Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 19. srpna 2022 Ludvík

Nejlepší způsoby, jak můžete poslat velké soubory přes internet

Při zasílání větších souborů elektronickou poštou můžete narazit, pokud příloha přesáhne určitou velikost. Ve většině případů je takový limit do 10 MB. Existuje však několik způsobů, jak tento problém vyřešit.

Ilustrace - posílání velkých souborů | foto: Creative Commons

Zatímco e-mail se vrátí zpět jako nedoručitelný již při vložení několika větších fotografií nebo jednoho videa, speciální k tomu určené služby nezklamou. K dispozici jich je několik, takže si lze vybrat podle potřeb tu svoji.

Věděli jste, že...

Gmailem lze v jednom e-mailu poslat soubory o maximální velikosti 25 MB? V případě Seznam e-mailu je to 50 MB. Odeslaný e-mail se zpravidla při své cestě k adresátovi musí dostat přes několik MTA (Mail Transfer Agent). Každý z nich musí zprávu nejprve uložit, než ji může poslat dále, a proto se během tohoto procesu většinou zavádějí limity velikosti zprávy. Obecně se dá říci, že za maximální bezpečnou velikost e-mailu je považováno 10 MB.

Gmailem lze v jednom e-mailu poslat soubory o maximální velikosti 25 MB

Ukládejte soubory do cloudu

Jedním z nejsnadnějších a nejpoužívanějších způsobů pro poslání, respektive ukládání souborů je využít online úložiště, které lze získat zdarma (menší kapacitu – několik GB) nebo za poplatek (i stovky GB). Nahráním potřebných souborů do cloudového úložiště lze zajistit to, že k nim druhý člověk může přistupovat a stahovat je ze svého zařízení. K dispozici jsou služby jako Box (10 GB), Dropbox (2 GB), Google disk (15 GB), iCloud (5 GB) či OneDrive (5 GB).

Velkou výhodou v tomto případě je, že většina služeb disponuje nastavením sdílení. To znamená, že si v nich lze poměrně dobře vyspecifikovat, s kým chcete soubory sdílet. Těmto lidem potom může přijít notifikace o provedeném sdílení přímo do e-mailu. Dokonce lze i nastavit, co mohou se soubory dělat – prohlížet, stahovat či editovat.

Nastavení sdílení souboru v Google disku

Jestliže máte ve Windows staženého klienta služby, například OneDrive, Dropbox, Gmail disk apod., potom může běžet na pozadí a cokoliv do určené složky ke sdílení vložíte, bude automaticky uloženo i do vašeho cloudového úložiště. Po nastavení potom může být obsah dostupný pro ostatní uživatele.

Řešení pro posílání velkých souborů

Dalším doporučovaným způsobem je využít služby přímo pro posílání dat. Těch existuje obrovské množství. Například Úschovna.cz, LeteckáPošta.cz, Edisk.cz, Filesender.com, Wetransfer.com atd.

Většinou jsou si velmi podobné – nabízejí možnost nahrát soubor(y) o nějaké maximální kapacitě (gigabajty až desítky gigabajtů), vytvořit speciální odkaz pro jejich stažení nebo ho rovnou poslat příjemci na e-mail. Ke stažení jsou potom po nějakou dobu – typicky 14 dní a více. Některé z nich nabízejí nadstandardní možnosti, jako například možnost nechat soubor stáhnout pouze několikrát nebo nastavit datum jeho sebedestrukce.

Služba Úschovna.cz

Řešení pro ukládání velkých souborů

Kromě služeb pro posílání souborů tu jsou také ty, co umožní soubory ukládat do různých služeb. To je příklad Ulož.to, Hellspy.cz, Fastshare.cz, Webshare.cz atd. Prostřednictvím nich je možné nejen přenést, respektive nasdílet soubor, a tak ho dostat přes internet k určitému uživateli, ale také tam obsah po nějakou dobu ponechat – třeba napořád.

Proto se hojně využívají ke sdílení různého obsahu, který mohou uživatelé vyhledávat a stahovat – typicky filmy a seriály. Některé z nich však umožňují nastavit sdílení soukromé, tedy takové, že soubor může stáhnout jen autorizovaný uživatel.

Služba pro sdílení různého obsahu

Řešení pro větší soukromí a bez limitů

Zatímco všechny předchozí varianty posílání souborů představovaly jedno určité riziko, toto nikoliv. Tím rizikem máme na mysli to, že soubory – a to i včetně posílání e-mailem – poskytujete třetí straně. Nahráním přes internet na nějaký server totiž nad nimi přicházíte o kontrolu. Samozřejmě většina služeb hlásí, že používá šifrovaný přenos a soubory na úložištích také šifruje, ale lze tomu věřit?

Chcete-li tedy soubory poskytnout opravdu jen druhé straně, je vhodné zapřemýšlet o využití NAS úložiště. To je stále více používanější nejen ve firmách, ale také v domácnostech pro odkládání a zálohování dat. Jestliže ho vlastníte, zpravidla v něm budete mít přítomnou službu pro sdílení souborů. I tu si lze poměrně dobře nakonfigurovat podle vlastních představ.

Nasdílení souboru lze potom udělat kontextovým menu. V nastavení si můžete vybrat uživatele, dobu platnosti, počet stažení, nebo zasílaná data ještě dodatečně zaheslovat. Také získáte odkaz na soubor, který lze poskytnout dále. 

Pokud nechcete, aby se ke sdílenému obsahu dostal kdokoliv jiný než oprávněný uživatel, pak jej zaheslujte. Když následně data  nasdílíte a heslo nevyzradíte, tak si nikdo nebude moci obsah vyzvednout. 

Další výhodou je i to, že tímto způsobem nejste limitovaní maximální velikostí souborů.

Sdílení na NASu

Řešení v podobě FTP

Ještě před několik lety bylo FTP (protokol pro přenos souborů) prakticky hlavním způsobem sdílení, respektive posílání a ukládání souborů. V dnešní době ustoupilo zmíněným službám nové generace, avšak stále je možné tento způsob využívat. Nabízí podobné vlastnosti jako již zmíněné. Vlastně bychom ho mohli přirovnat k NASu (jen s tím rozdílem, že nejde o vaše soukromé úložiště, ale u třetí strany). Případně – pokud NAS nevlastníte – lze si prostor v FTP serveru koupit u nějakého poskytovatele této služby.

Možnost pořídit si FTP

Řešení v podobě hromadného živého sdílení

Velké oblibě v případě stahování nelegálního obsahu se těší metoda prostřednictvím torrentů. Tento protokol byl však původně vymyšlen pro sdílení dat mezi firemními uživateli. Pracuje na decentralizovaném typu (nestahuje se pouze vždy z jednoho místa, ale aktuální stahovači jsou vždy i sdíleči).

Toto sdílení se hodí především v situaci, kdy chcete distribuovat velké množství dat více uživatelům najednou. Použitý P2P protokol zaručí to, že každý stahující bude i odesílat, a tak nedojte k zahlcení jednoho zdrojového serveru a tím i přetížení připojení k němu.

Prostřednictvím Bittorrentu lze sdílet velká data.

Řešení v podobě komunikačních služeb

Také služby typu Skype, Facebook chat, WhatsApp, Viber, Telegram, Signal, ICQ atd. nabízejí určité možnosti pro posílání souborů. Zpravidla bývají značně omezené, ale pokud je uživatel, kterému chcete poslat soubor, s vámi aktuálně ve spojení – vedete s ním řeč – není nic jednodušší, než toho využít a rovnou mu soubor, o kterém mluvíte, skrze tuto službu poslat.

Zasílání souborů přes Skype

Integrované služby

Existují i další způsoby, respektive služby, ale většinou se zakládají na právě zmíněných nebo kombinující několik způsobů. Pokud jste například uživateli Firefoxu, tak v tomto browseru prostřednictvím nástroje Firefox Send máte možnost přímo sdílet soubory zabezpečené šifrováním. V anonymním režimu lze posílat až 1 GB a jako registrovaný uživatel až 2,5 GB.

A jaké služby či možnosti pro posílání velkých souborů používáte vy? Dejte vědět ostatním čtenářům v diskusi.

Gamescom 2022

Letošní veletrh her Gamescom 2022 opět pořádá na výstavišti v Kolíně nad Rýnem od 24. do 28. srpna. Slavnostní zahájení proběhne večer předem na Opening Night Live 2022 show 23. srpna.

  • Nejčtenější

Rusko začíná vyrábět vlastní notebook. Přirovnání k macbookům pokulhává

Po letech vývoje se má letos rozběhnout výroba zcela nového notebooku vyvinutého přímo v Rusku. Stroj s názvem Bitblaze...

ANALÝZA: Tchaj-wan v ohrožení. Neptejme se zda, ale kdy bude válka

Premium Uprostřed obav o budoucnost míru ve světě, na pozadí války probíhající mezi dvěma největšími armádami Evropy...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Armáda by mohla dostat německé obrněnce Marder a svá BVP-2 poslat Ukrajině

Válka na Ukrajině rozpoutala v Evropě velké pohyby zbraní a vojenské techniky. Některé země své starší kusy posílají na...

Tatry na Technetu: letiště Poprad je vysoko. První linku mělo v roce 1943

Seriál U Popradu vzniklo nejvýše položené československé dopravní letiště, jeho nadmořská výška je 718 metrů. Když se v roce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Typů vrtulníků s tandemovými rotory vznikla řada, ale v SSSR jen jeden

Vrtulníky s tandemovými rotory mají své výhody i nevýhody. Zatímco na Západě vznikla řada konstrukcí, z nichž některé...

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

  • Další z rubriky

Apple na podnět z Česka odstranil platformu Ulož.to z obchodu App Store

Po společnosti Google smazala mobilní aplikaci serveru Ulož.to ze svého obchodu App Store také společnost Apple....

Váháte s upgradem na Windows 11? Tyto informace byste měli vědět

Nejnovější verzi operačního systému Windows 11 přijímají uživatelé po celém světě. Přestože nikdo není nucen na novou...

Nejznámější praktiky vedoucí ke krádeži hesel

Chcete zjistit něčí heslo? Opravdu? Potom byste měli zvážit své životní nastavení. Ale teď jinak. Místo zjišťování...

První asistent Googlu, který přinesl revoluční chytré karty, míří do propadliště dějin

Je tomu už deset let, co se objevil první pokus o inteligentního osobního asistenta společnosti Google. Služba dostala...

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

K vulgárnímu nápisu musela tatéra přemluvit sexem. Teď ho chce pryč

Její nápad se v salónech nikomu nelíbil. Žádný tatér s ním nechtěl mít nic společného, tak moc nápis svou nositelku...

Jako noční můra. Umělá inteligence předpovídá poslední selfie lidstva

Obrázky generované umělou inteligencí jsou poslední dobou zajímavou internetovou kratochvílí. Občas se však povede...

Eva Burešová porodila. S Přemkem Forejtem dali synovi netradiční jméno

Herečka Eva Burešová (29) a šéfkuchař Přemek Forejt (35) přivítali na svět prvního společného potomka. Narodil se jim...

Eva shodila 45 kilo. Mám velikost S a muži se za mnou zase otáčejí, říká

Paní Eva nebyla se svou postavou dlouhodobě spokojená, navíc se neustále zadýchávala, což byl jeden z prvních impulzů k...