Poskládejte data na disku - zvýšíte výkon PC

aktualizováno 
Při každodenním používání pevných disků v PC dochází během provozu k fragmentaci dat. Na defragmentaci pevného disku potom závisí rychlost, s jakou počítač pracuje. Jestliže i vy pozorujete delší prodlevy při otevírání programů a souborů, potom nastal ten pravý čas poskládat data do latě.

Všechny počítače trpí takzvanou fragmentací dat. Pevné disky jsou totiž obrovské datové zásobárny, u kterých dochází vlivem čtení a zápisu k rychlým změnám. Ukládáte-li na ně například objemnější soubory, může se stát, že jedna část se bude nacházet na začátku plotny, druhá uprostřed a poslední na konci. Hlavička disku samozřejmě nemůže být na obou místech najednou, doba čtení se značně protáhne a výkon jde dolů. O srovnání rozdělených souborů na HDD se starají tzv. defragmenatační nástroje.

Pomocí defragmentačních nástrojů můžete přeuspořádáním souborů a volného místa na pevném disku urychlit spouštění programů. K roztroušení dat v nemalém měřítku napomáhá i instalace nového software. Ve Windows je přítomen jak program scandisk (provádí kontrolu disku), tak defragmentační algoritmus. I když obě tyto aplikace odvádějí slušný výkon, vyplatí se někdy vyzkoušet i alternativní programy. Defrag od Microsoftu si totiž například neporadí s porovnáním dat v odkládacích a systémových oblastech disku. Pokud se vám tedy zdá, že stále déle čekáte na otevírání programů, načítání dokumentů, spouštění PC, nebo načítání stránek na internetu, je ten pravý čas provést defragmentaci.

Lepší defragmentátory dokáží přesunout nejčastěji používané programy na rychlejší místa pevného disku a tím tak zajistit kratší přístupovou dobu počítače při jejich spouštění a práci. Protože defragmentaci je doporučeno provádět jednou, či lépe dvakrát do měsíce, možná uvítáte nadstandardní funkce některých produktů. Mohou totiž běžet neustále a vy tak na defragmentaci můžete zcela zapomenout. Pamatujte však na to, že si samozřejmě musí ukrojit něco ze systémových prostředků PC.

O&O Defrag Professional 8.0 – shareware
O&O Defrag je poslední verze výkonného defragmentačního programu. S jeho pomocí lze dosáhnout vysokého výkonu s minimálním úsilím. Defragmentuje všechny typy souborových systémů Windows (FAT, FAT32 a NTFS). Nabídka pěti různých strategií defragmentace uspokojí rozdílné potřeby všech uživatelů. Obsahuje i různé moduly, jakým je např. Threshold - Automatická defragmentace po dosažení předdefinované úrovně fragmentace.

 • Stahujte na této adrese (7.8 MB).
 • PerfectDisk 7.0 – shareware
  PerfectDisk je navržen pro systémy s velkými diskovými kapacitami a nabízí defragmentaci všech souborů v systému, včetně Master File Table ($MFT), všech metadat, odkládacích prostorů a adresářů. Používá patentovanou technologii SMART Placement, která díky způsobu ukládání souborů na disk během defragmentace minimalizuje budoucí míru fragmentace disků. Samozřejmě nechybí ani defragmentace RAID polí.

 • Stahujte na této adrese (3.3 MB).
 • Diskeeper 9.0 – shareware
  Diskeeper pracuje na platformě operačního systému Windows. Podporuje celkem tři souborové systémy: FAT, FAT32 a NTFS. Program provádí dvě základní činnosti – analýzu fragmentace disku a jeho defragmentaci. Obsahuje i plánovač a funkce pro defragmentaci určité části obsahu disku. Záznam o průběhu činnosti aplikace je možné ukládat do souboru. Defragmentuje i swapovací soubor a Master File Table. Nové funkce ve verzi 9.0: Frag Shield - dynamicky snižuje fragmentaci tzv. kritických systémových souborů a tím zaručuje maximální stabilitu a spolehlivost systému. I/O Smart - monitoruje přístup na disk během fragmentace, pro zabezpečení nejvyšší rychlosti operací a další.

 • Stahujte na této adrese (20.9 MB).
 • Power Defrag 3.02a - shareware
  PowerDefrag je nástrojem, který se stará o kontrolu, optimalizaci a správu všech pevných disků. Své uplatnění si může najít ve všech verzích Windows (vyjma Windows 2000), kde spolehlivě zastoupí a překoná integrované nástroje. Spravuje zálohy registru Windows (95, 98 a ME) a obnovení systému (Windows XP).

 • Stahujte na této adrese (1.8 MB).
 • Contig 1.52 – freeware
  Sysinternals, známá společnost zabývající se vývojem systémových utilitek nabízí vlastní řešení pro defragmentaci disku. Své uplatnění si najde především na počítačích s velmi častým ukládáním dat. Jde o nepostradatelného pomocníka zejména pro soubory, které jsou opakovaně modifikovány. V praxi pak stačí zadat jméno souboru a program se postará o jeho perfektní defragmentaci. Program je malý, ovládá se přes příkazovou řádku Windows a je zcela zdarma.

 • Stahujte na této adrese (30.5 kB).
 • PageDefrag 2.32 – freeware
  Jak je již z názvu patrno, jde o jednoho z mála zástupců programů, starajících se o poskládání dat v odkládacím prostoru (pagefile) a registru. Poradí si totiž i s defragmentací systémových souborů a stránkovacími soubory, které není za normálních okolností možné defragmantovat. Díky pokročilé technice tedy skládá soubory s výhradním přístupem, a to nejen ve Windows NT/2000, ale i v XP a 2003. Pochází od stejného výrobce jako Contig.

 • Stahujte na této adrese (44 kB).
 • mst Defrag Home 1.8 - shareware
  mst Defrag defragmentuje disk na pozadí systému a klidně ho lze spustit i během vaší práce. Skládat data můžete jak na místních discích, tak i na vzdálených, tedy v síti. Pracuje ve dvou režimech - na pozadí a ručně. Zatímco první režim monitoruje ukládání neustále, čímž napomáhá setřídit data prakticky ihned, tak v tom druhém případě máte kontrolou nad tím, co se bude defragmentovat včetně perfektní analýzy. Z operačních systémů je však podporován pouze Windows XP a Windows Server 2003.

 • Stahujte na této adrese (1.6 MB).
 • MindSoft Defrag 3.0 - shareware
  Společnost MindSoft vyvinula vlastní technologii, pro kterou je defragmentace disku snadnou záležitostí. Navíc zlepšuje výkon počítače, a to až o několik desítek procent. Podle výrobce je tento program užitečnější než standardní aplikace společnosti Microsoft.

 • Stahujte na této adrese (2.3 MB).
 • Ashampoo Magic Defrag 1.06 - shareware
  Ashampoo defragmentuje na pozadí systému. Program běží jako služba a defragmentuje vaše soubory kdykoli váš počítač nepracuje. Defragmentuje komprimované soubory bez nutnosti analyzovat disk. O defragmentaci podává detailní statistiku. Program stačí nainstalovat a na potřebu defragmentace můžete zapomenout – bude probíhat automaticky.

 • Stahujte na této adrese (3.5 MB).
 • Defrag for Windows 2.2 – shareware
  Další jednoduchá pomůcka s důležitým úkolem. Stará o defragmentaci disku. Jako motor však používá defragmentátor Windows. Avšak obsahuje nadstandardní funkce, které uvítáte. Po poskládání souborů totiž dokáže počítač restartovat, vypnout nebo ukončit svůj běh v systému. Obsluhuje i nástroj Scandisk pro opravení chyb na disku. Jako doplněk je aplikace dobrá, ale plná verze je nesmyslně drahá.

 • Stahujte na této adrese (635 kB).
 •  

  Nejčtenější

  Živého kytaristu už dnes na popové desce neuslyšíte, říká věhlasný zvukař

  Allen Sides v pražském poslechovém studiu VOIX

  Pracoval na skoro tisícovce alb, postavil osmnáct nahrávacích studií a jeho reprosoustavy hrají i ve studiích George...

  Nekupujte náš nový Office 2019, prosí Microsoft. Ukazuje to na dvojčatech

  Kampaň Microsoftu s dvojčaty ukazuje rozdíl mezi Office 2019 a Office 365....

  Microsoft vytvořil sérii videí, ve kterých ukazuje nevýhody nového produktu. Poněkud překvapivé je, že je to jejich...

  Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

  Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

  Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

  Poslední Hitlerovy narozeniny nestály za nic. Supertanků se nedočkal

  3D model stíhače tanků Jagdpanther, přezbrojeného na kanón ráže 128 mm tak, jak...

  Na podzim 1944 se třetí říše hroutí a německé zbrojovky se snaží o nemožné. Hledají recept na zázračné zbraně,...

  Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

  Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

  V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

  Další z rubriky

  Stáhněte si zdarma: tvorba působivých videoklipů nebo sledování dat

  Ilustrační fotografie - film

  Domácí zábavná videostřižna Filmora nabízí několik automatických i poloautomatických režimů. Aktuální počasí včetně...

  Deset nejlepších stahovačů s nadstandardními funkcemi

  Ilustrační foto - počítač

  Video, audio, obrázky, torrenty, soubory z download serverů, a ještě mnohem více si lze snadno stáhnout prostřednictvím...

  Tipy pro Windows 10: aktivujte si bezpečné virtuální brouzdání v Edge

  Tipy a triky pro Windows 10

  Po spuštěním virtualizované verze browseru Edge se už nemusíte bát vstupovat na potenciálně nebezpečné stránky....

  Najdete na iDNES.cz