Neděle 9. srpna 2020, svátek má Roman
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Neděle 9. srpna 2020 Roman

Poradíme, jak sehnat 20 nejlepších programů za zlomek ceny. Studentské slevy

aktualizováno 
Microsoft Office za 563 Kč za licenci? Plná verze Photoshopu za 1250 Kč? Je to tak, i studenti si mohou dovolit plné verze drahého software. Oslovili jsme dvacet českých distributorů a vytvořili přehled studentských licencí, případně bezplatných variant.

Studenti mají v počítačích nenahraditelné pomocníky | foto: Profimedia.cz

Již dávno není počítač vyhrazen jen velkým firmám, podnikatelům a kancelářím. Stejně nadšenými a náročnými uživateli jsou i studenti vysokých, středních a základních škol. Ať už jde o psaní referátu, vyhledávání informací na sítí WWW, elektronickou poštu, správu a úpravu digitálních fotografií, mají studenti na počítač téměř stejně nároky, jako lidé z firemního prostředí. Ale jedno se liší: studenti obvykle nemají peněz nazbyt.

A tak, když dali tolik peněz za počítač, nechtějí utrácet zbytečně ještě za software. Naštěstí je v dnešní době dostupné velké množství kvalitních freeware programů ze všech myslitelných oblastí. Mnoho lidí bohužel zvolí cestu nelegálního software, různých cracků a podvodných licencí, nemají totiž třeba chuť zkoušet jeden program za druhým, aby zjistili, který jim vyhovuje. Ve škole se navíc často učí pracovat na drahých softwarových balících (Microsoft Office, Adobe CS apod.) a potřebují v rozdělané práci pokračovat i doma. Naštěstí si firmy uvědomují toto dilema a vycházejí studentům vstříc. Obeslali jsme dvacet distributorů software a zjistili jsme pro vás, jak můžete při nákupu software výrazně ušetřit a přitom nekrást.


Když levné je stále moc drahé

Téměř všechny operace zvládnete i s použitím zdarma dostupných freeware, případně free software, open-source aplikací.

Přestože firmy poskytují studentům často výrazné slevy, mohou někteří mít pocit, že je zbytečné platit za to, co mohou mít jinde zadarmo. Na konci článku se proto podíváme i na programy, které jsou zcela zadarmo, a pro koho jsou výhodné.

Open-source programy jsou vhodné také pro studenty, kteří chtějí využívat software pro komerční činnost (návrh webových stránek, úprava profesionálních fotografií apod.) Mnohé licenční smlouvy zakazují držitelům studentských verzí takové využití, zatímco u open-source aplikací takové omezení vesměs neexistuje.


Přehled studentských licencí

Plná a legální verze Photoshopu za patnáct stovek? Microsoft Office 2007 na tři počítače za tři tisíce? Studenti jsou často překvapeni, když slyší, že mohou mít své oblíbené programy na počítači za nezvykle výhodnou cenu. A slevy často platí i pro učitele nebo využití software v domácnosti. Chtěli jsme na tyto zajímavé možnosti upozornit a dát tak firmám možnost dát vědět o výhodných nabídkách, o kterých jejich cíloví zákazníci často nemají ani tušení. Oslovili jsme dvacet výrobců i distributorů software a požádali je o podrobné informace o slevách, které studentům poskytují.

Přehled zjištěných informací naleznete v následující tabulce. Pokud máte pocit, že zde nějaký studenty oblíbený software chybí, napište nám a my jej po ověření doplníme.

Studentské licence software ČR
Softwarová společnost
Distributor, web
Nabízený software
Nabízené slevy 
Podmínky
studentských licencí 

Adobe

oficiální stránky, distributoři: Amsoft, Digitalmedia

Adobe Photoshop CS3 Extended
profesionální grafický editor
cena: cca 1250 Kč (namísto 33 tisíc)

Adobe CS3 Design Premium
balík obsahující Photoshop, Indesign, Acrobat Professional, Illustrator, Flash, Dreamweave
cena: cca 2500 Kč (namísto cca 58 tisíc)

Adobe Acrobat 8.0 CZ Professional za cca 1250 Kč, Adobe CS3 Design Premium
 za cca 2500 Kč

Studentské licence Adobe může užívat student denního minimálně dvouletého studia střední či vysoké školy.  Postup při jejich získání je následující: student (nebo jeho rodič či kdokoli jiný) zakoupí studentskou instalační sadu bez sériového čísla fungující 30 dnů ve zkušebním režimu. Student zažádá o sériové číslo zákaznické středisko Adobe  a svůj nárok prokáže dokladem o studiu. Licence není možné využívat ke komerčním účelům. Z funkčního hlediska není studentská licence nijak omezena, funguje včetně stahování updatů apod.

Uživatel studentské licence Adobe má možnost po skončení studia upgradovat na licenci komerční.

Altap

oficiální stránky

Altap Salamander 2.5
pokročilý správce souborů, známý dříve jako Servant Salamander

Altap Salamander 2.5 lze výhodně licencovat pro celou školu nebo vzdělávací instituci. Vzdělávací licence je označená jako "EDU" a je určena pro univerzity, základní školy, střední školy, vyšší odborné školy, gymnázia, domy dětí a mládeže, veřejné knihovny nebo veřejná muzea.

Cena vzdělávací licence odpovídá jedné standardní licenci, cca 1400 Kč. Licence obsahuje všechny pluginy pro Altap Salamander, včetně pluginů PictView (prohlížeč obrázků) a WinSCP. Za tuto cenu má vzdělávací instituce možnost instalovat Salamandera na všech počítačích, studenti mohou Salamandera instalovat i na své počítače. Jakmile student školu opustí, vzdělávací licenci by měl přestat používat, protože přestal být studentem. Jednotlivým studentům Altap slevy zatím nenabízí.

Avid

distributor Exac.cz

Avid Liquid 7.1
profesionální editor digitálního videa
cena: cca 5500 Kč (namísto původních cca 15 tis.)

Pro studenty nabízí pouze software Avid Liquid, dále nabízí slevy na multilicence pro vzdělávací instituce.

AVG

Grisoft

AVG Internet Security (pro domácnosti)
antivirová ochrana
1 333 Kč
"Pro domácí uživatele nabízíme za zvýhodněnou cenu produkt AVG
Internet Security Home Edition, který je určen až pro 3 domácí
počítače. Pro školství,zdravotnictví a charitu máme tzv. EDU
program, kde dosahuje sleva u našich produktů až 75% běžných
koncových cen," uvedl Michal Jukl, vedoucí CZ obchodu AVG.

Borland

oficiální web

studentskou slevu nabízí Borland na většinu svých produktů

"Musí být řádným studentem, ať již řádného studia, tak studia večerního či dálkového. Stačí podat objednávku a doložit nám status studenta. Obecně řečeno "školní" licence, tedy licence pro neziskové vzdělávací a charitativní organizace, mohou objednávat školy, učitelé, studenti zapsaní k řádnému studiu, charitativní a neziskové organizace (nadace), dětské domovy, organizace tělesně postižených a další instituce obdobného typu. Produkty však musí být použity výhradně pro studium či výuku," napsal nám Richard Kubát z Borland s.r.o.

Programy se neodlišují funkcemi, pouze textem licence - studenti nesmějí využívat licence ke komerčním účelům. Více též na stránkách projektu CodeGear.

Corel

oficiální web, distributor: Amsoft.cz

CorelDRAW Graphics Suite X3 Student & Teacher Edition
integrovaná sada grafických programů
cena: cca 2300 (namísto 17 tis Kč)

U produktů Corel je zodpovědnost za využívání studentské licence v souladu s licenčními podmínkami přenesena na uživatele a nárok se nijak neprokazuje.

ESET

oficiální stránky

NOD32
antivirový systém
cena: 595 Kč
(namísto 1189 Kč) 

ESET nabízí pro studenty 50% slevu na produkty ESET NOD32 Antivirus a ESET Smart Security, což znamená, že plnou verzi antivirového programu může student koupit za polovinu běžné ceny. Platí pouze pro licenci na 1 PC a s updaty na jeden rok. 
 

Kerio

oficiální web

žádný produkt pro samostatného studenta Produkty Kerio jsou určené pro sektor malých a středně velkých firem. Základní uživatelská licence začíná od 10 uživatelů, a tak si studenti nemohou pořídit jednotlivou licenci. Kerio má nicméně zvýhodněný program pro vzdělávací instituce a neziskový sektor.

LangMaster

oficiální web

slevy na výukový software v e-shopu pro všechny Školám poskytuje LangMaster multilicence za výhodných podmínek. Informace najdete na speciálních stránkách určeným školám na www.branavedeni.cz.

Lingea

oficiální web

slovníky a výukové doplňky "Studenti mohou produkty Lingea používat ve školách. Základním a středním školám nabízíme jednak velmi výhodné ceny plošných multilicencí elektronických slovníků Lexicon 4 (2002) a EasyLex bez omezení počtu počítačů školy, na kterých se mohou tyto produkty ve škole používat, dále pak zvýhodněné množstevní multilicence na nové produkty Lexicon 5 a EasyLex 2/2+," vysvětluje Petr Louda z Lingea. "Učitelé i další pedagogičtí pracovníci základních a středních škol, které mají zakoupenu plošnou školní multilicenci konkrétních slovníků Lingea, mají možnost používat tyto slovníky i doma při přípravě na vyučování."

Maxon

oficiální web

distributor: Digitalmedia.cz

Cinema 4D R10.5
profesionální řešení pro 3D modelování, vizualizace a animace
cena: cca 2600 Kč (namísto 22 tis Kč)

CINEMA 4D R10.5 Studio Bundle
komplexní balík software pro 3D grafiku
cena: cca 8000 Kč (namísto 92 tis Kč)

další slevy pro studenty

multilicence pro školy

Před objednáním samotného produktu musí zájemce prokázat, že je studentem denního studia na základní, střední, vyšší odborné nebo vysoké škole. Pro tyto účely lze použít potvrzení o studiu vydané příslušnou školou, popřípadě lze použít kopii ISIC karty nebo indexu. Poté student dostane jak instalační médium, tak sériová čísla. Tato čísla je nutná zaregistrovat u výrobce software.

Výjimku tvoří studenti, jejichž škola je zapojena do projektu CINEMA 4D Academy Programme a kteří jsou zapsáni do předmětu, vyučovaného v rámci tohoto projektu. Ti mohou dostat licence zdarma a to na základě žádosti, zaslaného přímo vyučujícím daného předmětu. Studentské licence jsou naprosto shodné s běžně dodávanými komerčními produkty, nejsou ochuzeny o žádné nástroje a funkce. Tyto licence ale nelze používat pro jakoukoliv komerční činnost, nelze je prodat nebo převést na další osobu a taktéž nejsou nabízeny žádné upgrady, pokud výrobce vydá novou verzi produktu. Pokud student nepokračuje ve studiu na další škole nebo studium ukončí, musí přestat tento produkt dále používat. V případě zájmu si může zakoupit standardní komerční licenci, kdy mu z koncové ceny odečteme částku za nákup studentské licence.

Microsoft

oficiální web

studentské licence Microsoft

distributoři: AutoCont, licenceprostudenty.cz, ADkom, Monit s.r.o., svet-it.cz, samotné vysoké školy

Microsoft Office Standard 2007
Kancelářský balík: Word, Excel, Outlook a Powerpoint
cena: cca 1960 Kč (namísto 12 tis Kč)

Microsoft Office Profesional Plus 2007
Word, Excel, Outlook, Powerpoint, Access, Publisher
cena: cca 2440 Kč

Microsoft Expression Studio
balík grafických aplikací Expression Web, Expression Blend, Expression Design a Expression Media
cena: cca 3000 Kč

Student s Encarta Premium 2008
Multimediální encyklopedie doplněná o výukové programy a šablony pro Office
cena: cca 600 Kč

Jedná se celkem o 19 produktů, 17 plných verzí a 2 upgrady, kompletní přehled zde.

"Hlavní nabídka Microsoftu pro studenty a učitele je program Student Select, v jehož rámci si každý student a učitel může pořídit software Microsoftu, který potřebuje pro své studium, osobní potřebu, případně domácí přípravu výuky. Díky této nabídce se tak nemusí studenti ani učitelé uchylovat k jiným způsobům pořízení tohoto softwaru," píše Markéta Kuklová z českého Microsoftu. Podle ní může programu Student Select využít zhruba čtvrtina domácností v Česku. Výhodou je možnost získat instalační médium s doživotní licencí.

Pro získání výhodných produktů Microsoftu v rámci programu Student Select stačí pouze předložit potvrzení o školní docházce nebo studiu, případně donést čestné prohlášení, a podepsat studentskou licenční smlouvu. Zaměstnanci školy předloží potvrzení o zaměstnání a podepíší licenční smlouvu. Studenti i učitelé poté získají licenční médium, případně si mohou instalaci stáhnout z internetových stránek. Každý zároveň dostane svůj vlastní licenční klíč.

Skončení studia na licenci v rámci Student Select nic nemění, protože se jedná o licenci doživotní. Tato licence je ale určená pouze pro domácí použití. Na využití takto výhodně pořízeného softwaru pro výdělečnou činnost se pohlíží jako na software bez platné licence.

Kromě Student Select nabízí Microsoft také výhodný balík Office pro domácnosti, kdy lze software v rámci jedné licence nainstalovat až na tři počítače. Opět pro nekomerční použití.

Poznámka: Ceny jsou orientační, mohou se lišit dle distributora. Základní ceny jsou stanovené v Euro, mohou se tedy lišit i na základě kurzu Euro ke koruně.

Kromě toho můžete pořídit Microsoft Office pro studenty a domácnosti za 1.690 včetně DPH. Můžete jej nainstalovat pro nekomerční použití až na tři počítače využívané ve stejné domácnosti. Obsahuje funkčně stejné aplikace, jako sady Microsoft Office 2007 používané ve firmách a organizacích: Word 2007, Excel 2007, PowerPoint 2007, OneNote 2007 – elektronický poznámkový blok.

Software602

oficiální web

 pouze pro celé školy

"Společnost Software602 již od počátku své existence věnuje zvýšenou pozornost školám a vzdělávacím zařízením. Program '602 pro školy' nabízí výhodné licence produktů pro celá školská zařízení, která je mohou bez omezení vyžívat pro svůj vlastní provoz. Licence navíc umožňuje používat produkty i všem studentům a zaměstnancům," napsal nám Pavel Durdil ze Software602. Nenabízí žádné slevy konkrétním studentům, ale škole jako celku. Studenti mohou těchto produktů využívat bez omezení až do ukončení studia na škole, která je držitelem licence.

Zoner

oficiální web

Pro studenty platí 10% sleva z koncové ceny Student se musí prokázat věrohodným dokladem o studiu, např. Indexem, studentskou knížkou, ISIC kartou. Licence studentům zůstává i po ukončení studia. Desetiprocentní sleva platí též pro učitele a seniory.


Kde hledat alternativu?

Pokud vás ani tyto lákavé nabídky nepřesvědčily, můžete se porozhlédnout po alternativních softwarových řešeních zdarma. Je jich nepřeberné množství, ovšem některé programy jsou natolik známé, že si troufneme na ně upozornit bez obav z toho, že diskriminujeme ostatní.

 • The Gimp - přestože zdaleka nedosahuje použitelnosti propracovaného Photoshopu, pro naprostou většinu amatérských uživatelů, kteří grafický program k editaci a retuším spouštějí jednou za čas, to je zajímavá alternativa. Já osobně používám také portable Gimp a GimpShop, který se snaží kopírovat povedené rozhraní Photoshopu. Stabilita je bohužel neuspokojivá.
 • OpenOffice.org - zpočátku střízlivý projekt nabývá obrovských rozměrů a množstvím funkcí se blíží komerčním produktům. Jeho kompatibilita s formáty MS Office není stoprocentní, ale je na dobré úrovni. Pro běžného uživatele, který s kancelářským softwarem začíná, nabízí vše potřebné. Pokud ale jste zvyklí na MS Office, můžete občas narazit. Na jednoduchou tvorbu dokumentů bude mnohým stačit portable AbiWord. OpenOffice také existuje v portable verzi, ale na flashce vám zaberou až stovky MB.
 • IrfanView - jednoduchý a především rychlý prohlížeč a editor obrázků. Mocný je zejména při dávkové konverzi různých formátů.
 • Picasa od Google.com patří k nejoblíbenějším správcům a editorům fotografií. Je "příjemná na dotyk" a dokáže díky indexaci vyhledávat v gigabajtech fotek ve zlomku sekundy.
 • Stardict - možná až příliš dobrý slovník, do kterého můžete nahrát prakticky jakákoli data, od Oxfordského slovníku přes česko-anglický slovník až po encyklopedie.
 • CutePDF - jak snadno a zdarma vytvářet PDF dokumenty? S tímto prográmkem jsem zatím neměl jediný problém.
 • Antivirové programy zdarma: AVG Free Editionavast Home, PC Tools Antivirus Free Edition, Avira, opensourcový ClamWin, pro Linux BitDefender a ClamAV (více v seznamu antivirů zdarma)
   

Ať už se rozhodnete využít některého volného řešení, nebo si připlatit několik stovek za studentskou verzi profesionálních nástrojů, v každém programu budete moci vytvářet použitelné výsledky, jen pokud budete věnovat pozornost jeho nastavením. Čím lépe se s programem seznámíte, tím lépe se vám v něm bude pracovat. Hodně štěstí při výběru!

Studentka počítač

Autor:

Přechod na DVB-T2

Od 27. 11. probíhá postupný přechod na vysílací standard DVB-T2. Kvůli koronavirové pandemii vláda rozhodla o odložení zbývajících přechodů na vysílání DVB-T2. Diváci si tak musí pořídit televizi s podporou kódování H.265 (HEVC) nebo starší televizi doplnit vhodným set-top boxem.

 • Nejčtenější

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

I Jižní Korea měla své Techtle Mechtle, poradila si jinak než Česko

Jak vypadá vyšetřování velkého ohniska kolem nočního klubu v zemi, kde „chytrá karanténa“ opravdu funguje. Jižní Korea...

Svět je čím dál zelenější. Česko v současnosti míří opačným směrem

Na planetě Zemi v posledních desetiletích přibývá zeleně. Neplatí to však pro všechny státy. Česko bohužel představuje...

Dusičnan amonný zabíjel mnohokrát. Ovšem mnohem více životů zachránil

Výbuch v Bejrútu nebyl ani zdaleka jediným případem, kdy dusičnan amonný způsobil katastrofu. Některé z nich byly...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Televizory LG se mohou přehřívat, zkontrolujte, zda to není ten váš

U některých televizorů společnosti LG hrozí přetížení napájecího modulu, které může vést k jeho silnému přehřívání,...

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

 • Další z rubriky

Tipy pro Windows 10: vytáhněte z Edge maximum, proměňte web v aplikaci

Změňte úložiště pro stahované soubory v browseru Edge, nastavte kontrolu pravopisu nebo případně propojte, a tak...

Jak lze PDF soubory nejen prohlížet, ale také editovat a komentovat

Mít možnost PDF dokument otevřít, něco v něm případně upravit, přidat poznámku či ho zabezpečit nabízejí nejlepší...

Zdaleka nejen pro piráty. Nejlepší stahovače torrentů

Torrenty jsou soubory o velikosti několika kilobajtů schovávající v sobě informace vedoucí ke stažení konkrétních dat....

Abyste o nic nepřišli. Nejlepší programy pro zálohování dat

Vlastní soubory jsou to nejcennější, co v počítači máme. Ztráta rodinných fotografií, videí a pracovních i soukromých...

Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život
Golfová noha: Příběh Elišky, která se s ortopedickou vadou bude potýkat celý život

Ročně se v Česku narodí až 200 dětí s ortopedickou vadou nazývanou golfová noha. Jedná se o vrozenou vadu, kterou lékaři většinou odhalí už v...

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Jaromír Jágr poprvé ukázal na sociálních sítích novou přítelkyni

Hokejista Jaromír Jágr (48) a modelka Dominika Branišová (26) už několik týdnů tvoří pár. Absolvovali spolu několik...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...