Náplní tohoto článku není vysvětlit, jak funguje registr systému Windows (k tomu slouží speciální, mnohostránkové publikace), nýbrž seznámit vás s jeho základními funkcemi a popsat vám jeho strukturu pro pozdější snadné uživatelské úpravy, jejichž popis se bude samozřejmě objevovat na našem serveru. Stejně tak si neklademe za cíl naučit vás ovládat systém Windows pouze pomocí registru.
Úvod
Hned na začátku si musíme položit jednu velmi důležitou otázku. Co je to registr Windows? I přestože se může zdát, že odpověď na ni je velmi jednoduchá, není tomu tak. Registr je totiž rozsáhlá databáze 32bitových verzí Microsoft Windows, ve které je uloženo kompletní nastavení hardwarového a softwarového vybavení počítače. Je natolik složitý, rozsáhlý a spletitý, že šanci porozumět jeho detailním mechanismům má jen hrstka vyvolených.
Co skrývá registr?
V jeho vnitřní architektuře má ale každá položka přesně vyhrazené místo. Pokud dojde k záměně, nebo poškození (smazáním, špatně zadanou položkou) některých důležitých součástí, operační systém, potažmo některé programové vybavení již nemusí naběhnout. Kdykoliv uživatel provede ve Windows nějaké změny - nainstaluje software, změní nastavení hardware, změní asociace souborů, vzhled systému atd., vše se odpovídajícím způsobem zapíše do registru. A protože mnoho údajů, které jsou v databázi uloženy, nejsou nápovědou Windows dokumentovány vůbec, existují i jednodušší a pohodlnější způsoby, jak v registrační databázi některé důležité hodnoty měnit. Máme tím na mysli funkci pro správu počítače. Věnovat se jí budeme v některém z dalších článků.
Verze Windows a soubory tvořící registr
Registr je tvořen několika soubory, nacházejícími se na pevném disku PC. Počítače s nainstalovanými Windows 95 a 98 využívají soubory USER.DAT a SYSTEM.DAT. Windows ME navíc ještě zapisují do CLASSES.DAT. Operační systémy nové generace (Windows NT, 2000 a XP) využívají hned několik separátních souborů, umístěných v kořenové složce systému (standardně C:\Windows\System32\Config). Tyto soubory se nedají editovat přímo. Musíte použít nástroj, známý jako „editor registru“.
Struktura registru
Celý registr je uspořádán hierarchicky, podobně jako např. strom. Jeho struktura je podobná struktuře adresářů na vašem pevném disku. V praxi to znamená, že pomocí speciálního editoru, nazvaného editor registru – regedit (podobný průzkumníku Windows), mohou zkušenější uživatelé provádět změny nastavení konfigurace počítače. Registr se skládá z 1. klíčů (hlavní členění strom. struktury), 2. podklíčů (oddíl registru, který se chová jako soubor na pevném disku), 3. podregistrů (samostatná skupina klíčů, podklíčů a hodnot) a 4. položek hodnot. Hodnoty obsahují aktuální informace, uložené v registru. Hodnoty jsou složeny ze tří částí – název (řetězec), datový typ (Binary) a vlastní hodnota (DWORD).
Šest hlavních větví, obsahujících ukládané informace v registru:
HKEY_CLASSES_ROOT – tato větev obsahuje informace, týkající se asociací souborů, podpory drag-and-drop, zkratek Windows a dalších nastavení
HKEY_CURRENT_USER – obsahuje informace o uživatelích, jako jsou přihlašovací údaje (login, heslo), nastavení pracovní plochy, startovní menu atd.
HKEY_LOCAL_MACHINE – tato větev obsahuje počítačově specifickou informaci o druhu použitého hardwaru, softwaru a jiných perifériích na konkrétním PC.
HKEY_USERS – obsahuje individuální preference každého uživatele počítače
HKEY_CURRENT_CONFIG – konfigurační data aktuálního hardwarového profilu. Větev spolupracuje s HKEY_LOCAL_MACHINE.
Každá hodnota registru je uložena jako jeden z pěti hlavních datových typů:
REG_BINARY
REG_DWORD
REG_EXPAND_SZ
REG_MULTI_SZ
REG_SZ
Mimo těchto jsou v registru ještě další datové typy, které ale nejsou dostupné pomocí editoru registru: REG_DWORD_LITTLE_ENDIAN, REG_DWORD_BIG_ENDIAN, REG_LINK, REG_NONE, REG_QWORD, REG_QWORD_LITTLE_ENDIAN, REG_RESOURCE_LIST.
Editace registru
Editor registru (regedit.exe) je přítomen ve většině verzí Windows, ačkoliv ho jen tak ve Start menu nenajdete. Umožňuje nejen procházet strukturou registru, ale také v něm vyhledávat a měnit jeho data. Existuje hned několik postupů, jak spustit editor registru, nejjednodušší ale je ve Start menu kliknout na položku Spustit a do příkazového řádku vepsat slovo REGEDIT.
Poté by se mělo objevit okno, které vidíte na spodním obrázku. Po kliknutí na znak [+] nebo dvojklikem na řádek se otevře stromová struktura větvě. Ta zobrazuje obsah klíče (složka), klikněte na požadovaný klíč a na pravé straně okna si můžete prohlédnout jeho hodnoty.
Nový klíč nebo hodnotu lze přidat po kliknutí na hlavní lištu Úpravy -> Nový nebo kliknutím pravým tlačítkem myši na pravé straně okna.
Editace hodnoty (poslední sloupec) se provádí pomocí označení hodnoty (řádku). Následným kliknutím pravého tlačítka myši vyvoláte kontextové okno, kde se nachází položka Změnit, případně Změnit binární data. Název lze upravovat dvojklikem tlačítka myši na řádek, nebo stisknutím klávesy F2. Datový typ, definovaný a používaný ve Windows, změníte pouze tak, že smažete starý a vytvoříte zcela nový. To lze učinit označením řádku a stisknutím klávesy Delete.
Závěrem
V příštím díle seriálu se budeme snažit osvětlit problematiku zálohování registru, přidáme pár informací o tom, proč je zálohování registru důležité, a ukážeme si, jak provádět jeho export a import, a to hned několika metodami.