Neděle 5. února 2023, svátek má Dobromila
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 5. února 2023 Dobromila

Poskládejte data na disku - zvýšíte výkon PC

Při každodenním používání pevných disků v PC dochází během provozu k fragmentaci dat. Na defragmentaci pevného disku potom závisí rychlost, s jakou počítač pracuje. Jestliže i vy pozorujete delší prodlevy při otevírání programů a souborů, potom nastal ten pravý čas poskládat data do latě.

Všechny počítače trpí takzvanou fragmentací dat. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmenatační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. K roztroušení dat v nemalém měřítku napomáhá i instalace nového software. Ve Windows je přítomen jak program scandisk (provádí kontrolu disku), tak defragmentační algoritmus. I když obě tyto aplikace odvádějí slušný výkon, vyplatí se někdy vyzkoušet i alternativní programy. Defrag od Microsoftu si totiž například neporadí s porovnáním dat v odkládacích a systémových oblastech disku. Pokud se vám tedy zdá, že stále déle čekáte na otevírání programů, načítání dokumentů, spouštění PC, nebo načítání stránek na internetu, je ten pravý čas provést defragmentaci.

Lepší defragmentátory dokáží přesunout nejčastěji používané programy na rychlejší místa pevného disku a tím tak zajistit kratší přístupovou dobu počítače při jejich spouštění a práci. Protože defragmentaci je doporučeno provádět jednou, či lépe dvakrát do měsíce, možná uvítáte nadstandardní funkce některých produktů. Mohou totiž běžet neustále a vy tak na defragmentaci můžete zcela zapomenout. Pamatujte však na to, že si samozřejmě musí ukrojit něco ze systémových prostředků PC.

O&O Defrag Professional 8.0 – shareware
O&O Defrag je poslední verze výkonného defragmentačního programu. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS). Nabídka pěti různých strategií defragmentace uspokojí rozdílné potřeby všech uživatelů. Obsahuje i různé moduly, jakým je např. Threshold - Automatická defragmentace po dosažení předdefinované úrovně fragmentace.

 • Stahujte na této adrese (7.8 MB).
 • PerfectDisk 7.0 – shareware
  PerfectDisk je navržen pro systémy s velkými diskovými kapacitami a nabízí defragmentaci všech souborů v systému, včetně Master File Table ($MFT), všech metadat, odkládacích prostorů a adresářů. Používá patentovanou technologii SMART Placement, která díky způsobu ukládání souborů na disk během defragmentace minimalizuje budoucí míru fragmentace disků. Samozřejmě nechybí ani defragmentace RAID polí.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • Diskeeper 9.0 – shareware
  Diskeeper pracuje na platformě operačního systému Windows. Podporuje celkem tři souborové systémy: FAT, FAT32 a NTFS. Program provádí dvě základní činnosti – analýzu fragmentace disku a jeho defragmentaci. Obsahuje i plánovač a funkce pro defragmentaci určité části obsahu disku. Záznam o průběhu činnosti aplikace je možné ukládat do souboru. Defragmentuje i swapovací soubor a Master File Table. Nové funkce ve verzi 9.0: Frag Shield - dynamicky snižuje fragmentaci tzv. kritických systémových souborů a tím zaručuje maximální stabilitu a spolehlivost systému. I/O Smart - monitoruje přístup na disk během fragmentace, pro zabezpečení nejvyšší rychlosti operací a další.

 • Stahujte na této adrese (20.9 MB).
 • Power Defrag 3.02a - shareware
  PowerDefrag je nástrojem, který se stará o kontrolu, optimalizaci a správu všech pevných disků. Své uplatnění si může najít ve všech verzích Windows (vyjma Windows 2000), kde spolehlivě zastoupí a překoná integrované nástroje. Spravuje zálohy registru Windows (95, 98 a ME) a obnovení systému (Windows XP).

 • Stahujte na této adrese (1.8 MB).
 • Contig 1.52 – freeware
  Sysinternals, známá společnost zabývající se vývojem systémových utilitek nabízí vlastní řešení pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (30.5 kB).
 • PageDefrag 2.32 – freeware
  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.

 • Stahujte na této adrese (44 kB).
 • mst Defrag Home 1.8 - shareware
  mst Defrag defragmentuje disk na pozadí systému a klidně ho lze spustit i během vaší práce. Skládat data můžete jak na místních discích, tak i na vzdálených, tedy v síti. Pracuje ve dvou režimech - na pozadí a ručně. Zatímco první režim monitoruje ukládání neustále, čímž napomáhá setřídit data prakticky ihned, tak v tom druhém případě máte kontrolou nad tím, co se bude defragmentovat včetně perfektní analýzy. Z operačních systémů je však podporován pouze Windows XP a Windows Server 2003.

 • Stahujte na této adrese (1.6 MB).
 • MindSoft Defrag 3.0 - shareware
  Společnost MindSoft vyvinula vlastní technologii, pro kterou je defragmentace disku snadnou záležitostí. Navíc zlepšuje výkon počítače, a to až o několik desítek procent. Podle výrobce je tento program užitečnější než standardní aplikace společnosti Microsoft.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • Ashampoo Magic Defrag 1.06 - shareware
  Ashampoo defragmentuje na pozadí systému. Program běží jako služba a defragmentuje vaše soubory kdykoli váš počítač nepracuje. Defragmentuje komprimované soubory bez nutnosti analyzovat disk. O defragmentaci podává detailní statistiku. Program stačí nainstalovat a na potřebu defragmentace můžete zapomenout – bude probíhat automaticky.

 • Stahujte na této adrese (3.5 MB).
 • Defrag for Windows 2.2 – shareware
  Další jednoduchá pomůcka s důležitým úkolem. Stará o defragmentaci disku. Jako motor však používá defragmentátor Windows. Avšak obsahuje nadstandardní funkce, které uvítáte. Po poskládání souborů totiž dokáže počítač restartovat, vypnout nebo ukončit svůj běh v systému. Obsluhuje i nástroj Scandisk pro opravení chyb na disku. Jako doplněk je aplikace dobrá, ale plná verze je nesmyslně drahá.

 • Stahujte na této adrese (635 kB).
  • Nejčtenější

  A TOTO VÍTE? K čemu je ten tlustý válec na hlavních moderních tanků

  Seriál I na tanku lze identifikovat věci, které mohou u někoho vzbudit otazníky. Například tlustší válec na hlavni kanonu....

  Kometa, která se po 50 tisících letech vrací k Zemi, je vidět pouhým okem

  Kometa s názvem C/2022 E3, či ZTF, se tento týden na své cestě Sluneční soustavou dostane k Zemi nejblíže. Pro...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  ANALÝZA: Západní tanky mají ničení těch ruských v rodném listě

  Ukrajinská armáda získá díky západní pomoci moderní tanky a obrněné transportéry standardů NATO. Zatímco na bojišti...

  A TOTO VÍTE? Proč mají letadlové lodě ostrov vpravo

  Seriál Nad letovou palubu letadlové lodě ční takzvaný ostrov, na němž se ukrývá mimo jiné velitelská věž, navigační můstek a...

  {NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

  {POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

  KVÍZ: Postavte se k tomu čelem. Letadla nikdy neomrzí

  Úkolem následujícího kvízu je poznat typ letadla na fotografii z čelního pohledu. I když kvíz řada čtenářů magazínu...

  Průlom sedmnáct let od vraždy. Kmotra Mrázka zastřelil vrah ze Slovenska

  Premium Mrzlo. Ze dveří zámečku na pražské Lhotce vyšel kmotr podsvětí František Mrázek. Nájemný vrah ležící sto metrů daleko u...

  Láska je evoluční finta, zamilovanost porucha emocí, říká psycholog Klimeš

  Premium Láska je mocná emoce a bezesporu ta nejhezčí. A má hodně podob, které člověka nutí dělat různé věci. Mozkové okruhy...

  Ruská lež je ohromná zbraň. Proč je Putin stále oblíbený, líčí reportér Karas

  Premium Býval nejdéle sloužícím zahraničním zpravodajem České televize. V Polsku, v Rusku i na Ukrajině strávil Miroslav Karas...

  Ve Windows 11 se již brzy objeví těchto pět funkcí

  Microsoft do operačního systému Windows 11 implementuje další sadu novinek. Kromě animovaných ikon a sekund v hodinách,...

  Proč se osobní počítač nazývá PC a ne Mac

  PC je zkratka ze slov personal computer, tedy osobní počítač. Víte však, kdo je označován za toho, kdo s tímto termínem...

  Hackněte si registr Windows 11, ale jen když víte, co děláte

  Žádný software není dokonalý. Ani sebelepší operační systém. Proto i Windows potřebuje čas od času trochu přenastavit....

  Kdo stojí za vznikem nejpoužívanějších klávesových zkratek

  Používají se denně a pro řadu uživatelů by jejich absence znamenala problém. Řeč je o nejužitečnějších klávesových...

  Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa
  Stop klasickým těstovinám. Vyzkoušejte zdravější špagety Melissa

  Chcete si během pár minut připravit zdravý a chutný oběd nebo večeři? Máme pro vás řešení. Zapojte se do testování a připravte si špagety Melissa,...

  Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

  Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

  Žena vypadá jako holčička, lidé zaměňují jejího manžela za tatínka

  Třicetiletá Carolyn Fulltzová z USA už je trojnásobnou maminkou, ale stále vypadá jako malá holka. Její o tři roky...

  Zemřela zpěvačka Naďa Urbánková. Proslavila se hity Závidím či Drahý můj

  Ve věku 83 let zemřela v pátek zpěvačka a herečka Naďa Urbánková, držitelka pěti Zlatých slavíků, interpretka hitů...

  Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

  František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

  Každý má nějakou erotickou slabůstku či fetiš. Které patří mezi nejčastější?

  Mít v sexuálních hrátkách nějakou více či méně podivnou „úchylku“, která nám dělá dobře, rozhodně není hřích. Je to...