Čtvrtek 23. září 2021, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. září 2021 Berta

Nejlepší způsoby, jak můžete poslat velké soubory přes internet

Při zasílání větších souborů elektronickou poštou můžete narazit, pokud příloha přesáhne určitou velikost. Ve většině případů je takový limit do 10 MB. Existuje však několik způsobů, jak tento problém vyřešit.

Ilustrace - posílání velkých souborů | foto: Creative Commons

Zatímco e-mail se vrátí zpět jako nedoručitelný již při vložení několika větších fotografií nebo jednoho videa, speciální k tomu určené služby nezklamou. K dispozici jich je několik, takže si lze vybrat podle potřeb tu svoji.

Věděli jste, že...

Gmailem lze v jednom e-mailu poslat soubory o maximální velikosti 25 MB? V případě Seznam e-mailu je to 50 MB. Odeslaný e-mail se zpravidla při své cestě k adresátovi musí dostat přes několik MTA (Mail Transfer Agent). Každý z nich musí zprávu nejprve uložit, než ji může poslat dále, a proto se během tohoto procesu většinou zavádějí limity velikosti zprávy. Obecně se dá říci, že za maximální bezpečnou velikost e-mailu je považováno 10 MB.

Gmailem lze v jednom e-mailu poslat soubory o maximální velikosti 25 MB

Ukládejte soubory do cloudu

Jedním z nejsnadnějších a nejpoužívanějších způsobů pro poslání, respektive ukládání souborů je využít online úložiště, které lze získat zdarma (menší kapacitu – několik GB) nebo za poplatek (i stovky GB). Nahráním potřebných souborů do cloudového úložiště lze zajistit to, že k nim druhý člověk může přistupovat a stahovat je ze svého zařízení. K dispozici jsou služby jako Box (10 GB), Dropbox (2 GB), Google disk (15 GB), iCloud (5 GB) či OneDrive (5 GB).

Velkou výhodou v tomto případě je, že většina služeb disponuje nastavením sdílení. To znamená, že si v nich lze poměrně dobře vyspecifikovat, s kým chcete soubory sdílet. Těmto lidem potom může přijít notifikace o provedeném sdílení přímo do e-mailu. Dokonce lze i nastavit, co mohou se soubory dělat – prohlížet, stahovat či editovat.

Nastavení sdílení souboru v Google disku

Jestliže máte ve Windows staženého klienta služby, například OneDrive, Dropbox, Gmail disk apod., potom může běžet na pozadí a cokoliv do určené složky ke sdílení vložíte, bude automaticky uloženo i do vašeho cloudového úložiště. Po nastavení potom může být obsah dostupný pro ostatní uživatele.

Řešení pro posílání velkých souborů

Dalším doporučovaným způsobem je využít služby přímo pro posílání dat. Těch existuje obrovské množství. Například Úschovna.cz, LeteckáPošta.cz, Edisk.cz, Filesender.com, Wetransfer.com atd.

Většinou jsou si velmi podobné – nabízejí možnost nahrát soubor(y) o nějaké maximální kapacitě (gigabajty až desítky gigabajtů), vytvořit speciální odkaz pro jejich stažení nebo ho rovnou poslat příjemci na e-mail. Ke stažení jsou potom po nějakou dobu – typicky 14 dní a více. Některé z nich nabízejí nadstandardní možnosti, jako například možnost nechat soubor stáhnout pouze několikrát nebo nastavit datum jeho sebedestrukce.

Služba Úschovna.cz

Řešení pro ukládání velkých souborů

Kromě služeb pro posílání souborů tu jsou také ty, co umožní soubory ukládat do různých služeb. To je příklad Ulož.to, Hellspy.cz, Fastshare.cz, Webshare.cz atd. Prostřednictvím nich je možné nejen přenést, respektive nasdílet soubor, a tak ho dostat přes internet k určitému uživateli, ale také tam obsah po nějakou dobu ponechat – třeba napořád.

Proto se hojně využívají ke sdílení různého obsahu, který mohou uživatelé vyhledávat a stahovat – typicky filmy a seriály. Některé z nich však umožňují nastavit sdílení soukromé, tedy takové, že soubor může stáhnout jen autorizovaný uživatel.

Služba pro sdílení různého obsahu

Řešení pro větší soukromí a bez limitů

Zatímco všechny předchozí varianty posílání souborů představovaly jedno určité riziko, toto nikoliv. Tím rizikem máme na mysli to, že soubory – a to i včetně posílání e-mailem – poskytujete třetí straně. Nahráním přes internet na nějaký server totiž nad nimi přicházíte o kontrolu. Samozřejmě většina služeb hlásí, že používá šifrovaný přenos a soubory na úložištích také šifruje, ale lze tomu věřit?

Chcete-li tedy soubory poskytnout opravdu jen druhé straně, je vhodné zapřemýšlet o využití NAS úložiště. To je stále více používanější nejen ve firmách, ale také v domácnostech pro odkládání a zálohování dat. Jestliže ho vlastníte, zpravidla v něm budete mít přítomnou službu pro sdílení souborů. I tu si lze poměrně dobře nakonfigurovat podle vlastních představ.

Nasdílení souboru lze potom udělat kontextovým menu. V nastavení si můžete vybrat uživatele, dobu platnosti, počet stažení, nebo zasílaná data ještě dodatečně zaheslovat. Také získáte odkaz na soubor, který lze poskytnout dále. 

Pokud nechcete, aby se ke sdílenému obsahu dostal kdokoliv jiný než oprávněný uživatel, pak jej zaheslujte. Když následně data  nasdílíte a heslo nevyzradíte, tak si nikdo nebude moci obsah vyzvednout. 

Další výhodou je i to, že tímto způsobem nejste limitovaní maximální velikostí souborů.

Sdílení na NASu

Řešení v podobě FTP

Ještě před několik lety bylo FTP (protokol pro přenos souborů) prakticky hlavním způsobem sdílení, respektive posílání a ukládání souborů. V dnešní době ustoupilo zmíněným službám nové generace, avšak stále je možné tento způsob využívat. Nabízí podobné vlastnosti jako již zmíněné. Vlastně bychom ho mohli přirovnat k NASu (jen s tím rozdílem, že nejde o vaše soukromé úložiště, ale u třetí strany). Případně – pokud NAS nevlastníte – lze si prostor v FTP serveru koupit u nějakého poskytovatele této služby.

Možnost pořídit si FTP

Řešení v podobě hromadného živého sdílení

Velké oblibě v případě stahování nelegálního obsahu se těší metoda prostřednictvím torrentů. Tento protokol byl však původně vymyšlen pro sdílení dat mezi firemními uživateli. Pracuje na decentralizovaném typu (nestahuje se pouze vždy z jednoho místa, ale aktuální stahovači jsou vždy i sdíleči).

Toto sdílení se hodí především v situaci, kdy chcete distribuovat velké množství dat více uživatelům najednou. Použitý P2P protokol zaručí to, že každý stahující bude i odesílat, a tak nedojte k zahlcení jednoho zdrojového serveru a tím i přetížení připojení k němu.

Prostřednictvím Bittorrentu lze sdílet velká data.

Řešení v podobě komunikačních služeb

Také služby typu Skype, Facebook chat, WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, ICQ atd. nabízejí určité možnosti pro posílání souborů. Zpravidla bývají značně omezené, ale pokud je uživatel, kterému chcete poslat soubor, s vámi aktuálně ve spojení – vedete s ním řeč – není nic jednodušší, než toho využít a rovnou mu soubor, o kterém mluvíte, skrze tuto službu poslat.

Zasílání souborů přes Skype

Integrované služby

Existují i další způsoby, respektive služby, ale většinou se zakládají na právě zmíněných nebo kombinující několik způsobů. Pokud jste například uživateli Firefoxu, tak v tomto browseru prostřednictvím nástroje Firefox Send máte možnost přímo sdílet soubory zabezpečené šifrováním. V anonymním režimu lze posílat až 1 GB a jako registrovaný uživatel až 2,5 GB.

A jaké služby či možnosti pro posílání velkých souborů používáte vy? Dejte vědět ostatním čtenářům v diskusi.

  • Nejčtenější

Podívejte se, jak do Česka dorazil poprvé bojový letoun 5. generace

Návštěvníci letošních Dnů NATO v Ostravě budou moci vidět na vlastní oči zatím jediný komerčně dostupný bojový letoun...

Sedm signálů, že se vám do počítače naboural hacker

Máte nepříjemný pocit, že ve vašem počítači či v zařízení, které je připojené k internetu, není něco v pořádku?...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

ZX Spectrum, kapesní kalkulačka. Zemřel vynálezce Sinclair, bylo mu 81 let

Ve věku 81 let zemřel Clive Sinclair, který stál u zrodu kapesní kalkulačky. Přispěl rovněž k rozšíření osobních...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nejdříve šok a pak horečnatá práce. Jak se vyklízelo nebe 11. září 2001

Okolnosti teroristických útoků z 11. září 2001 provedených dopravními letadly v USA jsou známé do nejmenších detailů....

Talent funguje, když se nastartuje v mozku. Odemkněte ho, radí Jan Mühlfeit

Premium Dvaadvacet let pracoval ve firmě Microsoft po boku Billa Gatese. V byznysu se dostal na vrchol, ale také zažil strmý...

„Očkovat sa nechcu, je v tom sajrajt.“ Reportáž z obce, kde odmítají vakcínu

Premium Vyškovec je obec, kde se nejméně lidí z celé země nechalo očkovat proti koronaviru – jen necelých sedmnáct procent. V...

Když dva jsou málo. 5 pravd o sexu ve třech, které vám zatím nikdo neřekl

Premium Sex ve třech. Někdy o něm snil kdekdo z nás. Pojďme ovšem pohlédnout pravdě do očí. Pokud do své ložnice přizvete další...

  • Další z rubriky

Vychytávka: Šikovným QR kódem potěšíte návštěvu i oslovíte zákazníka

S QR kódem zaplatíme v restauraci, za lístky na koncert, odešleme platební příkaz nebo pořídíme jídlo u stánku na...

Windows 11 se blíží, ale vy si je možná nebudete moci nainstalovat

Premium Už za čtrnáct dní bude na trh oficiálně uvedena nová verze operačního systému Windows, která má nahradit Windows 10....

Aplikace českého startupu se vám z mobilu podívá na účet a poradí co dál

Rozumíte financím jako koza petrželi a zároveň vám to není jedno? Pak i na vás míří takzvaný „personal finance...

Microsoft varuje před chybou, která může vést k útoku i na váš počítač

Je to noční můra všech softwarových vývojářů, když má jejich produkt chybu, která je známá útočníkům a ti ji...

Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?
Když holčičky testují: Jak se bude líbit panenka Kitten Cafté?

Na 20 maminek a jejich holčiček tentokrát čeká kelímek s panenkou Kitten Catfé. Zapojte se do testování a získejte pro svoji holčičku další...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Probudila mě bolest nehtů. Od té doby nemohu chodit, říká Alfred Strejček

Už téměř čtyři roky je Alfred Strejček (79) zcela odkázaný na péči druhých. Herci, recitátorovi, moderátorovi a...

Zhubla téměř 50 kilo, teď se zpěvačka Adele pochlubila novou láskou

Během posledních tří let se zpěvačce Adele (33) podařilo zhubnout téměř padesát kilogramů. Britka prožila od rozvodu s...

Legíny nejsou kalhoty. Jak je vybírat a nosit, abyste si neuřízla ostudu

Snad v každém dámském šatníku nalezneme alespoň jedny legíny. Kousek tkaniny se totiž stal miláčkem žen. Některé...

Lucie Šafářová a Tomáš Plekanec se vzali, ukázali fotky z veselky

Přestože na jaře prohlašovali, že kvůli drahému rozvodu hokejisty Tomáše Plekance do svatby nebudou investovat,...