows 7. (V dubnu například unikl 32bitový build 7077, který byl chvíli považován za Release Candidate.)

Release Candidate - (build 7100) dorazil na TechNet a MSDN 30. dubna 2008 a na veřejnost o pět dní později. Na stránkách Microsoftu zůstal až do 20. srpna, produktové klíče k aktivaci RC budete moci stahovat až do 21. října, kdy mají vyjít oficiální Windows.

Release to manufacturing - RTM (Build 7600.16385) byl dokončen 13. července, v následujících týdnech došlo ještě k několika opravám a záplatováním (build 7600.16399). Od 16. srpna je Windows 7 RTM k dipozici pro certifikované partnery Microsoftu.

22. října 2009 má vyjít oficiální, finální verze Windows 7.

Aktualizace: Na základě dotazů jsme požádali Microsoft o upřesnění. Poskytl nám jej Lukáš Křovák, produktový manažer divize Windows Client společnosti Microsoft:

Je možné postihnout vyfakturovnání samotné instalace Windows 7 RTM, i pokud je zákazník obeznámen, že jde pouze o testovací verzi na omezené časové období?

V přpadě, že zákazník výslovně souhlasí a je si vědom, že platí prodejci za předinstalaci zkušební verze a zároveň neplatí prodejci za licenci, pak je vše v pořádku. Na faktuře by v takovém případě nemělo být uvedeno, že počítač obsahuje Windows 7, ale uvedeno, že zákazník platí xy CZK za předinstalaci operačního systému. V případě, že zákazník kupuje již licenci operačního systému, měla by být samostatně uvedena na faktuře její verze, v případě FPP licence její cena. Kupuje-li zákazník OEM licence, měla by být na faktuře uvedena verze systému, edice a jazyková verze, v tomto případě není třeba uvádět cenu systému, která je nedílnou součástí počítače.

Obecně by však testovací verze neměly nahrazovat plné licence a neměly by sloužit k instalaci na nové počítače. Zákazník pak bude muset stejně zakoupit plnou licenci požadovaného systému a ve většině případech provést reinstalaci systému včetně všech aplikací.

Autoři: ,

50. výročí přistání na Měsící

Americký kosmický let Apollo 11 splnil svoji misi 20. července 1969. Na povrch Měsíce jako první člověk vstoupil velitel posádky Neil Armstrong. Doprovázel jej Edwin "Buzz" Aldrin, zatímco Michael Collins zůstal na palubě vesmírné lodi.

Téma Apollo 11 v článcích Technet.cz:
O čem si povídali kosmonauti Apolla 11. Poslechněte si tisíce hodin „ticha“
Co kdyby Apollo 11 zůstalo na Měsíci? Pohřbili by je přes rádio zaživa
Vlajky na Měsíci stále stojí. Podívejte se na důkaz ze sondy LRO

Nejčtenější

VIDEO: Do nezdaru na Měsíci zbývaly sekundy, astronauty zachránila propiska

K 50. výročí přistání na Měsíci připravilo Planetárium Praha maketu modulu...

Jen příprava na start z Měsíce trvala astronautům čtyři hodiny. Tak složitá byla situace dvojice Američanů, kteří...

„Stanuli jsme na Měsíci jménem celého lidstva.“ Nové fotky z Apolla 11

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva....

Přistání člověka na Měsíci bylo nejsledovanější událostí v historii lidstva. Přesto se najdou fotografie, které jste...

Největší dobrodružství 20. století začalo o tři čtvrtě sekundy později

Tři Američané právě odstartovali na misi, kterou bedlivě sleduje celý svět.

Ani ostřílený hlasatel vesmírného střediska na Mysu Canaveral nedokáže zakrýt pohnutí. Je 16. července 1969, 9:32 ráno...

Co kdyby posádka Apolla 11 zemřela na Měsíci? Bílý dům s tím počítal

Pohled na veškeré vybavení, které astronauti na povrchu zanechali: vlajka,...

Pro případ neúspěchu mise Apollo 11 měl prezident Nixon připravený smuteční projev, který by přečetl světu. Těla...

Americký „neviditelný“ bombardér B-2 Spirit stál majlant a nemá ocas

Bombardér B-2 Spirit

Legendární „neviditelný“ bombardér Northrop B-2 Spirit se poprvé odlepil od země 17. července 1989. Vynaložené finanční...

Další z rubriky

Software zdarma: Nejlepší alternativa ke kacelářskému balíku MS Office

Ilustrační foto - notebook

Sada kancelářských nástrojů LibreOffice je připravena plnit i náročné potřeby pro tvorbu a editaci dokumentů a je více...

Zbavte se díky aplikaci zbytečností a nechte si doporučit seriál

Tablet pro práci i zábavu

Přes šikovnou aplikaci můžete nabídnout věci za odvoz. Vyzkoušejte třeba generátor unikátních tapet pro pozadí displeje...

Tipy a triky pro Windows 10: podmaňte si centrum instalovaných programů

Windows 10

Windows postupně přešel na nový systém instalace a odinstalace programů. Jeho nová podoba nabízí více než ta předchozí....

Najdete na iDNES.cz